Setari Cookie-uri

Mocanita-Maramures

Salut! As dori sa merg intr-un concediu in zona Maramures si mai exact sa ma plimb cu Mocanita (un trenulet care se spune ca face un minunat traseu prin munti). Daca stie cineva mai multe despre acest subiect (locatia exacta, cazare, etc).... please help!
kudika187143
Postat pe 26 August 2009 08:19
Este superb. Plecarea se face did viseul de Sus ,se merge pe valea Vaserului. Eu am plecat dimineata la 7 si m-am intors seara la 5. Sa iei apa si mancare pe traseu nu gasesti.Pensiuni sant foarte multe, nu rata manastirea barsana este deosebita
lucian_condo
Postat pe 18 Septembrie 2009 07:48
http://www.romanianmonasteries.org/ro/maramures/mocanita
Uite aici informatii despre traseu si program. Ce scrie acolo este actualizat. Eu am fost in iulie in acest an si plimbarea a durat cam pana pe la 13.00-14.00 si plecarea a fost in jurul orei 8.00. E bine sa fii acolo de pe la 7.00; era destul de aglomerat la bilete. Partea nasoala este ca biletele nu sunt cu locuri si poti sta si in picioare, depinde cat de rapida esti. Peisajul este superb. E bine sa ai la tine apa, suc, ceva de mancare, desi firma care organizeaza aceste excursii, in locul de popas au facut un mic gratar si puteai sa cumperi de la ei. Nu stiu ce preturi practicau, nu am cumparat nimic, insa in gara era cam 5 lei/0.5 l de apa. E un supermarket in Viseu si de acolo ne-am luat tot ce ne doream.
Despre cazare am vazut destul de multe pensiuni in zona, insa noi nu am vrut acolo aproape (mi s-a parut urat) si am mers o localitate mai incolo. Sunt preturi bune la pensiuni (noi am dat 60 lei/noapte). Pentru orice alte informatii...
fivenuts_lazy
Postat pe 18 Septembrie 2009 08:04
eu am fost acum 3 ani si nu mi s-a parut ceva extraordinar. am inghetat de frig si am fost in august, nu am avut unde sa ne asezam cand am ajuns la capatul liniei(nici o banca, nimic unde sa mananci mancarea care o aveai in geanta, numai noroi)poate acesta este si farmecul! Daca prinzi pe linie si busteni cazuti poti sta in padure si 2-3 ore asa cum am prins noi. Trebuie sa ai haine comode ca de la locomotiva te faci numai cu funingine cand treci prin tuneluri. Nu ai semnal la telefon.
Se merita incercat dar a 2-a oara nu mai merg, doar daca ma imbat si nu sant constienta.
Manastirea Barsana nu este pe traseul mocanitei.
Noi ne cazam la pensiunea Doina din Vadul Izei, este absolut minunat.
gabi_aanei
Postat pe 18 Septembrie 2009 09:32
Am fost si noi in iulie anul acesta. Nu am ramas cu o impresie foarte buna! A fost foarte mare aglomeratie. Ne-am trezit dis-de-dimineat pentru a fi in gara la ora 7 pentru ca am fost atentionati ca daca venim mai tarziu nu mai prindem bilete. Oricum s-au vandut mai multe bilete decat capacitatea mocanitei ( aceasta nu are putere sa traga mai mult de 3-4 vagoane) asa ca am mai astepatat vreo ora ( pana pe la 9) si a venit o alta locomotiva ( deci din start ne-a furat placerea de a merge cu o locomotiva veche cu abur).
Ce sa mai spun ca toata infrastructura, calea ferata si gara si tot ce-i pe acolo e concesionata de elvetieni sau nemti( nu am aflat exact) care in loc sa le arate romanilor cum se face turism s-au adaptat din mers la obiceiurile romanilor adica dezorganizare, lipsa de respect si nu in ultimul rand JECMANEALA.Un bilet/persoana costa 30ron cand ajungi sus, orice ai cumpara( de la o taraba ambulanta care vine si ea cu mocanita) costa invariabil 10 ron.( o bere, un sandwich, un suc). Ba la noi in vagon si-a mai urcat si comercianta asta care nu stia o boaba romaneste, toate sculele: gratar, lazi cu suc, cu bere, etc, pana ne-am enervat si-am dat-o jos ca in fond noi platisem cu varf si indesat vagonul...( in alta ordine de idei, nici nu ne-a intrebat nimeni de bilet deci poti foarte usor sa faci baltul)...
Peisajul e minunat acolo unde nu a ajuns omul. Unde a patruns acest animal evoluat, e plin de gunoaie atat pe vale cat si prin padure.
Deci, daca poti sa faci abstarctie de tot ce ti-am spus pe-aici, peisajul merita!
danapasc
Postat pe 18 Septembrie 2009 09:40
A, am uitat ceva: ceea ce ne-a mai indulcit aventura cu mocanita au fost conditiile si primirea pe care le-am gasit la pensiunea la care am stat; v-o recomand calduros, se numeste pensiunea ROMINA din Viseul de Sus, http://www.pensiunea-romina.ro/, unde am gasit gazduire si conditii excelente la un pret rezonabil.
danapasc
Postat pe 18 Septembrie 2009 09:46
am citit cu interes despre aventurile voastre cu mocanita. totul suna cat de romaneste se poate. nu vreau decat sa trag concluzia: suntem intr-o situatie fara speranta! nimic nu se va indrepta vreodata in tara asta! ca sa ne bucuram de munte, padure, rau, mocanita, la noi in tara, trebuie sa facem abstractie de conditiile in care trebuie sa calatorim pana la destinatie, de gunoaiele care le lasa unii dintre noi in locurile in care si ei au venit sa se bucure de liniste si frumusete ... si asa mai departe! nivelul de trai .... educatia .... nivelul de trai ....
cloppy
Postat pe 18 Septembrie 2009 10:34
De la: danapasc, la data 2009-09-18 09:40:37Am fost si noi in iulie anul acesta. Nu am ramas cu o impresie foarte buna! A fost foarte mare aglomeratie. Ne-am trezit dis-de-dimineat pentru a fi in gara la ora 7 pentru ca am fost atentionati ca daca venim mai tarziu nu mai prindem bilete. Oricum s-au vandut mai multe bilete decat capacitatea mocanitei ( aceasta nu are putere sa traga mai mult de 3-4 vagoane) asa ca am mai astepatat vreo ora ( pana pe la 9) si a venit o alta locomotiva ( deci din start ne-a furat placerea de a merge cu o locomotiva veche cu abur).
Ce sa mai spun ca toata infrastructura, calea ferata si gara si tot ce-i pe acolo e concesionata de elvetieni sau nemti( nu am aflat exact) care in loc sa le arate romanilor cum se face turism s-au adaptat din mers la obiceiurile romanilor adica dezorganizare, lipsa de respect si nu in ultimul rand JECMANEALA.Un bilet/persoana costa 30ron cand ajungi sus, orice ai cumpara( de la o taraba ambulanta care vine si ea cu mocanita) costa invariabil 10 ron.( o bere, un sandwich, un suc). Ba la noi in vagon si-a mai urcat si comercianta asta care nu stia o boaba romaneste, toate sculele: gratar, lazi cu suc, cu bere, etc, pana ne-am enervat si-am dat-o jos ca in fond noi platisem cu varf si indesat vagonul...( in alta ordine de idei, nici nu ne-a intrebat nimeni de bilet deci poti foarte usor sa faci baltul)...
Peisajul e minunat acolo unde nu a ajuns omul. Unde a patruns acest animal evoluat, e plin de gunoaie atat pe vale cat si prin padure.
Deci, daca poti sa faci abstarctie de tot ce ti-am spus pe-aici, peisajul merita!
fivenuts_lazy
Postat pe 18 Septembrie 2009 16:27
Tocmai asta e farmecul Mocanitei: ca merge incet (viteza maxima a Mariutei - cea mai veche locomotiva - este de 15 km/h, si poti admira peisajul in liniste si in tihna, ca face opriri dese (trebuie sa fie alimentata des cu lemne si apa), ca trece printr-o zona in care nu gasesti "restaurante" (desi aproape peste tot unde am oprit erau amenajate locuri micute de picnic, adica mese si scaune din butuci), ca la capat poti sta pe malul raului (multi ramaneau cu corturile acolo peste noapte) si poti urca sa cauti zmeura, etc. La munte e rece chiar si vara pentru cine n-a mai fost pana acum. Intr-un fel ar trebui sa le multumim strainilor pentru ca au luat Mocanita si ca ne mai putem plimba cu ea; daca era pe mana romanilor probabil ca era istorie. Daca stam sa ne gandim ca dupa inundatiile de anul trecut calea ferata a fost maturata de ape eu cred ca se cheama ca au investit din moment ce se poate circula si in acest an. Intretinerea locomotivelor nu cred ca este tocmai ieftina si nici refacerea continua a terasamentului caii ferate (care este pe malul raului si la fiecare ploaie il macina). Am vazut foarte multi straini veniti sa se plimbe cu Mocanita si nu cred ca au visat ca avem asa ceva. Exista chiar un site in germana, engleza, etc. pentru informarea turistilor, dar asta nu inseamna investitii. Pentru cine e invatat sa mearga numai in masini de lux sau cu elicopterul clar nu are cum sa aprecieze salbaticia locului si ineditul plimbarii cu Mocanita.
A, si noi chiar am fost controlati la bilete cum scrie la carte. Cred ca depinde si de noroc, dar va dati seama ca depinde si de starea vremii (daca a plouat in noaptea care a trecut e normal sa fie busteni pe linia ferata; nu au cum sa prevada astfel de incidente) si foarte mult depinde ce iti doresti. De asta e important sa te informezi inainte sa mergi undeva.
fivenuts_lazy
Postat pe 18 Septembrie 2009 16:54
Eu am fost de Paste..intr-adevar aveam asteptari mai mari..plus ca s-a si scurtat traseul...nu am intrat nici prin tunel..si nu refacusera multe dupa inundatiile de acum un an.si arata dezastru..pacat caci altfel peisajul frumos..dar totusi destul de scump pt ce ofera..40 ron..manastirea barsana in rest m-a impresionat..la fel si N Moldovei cu manastirile,,Iar de cazare ..la un enne pe langa gara de la viseul de sus..caci am dorit sa fim aproape de mocanita..dar in rest nici un avantaj..
roxyyana2003
Postat pe 18 Septembrie 2009 17:14
buna...da am fost si eu cu sotul meu si niste prieteni in luna august 2009.... cum a m-ai spus cineva pe forum asteptarile erau altele,am ajuns in jururl orei 7:30 o aglomeratie si oamneii carora le lipsea educatia celor 7 ani de acasa...biletele au fost 350 de mii si am prins loc in vagonul de marfa,a fost bine si asa cum noi suntem niste aventurieri am stiut sa ne facem calatoria placuta,a mai spus cineva ca traseul a fost scurtat in urma inundatiilor,intradevar a durat f putin:(am facut un popas la capatul traseului de 1 ora si ne-am reintors...peisaju,zona in sine ceva de nedescris,ti se pare ca esti pierduta in peisaj,oameni de acolo sunt foarte draguti si primitivi...
Daca vrei sa mergi tin sa te anunt ca nu poti sa-ti iei bilet de pe azi pe maine decat in ziua respectivaLA 7 cel tarziu sa fi acolo mai ales in sezon cum am fost noi,mancarea sa nu lipseasca..in rest buna dispozitie si dragoste pt a aprecia ce-a ce noi avem si de cea ce putem fi mandrii:)
P.S. dezamagirea mea ca a trebuit sa vina un german sa faca toata afacerea asta,noi romani trebuie sa vindem tot ce avem mai de pret si frumos pe langa noi:((
manalexandra
Postat pe 18 Septembrie 2009 19:26

buna
este super cu mocanita , eu am fost acum 2 saptamani (in concediu) si mi-a placut la nebunie , traseul este minunat ,plecarea este la 8.30 pana la 15.00 (21 km) ,sa te imbraci mai gros , este cam frig prin padure , si nu rata sa te duci si la BORSA sa mergi cu telescanul vreo 30 minute dupa care prin padure la cascada cailor , este impresionant.
Danielamatache
Postat pe 18 Septembrie 2009 19:48
Eu am facut armata in BORSA si nu as face aceste greseli mergeti pe cont propiu sau cu ceva indicatii cat aveti de bune.As face excursie si as merge la oamenii din BORSA ca stiu cat de buni sunt.
fiorelo_lazy
Postat pe 22 Septembrie 2009 20:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cat de mult iti plac vacantele la munte? 2 De la: kudika_972485 19 August 2014 14:28
NoNameTravel.ro – Fly Your Dream 1 De la: VioOlteanu 28 Octombrie 2009 23:32
A fost cineva la Eurodisney? 15 De la: lazy001303 4 Iunie 2010 11:26
VIZA USA - FACILITEZ OBTINERE 3 De la: spooner80 23 Martie 2011 02:28
Grecia statiuni 36 De la: carmen_natural 6 Martie 2011 23:53