Setari Cookie-uri

Cum merg cu masina in Grecia?

In sept. vrem sa mergem in Platamonas (Grecia) cu masina prin Serbia si Macedonia. Masina noastra e pe firma. Stie cineva sa-mi spuna de ce acte am nevoie (in plus) pt. masina si care ar fi costurile?
ramona_ciutrila
Postat pe 11 August 2009 08:49
Buna ! Din cate stiu ai nevoie de procura si asigurare posibil si casco .
vladgg_19
Postat pe 18 August 2009 08:37
Salut! sper ca n-ati plecat inca si nu am scris prea tarziu. Pentru a ajunge in Grecia prin Serbia si Macedonia (Skopje), daca masina-i pe firma iti trebuie ori contract de comodat, ori procura de la firma. Nu te intreaba nimeni de ea decat vamesii romani la iesire, dar daca nu o ai trebuie sa te intorci de la vama.
In plus, trebuie sa ai CARTEA VERDE valabila pentru SRB si MK. Asta inseamna sa nu fie taiate simbolurile de mai sus pe ea. Atentie!!! daca ai trecut SCG in loc de SRB nu este valabila. Daca le ai taiate sau cu SCG trebuie sa-ti faci o extensie la CARTEA VERDE. Te sfatuiesc sa verifici de acasa, sa nu ai surprize, ca in vama e scump de tot (un prieten de-al meu avea doar SRB si nu avea MK si a trebuit sa plateasca cam cat pe o asigurare RCA pe jumate de an).
In rest, prin Serbia autostrada e cu taxare la Toll (de la Belgrad pana aproape in vama platesti in jur de 10 EUR). Si in MK tot la fel e taxarea, dar asti-as un pic mai hoti si cer EUR cum vor ei (au 4 Toll-uri si la dus spre Grecia am platit 3, 2, 2, 2 EUR iar la intoarcere am platit 1, 1, 1, 2 EUR o masina iar cealalta 3, 3, 2, 3, deci cum se nimereste).
Cam asta ar fi cu drumul.
Altceva, in vama intre Sarbi si MK am stat destul de mult, dar acum nu ar trebui sa mai fie asa cozi, ca-s cam gata vacantele.
Drum bun si distractie placuta!

P.S. Asteptam impresii!
andy_d_skit
Postat pe 28 August 2009 20:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Agentia Medeea Tours , BEWARE!!! 10 De la: kudika418875 29 Noiembrie 2014 21:47
antalya -hotel rixos lares 1 De la: mirela69 24 Martie 2010 14:22
Grecia - masina 16 De la: dsavus 17 Aprilie 2015 13:48
Muntii Apuseni - zona Vartop 5 De la: lazyEdi 20 Octombrie 2009 12:51
LEVEL TOUR 9 De la: lazy002577 19 Iulie 2010 14:07