Setari Cookie-uri

weekend paris

a-si dori sa-i fac o surpriza sotiei de ziua ei- sa mergem in weekend-ul 10-13.09.2009 in Paris cu avionul.Mi-ar folosi cateva sfaturi ( hotel, restaurante). Mii de multumiri
drradupana
Postat pe 7 Septembrie 2009 21:07
Este o surpriza superba!...In primul rand daca plecati cu Wizzair,veti ateriza la Beauvais,e cam la 80 km de Paris,..de acolo plecati spre Paris cu autobuzul.Aici ai un site cu tot ce vrei _restauranta,hoteluri,..locatii de vizitat(http://fr.voyage.yahoo.com/p-guide_reservation_hotel-7486-paris_guide_reservation_hotel-i).Dupa ce ai ales hotelul,..il identifici pe Google Maps/Paris..(efectiv umbli pe strazi virtual).Mijlocul de transport pe care l-am folosit,a fost metroul.Am cumparat tichet de 3 zile.Vreau sa-ti spun ca sunt boulangerie la tot pasul,de unde poti sa-ti cumperi sandwichuri si patiserie frantuzeasca minunata.Asa ca nu-ti fa probleme cu mancarea si vizitati cat de mult.Am vizitat biserica Sacre-Coeur,Notre-Dame,am fost la Moulin -Rouge,la Louvre,..blvd.Champs- Elysees,Arcul de Triumf,plimbari pe Sena,Tour-Eiffel,Place Pigalle etc.Am plecat din Romania cu itinerariul facut,inclusiv cu ce mijloace de transport in comun trebuie sa ma deplasez,la ce statie trebuie sa cobor,..toate informatiile obtinute de pe internet.Desi eram pentru prima oara,..am avut senzatia de deja vu,datorita Google Maps.Sa aveti parte de vreme frumoasa!
adelapop2004
Postat pe 16 Septembrie 2009 09:38
mersi mult pt informatii; am amanat plecarea din cauza inceputului de scoala si din cauza gripei porcine ( 20. 000 cazuri de noi de gripa in Franta!);intentionez sa mergem linceputul lui octombrie;
cam cat te-a costat excursia ?
drradupana
Postat pe 16 Septembrie 2009 10:31
avion dus-intors 350 ron cu Wizzair de pe Cluj,cazare 240 euro/persoana,cam 10 euro bus-ul de la Beauvais,14 euro tichet metro/3 zile,cam 3 euro un sandwich tip bagheta,..si ma mai descuracam cu mancarea luam din supermarket,...in rest cadouri pt familie,pt bebele meu.Mentionez ca sunt produse mai ieftine ca-n Romania.Depinde de ce-ti doresti,..eu mi-am dorit sa vizitez.
adelapop2004
Postat pe 16 Septembrie 2009 12:26
...aaa,si sa nu uit am fost de revelion,cand toate sunt mai scumpe.
adelapop2004
Postat pe 16 Septembrie 2009 12:28
cazarea a fost 110 euro camera/noapte+ 10 euro mic dejun,..dar in perioada asta gasesti cazare si mai ieftina
adelapop2004
Postat pe 16 Septembrie 2009 12:32
avionul doar 350 RON dus-intors ?????????Cluj-Beauvais???
deep_love_edy
Postat pe 16 Septembrie 2009 13:44
da,..super tare promotia.Atunci au introdus destinatia Paris de pe aeroportul din Cluj.Daca iti faci rezervare din timp scoti biletele la preturi foarte bune,verisoara mea a platit mai putin.
adelapop2004
Postat pe 16 Septembrie 2009 17:45
Frumos Parisul...insa un pic cam scump!eu iti recomand sa pleci cu blueair(sunt mai seriosi,eu am calatorit cu ei si nu am avut niciodata surprize).un weekend este f .putin iti recomand macar 5 zile ca sa iti faci o idee.ai grija la metrou este un pic cam intortocheat ,mai ales daca nu ai experienta deplasari cu metroul.Ptr o masa ai nevoie de cel putin 10euro ,asta daca nu preferi mc-urile..o cafea 2euro ,o apa 1l -1.5euro ,o bricheta 3-4 euro,asa ca daca esti fumator aprovizioneazate cu tigari si brichete (eu am dat cam 12 euro pe brichete ca l-e pierdeam).iti recomand o plimbare seara prin cartierul latin unde poti lua masa la un restaurant grece superb ,o atmosfera extraordinara nu am retinut cum se numeste dar il vei gasi dupa frigaruile asezate in vitrina .iti mai recomanda pe langa ce ti-a scris adelapop sa vizitezi opera..merita vizitata. vremea este capricioasa ...ba soare ,ba innorat ,sa ai ceva ptr. ploaie1Insa ai grija cu metrou ,noi ne-am trezit noapte ca am ajuns la o statie din periferia orasului si a fost nevoie sa trecem un pasaj pe a lua metroul in directia buna ,unde admosfera nu era deloc prietenoasa .Oricum Parisul merita toti bani!
SIMONETI
Postat pe 16 Septembrie 2009 19:42
Parisul e atat de frumos incat nu poti sa nu te indragostesti de el la prima vedere.E scump pentru cei care nu stiu sa se descurce.La restaurante sunt afisate preturile la intrare,...depinde doar de tine.Si daca tot te duci la Paris,alege mancare frantuzeasca.In ceea ce priveste metroul,..e ok,te descurci mult mai bine decat in Bucuresti,mai ales ca poti sa ceri de la casa de bilete o harta,care e gratuita.Metroul nu e foarte curat,asa cum e la Viena,mai gasesti si tot felul de ciudati(..dar unde nu gasesti?!),vei auzi vorbindu-se si romaneste.Cu unii iti va face placere sa schimbi o vorba,cu altii nu.Si nu pleca de acasa fara sa-ti faci un itinerar.In ceea ce priveste Wizzair-ul,toata stima si respectul,nu am avut nici o neplacere,...Au fost punctuali,..si aterizarile insotite de aplauze din partea pasagerilor.(Saptamana viitoare zbor cu Blue Air-ul,sper sa am numai cuvinte de lauda la adresa lor.)
Parizienii sunt foarte draguti,amabili,..si daca si vorbesti frantuzeste te vor complimenta.
A fost experienta placuta si cu siguranta ma voi intoarce.
adelapop2004
Postat pe 17 Septembrie 2009 10:37
buna adelapop2004,am citit informatile pe care le-ai pus,uite eu vreau sa merg in martie 3 zile cu prietena mea,din cate am citit ai fost cu wizz air,si eu asi dori tot cu ei am auzit ca sunt seriosi si punctuali,ce mar interesa pe mn,un hotel cat de cat la un pret rezonabil dak stii si cam cat mar costa biletele de avion 2 pers. dus-intors,asi dori sa fak o rezervare pt bilete la inceputul lui ianuarie(avand in vedere ca plec in pe la sfarsitul lui martie)mi-ai fii de mare folos daca mai informa cu un pret petru bilete si cazare ,multumesc si astept raspunsul tau
catalin1989
Postat pe 29 Noiembrie 2009 10:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vacanta 2 De la: elenaserbanescu1 27 Aprilie 2009 14:48
vacanta in Spania - Lloret del mar 12 De la: andra1188 27 Iunie 2011 11:24
ajutati-ma va rog! 2 De la: marelowded 8 Septembrie 2008 14:21
Tabere de aventura 1 De la: adventurecamps 23 Iunie 2009 11:20
Ultimele locuri in Tabara de schi si snowboard!!! 1 De la: adventurecamps 19 Ianuarie 2011 10:55