Setari Cookie-uri

gura portitei

se poate intra la gura portitei cu masina? e fain acolo?
lazy000342
Postat pe 6 Iunie 2009 10:48
nu se poate intra din cauza legaturii lacului Sinoe cu marea.
lazy000178
Postat pe 6 Iunie 2009 11:30
...Iar raspunsul la intrebarea daca este fain acolo, dupa gustul meu, este "DA".
Pentru ca, fiind cea mai noua statiune de pe litoral, nu s-a poluat si nu s-a distrus ca altele. Iar acolo, amenzile sunt amenzi: este interzis sa distrugi plaja, sa rupi stuful si alte plante. In schimb, acolo nu se gaseste decat mancare fabricata de restaurantul lor, iar daca vrei produse nealimentare trebuie sa iti iei de acasa. Cel putin asa era acum un an pe vremea asta cand am fost intr-un weekend.
onyx001
Postat pe 14 Iunie 2009 21:40
Am ajuns la hotelul din Lunca de unde se poate pleca cu barca sau din Jurilovca unde ai posibilitatea sa-ti lasi masina in parcare pazita
patrichegiulio
Postat pe 15 Iunie 2009 08:19
Nu se poate. se merge cu masina pana la Jurilovca, de acolo se ia bacu, dar merita. cred ca e unul dintre cele mai frumoase locuri din tara, dar e si scump
monacij_lazy
Postat pe 15 Iunie 2009 09:47
dati-mi voie sa va contrazic: se poate ajunge cu masina, dar nu te vor lasa sa ajungi cu masina. va place ce e acolo? noi am facut treaba pe acolo. am construit insula, pizzeria, gratarul... mai multe chestii pe acolo.
daniian
Postat pe 15 Iunie 2009 10:18
De la: Apollinaire, la data 2009-06-14 21:40:18...Iar raspunsul la intrebarea daca este fain acolo, dupa gustul meu, este "DA".
Pentru ca, fiind cea mai noua statiune de pe litoral, nu s-a poluat si nu s-a distrus ca altele. Iar acolo, amenzile sunt amenzi: este interzis sa distrugi plaja, sa rupi stuful si alte plante. In schimb, acolo nu se gaseste decat mancare fabricata de restaurantul lor, iar daca vrei produse nealimentare trebuie sa iti iei de acasa. Cel putin asa era acum un an pe vremea asta cand am fost intr-un weekend.


Nu este noua statiunea. Este chiar recunoscuta de oameni. Acolo se venea cu cortul, in principal. Apoi au venit anumite persoane, au investit si te poti caza la casutele de le plaja, la camere simple in vile, la garsoniere sau apartamente. Preturile nu sunt foarte mari in comparatie cu ce gasesti acolo. Liniste, poti sa mergi pe plaja si sa iti lasi portofelul si telefonul pe cearceaf, ca nu il ia nimeni, nu sunt caini vagabonzi, nu sunt tigani cu namol, seminte si alte asemenea, nu sunt masini... Seara te poti distra la discoteca, sau la terasa cu cate un trubadur cu chitara. Sambata vin lipovencele si se face un foc mare de tabara. Toata lumea merge pe plaja, iar lipovencele canta, danseaza si urmeaza si un mic foc de artificii. Poti sa joci tenis, fotbal, sa pescuiesti... Daca vrei liniste si relaxare, este perfect. Daca vrei agitatie, lume multa, inghesuiala, nu mergi acolo.
daniian
Postat pe 15 Iunie 2009 10:26
De la: patrichegiulio, la data 2009-06-15 08:19:40Am ajuns la hotelul din Lunca de unde se poate pleca cu barca sau din Jurilovca unde ai posibilitatea sa-ti lasi masina in parcare pazita


Si la Lunca tot noi am construit tot ce vedeti acolo. Este o foarte mare diferenta intre ce este acum si cum arata inainte.
daniian
Postat pe 15 Iunie 2009 10:27
La Gura Portitei am mers o singura data. A doua oara NU este (pentru mine) de mers. Am argumente care sa sustina afirmatia de mai sus dar prefer sa le tin pentru mine. Este un loc pe care merita sa il vezi macar o data. Daca iti place revii, daca nu... Pe principiul: Mai bine sa iti para rau de ce ai facut decat de ce nu ai facut :). ZI buna.

PS - cu masina cred ca se poate - o masina de teren ceva dar NU recomand. ZOna respectiva este cautata mai ales datorita ,,izolarii,, ei. Motociclete am vazut dar masini - nu.
arteh
Postat pe 15 Iunie 2009 10:50
Si eu am fost acum câțiva ani și s-a lãsat cu scandal din prima zi și cu o reclamație la OPC.

Locul este foarte frumos, merita vãzut și m-as întoarce acolo oricând dacã s-a schimbat ceva la servicii.

Ca aproape peste tot în România: servicii scumpe și proaste. Nu m-am plâns de banii pe care i-am dat pentru cazarea acolo decât dupã ce am ajuns și am vãzut condițiile. Mi se pãrea normal ca la 3 stele sa am frigider în camera. In plus era foarte murdar în camera și au trimis niște copii (15 - 16 ani) sa facã curat dupã ce m-am dus sa ma plâng. Baia nu era deloc utilata (fãrã hârtie igienica și sãpun, dusul era reprezentat de o baterie în perete, stãteai direct pe gresie, ușa nu se închidea bine și era plina de mucegai), în camera nu exista dulap, doar niște rafturi. Apa de la baie era murdara și mirosea groaznic. La restaurant/ terasa chelnerii erau ca și inexistenți, în plus nu erau îmbrãcați adecvat sau mãcar sa aibã un ecuson sa știi cui sa-i faci semn sa-ți aducã un meniu, la bucãtãrie nu se respectau condițiile de igiena, nu am vãzut nici un doctor/ asistent medical pe insulița.
stanmihaela
Postat pe 15 Iunie 2009 12:38
Vis-a-vis de camere, frigider nu se gaseste decat in apartament si in garsoniere. Apa, intr-adevar, nu este potabila, pentru ca inca nu au captare de apa. La baie, noi cand am fost am avut si hartie igienica si sapun. Usile erau foarte bune. Curatenie in camere se facea cand nu eram noi in camera, iar holurile erau sterse si de cateva ori pe zi. In camere aveam sifoniere cu umerase pentru haine. Chelneri erau cand am fost acolo, dar intr-adevar, mancarea este ceva mai scumpa. Bucataria la restaurant, era de asemenea foarte curata, iar daca cereai sa ti se bage ceva in frider la pastrare, aveau un frigider separat pentru turisti. Doctor stiu sigur ca este pentru ca eu am facut o infectie urinara, de la rinichi si am fost la medicul de acolo si mi-a facut o injectie, ca ma dureau rau rinichii. Acum, poate ca nu le mai place sa faca afaceri. Nu stiu ce sa zic. Eu cand am fost am fost foooarte multumita. Mie nu imi place galagia, inghesuiala... Anul trecut sotul mi-a propus sa mergem la mare la Mamaia si am refuzat. Decat sa merg in inghesuiala, sa nu am unde sa imi pun cearceaful sa fac baie in apa murdara, sa ma asalteze tot felul de manele si "ia samanta", "3 banane zece mii", "ia namolu'", mai bine nu merg la mare. Ies la poiana, fac plaja, ma bronzez, dar nu merg la inghesuiala si mizerie.
daniian
Postat pe 15 Iunie 2009 17:24
De la: lazy000541, la data 2009-06-15 10:27:52
De la: patrichegiulio, la data 2009-06-15 08:19:40Am ajuns la hotelul din Lunca de unde se poate pleca cu barca sau din Jurilovca unde ai posibilitatea sa-ti lasi masina in parcare pazita


Si la Lunca tot noi am construit tot ce vedeti acolo. Este o foarte mare diferenta intre ce este acum si cum arata inainte.


Mai este nevoie sã vã spun cã OMUL SFINÞEªTE LOCUL? Mi-a plãcut tot ce s-a construit acolo; ceea ce aþi uitat sã menþionaþi este cã staþiunea mai are ºi un debarcader, de unde se pot închiria bãrci ºi hidrobiciclete; o foarte bunã alternativã de petrecere a timpului liber.
onyx001
Postat pe 15 Iunie 2009 22:42
De la: Apollinaire, la data 2009-06-15 22:42:45
De la: lazy000541, la data 2009-06-15 10:27:52
De la: patrichegiulio, la data 2009-06-15 08:19:40Am ajuns la hotelul din Lunca de unde se poate pleca cu barca sau din Jurilovca unde ai posibilitatea sa-ti lasi masina in parcare pazita


Si la Lunca tot noi am construit tot ce vedeti acolo. Este o foarte mare diferenta intre ce este acum si cum arata inainte.


Mai este nevoie sã vã spun cã OMUL SFINÞEªTE LOCUL? Mi-a plãcut tot ce s-a construit acolo; ceea ce aþi uitat sã menþionaþi este cã staþiunea mai are ºi un debarcader, de unde se pot închiria bãrci ºi hidrobiciclete; o foarte bunã alternativã de petrecere a timpului liber.



Acum nu o sa ma apuc chiar sa fac lobby pentru ei. Daca vor reclama, sa isi faca singuri. Eu stiu ce am construit acolo si cum le-am lasat. Oricum, este posibil sa merg anul acesta acolo pentru cateva zile. De cate ori am mers am rezervat casuta de pe insula, cea singura, din capatul insulei, spre lacul Razelm.
daniian
Postat pe 15 Iunie 2009 22:57
Si eu am fost acum 2 ani si nu m-as mai intoarce niciodata, mi-a ajuns pana peste cap experienta de la gura portitei
saghindragos
Postat pe 16 Iunie 2009 09:44
De la: lazy2007, la data 2009-06-16 09:44:01Si eu am fost acum 2 ani si nu m-as mai intoarce niciodata, mi-a ajuns pana peste cap experienta de la gura portitei

Da, intr-adevar, si eu am trait o experienta negativa ultima data cand am fost acolo in septembrie, dar m-as mai intoarce acolo, pentru ca deocamdata nu prea mai avem alte statiuni mai de Doamne ajuta!
din pacate! Ar fi putut sa se organizeze mult mai bine, de exemplu, nu le-ar fi fost greu sa puna mai multe vapoare la ora 12 cand vrea aproape toata lumea, pentru a se evita aglomeratia de la ora 16, pentru ca daca n-ai masina, legaturile cu autobuzul din Jurilovca sunt foarte inexistente. In rest, - jos palaria!
onyx001
Postat pe 13 Octombrie 2009 21:08
Bravo! Pai daca tot ati construit acolo, de ce nene nu te lasa sa mergi cu masina, sau drumul nu l-ati facut voi? Atunci mai faceti un pustiu de bine si rezolvati problema cu accesul auto la voi.
rodax_ro2
Postat pe 3 Noiembrie 2009 19:43
Nu mai mergeti la Gura Portitei ca e o prostie, dimineata la ora 6 vi se da trezirea cu tractorul si ara plaja toata ziulica. Oamenii de la receptie sunt niste needucati si fara pic de respect.
Chiar imi pare rau de aceasta statiune, care ar fi trebuit coordonata de niste oameni competenti... pacat, de asta se duce de rapa turismul romanesc.
Cat despre parcarea pazita de la Jurilovca, paznicii care ar trebuie sa-ti pazeasca masina, pe langa taxa pe care o platesti, iti cer bani, spaga, exact ca tiganii din Bucuresti " pentru o bere".
Deci mai bine ocoliti, ca s-a facut publicitate degeaba.




lucianchili
Postat pe 10 Iulie 2011 20:50
De acord cu Lucian. Si iata de ce nu mai revin eu la Gura Portitei

Impresia generala: Un loc superb ca peisaj, dar scump si administrat prost de romani calici. Nu va recomand.

Am fost in iulie 2012 cu un grup de colegi si am stat in Vila Sinoe.

Am fost dezamagiti deoarece este foarte scump comparativ cu serviciile oferite.
- Cazarea 60Euro/noapte pentru o camera cu miros groaznic de mucegai, cu furnici si multi paianjeni, usile intepenite si tot ce era de metal ruginit.

- Restaurant foarte scump si de proasta calitate, fara a oferi constanta in gatirea preparatelor si in servirea lor. Nu poti sa comanzi un preparat de 2 ori si sa fie la fel la gust. Am incercat mai multe preparate, insa pestele proaspat merita cel mai mult. Ospatarii, prost pregatiti, se misca foarte greu (15-20 min pentru o ciorba) si aproape tot timpul mancarea o aduc rece. Nu au atitudine, nu incearca sa te atraga sa mai revii si te taxeaza la fiecare felie de paine. Sunt multi ospatari si picoli insa cred ca sunt prost organizati. Cafeaua este de proasta calitate si lunga rau, indiferent ce ceri - expresso sau filtru.

- Nu au punct sanitar dotat cu medicamente de prim ajutor si nici persoana dedicata. Nici macar spirt, bandaje, dezinfectante desi locul este destul de izolat.

Pozitiv:

- Pentru peisaj merita sa vii, insa e mai bine sa stai cu cortul si sa te gospodaresti singur.
kudika_13056
Postat pe 27 Iulie 2012 15:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Revelion 2011 - Sighisoara sau Sibiu? 2 De la: daniella_s 12 Ianuarie 2011 16:27
Pensiunea Hacienda Vama Veche. A fost cineva? 3 De la: kudika_935228 21 Septembrie 2013 13:26
Cazare la Bran la Pensiunea Katharina****Bran.categorie de 4 margarete 2 De la: katharina 29 Septembrie 2008 21:33
europa 16 De la: size_back 22 August 2010 22:05
Weekend -> Belogradchik Rocks (un mare canyon chiar langa tine :P) 1 De la: whitewizzard 15 Iulie 2010 09:42