Setari Cookie-uri

pensiune versus hotel

Dragi calatori,

iubesc romania, iubesc brasovul si-mi place muntele.
cand am hotarat sa aleg o pensiune am intrat pe google si am ales o pensiune de langa brasov care are 3 margarete.
am vazut ca are loc de gratar, piscina, camerele aratau decent si am hotarat sa mergem acolo. am rezervat 2 camere, mergeam 2 perechi si am zis ca vreau 2 camere. am precizat ca venim cu sotii. am ajuns acolo seara, pe la 10 si am constatat cu uimire ca doar o camera avea pat matrimonial, cealalta era cu 2 paturi. era frig in camera dar ni-i s-a spus ca inca nu se da drumul la caldura. de ce? cine stie.
si de aici numai lucruri negative: usa se inchide dupa 10 seara, nu aveam voie sa folosim biliardul, care era contra cost; 25 ron ora iar in brasov era 18! daca vroiam sa folosim piscina tb sa dam 20 ron pers. care mai era facilitatea ca stam acolo?!
camera cu 2 paturi costa 140 ron si cea matrimoniala 120!
am cerut niste pahare si ne-au zis ca ei au inchis bucataria....
locul era frumusel dar atitudinea celor de acolo era: "ce mai cauta si astia aici!"
si ma intreb? turisti nu prea erau, faptul ca am venit la ei si faceam vanzare, nu tb sa ni-i se arate mai putina bunavointa?
faci o pensiune, investesti si nu inveti putin marketing?
a doua zi ne-am facut bagajele si am plecat cat am putut de repede. micul dejun era intre 7-9 asa ca nu l-am prins. pranz nu serveau.....
pacat de loc! pensiunea se numeste Ela, drumul de la brasov spre sanpetru. pacat, nu o sa mai calc pe acolo in viata mea.
ne-am dus la brasov la un hotel nou, pantex se numeste, e pe drumul melcilor. camera era cu 10 ron mai mult dar nu se compara: cald, pat mare, saltea beton, mobila frumoasa, dus cu masaj.....
asa ca stau sa ma intreb: sa aleg agroturism?
daca in tara mea ma simt asa...ce pretentii sa avem sa ne vina strainii?
ma rog, a fost o teapa dar am dres-o pana la urma.
asa ca aleg mai bine hotelul in loc de pensiune.
de acum nu ma mai duc decat acolo unde cunosc. se pare ca nu reusim sa facem turism, tb sa mai luam lectii!
oana_iftemi
Postat pe 13 Septembrie 2009 17:51
Pentru cei care calatoresc in Romania va recomand atat pensiunea cat si hotelul, dar sa fie clasificate de Ministerul Turismului. Nu va mai luati dupa fel de fel de site-uri de turism unde sunt promovate exact pensiuni ca aceasta. Intrati pe site-ul ministerului si acolo veti gasi toate structurile de cazare si alimentatie publica clasificate.
marler_22
Postat pe 26 Septembrie 2009 07:22
Daca tot veni vorba de pensiune versus hotel, va spun cu sinceritate ca prefer pensiunile.Cu siguranta ca parerile sunt impartite in legatura cu acest subiect, dar am avut norocul sa nimeresc pensiuni frumoase, curate, cu oameni de o calitate morala exceptionala...conditii excelente. Ultima pensiune la care am stat se numeste Pensiunea Diana din Baile Felix. Pe langa faptul ca este foarte curat, zona este minunata, curte frumoasa cu spatiu de joaca pentru copii, masa de tenis, teren de volei, gratar, bucatarie dotata cu absolut totul si care este pusa la dispozitia celor care nu vor sa manance in oras. Despre proprietari numai vorbe de lauda! Oameni deschisi si calzi, extrem de amabili si primitori. Nota 10 pentru Pensiunea Diana din Felix!
mihaela_muthi
Postat pe 26 Septembrie 2009 10:50
Recomand din tot sufletul peniunea Anamaria din Solca(Bucovina);pe langa faptul ca aveti in apropiere manastirile,gazdele acestei pensiuni se ocupa indeaproape de oaspeti.Mancarea facuta de catre dna.Macovei este exceptionala,cazarea este la cel mai inalt nivel...pana si catelul Shorty da din coada de bucurie la vederea turistilor.Am petrecut un concediu minunat acolo si de aceea va impartasesc experienta mea.Va atasez si link-ul:http://www.pensiune-anamaria.ro/index.php?page=galerie_foto
adelapop2004
Postat pe 27 Septembrie 2009 17:29
Chiar daca intalnim asfel de exemple nereusite, in Romania sunt o multime de locuri unde oamenii de la pensiune stiu cum sa isi primeasca clientii.....Pentru asta, eu spun ca sunt bune pensiunile si ca nu ar trebui sa renuntam sa ne cazam....Evident ca daca ne informam putin din timp, poate ca vom sti mai bine la cine ne cazam;)...

Iesiri cat mai placute si cu mai putine neplaceri;)
adventurecamps
Postat pe 6 Ianuarie 2010 14:56
De la: steaua_nordului, la data 2009-09-13 17:51:23Dragi calatori,

iubesc romania, iubesc brasovul si-mi place muntele.
cand am hotarat sa aleg o pensiune am intrat pe google si am ales o pensiune de langa brasov care are 3 margarete.
am vazut ca are loc de gratar, piscina, camerele aratau decent si am hotarat sa mergem acolo. am rezervat 2 camere, mergeam 2 perechi si am zis ca vreau 2 camere. am precizat ca venim cu sotii. am ajuns acolo seara, pe la 10 si am constatat cu uimire ca doar o camera avea pat matrimonial, cealalta era cu 2 paturi. era frig in camera dar ni-i s-a spus ca inca nu se da drumul la caldura. de ce? cine stie.
si de aici numai lucruri negative: usa se inchide dupa 10 seara, nu aveam voie sa folosim biliardul, care era contra cost; 25 ron ora iar in brasov era 18! daca vroiam sa folosim piscina tb sa dam 20 ron pers. care mai era facilitatea ca stam acolo?!
camera cu 2 paturi costa 140 ron si cea matrimoniala 120!
am cerut niste pahare si ne-au zis ca ei au inchis bucataria....
locul era frumusel dar atitudinea celor de acolo era: "ce mai cauta si astia aici!"
si ma intreb? turisti nu prea erau, faptul ca am venit la ei si faceam vanzare, nu tb sa ni-i se arate mai putina bunavointa?
faci o pensiune, investesti si nu inveti putin marketing?
a doua zi ne-am facut bagajele si am plecat cat am putut de repede. micul dejun era intre 7-9 asa ca nu l-am prins. pranz nu serveau.....
pacat de loc! pensiunea se numeste Ela, drumul de la brasov spre sanpetru. pacat, nu o sa mai calc pe acolo in viata mea.
ne-am dus la brasov la un hotel nou, pantex se numeste, e pe drumul melcilor. camera era cu 10 ron mai mult dar nu se compara: cald, pat mare, saltea beton, mobila frumoasa, dus cu masaj.....
asa ca stau sa ma intreb: sa aleg agroturism?
daca in tara mea ma simt asa...ce pretentii sa avem sa ne vina strainii?
ma rog, a fost o teapa dar am dres-o pana la urma.
asa ca aleg mai bine hotelul in loc de pensiune.
de acum nu ma mai duc decat acolo unde cunosc. se pare ca nu reusim sa facem turism, tb sa mai luam lectii!




Mai steluta nordului la cat a-ti place muntele tot la Brasov te opresti? Te antrebi de ce ai fost primita asa? Pentru ca majoritatea se opresc an Brasov sau undeva pe Valea Prahovei.Daca ati fugit voi din acel loc crezi ca sa ales prafu? NU...se duc altii...si mai fraieri si-ar spune gazda casei ! Mergeti fratilor la munte da NU pe Valea Prahovei...oriunde an alta parte.
EU AM FOST PESTE TOT si credetima nu are rost sa ma apuc sa va recomand o pensiune sau un hotel.Sunt o groaza!Si un sfat...nu plecati unde spune GOOGLE ! Plecati unde spune agentia turistica.Pensiunile bune si cu gazde serviabile si amabile se gasesc la Agentiile Turistice.Acolo puteti gasii si un ghid local care sa va ansoteasca pe traseele nepatrunse de ...FRAIERI.Si anca un sfat...cereti agentiilor turistice CIRCUITE INTERNE CU AUTOCARUL.O sa aveti surpriza sa gasiti asa ceva Foarte Foarte greu.Pentru ca astfel turistul are cea mai mare satisfactie...iar agentia cea mai mica satisfactie!Antr-un circuit nu dormi la un singur hotel...dormi la mai multe.Plus ca pe drumul de antoarcere acasa nu mai dai alti bani...Am fost an 3 astfel de circuite an Delta,Moldova si Banat cu agentia VACANTA...a fost asa cum visasem la mama acasa!Si mai vreau odata an Maramures...iar ghidul agentiei are planuri mari...croaziera pe Dunare cu vaporasul pana an VEST la preturi accesibile Romanilor.Asa ca nu mai mergeti pe cont propriu ca nu e frumos.Trageti de agentii sa ne ofere cat mai multe ca oricum banii care ai cer ...SE MERITA!
Felicitari Elena Udrea...cine stie ...CUNOASTE!
cris4co
Postat pe 7 Ianuarie 2010 17:00
La noi in tara prefer pensiunile si rar plec cu rezervare.

Cel mai des plec cu masina in directia in care vreau sa merg, vizitez ce am de vizitat, iar spre seara incepem sa cautam o pensiune. Oprim la intamplare, intrebam de pret cerem sa vedem camera, daca nu ne place plecam in alta parte. Mereu am gasit ceva in a-II-a sau a-II-a incercare si am fost multumiti (si nu am pierdut mult timp pentru asta).
sweetheart_simy
Postat pe 10 Ianuarie 2010 12:01
De la: sweetheart_simy, la data 2010-01-10 12:01:48La noi in tara prefer pensiunile si rar plec cu rezervare.

Cel mai des plec cu masina in directia in care vreau sa merg, vizitez ce am de vizitat, iar spre seara incepem sa cautam o pensiune. Oprim la intamplare, intrebam de pret cerem sa vedem camera, daca nu ne place plecam in alta parte. Mereu am gasit ceva in a-II-a sau a-II-a incercare si am fost multumiti (si nu am pierdut mult timp pentru asta).


Am vrut sa zic a-II-a sau a-III-a incercare.
sweetheart_simy
Postat pe 10 Ianuarie 2010 12:03
Este mare pacat de locurile frumoase din tara noastra si de oamenii care inca mai doresc sa le viziteze. Ca un sfat, data viitoaere cand vrei sa te cazezi undeva indiferect ca este pensiune sau hotel este indicat sa citesti recenzii ale turistilor care au calcat pe acolo, asa ai ocazia sa te informezi cu privire la respectiva locatie.
kudika482835
Postat pe 8 Decembrie 2011 15:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vacanta mea de "vis" in egipt 8 De la: andra1188 27 Iunie 2011 11:00
thassos -limenas 2 De la: kudika226898 26 Iulie 2010 20:28
Grecia - mijloc de transport 3 De la: dsavus 12 Iulie 2010 17:09
vacanta turcia 3 De la: andra1188 27 Iunie 2011 11:05
Hotel Elly Beach Corfu 9 De la: carmen_natural 30 Mai 2011 16:32