Setari Cookie-uri

rauris

Stie cineva cum este in RAURIS ? As vrea sa merg la sfrsitul lui februarie la ski
ligyus
Postat pe 8 Februarie 2009 10:33
ady_rozalia
Postat pe 20 Februarie 2009 02:36
E super , e curat,linistit, sunt trei partii de schii, si una speciala de sanie, instalatii de cablu cabine si telescaun(la partia de sanie de la intrarea in Rauris).
Cu limba stau f.prost, daca nu rupi ceva germana, nici cu mainile nu merge, engleza nu exista ptr.ei.
FFFF important daca doriti sa mancati la restaurant trebuie sa va faceti rezervare dimineata.
Daca nu, exista multe chioscuri cu gustari calde, si la 1870m la prima statie de telegondola e o supercabana cu un restaurant, dar si cu loc amenajat interior de picknic, cu toaleta cum la noi n-ai sa vezi la o cabana in 100ani.
Trebuie sa fiti atenti la abonamentele de cablu ca sunt oferte pe mai multe zile si pe mai multe coborari.de inchiriat sania 4euro.
Daca faceti cumparaturi exista BILLA, unde tare mi-ar place sa mai pot cumpara cafea Iacobs 500g 1,99euro, si Ariel lichid 4,5l la 4,5euro.Noi am stat la Pensiunea Krootmoos, la iesire din Rauris,la vreo 2km de centru.
Puteti merge din Rauris spre iesire cum ar veni mai sunt vreo 14km si se inchide drumul,dar de acolo se poate lua un motosky pana la o alta zona de schii si sanie mult mai frumoasa in munti mai inalti.plimbarea 9euro de pers, 4euro sania.
In speranta ca v-am fost de folos, va urez tot ce-i mai frumos.


ady_rozalia
Postat pe 20 Februarie 2009 02:54
Multumesc frumos de informatii, o sa tin cont de ele. Cind ma intorc o sa postez poze si impresii.
ligyus
Postat pe 20 Februarie 2009 14:30
Este extraordinar ca locatie si vara si iarna. Curatenie , liniste oameni sociabili poate nu prea tineri, dar dispusi sa ajute.
Exista un mic centru chiar la intrare in zona centrala - imediat pe drapta inainte de as intra- un centru de informare , unde poti afla pretuirle si telefoanele celor care au cazare de la 30euro 200euro cei care au si hotelurile cu piscine , sau cele mai scumpe vorebesc si engleza /franceza/ italiana.
Daca tot te duci pe acolo vezi cum mai sunt preturile la case , daca ai timp si chef.
La vreo 700de metri de carierea de piatra era un la 300.000euro.
Noroc,Nik
nik50
Postat pe 20 Februarie 2009 19:10
Raurisul este un loc linistit unde poti skia cit te tin picioarele. Cu limba ne-am descurcat bine in engleza, dar ariel lichid si cafea la aceste preturi nu am gasit. Oferta de ariel la 4 l era cu 8 euro,cu conditia sa iei 2 sticle. Am avut 3 zile soare in rest ceata si a nins . La 40 km este Bad Gastein , o statiune cu un complex cu ape termale superb,unde am facut baie afara. Am stat la pensiunea Christa unde gazda a fost foarte amabila si primitoare,iar conditiile f bune.
ligyus
Postat pe 12 Martie 2009 21:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cine merge cu masina turul europei??? 1 De la: lazy001957 28 Martie 2010 11:55
Grecia - masina 16 De la: dsavus 17 Aprilie 2015 13:48
AlfaTravel 1 De la: AlfaTravel 4 Februarie 2010 15:08
rhodos 5 De la: soniamina 21 August 2009 14:57
castigarea excursiei pe acest sait ?o teapa mare!!!!!! 3 De la: Liv 25 Septembrie 2008 14:04