Setari Cookie-uri

sa nu aveti incredere in tur-operatorul ALI BABA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Am optat in acest an pentru un concediu in Turcia. Din pacate concediul nostru a inceput dezastruos si s-a sfarsit la fel! Am ales sa calatorim cu avionul pentru a economisi timp si pentru a evita oboseala dar am facut din Timisoara pana in Kusadasi 14 ore. Un adevarat calvar provocat de tur-operatorul ALI BABA (niste hoti si niste nesimtiti)! Si la dus si la intors am facut "escala" la Cluj timp de 6 ore in niste conditii mizere, intr-un spatiu mic si fara aer conditionat in care am stat aprox. 200 de pers. Ca motiv ne-au servit niste minciuni aruncate cu indiferenta. Stiu ca nu este un caz izolat si tocmai de aceea vreau sa trag un semnal de alarma! NU va lasati furati si mintiti de acesti ticalosi! NU UITATI CA O FAC PE BANII SI PE TIMPUL D-VOASTRA!
ramona_ciutrila
Postat pe 18 Septembrie 2008 21:36
Stiu ca raspund destul de tarziu dar .. am fost si eu cu ac firma de turism in turcia dar spre deosebire de tine am fost cu masina personala .. oricum cred ca ti s-a intamplat si e destul de aiurea dar noi am avut o vacanta perfecta :)

P.S: chiar am fost impresionat de organizare de pret de tot si am zis ca o sa repet experienta dar acum m-ai pus un piq pe ganduri :P
whitewizzard
Postat pe 11 Noiembrie 2008 09:19
cat te-a costat drumul pana in turcia si inapoi la masina? pana unde ai mers? poti recomanda plecarea cu masina pana in turcia?
pt:whitewizzard
123girl
Postat pe 12 Februarie 2009 09:40
Da ,asa am patit si noi cu agentia " IDEEA TOUR" Bucuresti de Revelion
stan_jana_lazy
Postat pe 13 Februarie 2009 07:53
Din momentul in care am ajuns in Turcia totul a fost ca la carte. Am fost asteptati la aeroport de autocare si repartizati fiecare la hotelul unde avea rezervare, cazarea s-a facut in cateva minute, in cel mai elegant si civilizat mod. Deci, despre partea turca nu am decat cuvinte de lauda. Am fost la Grand Blue Sky si il recomand cu caldura! Vacanta in sine a fost de vis, singurul inconvenient insa, a fost cel provocat de tur-operator (ALI BABA) care au dat, din plin, dovada de neseriozitate!
ramona_ciutrila
Postat pe 19 Martie 2009 08:02
OK
tiberiu_naghiu
Postat pe 12 Aprilie 2009 10:01
EU AM FOST LA ISTANBUL PRIN CEI DE LA ALI BABA.AM FOST F. MULTUMITA.AM STAT LA HOTELUL BEYAZ SARAY DE 4 STELE.EXCELENTE COND.TOTUL A FOST F. BINRE.
carmen_mercator
Postat pe 26 Aprilie 2009 21:01
EU AM FOST IN SEPT. 2008 CU MASINA PANA LA KUSADASI.PANA ACOLO NE-AM ABATUT PUTIN DIN DRUM SI AM FOST MAI INTAI PE INSULA BOZCAADA.SUPERB MERITA DACA TANJESTI DUPA LINISTE ,DECONECTARE TOTALA,ROMANTISM.AM STAT LA CEL MAI FRUMOS HOTEL DE PE INSULA ,ADA BACHUS,UN LOC DE O FRUMUSETE SI CONDITII DEOSEBITE.PRETUL F. CONVENABIL.POTI SA CAUTI PE NET.DRUMURILE SUNT F. BUNE IN TURCIA,CEL PUTIN PANA UNDE AM FOST NOI.DACA VREI INF. POTI SA MA SUNI TEL .0722536773,CARMEN.
carmen_mercator
Postat pe 26 Aprilie 2009 21:10
Pentru vancanta in Turcia iti recomand cu caldura agentia Perfect Tour, anul trecut am fost in Antalya la hotel Miracle Resort 5* UAI si a fost excelent. Noi nu am avut nici un fel de problema dar sa sti ca la aeroport, la intoarcere, am mai vazut romani care nu aveau locuri in avion si erau de la ALIBABA si PETRI...nu mai stiu cum, intr-un final s-a rezolvat dar nu vreau sa stiu prin ce emotii au trecut acei oameni. Azi ma duc sa-mi platesc si cea de-a doua vacanta la turci si abia astept luna septembrie
miminu
Postat pe 30 Aprilie 2009 07:59
am fost de 2 la kusadasi cu masina,prima data in 1998,cam 2 zile faci ,prima noapte recomandat de dormit la canakkale,unde noaptea este foarte animata.Toata coasta de vest a turciei este plina de istorie,linga canakkale poti vedea cetatea troia.De vazut cetatea ephes si casa fecioarei maria,care este pe acelasi drum.
romulus_lazy
Postat pe 20 Iunie 2009 08:20
si eu am fost de mai multe ori in concediu cu ei in Turcia. Nu am decat cuvinte de lauda, am avut super concedii la hoteluri de vis. mi-am cumparat excursia direct de la ei din agentie, personalul este f bine informat asupra ofertei si intotdeauna am gasit la destinatie ceea ce mi s-a spus de acasa. Eu din fericire fata de voi nu am prins intarzieri in aeroport. Si voi daca le-ati prins vedeti ca acolo e vina companiei aeriene care nu a trimis avionul la timp, nu are cum agentia sa timita avionul, nu sunt ale ei personale, or fi avut si ei contract cu compania aeriana care din pacate nu si-a respectat niste ore de zbor, trag si acelea intens sa fac cat mai multe zboruri intr-o zi sa scoata cat mai multi bani, iar daca sunt retinute mai mult intr-un aeroport se decaleaza apoi totul. Eu merg foarte des in excursii si am cam observat cum sta treaba, mai ales la noi in romania, unde nici macar nu avem aeroporturi caci sincer la inghesuiala si mizeria care este in ele...nici nu vreau sa ma gandesc...nu zic intarzieri am prins si pe aeroporturi mari gen Frankfurt dar acolo toti sunt civilizati nu fac scandal si in plus de asta spre deosebire de noi unde poate nici scunaunele nu sunt suficiente sa te asezi, au duty free adevarat in aeroport pe unde te poti plimba si timpul trece mult mai repede

Postat pe 24 Iunie 2009 09:58
Si eu am fost in septembrie 2008 cu AliBaba in Turcia in Kusadasi la Hotel Batihan de 4* si am fost foarte multumita de serviciile lor si de ghizi. Am avut o problema de sanatate cat am fost acolo si ghida a fost foarte amabila si m-a ajutat sa ma descurc si mi-a spus unde sa ma duc sa fie mai bine. Peste toate astea vreau sa zic ca eu am ajuns la ei datorita pretului care era cel mai bun, pentru ca ei aveau excursiile direct de la ei si le vindeau si altor agentii care evident aveau preturi mai mari. Excursiile organizate au fost foarte frumoase si hotelul a oferit tot ce mi-am dorit.
deeapisi
Postat pe 23 Februarie 2010 12:31
Am achizitionat prin intermediul Christian Tour, in data de 26.01.2010, un pachet pentru Grecia, hotelul Mare Blu Beach – individual. Din multitudinea de oferte, am ales-o pe aceasta, deoarece, conform reclamei agentiei si a informatiilor furnizate de angajatii acesteia, hotelul era situat pe malul marii.
Am ajuns la destinatie in data de 12.06.2010, unde am fost intimpinati de o domnisoara pe numele sau Monica, reprezentanta agentiei Meli Tours, care, fara explicatii, ne-a aratat hotelul unde urma sa fim gazduiti, unul situat la 400 metri de plaja, nicidecum asa cum era mentionat in reclama. In realitate, hotelul mentionat avea doua locatii, una la casute, pe plaja, acolo unde optasem si noi, avand in vedere ca avem copii mici si doream sa stam intr-un hotel pe plaja, cat mai aproape de malul marii, si o alta locatie, situata, asa cum am mentionat, la aproximativ 400 metri de plaja.
Conditiile din acest hotel sunt greu de explicat in cuvinte. Astfel, in camera unde stateam, nu functiona aerul conditionat, motiv pentru care, dupa lungi parlamentari, am fost mutat intr-o alta camera, dupa 3 zile.
Baia acestor camera nu avea aerisire, motiv pentru care va puteti imagina (sau poate ca nu), cum era inauntru, dupa ce faceai baie. Usile aveau balamalele ruginite, mirosea a mucegai, iar prosoapele si asternuturile au fost schimbate abia dupa 3 zile, dupa ce ne-am revoltat toti cei care locuiam in acest hotel. Stiti ce explicatii deosebite ne-a furnizat domnisoara Monica, reprezentanta Meli Tours?? Ne-a spus ca asternuturile si prosoapele se schimba o data pe saptamana !!!
Mancarea la acest hotel a fost sub orice critica, in fiecare dimineata primind doar cascaval si un fel de sunca. Personalul hotelului era rece si nu discuta cu nimeni, iar orice sesizare ramanea fara raspuns.
In seara zilei de 18.06.2010, a plouat in zona Halkidiki, iar la hotelul Mare Blu Beach, in camera unde stateam noi, precum si in alte camere, a intrat apa, fiind efectiv inundati. Am filmat modul in care se prezenta camera, precum si faptul ca nimeni din partea hotelului nu ne-a ajutat sa scoatem apa afara din camera, desi discutasem si cu ei si cu reprezentanta Meli Tours.
Am insistat pe langa reprezentanta Meli Tours, sa ne puna la dispozitie hartie pentru a redacta reclamatiile pe loc, dar aceasta a refuzat in mod sistematic, indrumandu-ne sa ne adresam Christian Tour, dupa ce ajungem acasa.
Excursiile organizate de aceasta domnisoara s-au desfasurat cu un autocar din anii 1980, care era cel mai vechi si prost din toata zona. Celelalte grupuri au mers cu autocare supraetajate, al caror motor nu se opera deloc, pentru a pastra racoare in interior. In schimb, acest autocar, ,,al romanilor”, era tras mereu in soare, cu motorul oprit, probabil pentru a nu consuma motorina, dar 15-20 de minute dup ace te urcai in autocar era ca la sauna. Atunci cand am sesizat acest aspect, mi s-a raspuns, de catre reprezentanta Meli Tours, ca sunt cam pretentios !!??
Normal ca eram pretentios, doream sa fiu respectat ca roman, ca om si ca platitor de bilet. Nu primisem nimic gratis, nu ceream decat conditii decente.


CONCLUZIILE PERSONALE SUNT URMATOARELE :

EVITATI GRECIA SI IN SPECIAL REGIUNEA HALKIDIKI, ESTE O ,,ROMANIE” CAREIA I SE FACE RECLAMA PUTERNICA.
GRECII SUNT TUPEISTI SI OBRAZNICI, IAR CONDITIILE DE CAZARE SUNT SUB ORICE CRITICA.
AVETI MARE GRIJA LA EXCURSIILE ORGANIZATE DE REPREZENTANTII AGENTIILOR ROMANESTI SAU STRAINE !!! DE REGULA SUNT TEPE MARI.
ACESTIA TE CONDUC UNDE VOR EI, UNDE PRETURILE SUNT MARI, PRODUSELE SCUMPE, ORICE NEGOCIERE ESTE IMPOSIBILA, IAR CONDITIILE DE TRANSPORT SUNT CELE DIN ANII 1980 !!
ovidiuc70
Postat pe 22 Iunie 2010 22:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
bavaria 1 De la: maria 6 Iunie 2010 20:52
Vacanta in Maramures 3 De la: bianca 7 Septembrie 2009 22:58
adventours travel ploiesti 1 De la: kudika452876 13 August 2012 09:08
Unghii false cu gel 1 De la: glamour_nails4u 21 Noiembrie 2011 10:57
NoNameTravel.ro – Fly Your Dream 1 De la: VioOlteanu 28 Octombrie 2009 23:32