Setari Cookie-uri

Caut informatii despre LONDRA

Vreau sa fac o iesire de 10 zile la Londra. Ce sfaturi imi dati? Transport, obiective, suveniruri, locuri bune si ieftine de mancat, magazine, parcuri. Cum sunt oamenii? Poate are cineva si harti pentru orientare. Multumesc.
dorina66
Postat pe 16 Iulie 2009 11:45
am fost anul asta la londra in februarie si am prins cea mai mare zapada din ultimii 20 de ani de la ei.am plecat cu wizzul si ajunge in luton,de-acolo poti sa iei tren care te duce in kings cross station,sau autobuz.M-am intors cu taromul de pe heathrow,pentru ca wizzul nu putea sa decoleze.Eu am fost in multe locuri,as fi fost in mai multe dar din cauza zapezii nu aveai chef prea mare.De ex orasul port Brighton unde este singura plaja,am fost la Greenwich.ST paul.s cahedral Westiminster Abbey,unde ai si ochiul londrei,Buckingam Palace.La palat trebuie sa urmarest ca au un panou in fata unde scrie ziua de vizitare.Turnul Londrei si chiar langa este London Bridge,National Gallery ,interesant este sa vezi magazinul Harrod's
Trebuie sa stii ca iti poti lua vouchere de pe net si ai oferta,de ex noi am venit cu voucher la london tower si am platit cu 20% mai putin,o sa caut sa-ti trimet adresa de web.zona comerciala este pe oxford street,gasesti lucruri foarte ieftine mai ales la Primark.Trebuie sa vezi si Hyde Park.Oamenii sunt foarte amabili.Mancarea o sa fie o problema,in general sandwichuri si english breakfast.Noi am stat la un Holliday Inn pe langa King s Cross si am avut 2 paturi duble ,am platit daca mi-aduc aminte cam 90 de euro pe noapte cu mic dejun continental inclus.Mai poti sa mergi in Soho,cartierul placerilor si in orasul chinezasc ca sa spun asa.In general intrebi la hotel si te mai indruma cei de-acolo.Pentru transport cel mai bine te scoti cu o cartela valabila pentru toate felurile de transport,incearca sa mergi mult cu autobuzul sa vezi din londra,circula foarte bine,iar harti iei de peste tot,hotel,metrou..Eu am luat lire de-aci sa stii.Succes!
romulus_lazy
Postat pe 28 Iulie 2009 07:59
Am vizitat londra toamna trecuta . Mi-am luat pe net un bilet de avion si o cazare la un hotel de 2 stele mai periferic ( sleeping beauty). am vizitat in fiecare zi cate ceva . Mi-am facut planul dupa un ghid foarte bun DK -londra . De cand am coborat din avion mi-am luat un oyster card chiar la metroul din areroportul heathrow.Cu acest card ,in functie de valoarea lui ( am dat cam 40 de lire ), poti calatori pe toate liniile de transport londoneze ,fara sa mai ai problema biletului.Metroul este foarte bun ,are foarte multe linii si poti vizita londra in lung si lat.este enorm de vizitat ,dar mi-am facut niste prioritati : turnul londrei ,catedrala st paul ,westimster abbey si parlamentul ,hampton court- merita este palatul lui henric VIII ( este la cativa km de londra ,iei metroul pana la wimbledon,apoi un tren local),british museum -extraordinar( aici ,daca mai ai bani ,la magazinul propriu ,poti gasi niste bijuterii care sunt facute dupa modelul diferitelor bijuerii ale reginelor ). am lasat o zi pentru parcuri ,care sunt de vis si o strada renumita : portobelo ,unde vinerea este un targ de diferite lucruri ). Bineinteles nu a lipsit Buckingam palace ,ai grijja sa fie in una din zilele cand se schimba garda. sunt multe de spus si de vizitat , vacanta placuta!
mihaelaiacovache
Postat pe 28 Iulie 2009 07:59
Londra este superba, oamenii sunt minunati. Foarte nonconformisti, originali. Dar cu mult bun simt, politicosi, amabili!!!!
10 zile iti ajung sa vezi ceva daca te organizezi foarte bine. Muzee, parcuri, Big Ben, Westminster, Westminster Abbey, London Eye, Tower o London, St. Paul`s Cathedral etc etc sunt o groaza. Este scump, asa ca ia-ti bani multi cu tine. Intrarile la muzee etc sunt destul de piperate pentru noi. Daca prinzi reducerile (haine, pantofi) te lipesti bine, si iti dai seama ca au niste lucruri superbe si de calitate.
ancaNeagoe
Postat pe 28 Iulie 2009 08:06
www.daysoutguide.co.uk/
romulus_lazy
Postat pe 28 Iulie 2009 08:27
Buna,

Am fost la Londra in decembrie 2008 cu Wizz Air de pe Baneasa.
Am aterizat la Luton, am luat Easy Bus pana la Victoria Station - 13 lire sterline biletul de persoana.
Ai nevoie de harta pe care o gasesti la orice librarie.
Chiar si harta Big Bus-ului care face turul LOndrei te ajuta sa te orientezi.
Transportul in comun este foarte bine pus la punct.
Iti cumperi (ca si colega de mai sus) un oister card si nu mai ai probleme cu biletele de autobuz. Am mers numai pe deasupra.
Ce am vizitat?
St Paul, Ochiul, podurile de pe Tamisa, Buckingam, British Museum, Madame Tussaud (e bine sa-ti faci rezervare pe Internet, erau cred sute de turisti la coada la case), Oxford Street pentru cumparaturi.
Mergi si la Harrods; erau reduceri in perioada respectiva iar intr-o vitrina era o pereche de cizme de dama, faine. Pret initial 1500 de lire, la reducere 750 de lire.
Nu uita sa-ti iei cardul de credit cu tine! Vei avea nevoie de el!

Drum bun!
cezarmarcus
Postat pe 28 Iulie 2009 09:04
Cauta in librarii ghidul turistic al Londrei. Iti indic eu doua variante: Londra Top 10 - de Roger Williams - traducere C.Buchiu la Editura Litera International ed.2006, aparut cu ziarul Financiarul si Londra - locuri si istorie - edotia 2008, in Colectia Cotidianul "Cele mai iubite orase" la Editura Univers.
Ca sa-ti fie mai usor, cauta pe Internet Explorer aceste edituri si comanda on line. Nu vei regreta,are tot ce vrei sa stii.
Succes!
glogojeanu2006
Postat pe 28 Iulie 2009 10:28
iti recomand plimbarea cu vaporasul pe Tamisa, Greenwich, London Eye si neaparat Madam Tussaud cu Planetarium....F frumos.
Si ia-ti harta ptr metrou, eu asa am calatorit....
lazy000475
Postat pe 28 Iulie 2009 14:27
u am fost in 2007, sa vad unnul din concertele cu Prince. mi-am luat un London pass si in functie de acesta mi-am ales obiectivele de vizitat si mi-am organizat timpul in functie de zonele in care mergeam.
gasesti pe net toate informatiile de care ai nevoie.
http://www.londonpass.com/londonTopAttractions.asp
iar in statiile de metrou ai harta metroului gratuir, sau asa era atunci.
VACANTA PLACUTA.
Ai grija cum iti planifici timpul, ca sunt atatea de vazut.
incearca la supermarket pt diverse sucuri, mancare ciocolata si nu uita ca cea mai buna ciocolata este CADBURY de la mama ei. Muffin briosa cu ciocolata merge cu cafea.
si vezi la hotel daca ai prize europene pt incarcatoare si altele ca englezii au alt tip de stechere.
succes si drum bun
Vivi_lazy
Postat pe 28 Iulie 2009 15:22
Buna!

este un oras absolut superb! Acest lucru ti-l spune cineva care a umblat ceva prin lumea larga.
Poate fi strabatut aproape in tpotalitate prin parcuri.Daca iti iei din aeroport biletul si pt. intoarcere iesi mult mai ieftin.Bilete pt.vizitarea obiectivelor turistice sunt peste tot; daca iei un pachet ca de ex. Ochiul Londrei, Turnul asi Madamme Toussaud iesi mai ieftin. Sunt si alte obiective grupate. Sa nu ratezi M-mme Toussaud! Pe mine m-a impresionat f.mult Turnul Londrei. Merita insa vazut Westminster, Palatul Kensington ( unde au fost apartamentele Dianei dupa separarea de Charles.) Muzeul Bancii Nationale al Londre este extrem de deosbit si interesant,catedrala St.Paul si tot ce au scris ceilalti.Eu am facut si croaziera pe Tamisa, costa ceva, dar crede-ma ca merita din plin!
Preturile sunt mari ( inclusiv transportul in comun si intrarea la muzee ) dar se poate umbla mult pe jos si nu se compara cum vazi si simti pulsul fata de vizionarea din masini, autobuze,etc.
Cu mancarea te poti descurca mai ieftin in sensul de cumparaturi pentru "acasa", sunt multe Tesco aprovizionate cu de toate si preturi pt.toate buzunarele, iar noi am gasit un fel de bufet-expreso de unde cumparam pui rotisat, cartofi natur, salata, pentru acasa, la preturi incomparabil mai mici decat in restaurante ( poate chiar mai mici ca in Romania).
Oamenii sunt extraordinari de amabili si prietenosi.
Este foarte frumos acolo si vei tine minte acest oras mult timp dupa ce-l vei vizita.Eu imi doresc foarte mult sama intorc acolo.
healthy012727
Postat pe 28 Iulie 2009 17:05
A fost cineva la Londra cu masina ? (plcand din Romania)
Cum se poate ajunge?
raymir123
Postat pe 28 Iulie 2009 18:17
Am fost cate o saptamana acum trei ani si acum doi ani in Londra. orasul este superb. Parcurile sunt impresionante. Muzeele in marea lor majoritate au intrarea gratuita (Muzeul Stiintelor, Muzeul Stiintelor Naturii, Victoria &Albert, Muzeul Razboiului, British M., Muzeul Transporturilor). Pe bani multi am vazut turnul Londrei 16 ...17 GBP, Anna si Sigmund Freud 8 GBP Werminster Abey 25 GBP de exemplu.
Pentru transportul in Londra cel mai bine este sa-ti cumperi un abonament saptamanal Oyster Card 28 ... 30 GBP pentru trei zone, valabil pe metrou si pe autobuze numar nelimitat de calatorii. Harta metroului o gasesti aproape in orice statie.
Sfatul meu este ca in prima zi sa apelezi la autobuzele pentru turisti ca sa localizezi obiectivele apoi sa o iei la pas.
Traseu de o de zi Big Ben, Parlament, Westminster A, Cabinetul de razboi al lui Churchil, Primaria veche, Sculpturile lui Dali, roata, expozitia de arta moderna Tate, teatrul Globo, primaria noua, Tower Bridge, London Tower.
Nu rata China Town, Soho, Cadmentown, Oxford Street cu Selfdrige, Cromwell Road cu Harrods Green Park, Hyde Park, Manejul, Downing Street, Albert Memorial, Albert Hall, Greenwich, Buckingham.
Atentie in majoritatea Pub-urilor orice consumatie se comanda mai intai la bar, daca te asezi direct la masa o sa astepti mult si bine sa vina cineva sa ia comanda.

Dupa doua vizite de o saptamana cred ca am reusit sa acopar intre 15 si 25 % din ceea ce trebuie vazut in Londra.

Excursie placuta.

sorinel_condo
Postat pe 29 Iulie 2009 15:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Snow-Explosion Austria 5 De la: ramona_rdl_4 28 Noiembrie 2009 23:01
Hotel Elly Beach Corfu 9 De la: carmen_natural 30 Mai 2011 16:32
ati fost la cetatea RASNOV? 17 De la: gabibrb 14 Decembrie 2009 08:05
Recomandare hotel Bulgaria 3 De la: carmen_natural 3 August 2011 11:42
Turcia statiune 7 De la: stefanbuzatu 15 Septembrie 2014 16:06