Setari Cookie-uri

Vreau sa merg in Egipt

Ne-am propus ca in vacanta de iarna sa mergem in Egipt. Am vazut deja o excursie nu foarte scumpa in Hurgada! Imi poate spune cineva care deja a ajuns in acele locuri minunate cum este?
vera82us
Postat pe 25 August 2008 13:09
Si eu imi doresc sa ajung in Egipt, dar cred ca va ramane dorinta.

Postat pe 25 August 2008 20:40
Buna. Eu am fost in circuit in Egipt in nov 2006. A fost cel mai frumos concediu . Este o tara minunata, nu te poti plictisi acolo. A m fost in Cairo, Alexandria, Aswan, Luxor si Hurghada. Am facut si croaziera pe nil(trebuie sa faci aceasta croaziera).
Oamenii sunt foarte amabili. Hurghada este o statiune frumoasa, poti face plaja, cumparaturi, dar te poti si distra in cluburile, discotecile sau restaurantele hotelului in care locuiesti.
Petrece un concediu in Egipt si iti vei dori sa te intorci acolo in fiecare an.Eu asa am patit; imi doresc sa ma intorc acolo.
cerasela3400
Postat pe 26 August 2008 08:27
AS VREA SA VAD PIRAMIDELE,DAR DIN PACATE CRED CA VOI RAMANE DOAR CU ACEST VIS!NU SE STIE NICIODATA
buburuza33
Postat pe 26 August 2008 11:13
Si eu visez sa viziez aceasta tara,deocamdata aceast lucru ramane doar la stadiul de dorinta.
Distractie placuta in excursia pe care urmeaza sa o faceti in Egipt!

Postat pe 26 August 2008 11:33
e foarte frumos Egiptul ...

Postat pe 26 August 2008 13:10
buna...prin ce agentie?? eu vreau sa merg in octombrie. mc
moldavian_d
Postat pe 26 August 2008 14:45
hey..eu as vrea sa merg de sarbatori in Egipt. ce agentii imi recomandati?

Postat pe 26 August 2008 16:52
De la: dydycutz, la data 2008-08-26 16:52:50hey..eu as vrea sa merg de sarbatori in Egipt. ce agentii imi recomandati?
Am cautat la o multime de agentii,dar in final am ajuns la tezz tur.cea mai mare agentie de turism din egipt
plus ca mi s au parut cei mai corecti;aveau toate taxele in dolari si nu in euro ca toti ceilalti,ptr ca egipt=dolari.si in afara de asta,ptr cei care au ceva prbl. cu engleza,tezz tur are ghizi romani in egipt.Si mai fac o recomandare-am stat la hotel ROYAL ALBATROS CALIMERA-SHARM EL SHEIK
VIO_lazy
Postat pe 26 August 2008 22:29
Arta egipteana m'a fascinat mereu...nu am ajuns inca acolo , insa totul de la piramide la mitologia Egiptului antic ma face sa sper c aintr'o zi voi ajunge acolo
bazukutza
Postat pe 26 August 2008 23:35
vio sau cerasela,cat v-a costat un concediu in egipt?
as vrea sa merg si eu in luna de miere in octombrie. recomandarile vad ca sunt bune dar imi puteti da niste informatii dspre preturile de cazare si drum? merci
aly_b
Postat pe 27 August 2008 13:35
multumesc mult :)

Postat pe 27 August 2008 18:57
De la: aly_b, la data 2008-08-27 13:35:53vio sau cerasela,cat v-a costat un concediu in egipt?
as vrea sa merg si eu in luna de miere in octombrie. recomandarile vad ca sunt bune dar imi puteti da niste informatii dspre preturile de cazare si drum? merci
LA HOTELUL LA CARE AM STAT EU -ROYAL ALBATROS CALIMERA 5* cu all inclusiv super bogat(si stiu ce spun) 2 pers 980 e.avion,cazare,transfer,taxe de aeroport.plus 30 dolari viza.In rest ,acolo,preturile sun exagerat de mici.de ex o cursa cu taxi microbuz nou ,cu aer 35 km pe sens 1 dolar de pers,pret de la care trebuia sa incepi sa mai negociezi.deci ,iti dai seama.
VIO_lazy
Postat pe 27 August 2008 22:16
De la: VIO, la data 2008-08-27 22:16:25
De la: aly_b, la data 2008-08-27 13:35:53vio sau cerasela,cat v-a costat un concediu in egipt?
as vrea sa merg si eu in luna de miere in octombrie. recomandarile vad ca sunt bune dar imi puteti da niste informatii dspre preturile de cazare si drum? merci
LA HOTELUL LA CARE AM STAT EU -ROYAL ALBATROS CALIMERA 5* cu all inclusiv super bogat(si stiu ce spun) 2 pers 980 e.avion,cazare,transfer,taxe de aeroport.plus 30 dolari viza.In rest ,acolo,preturile sun exagerat de mici.de ex o cursa cu taxi microbuz nou ,cu aer 35 km pe sens 1 dolar de pers,pret de la care trebuia sa incepi sa mai negociezi.deci ,iti dai seama.


la ce agentie ai apelat?
aly_b
Postat pe 28 August 2008 17:03
acum vad...tezz tur...multu!!
aly_b
Postat pe 28 August 2008 17:04
...Buna...daca reusesc sa ajung si eu anul acesta in Egipt voi reveni cu informatii...cativa din prieteni mei au fost si nu au avut mari plangeri.....
funky_roua
Postat pe 29 August 2008 09:52
Eu cred ca Egiptul este visul frumos al oricarei fete.. ma fascineaza ideea,locul,piramidele,legendele,tot ce inseamna Egiptul Antic si sper sa ajung anul viitor.
euzeitza
Postat pe 29 August 2008 14:44
Si eu imi doresc foarte mult sa vizitez Egiptul, este unul din visele mele si sper sa mi-l indeplinesc cat mai curand.mi-am propus cu iubitul meu ca in 2009 sa vizitam egiptul.abia asteptam
MIRABEL_A
Postat pe 6 Septembrie 2008 18:23
:
sml-happy0028: caut o firma care sa faca excursi in alta galaxie! gasesc pe saitul asta?fetelor !?

Postat pe 6 Septembrie 2008 18:29
Ciao,
Am fost si eu in Egipt, acum 2 ani in luna mai. A fost superb. Excursia a inceput cu 3 zile in Cairo, urmate de 4 zile intr-o croaziera pe Nil si inca 3 zile la Hurgada. In fiecare zi am vizitat cateva obiective turistice (piramidele, Sfinxul, Valea regilor, Valea reginelor, muzeul de egiptologie din Cairo, diverse temple aflate pe malul Nilului), am facut scufundari in Marea Rosie, am mers cu submarinul, am fost intr-o minicroaziera pe mare, am traversat deserul cu o caravana, am mers cu camila. Este o experienta de neuitat!
Sfaturi: nu mergeti pe timp de vara, sunt peste 40 de grade, in luna mai caldura era insuportabila; alegeti locatii de 5 stele, o sa intelegeti la fata locului de ce; nu cumparati prea multe obiecte din locatiile prin care o sa fiti plimbati, deoarece acelesi obiecte le gasiti in bazar la preturi mult mai mici, unde totul trebuie negociat - toate obiectele se vand la jumatate din pretul cerut initial. Nu ratati croaziera pe Nil, ea reprezinta tot farmecul excursiei. A, era sa uit: peste tot se dau ciubucuri, inclusiv arheologul care era deja platit, ne-a cerut bani extra. Oricum, merita mers in Egipt, macar o data in viata. E ceva unic.
monica_banariu
Postat pe 25 Aprilie 2009 15:55
Europa Travel e recomandata am inteles ca servciile lor sunt foarte bune si au ghizi buni . Aici e un link pentru cine doreste :

http://www.europatravel.ro/turext/Egipt/croaziera_piramide.htm
cristina_lungu2002
Postat pe 6 Mai 2009 03:36
Am fost in Egipt vara trecuta.A fost de vis.Am ajuns in Sharm el Sheikh, hotel 5 stele, all inclusive.Parca eram pe alta lume.Totul la superlativ.Am vizitat piramidele,atelier de papirusuri, am facut scufundari, am fost cu submarinul.Preturi foarte mici la imbracaminte.Poti folosi euro, dolari, totul se negociaza, egiptenii se simt chiar jigniti daca nu negociezi, poti ajunge si la un sfert din pretul initial.Te simti rasfatat.Merita o data in viata :)
DIANASTANESCU
Postat pe 19 Mai 2009 14:29
Buna! DIANA.STANESCU am o intrebare in legatura cu vacanta in EGIPT.Am inteles ca ai fost vara,in ce luna si cate grade celsius ,vreau sa merg cu fiul meu anul acesta si nu pot merge decat in vacanta de vara ,dar imi este cam frica in legatura cu caldura.Cu toate ca am prin peste 40 grade si in TURCIA si TUNISIA dar nu stiu, sa nu fie mai multe ,daca prin luna mai am citi ca erau deja 31
Te pup si poate ma poti ajuta cu ceva relatii
verygood
Postat pe 20 Mai 2009 14:48
buna,
imi cer scuze ca raspund asa tarziu dar acum am vazut mesajul.
nu stiu cati ani are fiul tau, daca e micut, nu vei avea concediu, nu vei putea vizita nimic.este ffff cald, in sharme el sheik nu era umezeala, doar aer uscat.eu am un copil de 5 ani, s-a intamplat ca atunci cand am plecat noi in egipt sa fie bolnav, insa nu regret ca nu l-am luat.e prea mic sa aprecieze, vrea doar balaceala.
Daca vrei sa stii ceva concret scrie-mi.te pot ajuta si cu fotografii .
Diana
DIANASTANESCU
Postat pe 16 Iunie 2009 21:15
Multumesc de mesaj.Nu este prea tarziu ptr ceva relatii,fiul meu are 13 ani si consider ca este maricel ptr.a ramane cu ceva din aceasta vacanta,si dupa cum am spus a mai mers la temperaturi de peste 40 grade ,in oras am inteles ca nu este prea cald ,doar in exc facute...Plecam pe 1 iulie in Hurghada ,si as dori daca ma poti ajuta in mare cu ce exc.merita sa nu pierdem si cam la ce pret te duc de persoana ?

Te pup si ms mult
verygood
Postat pe 17 Iunie 2009 23:34
Buna,

Este maricel baiatul tau, sigur va ramane cu ceva.o excursie la piramide, ( o noapte cu autocarul adurat drumul), vizita la muzeul egiptologic din Cairo, atelier de papairusuri, pranz pe Nil, 100 de dolari.
Scufundare cu submarinul, d efapt un vaporas care avea partea de jos sub apa, si te simteai ca in submarin, 30 de dolari.Excursie la cea mai veche manastire crestina, 50 de dolari(si un pranz inclus).Preturile la excursii nu sunt mari, insa multe se suprapun si este dificil sa hotarasti ce alegi.Va trebui sa tii cont si de fiul tau.La piramide este o caldura f mare.De aproape vezi doar niste bolovani imensi.Este impresionanta imaginea piramidelor de la departare, printre blocuri, te infioara.
Cairo este urat, aglomerat.
Ai ce vedea, sa faceti snorkeling, este uimitor ce poate ascunde Marea Rosie, ce imagini, culori, nu pot descrie in cuvinte, trebuie doar sa vezi.
Si ai grija la cumparaturi, totul se negociaza, ajungi si la un sfert din pretul cerut initial.Egiptenii se simt jigniti daca nu negociezi.Hainele sunt ieftine, au un bumbac f bun.ASm cumparat bluze brodate cu 3 dolari.
Vacanta placuta !!Daca mai doresti vreo informatie...iti stau la dispozitie .:)
DIANASTANESCU
Postat pe 18 Iunie 2009 23:03
Te pup DIANA pentru informatiile date ,mai ales ca le-am primit pe 18 ,ziua in care am implinit ceva...ani.Din preturile spuse de tine ,sa inteleg ca merg mai bine dolarii la egipteni ?sau euro ce este mai bine..

Cu siguranta o sa fie un concediu reusit,am gasit si ceva poze cu hotelul la care vom sta...sunt atrasa de tarile arabe ,de cultura si mai ales de respectul lor fata de religia pe care o au...
verygood
Postat pe 21 Iunie 2009 01:14
La multi ani ! pentru acei ceva ani impliniti.

Merge orice valuta.Noi am avut dolari.Altii au schimbat in lire egiptene( dar nu merita).
DIANASTANESCU
Postat pe 21 Iunie 2009 17:50
am fost in 2009 in egipt. am facut o croaziera pe nil, in total am stat 15 zile. a fost mirific. am fost impreuna cu fiul meu, tocmai invatase in clasa 5-a despre egiptul antic si a fost foarte impresionat ( avea 12 ani). agentia prin care am fost este calibra, din cluj. daca aveti norocul sa o prindeti pe mihaela ca si ghid, puteti sa va considerati norocosi. este un ghid foarte bine pregatit, organizat si va face sa va simtiti minunat. pentru detalii, cu placere va stau la dispozitie.
ansoa2005
Postat pe 24 Iunie 2009 00:19
De la: ansoa2005, la data 2009-06-24 00:19:25am fost in 2009 in egipt. am facut o croaziera pe nil, in total am stat 15 zile. a fost mirific. am fost impreuna cu fiul meu, tocmai invatase in clasa 5-a despre egiptul antic si a fost foarte impresionat ( avea 12 ani). agentia prin care am fost este calibra, din cluj. daca aveti norocul sa o prindeti pe mihaela ca si ghid, puteti sa va considerati norocosi. este un ghid foarte bine pregatit, organizat si va face sa va simtiti minunat. pentru detalii, cu placere va stau la dispozitie.

rectific, in 2008 am fost :)
ansoa2005
Postat pe 24 Iunie 2009 00:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vreau sa merg in Egipt 60 De la: romulus_lazy 11 Ianuarie 2011 21:58
Am fost in Spania 27 De la: MADALINA 31 Iulie 2009 23:47
Am fost in Germania 22 De la: Banater 9 Aprilie 2010 13:24
Grecia,Aegina 8 De la: skiagirl 1 Decembrie 2008 14:14
Halkidiki - hotel Flegra Palace 4*+ 6 De la: calator 2 August 2009 18:29