Setari Cookie-uri

croatia cu masina

noi mergem periodic in Croatia,am stat intr-un apartament in Opatia si am facut execursii in toate zonele,merita este o tara frumoasa si curata.Nu iti recomand prin Cosovo,dar poti sa te duci prin Dr.Turnu-Severin,Belgrad pe malul Dunarii este un peisaj deosebit si drumul ok,sau poti sa te duci prin Ungaria ,Balaton si trece la Zagreb,care iara este un peisaj deosebit.Croatii se mai uita la masina iti cere asigurarea si atentie la luminile masinii,acolo se cam circula cu farurile aprinse ziua,au autostrazi pe care poti sa te deplasezi repede sau pe drumuri adiacente care sincer ai ce sa vezi daca nu te grabesti....Iti recomand Poala unde ai ce croaziere sa faci ,parcul national Plivice(este o minunatie ),gasesti cazare in zona iara in parc stai sa faci tot traseul ca 6 ore,dar merita.Mai poti in Insula KRR care si acolo ai plaja si locuri frumoase,in fiecare statiune ai tot felul de croaziere de facut la preturi destul de bune unde se si serveste masa pe vapor,iar dc sinteti iubitori de peste maninci din adudenta.....Daca mai ai intrebari te astept....
cocos_23
Postat pe 12 Aprilie 2009 10:51
Noi mergem NUMAI cu masina. Este minunat! Iesim din Romania pe la Nadlac si din Szeged mergem catre Mohaci. Si zona viticola din sud-estul Ungariei este faina. Iesim pe la vama Udvar si din localitatea Dakovo intram pe autostrada. O alta varianta este cea propusa de cocos_23, prin Budapesta si pe langa Balaton. Si aceea este o zona superba. Peninsula Istria va face obiectul sejurului de anul acesta. In schimb, iti pot spune ca Slavonia este minunata, iar Dalmatia are, cred, cea mai limpede apa in care m-am scaldat. Atentie la ariceii de mare. Trebuie sa iti cumperi (gasesti peste tot in Croatia) niste opincute speciale Pentru autostrada si la benzinarii noi am platit cu cardul. Cele mai bune benzinarii sunt cele din lantul INA. Drum bun!
mokus1
Postat pe 18 Aprilie 2009 08:51
Prin Ungaria este mai sigur dar cu 175 de Km mai lung decat prin Serbia. Ma intereseaza daca cineva a folosit ruta prin Beograd spre Croatia in 2008 sau mai recent. Am auzit tot felul de comentarii legate de ruta prin Serbia pro si contra. Din vara lui 2008 au fost scoase vizele, se primeste viza la granita ca si in Croatia de altfe.
ahorin10_ro
Postat pe 18 Aprilie 2009 11:30
Prin Serbia (fara probleme ) , pe malul drept al Dunarii(cel sarbesc)un peisaj deosebit(Cazane, etc.). se ajunge la Veliko Gradiste si mai departe Pozarevac, autostrada, Belgrad.Pe la jumatatea acetui drum exista o semnalizare "Belgrad" :NU o luam pe acolo ca ne ratacim sigur. In general este un drum pentru cei cu spirit de aventura, rabdare, o harta buna.
raymir123
Postat pe 18 Aprilie 2009 18:29
Salut!
Am vazut ca ai fost de la Tr. Severin spre Beograd. Vreau sa merg spre Zagreb si sa ies din tara pe la Portile de Fier. Imi poti spune mai multe despre traseul asta? Sau daca nu, ce traseu ai folosit?
doc_leone
Postat pe 18 Aprilie 2009 21:37
Eu am fost anul trecut cu masina in Croatia, in zona Rogoznica, intre Split si Dubrovnik, in luna august. Drumurile sunt excelente, am fost furati insa la prima intrare pe autostrada, avand pentru prima data contact cu banutii lor, kuna :D A doua oara n-am mai patit-o...
Legat de drumuri, dupa cum am spus sunt excelente, am fost cateva probleme la tunelurile in constructie (am stat destul de mult la cateva), in rest a fost ok. Semnalizare excelenta, politie deloc :) Desi nu e in UE, suntem mult mult sub Criatia la ceea ce inseamna infrastructura si comportamentul in trafic!
soryn03
Postat pe 18 Aprilie 2009 22:31
... si varianta folosita a fost Budapesta-Balaton-Zagreb-Split, bineinteles, fiind din Tg.Mures a fost mai scurt si mai sigur pe acolo.
soryn03
Postat pe 18 Aprilie 2009 22:32
Indiferent unde parasesti malul Dunarii pentru a intra pe autostrada spre Belgrad trebuie sa fi atent sa nu te ratcesti.Varianta cu Veliko Gradiste a fost ultima pe care am venit si ni s-a parut cea mai frumoasa. Am facut de 4 ori acest drum si de fiecare data prin alta parte. Odata ajunsi pe autostrada drumul drept Belgrad, Zagreb, sau Slovenia...samd
raymir123
Postat pe 21 Aprilie 2009 00:31
si eu am fost anul trecut in croatia. este superb. am stat undeva in zona Istria, pe langa Porec. nu am luat-o prin Serbia pt k ne era cam teama. am iesim pe la nadlac si apoi am tinut-o prin ungaria, slovacia si apoi croatia. asa este cel mai safe:) drumul a fost f ok dupa ce am iesit din tara. singura problema a fost in Romania k am facut f mult pe drum pana la nadlac pt k plecau toti strainii la munca ( pe 28 august parca am plecat). ai grija ca in ungaria politistii sunt f spagari. ne-au oprit de 2 ori. prima oara pt k cei care stateau pe bancheta din spate nu aveau centura?!!!! si a doua oara pt k tineam farul de ceata aprins. ne-au zis k nu ne dau amenda daca le dam 10 euro. si nu aveam marunt si ne-au schimbat politistii 50 de euro:)))))))))))))))))
ileana_xs
Postat pe 21 Aprilie 2009 08:58
Buna,in Kusadasi a fost cineva cu masina,ce ziceti e f obositor,merita?
babalica
Postat pe 21 Aprilie 2009 09:09
Eu am fost in Kusadasi cu masina....drumul este foarte lung; de la 10 seara pana la 5 dupa amiaza a doua zi - mers in continuu,2 soferi; foarte putina autostrada, mai multe drumuri natioanale, bune calitativ dar cu restritii de viteza; mult mai ieftin decat cu avionul totusi, asta fiind si motivul pentru care am ales aceasta varianta; daca vrei sa te duci cu masina, iti recomadn ca faci escala, eventual cand treceti canalul in Turcia.
kmi_22
Postat pe 21 Aprilie 2009 09:35
Am facut drumul Bucuresti Dr.Tr.Severin Portile de fier, Belgrad, Zagreb, dar acum 3 ani si cu o masina de serviciu, nu in concediu.
Nu am avut niciun fel de probleme pe nicaieri, traseul foarte frumos imediat ce treci Dunarea dai de serpentine care urmaresc fluviul, dar cu cateva probleme pe sosea: asfalt crapat, noroi dupa ploaie, mici alunecari de nisip pe strada, dar circulabil.
Apoi cu familia am preferat mai lung dar mai sigur prin Budapesta si apoi Croatia si Slovenia. Optiunea autostrada e mai lunga dar e mai rapida oricum.
Prin Serbia merita mers doar pentru traseul care urmareste Dunarea, dupa cativa km se face la stanga, spre sud, spre autostrada, si de acolo peisajul e identic cu cel unguresc.
Nu stiu cum o mai fi azi.
Sunt unii care recomanda traseul pe malul romanesc, cu iesire prin Ungaria, el fiind la fel de frumos, dar mai incet, cu serpentine si fara autostrada.
calator
Postat pe 21 Aprilie 2009 13:38
Multumesc!
Anul asta o s-o iau totusi prin Serbia. E mai scurt si n-am mai fost niciodata.
doc_leone
Postat pe 21 Aprilie 2009 18:23
O sa merg pe Veliko Gradiste. Am inteles ca GPS-ul nu prea vede prin Serbia. Sper sa ma descurc.
doc_leone
Postat pe 21 Aprilie 2009 18:29
kmi 22,multumesc f mult pt sfaturi,cu escala vrem sa rezervam,inainte de bac, noi suntem 4 oameni,4 soferi,nu avem gps,ne e cam frik sa nu ne ratacim,nu am mai fost asa drum lung cu masina,trebuie sa facem rezervarea sapt asta,la inceputul lui iunie e bn in Kusadasi?,am inteles ca in iulie e prea cald,nu am mai fost,va multumesc !!
babalica
Postat pe 22 Aprilie 2009 11:38
Prietene aici se discuta despre Croatia vezi ca pentru turci si Kusadasi este alta pagina de discutii, cred ca primul lucru pe care trebuie sa/l faci e sa/ti iei o harta, ca drumul nu e asa greu.
Nu neaparat un GPS dar harta e obligatorie la orice drum.
Succes si drum bun.
calator
Postat pe 22 Aprilie 2009 15:57
Mersi oricum,chiar dak la inceput ai fost putin uracios !!!
babalica
Postat pe 23 Aprilie 2009 10:44
As vrea sa merg si eu anunl acesta in Croatia? Imi puteti spune, daca am nevoie de pasaport?
vallentina_lazy
Postat pe 8 Mai 2009 08:21
De la: vallentina, la data 2009-05-08 08:21:40As vrea sa merg si eu anunl acesta in Croatia? Imi puteti spune, daca am nevoie de pasaport?


Da, ai nevoie de pasaport.
efora
Postat pe 8 Mai 2009 09:19
A fodt cineva in ZADAR sau prin inprejurimi? Am cautat cazare la diferite vile din zona, dar vreu sa stiu daca se gasesc si la fata locului ( fara agentie).
TKS!
rifle2u
Postat pe 8 Mai 2009 10:05
am fost anul trecut in zadar. ne-a placut atatde mult, incit mergem si anul asta( peste o luna plecam!!!!!!). poti merge fara grija : gasesti cazare !
lazy000381
Postat pe 8 Mai 2009 13:56
BUNA
IMI POTI DA SI MIE MAI MULTE INFORMATII DESPRE PRETURILE DE ACOLO SI CATI KM SUNT PANA IN CROATIA.
luminita_raducanu
Postat pe 21 Mai 2009 09:59
nu inteleg cum au aparut doua teme "croatia cu masina" dar nu asta e important! le voi urmari ambele! dorim sa mergem in Croatia cu masina personala. mai precis, dorim sa ajungem in Vela Luka, pe insula Korcula, pentru scufundari. intentionam sa facem cursurile PADI. ne-am hotarat pentru aceasta destinatie deoarece pretul cursului ni s-a parut bun, cazarea este tot la un pret bun, iar locul pare un rai al scufundatorilor, plin de minunatii subacvatice. ce informatii am dori: drumul pana in croatia, cum se trece la granite, ce dificultati am intampina ... sfaturi de felul acesta si sfaturi despre/pentru Croatia. orice informatie e binevenita!
cloppy
Postat pe 28 Mai 2009 20:09
voi in ce perioada mergeti in zadar?
lazy000381
Postat pe 30 Mai 2009 11:26
lazy000101- in ce perioada mergeti in zadar?
lazy000381
Postat pe 30 Mai 2009 11:28
Noi am stat anul trecut in peninsula Pelijesac. Din Orebic am trecut cu vaporasul pe insula Korcula. E ca un Dubrovnik in miniatura. Merita vazut! Despre drumul cu masina: Treceti in Ungaria pe la Nadlac, apoi, de la Szeged intrati pe autostrada si mergeti la Budapesta. Tot pe autrostrada mergeti la Zagreb si apoi, tot pe autostrada, pana dincolo de Split. Cred ca, de anul trecut, s-a terminat de construit autostrada si puteti merge pana aproape de Makarska. Daca are cineva informatii mai proaspete, rog sa ma completeze. Treceti prin Bosnia o portiune de cca 10 km si apoi intrati in peninsula Pelijesac. Prima localitate este STON. Mergeti pana la Orebic si acolo este feriboat care duce pe insula Korcula (ei sustin ca acolo s-a nascut Marco Polo!). Drum bun!
mokus1
Postat pe 30 Mai 2009 17:05
Merci Mokus!
cloppy
Postat pe 30 Mai 2009 22:36
Am fost acum cateva zile in Croatia. M-am intors aseara.

Gasesti fara probleme cazare langa Zadar si in Zadar, de asemenea.

Preturile sunt intre 20-30 euro/camera care include si baie si bucatarie.


Daca stai mai multe zile presupun ca poti obtine un pret mai bun. Aproape toti inchiriaza camere.

dadas
Postat pe 1 Iunie 2009 16:38
Buna, esti sigura ca e nevoie de pasaport? Noi mergem luna viitoare, in iulie si avem pasapoartele expirate. Am sunat la ambasada si mi`au spus ca nu e nevoie de pasaport.
laura12uti
Postat pe 3 Iunie 2009 22:44
De la: laura12uti, la data 2009-06-03 22:44:14Buna, esti sigura ca e nevoie de pasaport? Noi mergem luna viitoare, in iulie si avem pasapoartele expirate. Am sunat la ambasada si mi`au spus ca nu e nevoie de pasaport.

Nu stiu anul asta cum e, dar noi anul trecut am avut nevoie de pasaport. Nu stiu sa se fi schimbat ceva de atunci.
efora
Postat pe 4 Iunie 2009 09:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am fost in Italia 30 De la: Rozana 21 Octombrie 2008 13:46
vacanta in spania 4 De la: Rosalba 3 Noiembrie 2009 13:22
Alanya 17 De la: kudika061841 23 Iunie 2011 10:05
cine merge cu masina turul europei??? 1 De la: lazy001957 5 Iunie 2010 15:55
buna 5 De la: lazy000653 13 Octombrie 2009 19:27