Setari Cookie-uri

excursie pe transfagarasan

cu cortul sau dak esti prea comod la pensiune, o excursie pe transfagarasan face toti banii...aceasta vacanta sta sub semnul "relaxarii"...privelisti magnifice,povesti langa focul de tabara si multe altele te vor invigora si iti vor incarca bateriile pt.o noua saptamana de munca!
munteanu_mihaela85
Postat pe 8 Septembrie 2008 10:57
.. si manele de la vecini care vin pe munte in pantofi..
Principala problema cu aceasta locatie este ca se afla in apropierea bucurestiului ..
Oricum ca meritat se merita pt peisaje.
whitewizzard
Postat pe 10 Septembrie 2008 10:08
cu toate ca am rau de inaltime si de cate ori merg pe transfagarasan mi-e o frica de mor,il recomand cu toata caldura e un traseu de vis

Postat pe 14 Noiembrie 2008 14:24
Si imi mi este teama de serpentne, dar merita noi mergem in fiecare an si stam in jur de 7 zile,merita ricum!
albastrica4
Postat pe 24 Noiembrie 2008 15:19
De la: albastrica4, la data 2008-11-24 15:19:05Si imi mi este teama de serpentne, dar merita noi mergem in fiecare an si stam in jur de 7 zile,merita oricum!
albastrica4
Postat pe 24 Noiembrie 2008 15:19
Inafara de cort, unde te poti caza si la ce preturi? In cort e cam rece, totusi, pentru ca e altitudine...
parvulescu_dan
Postat pe 2 Martie 2009 01:04
ca destinatie de o zi .. e perfect
http://de-weekend.blogspot.com/2009/03/barajul-vidraru-balea-lac.html
whitewizzard
Postat pe 5 Martie 2009 14:27
Eu sincer nu inteleg ce poti face pe Transfagarasean 7 zile?!!!.... Peisajele sunt minunate atat vara cat si atunci cand e zapada (dar nu se mai poate urca decat pana la cabana Capra dinspre Curtea de Arges sau cu telecabina pana la Balea Lac dinspre Sibiu - trebuie sa ai nervi de otel pt ca se sta la coada cu orele) In aceasta perioada o atractie a locului este Hotelul de Gheata unde poti sa te cazezi daca ai curaj si sangele fierbinte , iar in sezonul cald parcurgerea traseelor montane poate fi o provocare pentru temerari.
a_linutza_4you
Postat pe 7 Martie 2009 12:37
Eu am stat la Hotel Siesta este un pic mai jos de cabana Capra. Camerele sunt curate pretul la cazare este ok, dar la restaurant preturile sunt un pic cam mari, dar nu la fel de mari ca in Mamaia.
Am mai stat la Cabana Vidraru, care este un pic mai sus de barajul Vidraru (intre barajul Vidraru si hotel Siesta). Cam mizerie in camere si la grupul sanitar din camera. Nici la restaurant nu mi s-a parut prea curat. Pretul la cazare mai jos ca la hotel, dar si confortul e mai jos. La restaurant pretul = cu restaurantul hotelului, dar lasa de dorit curatenia.
Cu cortul am stat pe partea cealalta a lacului, adica in vecinatatea cabanei Cumpana. Mi-a placut tare mult, desi a plouat intr-o dupa-amiaza. Am fost in luna august anul trecut, cand in oras era canicula si ne-a prins tare bine.
eligagiu
Postat pe 1 Iulie 2009 16:32
transfagarasanul este o capodopera in adevaratul sens al cuvantului. natura s-a jucat cum a vrut ea...iar oamenii au incercat sa-i domoleasca nastrusnicia.
merita vazut macar o data in viata. exista locuri de cazare pe la balea lac si cascada...dar nu cunosc preturile....banuiesc insa ca sunt destul de piperate. se gasesc pe internet cateva pensiuni.
transfagarasanul se traverseaza in 4-5 ore cu tot cu opririle de rigoare, pe care nu ai cum sa nu le faci. sunt locuri de o frumusete coplesitoare: cascade, nori la nivelul ochilor, soseaua pe care o vezi ca un sarpe, tunelul de la balea lac, barajul vidraru...
un singur lucru as avea de criticat: pe traseul mentionat exista foarte multe panouri de genul "curbe deosebit de periculoase. drum fara parapet" . este mult mai simplu sa anunti ca drumul nu are parapet decat sa-l protejezi cu acesta. ce sa-i faci?!...traim in tara asta minunata condusa de idioti. punct!
chandramuki_md
Postat pe 26 August 2009 09:33
Hei. A fost cineva anul asta pe Transfagarasan? Ma gandesc sa merg cat de curand caci n-am fost niciodata:D. Cum e drumul???? in afara de serpuit... ?!Merci de raspunss
Rudina
Postat pe 2 August 2010 15:53
detalii despre transfagrasan (2010) ... imi cer scuze daca cineva se regaseste pe acolo ;)

Have fun !

http://de-weekend.blogspot.com/2010/08/transfagarasan-2010-soseaua-gratarelor.html
whitewizzard
Postat pe 20 August 2010 16:23
este una din zonele mele preferate.....in fiecare an merg cu drag si imi incarc bateriile
kudika_962517
Postat pe 6 Mai 2014 17:26
Anul asta parca drumul este mia praf ca niciodata si constructiile multe si neterminate strica si mai mult peisajul magnific :(
lolo2012
Postat pe 21 August 2014 15:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
VACANTA EXOTICA 1 De la: emmaian 9 August 2012 15:51
Duminica la distractie! 1 De la: kudika_4649 21 Aprilie 2012 22:51
Moeciu 3 De la: GeorgianaBB 6 Mai 2014 17:23
1 Mai la Bassen Pension*** - Bazna 1 De la: hangiul 16 Februarie 2010 22:12
Vineri seara, dupa o saptamana de munca...la o cana cu vin (fiert) 3 De la: an125d 21 Iunie 2014 18:40