Setari Cookie-uri

vreau sa vad PARIS-ul

vreau sa ii fac sotului meu un cadou(de ziua mea...in noiembrie :) ) o excursie la Paris.am gasit avion ieftin, dar am nevoie de sfaturi pt. cazare (cat de ieftina)transport, obiective de vizitat. mentionez ca vom sta prost cu timpul ...avem 2 zile la dispozitie : sambata si duminica.
astept sfaturi cat mai repede !!!
kudika197502
Postat pe 28 Septembrie 2009 08:55
avion Low cost..bilete gasesti le poti cumpara si peinternet.
Hoteluri depinde ce doresti eu am stat la un hotel in apropiere de Turnul Eifel gasesti pe internet si poti face rezervarea tot asa.
Metrou abonament pe trei zone zona istorica.
Turnul Eifel...e de stat la coada deci ar fi bine seara dupa ce va cazati. A doua zi Notre Dame, sa va plimbati pe Champ Elise si eventual Domul Invalizilor si seara plimbare cu vaporasul pe Sena. Mai mult nu puteti in doau zile. calatorie palcuata.

alintudoran
Postat pe 4 Octombrie 2009 02:58
Nu uitati de Luvru. Se poate vizita in cel putin vreo 5-6 ore, dar merita!
E un cadou minunat minivacanta asta! Felicitari!
irina08
Postat pe 4 Octombrie 2009 05:36
TRANSPORT ....METROU...EVENTUAL ABONAMENT 3 ZILE,CAZARE...ORIUNDE ESTI APROAPE DE METROU....SE CIRCULA EXCELENT CU METROUL..ORIUNDE.
NU RATA LOUVRE,VERSAILES,+CART BUCHINISTILOR SEJUR PLACUT
gabriello_g
Postat pe 4 Octombrie 2009 08:48
In 2 zile nu poti face nici Louvre, nici Versailles si nici Disneylandul. Poti insa vizita zona centrala a Parisului , cu o conditie : SA NU RECURGI LA METROU. E pierdere de vreme...Umblati cu harta in mana, PE JOS !!!
parvulescu_dan
Postat pe 4 Octombrie 2009 09:39
superb,superb merita viziztat PARISUL eu am fost de 2 ori ,cazare am gasit pe booking.com,prima data am stat la hotel Fiat (este pe langa Basilique du Sacré Coeur) merita .Turnul merita vizitat seara este superb.Poti merge si cu metroul noi asa am facut si nu am pierdut deloc timp (acum depinde ce vrei sa vizitezi),poti merge si pe jos .distractie placuta si vreme frumoasa de plimbare
utica
Postat pe 4 Octombrie 2009 12:04
am fost la Paris de doua ori, am stat cate 3 saptamani de fiecare data! cauta cazare pe booking.com, nu folosi metroul, cumpara FODOR'S sau TOP 10 cele mai vizitate ...in Paris (nu stiu exact titlul), plimbati-va ziua intreaga prin oras ... veti fi mai castigati decat daca v-ati lauda dupa excursie ca ati urcat in Tour Eiffel sau ati fost la Luvru. bucurati-va de Notre-Dame, de Sacre Coeur (aici seara de pe la 18-19 h puteti sta pe trepte si pe langa panorama veti avea si un spectacol al artistilor amatori locali sau daca si-au incheiat sezonul va veti bucura ca sunteti impreuna, va tineti de mana sau va imbratisati avand tot orasul sub ochii vostri). cautati Jardins de Luxembourg, stati putin si la picioarele Tour Eiffel, si daca vreti sa vizitati ceva atunci la Domul Invalizilor, unde e mormantul lui Napoleon, veti gasi maretie, frumusete, arta. nu pierdeti timpul cu Muzeul Armelor de acolo (e doar pentru cei care stau mai multe zile) ... deoarece voi nu aveti timp, nu-i asa? puteti sa vedeti pozele pe care le-am postat cu aceasta tema -Parisul- daca inca nu ai cautat (ceea ce nu prea cred!) imagini cu obiectivele de vizitat.
cloppy
Postat pe 4 Octombrie 2009 13:14
Parisul este intr-adevar o alegere buna. In 2 zile nu poti sa vezi foarte multe...Ai in primul rand nevoie de un hotel langa o statie de metrou, pentru a fi conectata cu orasul. Metroul este cel mai bun Mijloc de transport in Paris. Mergi si vizitezi Notre Dame, Sacre Coeur o plimbare pe Champ's Elysees, O cafea intr-o cafenea tipic pariziana, puteti gusta si renumitele creppe, Arcul ...Tour Eiffel si o plimbare seara pe Sena. Sunt mai multe variante de plimbare pe Sena, Croaziera simpla, croaziera cu cina inclusa...etc. Daca sunteti pasionati de arta, incercati Louvre ca este pacat sa nu... aici insa trebuie timp...De voi depinde si de ceea ce doriti sa vedeti.
In rest depinde ce companie aeriana ati ales, ptr ca trebuie sa va ganditi si la transfer.
Va pot recomanda si hotel si pot sa vad ajut si cu alte sfaturi daca doriti acest lucru, deoarece lucrez in acest domeniu.

Numai bine!




lazy001290
Postat pe 4 Octombrie 2009 15:03
Nu folositi metroul...!!!
parvulescu_dan
Postat pe 4 Octombrie 2009 16:29
tE ROG SPUNE-MI MIE ....
Si eu doresc sa vad PARISUL
Asi dori cateva recomandari....Merci , mult RR
ritar
Postat pe 4 Octombrie 2009 19:56
TE ROG SPUNE-MI MIE ....
Si eu doresc sa vad PARISUL
Asi dori cateva recomandari....Merci , mult RR
ritar
Postat pe 4 Octombrie 2009 19:57
TE ROG SPUNE-MI MIE ....
Si eu doresc sa vad PARISUL
Asi dori cateva recomandari....Merci , mult RR
ritar
Postat pe 4 Octombrie 2009 19:57
Eu am fost la Paris acum 3 ani,tot 2 zile .
Iti recomand sa iei Tour Bus,sau cam asa ceva ,sunt acele autobuze cu etaj ,descoperite;pt 2 zile in jur de 25 euro/pers. in care am avut inclusa si o plimbare seara cu vaporasul pe Sena.
Acest autobuz te plimba prin toate zonele de atractie din Paris,cu posibilitatea de a te da jos unde vrei.
In 2 zile am vazut Notre Dame,Sacre Couer,Galeriile LaFayette,Moulain Rouge,Luvru(pe afara)Arcul de triumf,Champs Elysees si multe altele,vazute din acest autobuz.
Pe interior nu am vazut decat Notre Dame si Sacre Couer.
La Tour Eiffel am stat aproximativ 1 ora la coada ;iti recomand si eu acelasi lucru sa te duci seara pe la ora 17...stai o ora la coada,neaparat sa-ti iei biletul pt.urcare la ultimul nivel,este in jur de 11-14 euro/pers(nu mai stiu exact),cand cobori poti sa te duci cu vaporasul pe Sena.....este foarte romantic si de vis.
Am stat la un hotel ok in apropiere de Notre Dame,nu mai stiu cum se numea si cam scump am dat 80 euro/camera.Nu am rezervat nimic....am mers la plesneala ca sa zic asa.....oricum gasesti camere la hotel si fara rezervare.
In apropiere de gara de nord exista hotel Ibis si Etap unde gasesti camera cu 35-40 euro/noapte.
De mancat poti manca pe la taverne 10-15 euro/pers o portie de cartofi cu friptura si o bere,dar iti recomnd sa iei o carafa de vin rosu.Carafa care arata ca o vaza mica de flori...si vinul...o nebunie.O carafa de vin costa 8 euro(cca 2 pahare de vin,vezi ca se bea simplu,fara apa).
Iti doresc sa ai vreme frumoasa(eu am fost in decembrie si a fost ok)si sa-ti iasa surpriza.Asta da surpriza!!!!

Nico

nicoletacaval
Postat pe 5 Octombrie 2009 14:43
Incearca sa ajungi la palatul Versailles. Este minunat!!! si Sacre Coeur si cartierul latin si......
papadaniel
Postat pe 5 Octombrie 2009 20:31
Versailles e extraordinar ... dar inseamna o excursie de o zi. Plimbarea prin Paris (2 zile, cu harta in mana) e ceva care te va unge la suflet. NU FOLOSI METROUL!
cloppy
Postat pe 5 Octombrie 2009 21:02
De la: cavalnicoleta, la data 2009-10-05 14:43:38Eu am fost la Paris acum 3 ani,tot 2 zile .
Iti recomand sa iei Tour Bus,sau cam asa ceva ,sunt acele autobuze cu etaj ,descoperite;pt 2 zile in jur de 25 euro/pers. in care am avut inclusa si o plimbare seara cu vaporasul pe Sena.
Acest autobuz te plimba prin toate zonele de atractie din Paris,cu posibilitatea de a te da jos unde vrei.
In 2 zile am vazut Notre Dame,Sacre Couer,Galeriile LaFayette,Moulain Rouge,Luvru(pe afara)Arcul de triumf,Champs Elysees si multe altele,vazute din acest autobuz.
Pe interior nu am vazut decat Notre Dame si Sacre Couer.
La Tour Eiffel am stat aproximativ 1 ora la coada ;iti recomand si eu acelasi lucru sa te duci seara pe la ora 17...stai o ora la coada,neaparat sa-ti iei biletul pt.urcare la ultimul nivel,este in jur de 11-14 euro/pers(nu mai stiu exact),cand cobori poti sa te duci cu vaporasul pe Sena.....este foarte romantic si de vis.
Am stat la un hotel ok in apropiere de Notre Dame,nu mai stiu cum se numea si cam scump am dat 80 euro/camera.Nu am rezervat nimic....am mers la plesneala ca sa zic asa.....oricum gasesti camere la hotel si fara rezervare.
In apropiere de gara de nord exista hotel Ibis si Etap unde gasesti camera cu 35-40 euro/noapte.
De mancat poti manca pe la taverne 10-15 euro/pers o portie de cartofi cu friptura si o bere,dar iti recomnd sa iei o carafa de vin rosu.Carafa care arata ca o vaza mica de flori...si vinul...o nebunie.O carafa de vin costa 8 euro(cca 2 pahare de vin,vezi ca se bea simplu,fara apa).
Iti doresc sa ai vreme frumoasa(eu am fost in decembrie si a fost ok)si sa-ti iasa surpriza.Asta da surpriza!!!!

Nico

vorbeanu
Postat pe 6 Octombrie 2009 17:14
Eu am fost la Paris cu sotia acum 2 ani si am stat la H.Ibis Cambrone , langa Tour Effel (60-70 eur, dar in weekend au preturi mai mici), hotel nou, excelent.Cafenele, bistrouri, restaurante familiale europene si asiatice, bune sunt peste tot si te descurci cu masa. Pentru vizita recomand autobuzele de tur, Seegsteen (!?)etajate, descoperite, parca 10 euro?zi si care in Paris au 3 circuite care acopera tot; sunt de tip hop in-hop off adica biletul este valabil pentru toata ziua sau pentru 2 zile (recomand) si te urci si cobori de oricate ori doresti(circula cam la 20 min interval)in statii proprii care sunt in toate locurile clasice de vizitat; cele 3 circuite se intretaie asa ca poti sa iei autotuzul de alt circuit fara probleme;la prima urcare primesti harta cu circuitele si casti pt.traduceri iar in bilet este inclus si o plimbare cu vaporasul pe Sena. De vizitat obligatoriu:Turnul Effel, spre seara ca sa prideti si spectacolul de lumini care tine 10 min, la fiecare ora; recomand bilet doar pt etajul II, sunt 4 lifturi, la fiecare picior si nu se sta mult la coada; pt varf este doar un lift, care pleaca de la etajul II si deci este aglomerat; Domul invalizilor, intradevar fara sala armelor,Notre Dame, Arcul de Triumf si Champs Elisee, Sacre Coeur, dar si Louvrul care are circuite clare si ghidat poti sa ajungi usor si repede la principalele atractii din muzeu; te descurci in cca 3 ore (asta nu inseamna ca ai vazut Louvre dar poti sa-l bifezi printre lucrurile realizate) . Bafta!
vorbeanu
Postat pe 6 Octombrie 2009 18:18
De la: ritaradu, la data 2009-10-04 19:56:37tE ROG SPUNE-MI MIE ....
Si eu doresc sa vad PARISUL
Asi dori cateva recomandari....Merci , mult RR


Buna ! Oferta pt. Paris ...www.velimed.ro sau http://velimedtourism.blogspot.com
skorpiojoco
Postat pe 12 Noiembrie 2009 09:55
Si eu vreau sa vad Parisul. Cred ca este un vis al multora. Nu cred ca in viata asta ajung la Paris. Poate intr-o alta viata.
polleta
Postat pe 17 Noiembrie 2009 23:56
Si pentru mine Parisul era un vis si credeam ca in viata asta nu voi ajunge sa il vad. Dar, m-am inselat se pare. Am biletele in buzunar,am primit o invitatie acum o sapatamana si nici nu am mai stat pe ganduri, plec acum de Craciun.Sper sa ma descurc, pacat ca ziua este scurta.Iti urez si tie sa tise intample asa ceva. Eu abia astept sa ajung.
spinoie
Postat pe 6 Decembrie 2009 11:36
buna vorbeanu,asi dori si eu mai multe informatii referitoare la paris,in primul rand asi dori sa merg pe la sfarsitul lui martie in paris impreuna cu prietena mea 3 zile 2 nopti,asi dori daca mai putea ajuta in legatura cu bilete de avion nu stiu mai exact cum ar fi bn sa procedez,sa fak o rezervare de acum sau sa le iau atunci? ,asi dori un hotel cat de cat rezonabil in apropriere de centru,si cam cati bani near trebui 2 zile pt 2 pers,mi-ai fii de mare ajutor,astept raspunsul tau(sau oricene alt cineva care mar putea ajuta)
catalin1989
Postat pe 6 Decembrie 2009 12:56
salut,

o buna alegere Parisul. daca vrei sa mergi in martie ar fi timpul sa-ti iei bbiletele de avion pentru a mai gasi variante mai ieftine. Cele mai ieftine bilete le gasesti pe cursele low cost si zbori la Beauveis. De acolo mai ai cca 70 km pana la paris, este un autobuz care te duce direct ( 13 euro / pers / sens) pana la Port Mailot unde ai legaturi cu metroul pentru orice destinatrie din Paris. Daca esti interesat pot sa incerc sa-ti gasesc si variante de cazare mai ieftine. Ideea e sa-0mi spui cand doresti sa calatoresti, ce vrei sa vezi in paris si eventual un buget. Oricum se poate ajunge destul de ieftin la Paris dar evident pana la urma tot se aduna ceva cheltuieli. Pentru detalii poti sa-mi dai un e-mail pe cornel.posea@yahoo.com
hangiul
Postat pe 6 Decembrie 2009 19:47
Salut tuturor! Imi poate da si mie cineva cateva sugestii sau experiente proprii pentru vizita mea la Paris in aceasta perioada de Iarna?Plec pe cont propriu pentru 10 zile si imi trebuiesc cateva elementa de care sa tin seama.Multumesc
spinoie
Postat pe 6 Decembrie 2009 20:27
Cred ca raspunsul meu e deja tarziu.
DAr poate ne spui cum a fost excursia,
calator
Postat pe 7 Aprilie 2010 16:30
Draga Alina...TU ai vizitat Luvrul in 5-6 ore? Nu cred...pentru ca eu am fost la Luvru-si numai in aripa unde era expusa Mona-Lisa am pierdut 3-4 ore...Ca sa vezi cu adevarat tot muzeul,ai nevoie de 5-6 zile intregi,de dimineata,pina la inchidere.Sa ai la tine sadwichiuri si bautura,ca banci de odihna sunt in tot muzeul.Pentru cine merge in Paris,e bine de stiut ca la centrul George Pompidou se afla atelierul Brancusi,iar linga biserica Saint-Eustache este un parc,unde este expusa o lucrare a lui,un cap odihnindu-se in palme.Celelalte obiective turistice se gasesc pe internet.
rozzy47
Postat pe 12 Aprilie 2010 16:49
stimata grozea_rozalia, daca esti profesor de pictura, sculptura...orice forma de arta, de arheologie, istorie, daca esti student la belle-arte, daca ai vreun scop...stiintific .......sper ca intelegi unde vreau sa ajung.......atunci petreci 5-6 zile in Luvru. atata timp petrecut in Luvru inseamna ca ti-ai dedicat concediul vizitarii acestui muzeu. nu te duci la Paris pentru 7 zile din care 6 stai in Luvru ca sa spui tuturor:"oh, eu am vazut Luvru, m-a fermecat, nu-ti pot spune cata emotie, ce traire.....".

am fost la Paris de 2 ori, am stat de fiecare data cate 18 zile. am vizitat de fiecare data Luvru. cand am fost prima oara la Paris, am intrat de 2 ori in acest muzeu. prima oara pentru o vizita de 5-6 ore cum spune Alina(habar n-am unde spune....!!!), a doua oara pentru ca am simtit ca mai vrem sa vedem..... cand am fost a doua oara la Paris am petrecut din nou aproape o zi intreaga in Luvru.

mi s-a parut exagerata reactia ta... "vai, 5-6 zile ai nevoie....". stii, s-a facut un studiu despre vizite la muzee si se pare ca dupa 2 ore vizitatorul atinge gradul maxim de saturatie in ceea ce priveste arta, arheologia,....istoria...etc.

in ceea ce priveste Centre Pompidou: sus la ultimul etaj este Muzeul de Arta Moderna, unde sunt si 2-3 lucrari de-ale lui Brancusi. atelierul sculptorului roman este langa Centre Pompidou (in coltul acestuia), are un orar de functionare ciudat, de la 13 sau 14 h ar fi deschis, si nu are rost sa-ti pierzi vremea deoarece inauntru nu vezi mare lucru....e chiar o dezamagire....spun ca m-a dezamagit deoarece prea mult m-am straduit ca sa-l gasesc ...deschis.
cloppy
Postat pe 12 Aprilie 2010 17:14
Buna,
Stii cum ajung din Disney in Paris?Varianta cea mai convenabila, mersianta
lazy002193
Postat pe 3 Mai 2010 00:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Azuga...vizitata in Weekend!!! 13 De la: roty_7979 21 Octombrie 2009 20:40
vreau sa vad PARIS-ul 27 De la: lazy002193 3 Mai 2010 00:24
Bazna - Bassen Pension - Weekend de Ziua Doamnelor si Domnisoarelor 3 De la: hangiul 31 Decembrie 2009 09:21
Revelion 2011 - Sighisoara sau Sibiu? 2 De la: daniella_s 12 Ianuarie 2011 16:27
Cand va avea Bucurestiul aer curat si oameni civilizati ? 52 De la: scorpio67 9 Aprilie 2011 13:03