Setari Cookie-uri

Roma - ce trebuie neaparat sa vezi?

Vreau sa plec 4 zile la Roma. Ce trebuie vazut neaparat? Ceva sfaturi?
clao333
Postat pe 26 Martie 2009 23:16
Sejur Bulgaria..tot ce trebuie sa faci este sa dai click:D
2007floryna_lazy
Postat pe 27 Martie 2009 14:09
In Roma este foarte bine pus la punct sistemul de colectare taxe din turism. Adica fiecare obiectiv turistic are o taxa care variaza intre 4 si 11 euro. Am fost anul trecut si am cheltuit NUMAI pe taxe de intrare la obiective turistice 200 euro ptr 2 persoane. La fiecare hotel gasesti o harta a obiectivelor turistice. Daca ai putina orientare in spatiu, este foarte usor. Toate strazile sunt numerotate, trecute pe harta, etc. Este simplu. Iti trebuie 2 zile sa faci obiectivele turistice.
gabibrb
Postat pe 1 Aprilie 2009 07:22
Era sa uit: sa iti iei un rucsac in care sa pui o sticla cu apa, un pachetel ceva... Apa la ei este foarte scumpa, o sticla de 0,5 l ajungea pe strada principala 4 euro... Langa Colosseum gasesti o fantana cu apa potabila, rece, foarte buna. Moca.
gabibrb
Postat pe 1 Aprilie 2009 07:26
Salutare! Am fost la Roma in 2006, am tinut neaprat sa ajungem la Colosseo-este o constructie si o atractie turistica pe care nu trebuie sa o ratezi,am stat 5 ore doar in zona, am vizitat Coloseum,Columna lui Traian,fantini frumoase sunt,Fontana di Tredi,piata San Piedro, e foarte frumos.Dar ptr a vizita tot sau aproape tot iti trebuie cateva zile.Bafta si calatorie frumoasa
stiv
Postat pe 1 Aprilie 2009 10:07
buna.eu locuiesc de 2 ani la roma.intradevar spunea cineva mai sus k au 2 meniuri pt italieni si pt turisti.eu lucrez intr o pizzerie langa muzeele vaticanului si turistii sunt pratic furati de bani si se mai intreaba italianu de ce nu vin turistii. iar pt apa sau sucuri sunt spermarcheturi si in centru de unde iei o sticla de coca 0,5 la 80centi sau 1 euro. un sfat:intreaba intotdeauna cat costa inainte de a cumpara de la o pizzerie, k te pun sa platesti la urma si iti dau niste bombe de preturi, mai bine intrebi si atunci merg pe pretul normal.
in afara de asta roma e foarte frumoasa.vaticanul si muzeul. castel sant angelo. vila giulia. colosseum ul.fantana de trevi, piazza del popolo, piaaza di spania,bocca della verita, piazza venetia si altarul pacii dedicat lui vittorio emanuele, panaorama orasului de la gianicolo, o gramada de lucruri. si apropo de taxe la intrari, in ultima duminica din luna o mare parte din muzee au intrarea libera.sau poti sa ti iei un bilet pe 3 zile si are primele 2 intrari la obiective turstice incluse, iar la urmatoarele un procent redus.cu hartile turistice de la orice hotel poti sa ti faci un itinerar destul de usor, tot ce trebuie sa stii e ca toate legaturile intre autobuze si metrou se gasesc la termini.distractie placuta astept sa aud cum a fost.poop
andreina1984
Postat pe 1 Aprilie 2009 12:30
4 zile este f. putin pentru Roma. Poti sa vezi pe exterior multe lucruri, mai greu de intrat pentru ca de obicei sunt cozi foarte mari. Oricum, orasul este superb, o sa-ti placa. Drum bun, sa te dostrezi!
ancaNeagoe
Postat pe 1 Aprilie 2009 12:58
S. Pietro, Piazza S. Pietro, Musei Vaticani, e normal le viziteaza toata lumea. Nu te lasa speriata de randul de la Musei Vaticani, merge repede, nu merita sa dai banii, vreo 45 E, la cei care iti propun tur cu ghid si intrare peste rand. Oricum, e bine sa fii la 9 dimineata la rand, dureaza 30-45 minute si intri (atat a durat pt. noi, vara, in luna august). Viziteaza prima data Musei Vaticani, apoi du-te la biserica S. Pietro. La biserica S. Pietro poti urca sus pentru o priveliste fantastica asupra orasului. Poti urca pe scari, 5 E, sau cu liftul, 7E. Dupa ce urci cu liftul, mai ai de urcat 300-320 de trepte pana in varf. E ametitor, scarile se rotesc in jurul domului, si distractiv.La S. Pietro se mai poate vizita cripta unde sunt inmormantati Papii, printre care si Sf. Papa Ioan al II -lea. Peste drum, cum s-ar zice, e si castelul S. ANGELO, foarte frumos, are si un mic restaurant la etaj. Aici au loc diferite manifestari culturale: concerte, spectacole de teatru, balet. Nu-l rata! VILA BORGHESE e ceva extraordinar! Intrarile se fac din 2 in 2 ore, asa ca fii atenta ... intereseaza-te care e programul de intrare. Noi am cumparat bilete dimineata si am intrat dupa amiaza, pana atunci ne-am plimbat prin alte parti. Centrul Romei e la dispozitia ta si vei gasi orice, hartile de la receptiile hotelurilor indica toate obiectivele turistice cunoscute sau mai putin cunoscute.Iti mai recomand biserica S. Giovanni in Laterano. Este biserica unde Papa tine slujbe in afara Vaticanului. Este enorma si comparabila cu S. Pietro in bogatie. Si... Cauta biserica S. CLEMENTE! pe o straduta, Via dei Santi Quattro, daca imi aduc aminte bine, in spatele Colosseo (Coloseumului). Biserica a fost construita peste o alta biserica, care a fost construita peste un templu pagan, cobori in subsol si de fapt cobori prin veacuri ... ai prilejul sa vizitezi, constructie peste cosnstructie! E nemaipomenit! Pe noi ne-a ajutat ghidul Fodor's foarte mult! si e adevarat ca am stat 2 saptamani in Roma. Citeste ghidul daca ai ocazia si alege-ti ce crezi tu ca te intereseaza. Cumpara-ti o harta turistica cu traseele transportului in comun si intereseaza-te de biletele care iti ofera intrare la mai multe obiective turistice, beneficiezi de niste reduceri. Daca esti iubitoare de pictura (mai ales pictura) si sculptura Galeria Doria - Pamphili e ceva deosebit! Muzeele Capitoline sa nu le ocolesti. Restul obiectivelor:Forurile Romane, S. Maria Maggiore, Piazza Navona, le gasesti tu. Ajunge! Te descurci tu!
cloppy
Postat pe 1 Aprilie 2009 13:06
Un sfat de care trebuie neaparat sa tii cont.Nu-ti luat cazare pe langa gara "stationi"sau asa ceva se cheama.E cel mai oribil loc pe care l-am vazut si seara sincer sa nu treci pe acolo sunt 2 natii de oameni negri si chinezi care se mai si bat si nu doar cu pumni:D
catalynn1
Postat pe 1 Aprilie 2009 14:05
buna,am stat 11 zile in italia mai exact milano,dar sincer nu a apucat sa vedem tot ce ne propusesem,foarte frumos cateva zile intr-adevar de neuitat,mi-a placut in mod speciat catedrala din milano,piata domo
georgi1987
Postat pe 1 Aprilie 2009 15:03
roma!!!!!!!!!! e superba!!!!! trebuie neaparat sa vizitezi : coloseumul noaptea , capela sixtina, fontana di trevi noaptea,piata del popolo, basilica san pietro, castelul sant'angelo...... oricum roma e un muzeu in aer liber !!! absolut totul merita toata atentia !!! iti doesc un sejur placut...eu am avutul unul la sf lui februarie.
raluk_lazy
Postat pe 1 Aprilie 2009 19:11
Recomand ghidul DK, plin de informatie turistica bine organizata:harti ale orasului , muzeelor cu indicarea - ca pozitie - a fiecarui lucru de vazut in respectivul muzeu.
De evitat iulie-august cand caldura e greu de suportat. In plus fata de obiectivele prezentate deja de forumisti, recomand Gradinile Vaticanului - pentru care se poate face rezervare pe net (ca de altfel si pentru Muzeele Vaticanului, Galeriile Borghese).
KristianG
Postat pe 30 Aprilie 2009 09:57
Cel mai bine faci Roma cu harta in mana. Iti planifici Roma pe zone si incepi vizitatul. Roma este plina de monumemnte si fiecare "piatra" are insemnatatea ei :-) Iti faci abonament mai bine ptr 3 zile pe mijloacele de transport ptr ca este cel mai bine si te deplasezi pana la punctul de la care doresti sa incepi vizita in fiecare zi. De acolo, harta in mama si incepi descoperirea. Sa incerci sa ajungi si la Vila Borgheze. Este superb iar seara ai o priveliste superba asupra orasului.
Restul obiectivelor sunt destul de grupate si poti sa vezi destul de multe intr-o zi.

Numai bine!
lazy001290
Postat pe 5 Octombrie 2009 09:44
EU AM FOST LA ROMA SI LA RESTAURANT IN AFARA DE "COPERTO" AM PLATIT SEPSRST PE NOTA "SERVIZIO"IAR "MANCHA"=SPAGA ERA SI EA ACOLO
Gabriel54
Postat pe 5 Octombrie 2009 14:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vreau sa plec la Nessebar in Bulgaria...Pareri? 4 De la: ilovethisgame 3 Septembrie 2010 10:37
Am fost in Austria 12 De la: pensionarul 11 Martie 2010 10:08
Viena- sfaturi, recomandari 16 De la: kudika134309 7 Mai 2014 09:40
la mare in strainatate cu masina 18 De la: Cazare_in_Insula_Thassos___Skala_Potamia 2 August 2009 20:18
am fost la budapesta!!! 14 De la: cristian_h 28 Mai 2009 07:03