Setari Cookie-uri

Insula Thassos

Cine a fost? Ce parere aveti?
CRISTINA03_healthy
Postat pe 28 Aprilie 2009 23:24
e f frumoasa insula, merita vazuta, desi e micuta 100km de jur imprejur, e minunata, iar apa..........are culoarea smaraldului, nu degeaba se mai numeste "insula de smarald". nu e o insula f ieftina, dar nici f scumpa. eu am fost anul trecut si mi-as dori sa mai merg si anul asta. nu-ti va parea rau daca vei merge!
biancagu
Postat pe 14 Mai 2009 04:29
De la: biancagu, la data 2009-05-14 04:29:27e f frumoasa insula, merita vazuta, desi e micuta 100km de jur imprejur, e minunata, iar apa..........are culoarea smaraldului, nu degeaba se mai numeste "insula de smarald". nu e o insula f ieftina, dar nici f scumpa. eu am fost anul trecut si mi-as dori sa mai merg si anul asta. nu-ti va parea rau daca vei merge!


Imi poti spune, te rog, daca ai fost cu masina cat a costat ferry boat-ul si cat cazarea si in ce conditii? Multumesc mult.
adolina
Postat pe 14 Mai 2009 07:06
eu am fost acum 2 ani si am stat in limenas (sper ca bine am zis, este capitala insulei) si sincer iti spun ca nu mi-a placut abslout deloc!!! este un oras trist, murdar, mult prea linistit si ce nu mi-a mai placut a fost ca la ora pranzului toate magazinasele se inchideau, ceea ce nu e normal pt un oras turistic pt ca la acea ora lumea pleaca de la plaja si are timp sa piarda vremea pe la magazine. pana si terasele unde puteai manca isi inchideau "portile". Plaja departe de hotel, mergeam de-mi ieseau ochii, foarte ingusta, nu mi-a placut !!! Am facut turul insulei cu autocarul, ne-am luat excursia de la ghidul nostru dar a fost fffff scumpa (58 $ de pers), este foarte frumoasa insula, sunt orase noi, tineresti, pline de viata, acolo .......da......e ok sa stai! Linistita iti inchiriezi masina pt ca nu este scump si va fi ok.
multa bafta si concediu placut !!!
gabita
Postat pe 14 Mai 2009 08:10
Eu voi pleca marti si ma voi intoarce pe 26 mai. Daca crezi ca iti vor mai fi de folos informatiile voi posta aici. Noi mergem cu autocarul.
eligagiu
Postat pe 14 Mai 2009 08:49
Am venit saptamina trecuta din Thassos.A fost foarte frumos dar era putin cam rece dar la sfirsit sa incalzit.In profilul meu vei vedea poze din Limenas.Cineva a cerut preturi despre ferry boat,pentru pasageri e 3euro pe perrsoana iar pentru masina cred ca 20 nu stiu sigur nu am fost cu masina dar parca asa am vazut la chiosc.E valabil pentru ferry boatul care pleaca din Keramori.Daca intereseaza pe cineva cazare in Limenas sa ma contacteze.Distractie placuta celor care vor merge.
CRISTINA03_healthy
Postat pe 14 Mai 2009 11:00
Eu am fost in urma cu 2 ani in Potos (thassos)
f linistit si prea putin animat noaptea - doar 2-3 terase pe faleza cu atmosfera de club - destul de ok
plaja super ok , cu terase, sezlonguri... etc sezlongurile gratuite, insa tb sa consumi de la ei.Ziua se cam inchid peste tot magazinele, insa raman cateva deschise, suficient cat sa iti iei cele necesare.Nu poti face shopping insa decat dupa h 17 :(
Insula, super insa indicat ar fi daca nu mergi cu masina, sa inchiriezi acolo una.
Preturile super ok.
Anul trecut am fost in Nikitti - Sithonia, iar thassos-ul mi s-a parut mult mai ok ca si preturi :)
LaurentiuB
Postat pe 14 Mai 2009 12:19
Vreau sa ajung in Thassos la sfarsitul lui septembrie. Atunci e mai ieftin. Voi pleca cu autocarul, dar n-am ales agentia deocamdata. In ce statiune, vila sau hotel sa-mi aleg cazarea? Ce-mi recomandati? Exista autobuz ca sa poti vizita statiunile de pe insula? Daca reusesc sa fac scoala de soferi pana in toamna, atunci voi inchiria masina. Cat de scumpe sunt excursiile? Plaja cu nisip sau pietris? Sa stiu sa-mi caut sandale pt pietris... Multumesc
dana17_lazy
Postat pe 14 Mai 2009 16:18
Am fost pe Thassos anul trecut. E o insula foarte frumoasa, linistita, cu plaje diverse: te poti bronza in locuri amenajate, cu toata lumea, sau poti sa ai mica ta plaja privata, unde nu mai este nimeni, sunt multe de felul asta. Oamenii sunt placuti, prietenosi, stiu sa trateze turistii. Mancarea e buna rau, portiile mari, preturile mai mult decat rezonabile. desertul e de regula din partea casei. Depinde ce-ti doresti de la vacanta:daca vrei cluburi si viata de noapte,nebunie, nu-ti recomand Thassos. Daca vrei plaja, peisaje, drumetii, relaxare, e cea mai potrivita. Si noi am fost cu masina, iar pe Thassos e bine sa ai mijlocul tau de transport. Dar poti si sa inchiriezi si daca iei pt o saptamana, si nu o zi-doua, iesi foarte bine la pret. iti recomand papuceii cu bareta la spate de mers pe plaja si de intrat in apa, din cauza albinelor (dealtfel prietenoase si ele, dar atentie daca esti alergica!) si a aricilor de mare. Noi am stat la Esperides Hotel. e foarte frumos, mai ales daca ai camera "superior" cu vedere la mare. Pentru plaja doar traversam strada, si din pat vedeam marea, vapoarele... Iar pretul a fost OK. Si sa vezi orasul Kavalla, e foarte frumos. Vacanta placuta!
mytiana30_lazy
Postat pe 14 Mai 2009 16:24
nu am mers cu masina, am mers cu autocarul, din pacate, nu a fost f scump, am platit de doua persoane undeva la 400 euro cu tot cu cazare. in scimb au fost niste prieteni cu masina si au iesit mult mai ieftin, iar cazare, poti gasi si la fata locului, mult mai ieftin decat prin agentie. unde am fost cazati noi, fiind prin agentie, desi nu ne astepatm, conditiile au fost ffffffffffff precare.... pretul pe ferry-boath pt masina era undeva la 17-20 euro, ceva de genul, asta anul trecut. din cate am inteles, distanta nu e f mare, de la cluj, de unde locuim noi, sunt 1200 km, asa ca, d.p.d.v. al meu e mult mai ok si mai ieftin cu masina personala.
biancagu
Postat pe 15 Mai 2009 17:15
Eu am fost cu CRISTIAN TUR care a zis "cazare la vile" da ce vila !!! particulara, cu cocosi gaini rate oi caini si altele, cand le apuca pe la 4dimineata cucurigu cotcodac si behehe sa te tii !!! Plus muste si tantari cat cuprinde, in prima noapte n-am dormit de fel...
In rest MORI de plictiseala !!!!!
doar daca nu inchiriezi o masina si sa te duci in fiecare zi la alta plaja
oricum in cateva ore termini de strabatut TOATA insula de la cap la coada si nu sunt decat satulete mici mici cu cateva magazinase specializate in articole de plaja sau folclor loco
Mi-am blestemat zilele nu mai recomand la nimeni !!!
cri0cri
Postat pe 21 Mai 2009 12:21
BUNA

AS DORI SA STIU SI EU MAI MULTE INF DESPRE CAZARE SI DRUM.
LA SF LUNI IUNIE PLECAM 3 FAM CU MASINILE PERSONALE.
MULTUMESC
luminita_raducanu
Postat pe 25 Mai 2009 13:51
Asa cum am promis m-am intors cu impresii.
Insula este foarte frumoasa. Am stat la Trypiti Bungalows. Camera mare, patul confortabil, gresie pe jos (si in camera), uscator de par, frigider si seif. Bungalourile (casute cu cateva camere (asa cum am descris) sunt pe munte. Receptia este la baza si se urca pe un drum sau pe scari pana la bungalou.
Plaja este aproape si frumoasa, dar sunt arici de mare. Pentru asta trebuie sa ai papuci din plastic, ca sa poti intra linistit in mare. Se pot cumpara de acolo.
Plaje pe care le-am vizitat si sunt foarte frumoase: Paradise Beach, Golden Beach, Aliki - sunt pe coasta de est a insulei. Apa este verde, curata. La Paradise Beach mie mi-a fost teama sa cobor cu masina, dar apoi am regretat. La urcare drumul pare nesfarsit. Cand am coborat eram fermecata de peisaj si nu m-am mai gandit la urcare.
Am inchiriat un matiz pentru o zi si a costat 21,5 euro (inclusiv daca aveam pana se ocupau ei). Am bagat benzina de 10 euro (pentru 110 km).
Mancarea este buna si ok ca pret. La masa iti dau apa si desertul din partea casei. Grecii sunt foarte amabili.
Pentru feriboat am platit 5 euro de persoana dus intors. Am fost grup (nu stiu daca asta are importanta).
eligagiu
Postat pe 29 Mai 2009 16:42
PLEACA CINEVA IN THASSOS PE 21-22 IUNIE 2009 CU MASINA PERSONALA?
VA ROG POSTATI UN ANUNT DACA DA POATE FACEM DRUMUL IMPREUNA.
O ZI BUNA.
luminita_raducanu
Postat pe 2 Iunie 2009 09:31
Spune-mi in ce perioada vreti sa plecati. Da-mi o adresa de email, eventual sa tinem legatura.

Postat pe 2 Iunie 2009 09:55
ASTAZI AM FACUT REZERVAREA PENTRU 22.06-29.06.2009 THASSOS-POTOS.
AR TREBUI SA PLECAM UNDEVA IN DATA DE 21.06 NOAPTEA , PTR CA AM INTELES CA DRUMUL DUREAZA CAM 10 ORE SI AR FI BINE SA TRANZITAM BULGARIA NOAPTEA. EMAIL: luminita_raducanu@yahoo.com
NOI PLECAM DIN PLOIESTI CU 1 MASINA DAR SUNTEM 2 FAM.
luminita_raducanu
Postat pe 2 Iunie 2009 17:37
Eu vreau sa merg in pothos in thasos in august 2009, ideea e ca as merge cu masina daca am fi macar patru altfel cred ca mai avantajos e cu o agentie.Totusi as dori sa stiu cat ai dat pe noapte? as vrea sa stau undeva nu am pretentii, bine as prefera sa fie cu vedere la mare, cu piscina, dar as prefera mai mult sa fie maxim 20 de euro pe noapte de persoana.:)) daca aveti cateva sugestii....as vrea sa stiu sigur cat costa si daca o sa fie locuri..

Postat pe 3 Iunie 2009 02:03
Drum bun si vacanta frumoasa, dar parerea mea este ca nu e bine sa traversati Bulgaria noaptea. Eu am traversat/o de 2 ori dus/intors, si ziua si noaptea.
Va recomand sa mergeti ziua si sa plecati cu cel putin 1 zi inainte, poate chiar sa va opriti 1 noapte in Grecia, nu in Bulgaria, langa Salonic, oras care merita vazut, mai frumos ca Athena, desi fara celebrele Acropole.
O sa va coste o noapte de dormit cam 30/40 de euro camera cu mic dejun, sunt singurele costuri suplimentare. Traversatul Bulgariei noaptea va poate costa mult mai mult, atat e numai spaga la politie, care te opreste oricum si degeaba, iar daca aveti o masina frumoasa s/ar putea sa le placa si altora de ea.
Succes si drum bun.
calator
Postat pe 3 Iunie 2009 07:48
Drum bun si vacanta placuta.
In Grecia soselele sunt foarte bune, chiar daca nu peste tot este autostrada, se merge bine si linistit, uneori se mai depaseste viteza legala dar nu va recomand, lasati/i pe ei sa o faca, isi cunosc politistii.
Politia e foarte amabila si prietenoasa pana calci pe bec, drumurile bune sa va reglati distanta ca sa va puteti lua benzina la alegere din timp, oricum statiile sunt mai dese si mai bune ca la noi, uneori si preturile mai mici.
Va recomand si putina odihna o noapte macar pe drum poate langa Salonic, nu in oras ca e mai scump dar dormiti undeva langa si apoi vizitati orasul e foarte frumos seamana cu Palermo.Pretjurile nu sunt mari, masa e mai ieftina in statiuni decat in oras, invers decat la noi, si sa va luati niste harti, nu neaparat GPS dar hartile sunt necesare.
DAca nu vreti sa vizitati orase nu intrati cu masina ca va rataciti, pastrati autostrada spre directia care va intereseaza, identificati din timp orasul mare care urmeaza sau care e pe directia voastra si il gasiti pe indicatoarele de limba engleza.
Va mai recomand sa studiati pe net traseul pe www.michelinroute, veti gasi hartile utile, caci indicatiile sunt prea detaliate si obositoare, nu e nevoie, indicatiile de pe sosele sunt destul de clare pentru oameni atenti.
Mai greu e la bulgari dar dupa ce nimeriti Sofia drumul merge drept spre granita greceasca, iar capitala bulgara ar trebui sa stie toata lumea in ce directie este. La bulgari ca si la noi nu prea sunt indicatoare rutiere si politia e cam doritoare de bani de la straini.
Drum bun.
calator
Postat pe 3 Iunie 2009 07:56
Pentru luminita/raducanu zici ca vrei sa mergi cu cineva cu masina la greci dar stii cu cine mergi, cum conduce si ce masina are? Ai curajul sa te sui la oricine in masina pentru cel putin 1000 de km? Eu as fi mai prudent.
Succes si vacanta frumoasa.
calator
Postat pe 3 Iunie 2009 07:58
AM GASIT LA AG ONIRO DIN PLOIESTI LA STUDIOURI ,7 NOPTI, 2PERSOANE 315 EURO.
STUDIOURILE SUNT IN POTOS ,FARA PISCINA DAR ARE PLAJA LA 10 M.
luminita_raducanu
Postat pe 3 Iunie 2009 12:02
DA STIU CU CINE MERG CA NU ESTE PRIMUL DRUM. CRED CA AI INTELES GRESIT , NOI AM DORI SA MAI GASIM PE CINEVA CARE MARGE SPRE GRECIA SA FIM MAI MULTE MASINI CA ESTE ALTCEVA.
AM INTELES CA BULGARI S-AU MAI LINISTIT SI DACA RESPECTI REGULILE LOR NU PREA AR TREBUI SA AI PROBLEME. CA IDEE ETE BINE SA PLECI 2-3 MASINI ESTE MAI OK SI MAI MULTA SIGURANTA.
luminita_raducanu
Postat pe 3 Iunie 2009 12:06
buna
noi plecam pe 17 august in insula si ne-ar cam interesa ptr 3 zile cazare daca poti recomanda-mi si mie cazare la particular si daca sti si pteturi. multumesc
CRISSSA
Postat pe 9 Iunie 2009 10:09
nu stiu de particulari , noi am luat prin ag oniro din ploiesti in Potos la studiouri 45 euro/noapte/camera care este Pefkali Beach Studio*** adresa de web daca vrei sa vezi foto www.sirines-hotel.gr.
luminita_raducanu
Postat pe 9 Iunie 2009 15:45
De la: cristipene, la data 2009-05-14 11:00:44Am venit saptamina trecuta din Thassos.A fost foarte frumos dar era putin cam rece dar la sfirsit sa incalzit.In profilul meu vei vedea poze din Limenas.Cineva a cerut preturi despre ferry boat,pentru pasageri e 3euro pe perrsoana iar pentru masina cred ca 20 nu stiu sigur nu am fost cu masina dar parca asa am vazut la chiosc.E valabil pentru ferry boatul care pleaca din Keramori.Daca intereseaza pe cineva cazare in Limenas sa ma contacteze.Distractie placuta celor care vor merge.
cristian_h
Postat pe 13 Iunie 2009 14:36
ma bate gandul sa merg fara nici o rezervare la 1 Septembrie , problema este ca o sa iau si copilul , credeti ca va fi o problema sa gasesc cazare ? suntem 6 persoane 2 masini , multumesc !
cristian_h
Postat pe 13 Iunie 2009 14:39
si noi plecam nu stiu exact data te astept pe mess sa vb id meu : romi_pantea

Postat pe 1 Iulie 2009 15:55
BUNA
AM FOST SI EU PE THASSOS IN AUGUST 2008 SI AM STAT TOT LA ESPERIDES. INSULA E MINUNATA...INTR-ADEVAR NU PT PETRECARETII DE NOAPTE (DESI S-AR FIGASIT CEVA IN POTOS SI PT EI!)CI PT CEI CE VOR SA SE ODIHNEASCA DAR SI SA SE DISTREZE. NOI AM STAT CHIAR IN THASSOS INSA PLAJA AM FACUT PESTE TOT, CU MASINA PERSONALA E SUPER.DE INCHIRIAT AM LUAT O IMITATIE DE JEEP DE LA SUZUKI...CRED...PT UN SAFARI CARE L-AM FACUT LA PISCINA NATURALA...NE-A COSTAT 50 DE EURO PE ZI...DESTUL ZIC EU!APROPO DE PISCINA TREBUIE SA VA DUCETI SA O VEDETI ALTFEL DEGEABA VA-TI DUS IN THASSOS (POZE GASITI IN PROFILUL MEU).A FOST FRUMOS, AM PLECAT CU O ZI MAI DEVREME SI NE-AM CAZAT IN KERAMOTI IAR DIMINEATA AM TRECUT CU BACUL PE INSULA...HOTELUL ERA LA 3 KM DE PORT DAR FIIND CU MASINA A FOST OK. INSA NU AM GASIT CE NE ASTEPTAM...NOI AM LUAT O CAMERA PRIN AQUA TRAVEL CARE L-A RANDUL EI A REZERVAT-O PRIN BIG TRAVEL...AM AVUT O GRAMADA DE PROBLEME..DESI AM PLATIT CU 2 LUNI INAINTE INTEGRAL NOI NU AVEAM CAMERA REZERVATA LA HOTEL NICI MACAR CU 2 SAPTAMANI INAINTE...CU VOUCHER-UL NE-AU AMANAT PANA IN SAPTAMANA PLECARII IAR CAND NI L-AU DAT AM OBSERVAT CU O ZI INAINTE DE PLECARE CA ERA DATAT CU 2007 NU CU 2008...SI TOT EI ERAU REVOLTATI CA DE CE NE-AM INTERESAT LA HOTEL FARA ACORDUL LOR...ORICUM AM AJUNS ACOLO INTR-UN FINAL SI AM CONSTATAT CA LA RECEPTIE MAI ERA O FAMILIE CU O GRAVIDUTA IN 6 LUNI CARE LUASERA PRIN BIG TRAVEL SI S-AU TREZIT LA HOTEL CA NU AU REZERVARE....NE-AM DUS IN CAMERA SI AM CONSTATAT CU STUPOARE CA AM PLATIT 3* PT O 1,5*. URAT,VECHI,DEMODAT,RELATIV CURAT. AM TRECUT PESTE ,MACAR PISCINA ERA FRUMOASA CHIAR DACA ERA CU ALBINE MOARTE IN EA...LA MICUL DEJUN INSA INVIAU SI NU TE LASAU SA MANANCI! INSA REPET INSULA E F.FRUMOASA ,PLAJELE SUPERBE SI DIFERITE,OAMENII SERVIABILI SI PEISAJELE UIMITOARE. CU O CAZARE BUNA MERITA VACANTA!
BERRY_lazy
Postat pe 16 Iulie 2009 16:26
Salut cristian h am citit mai multe pareri pe forum,asi dori si eu mai multe informatii pt thasos,un hotel cu piscina aproape de plaja(cu nisip) undeva unde sa am si niste taverne prin preajma,ce ai putea sa ami spui,ami doresc de cati va ani sa merg in thasos dar in totdeuna am ales alta destinatie iar akum cred k a venit randul sa merg si in thasos,din cate am vazut si in pozele tale si il ale poze,mi se pare o statiune f frumoasa cu peisaje mirifice,sper ca ami vei fii de ajuto,multumesc
catalin1989
Postat pe 29 Noiembrie 2009 09:30
"ami" place gramatica ta
viorashdragalash
Postat pe 30 Noiembrie 2009 01:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nice- un loc unde trebuie sa mergi 21 De la: lazy002246 21 Octombrie 2015 19:03
Hurghada 11 De la: lazy002253 9 Iunie 2010 10:57
Romania Hot or Not 32 De la: yumy 31 Mai 2011 12:41
Alanya 17 De la: kudika061841 23 Iunie 2011 10:05
timisoara de vis 7 De la: skyback 25 Februarie 2011 01:02