Setari Cookie-uri

Eilat,Marea Rosie,Israel

Tot despre tips-uri.
Sunt in Israel de 4 ani si acum vreau sa ma intorc acasa.Am fost cam peste tot in Israel dar la Eilat nu am ajuns.Vrem sa inchiriem o masina si sa mergem pe cont propriu.A fost cineva in Eilat?Poate sa-mi spuna si mie ceva....preturi.Stam cateva zile si am inteles ca se poate trece in Egipt si Iordania.E adevarat?
Multumesc anticipat
myry64
Postat pe 16 Februarie 2009 20:43
In Eilat am fost anul trecut, dar intr-o calatorie de pelerinaj in tara sfanta. In drum spre Egipt ne-am oprit si in Eilat. Sincer imi pare rau ca am stat doar o noapte acolo. In Israel e o vorba..."la Hafa se munceste, la Ierusalim se roaga, la Eliat se petrece...". Merita sa stai cateva zile acolo...ca preturi nu ma pot pronunta ca nu am avut timp sa colind, dar sunt la fel ca peste tot in Israel.
Nu uita sa-ti iei un medalion cu piatra de Eilat! (verde cu albastru - e singurul loc unde se gaseste)
Distractie placuta!
onetz82
Postat pe 25 Februarie 2009 09:43
Inca ceva ce nu trebuie sa ratezi...din Eilat se ajunge, dupa un drum de cateva ore in Petra....cauta sa vezi....e un loc unde merita sa ajungi daca tot ai ajuns in acea parte a Israel-ului!
onetz82
Postat pe 25 Februarie 2009 09:45
E o idee buna sa inchiriati masina, pentru ca in Eilat transpotul in comun e ceva de forma; cel mai mult se circula cu taxi care destul de accesibil. Preturile sunt ok, puteti opta pentru cazare la un gen de han (in engleza -inn), care ofera mic dejun copios, de obicei au piscina, sauna, sala de sport; se ppoate servi masa oriunde in statiune; sunt restaurate cu preturi pentru toate buzunarele. Nu ratati observatorul, faceti neaparat o croaziera pe Marea Rosie cu vaporasul Jules Verne care are fundul de sticla, asa ca veti putea vedea recifurile de corali; in week-end e aproape ca in Ierusalim de liniste, aproape toate sunt inchise; vineri la pranz abia am gasit unde sa mancam. Se pot face si scufundari si plimbare cu submarinul(e destul de scump), au parasailing, merita de vazut si ranch-ul. Nu pierdeti ocazia, o sa va placa; Marea Rosie e absolut superba.

Postat pe 25 Februarie 2009 13:18
va recomand sa va duceti la Eilat,e superb e cel mai frumos oras,port,statiune. preturile sa stii ca nu difera cu mult cativa agorozi in plus. puteti trece in Egipt,Iordania.
aveti foarte multe de vizitat si garantez ca merita fiecare banut.
va doresc sa ajungeti la Eilat si sa va bucurati sufletul si ochii.
floalma
Postat pe 25 Februarie 2009 13:55
buna eu am fost anul trecut dar am fost in septembrie si era foarte scump deoarece au fost sarbatori multe. Este pacat sa nu mergi este superb eu am fost peste tot in israel pe cont propriu fra excursie si a fost superb nu am fost in iordania sau egipt iti doresc o excursie frumoasa si calda
MONYKCRIS
Postat pe 25 Februarie 2009 19:55
Clima blanda, temperatura relativ constanta tot timpul anului, cu mici variatii in functie de anotimp.
Preturile sunt de tot felul, dupa pretentia celui care solicita servicii. In general, preturile in Israel nu sunt mici.
In Eilat este un oficiu consular unde poti sa-ti rezolvi probleme legate de viza.
Aeroportul e in mijlocul orasului si la aterizare, aeronava pare ca va cobori direct pe plaja.
Daca treci in Egipt, vei avea nevoie de placute de inmatriculare speciale (egiptene) si te va costa si cartea de asigurari care nu e valabila decat in Egipt (suplimentar). De la Taba poti lua autobuze pt calatorie la Sharm El Sheik, St.Katherin si chiar Cairo.Preturile sunt ...modice.
La revenire incearca si experienta desertului Negev.
parvulescu_dan
Postat pe 31 Martie 2010 08:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ORIENTUL MIJLOCIU 7 De la: romulus 9 Iunie 2010 21:56
cu masina personala in italia 12 De la: roxi 21 Septembrie 2009 16:14
Heloo! 4 De la: Criss25 4 Iunie 2010 00:32
paris-superb 43 De la: Sapa 31 Iulie 2011 12:18
Am fost in Austria 12 De la: pensionarul 11 Martie 2010 10:08