Setari Cookie-uri

:D

buna
as vrea in anul ce urmeaza sa plec pana in franta (nice) cu trenul .nu am mai fost niciodata si as vrea daca puteti sa-mi oferiti cateva informatii.
de asemenea as vrea sa stiu in cazul in care circula niste minori daca este nevoie de insotitor sau se poate plati o taxa?:-?
multumesc! sper sa ma puteti ajuta
lazy001610
Postat pe 27 Decembrie 2009 22:45
Iti doresc mult succes. Din pacate nu iti pot da informatii, am fost doar o data cu masina si m-am indragostit de aceasta regiune si fac planuri de a ajunge iar. Cand te intorci intra din nou pe forum si da-ne mai multe amanunte.
dianeet
Postat pe 19 Ianuarie 2010 13:15
Buna. Daca vrei sa pleci cu trenul iti de pe acum sa-ti iei un InterRail Pass 10 zile pentru ca iti va fi mai comod sa alegi diferite rute pentru a ajunge acolo. Daca pleci din Bucuresti ai mai multe rute. Din ce am vazut eu pe bahn.de ai 3 variante:


Bucuresti Nord Gr. A dep 05:30 IC 374
Budapest-Keleti pu arr 18:47
Budapest-Keleti pu dep 19:05 EN 466
Salzburg Hbf arr 01:26
Salzburg Hbf dep 01:34 EN 237
Venezia Mestre arr 08:21
Venezia Mestre dep 08:32 ES 9710
Milano Centrale arr 10:55
Milano Centrale dep 11:10 IC 143
Nice Ville arr 16:10

Bucuresti Nord Gr. A dep 06:45 IC 591
Timisoara Nord arr 14:51
Timisoara Nord dep 16:54 IC 74
Budapest-Keleti pu arr 20:47
Budapest-Keleti pu dep 21:05 EN 462
München Hbf arr 06:15
München Hbf dep 06:20 TGV 9576
Strasbourg arr 10:13
Strasbourg dep 11:47 4215
Lyon Part Dieu arr 16:39
Lyon Part Dieu dep 18:03 TGV 6829
Nice Ville arr 22:37

Bucuresti Nord Gr. A dep 16:00 R 346
Wien Westbahnhof arr 08:58
Wien Westbahnhof dep 09:20 OEC 162
Zürich HB arr 17:20
Zürich HB dep 18:02 IC 786
Basel SBB arr 18:57
Basel SBB dep 19:43 RE 96074
Mulhouse Ville arr 20:18
Mulhouse Ville dep 22:09 NZ 4294
Nice Ville arr 09:09

In legatura cu minorii, nu iti pot spune decat prevederile celor de la CFR care spun ca in cazul copiilor de pana la 7 ani beneficiaza de gratuitate, iar in rest beneficiaza de jumatate de pret cu ajutorul carnetului de elev. In afara nu stiu care sunt reglementarile. In concluzie iti urez calatorie placuta si rabdare pana ajungi la granita cu Ungaria pentru ca apoi trenul merge cu 200 - 250 km/h. Enjoy your trip!
lazarmihail
Postat pe 19 Ianuarie 2010 18:26
nu e nevoie sa-ti iei de pe acum interrail, cum a scris cineva mai sus, acest permis ti-l poti lua oricand, chiar si in ziua in care pleci - si vorbesc in cunostinta de cauza, plec de 3 ani in europa cu trenul.

asadar: dc te hotarasti la traseu, cu maxim 3 luni inainte te duci la agentia de voiaj cfr extern si-ti faci rezervari la trenurile cu care vrei sa mergi (dc sunt trenuri de noapte sau dc sunt trenuri cu regim superior, gen rapid/intercity etc pt care rezervarea e obligatorie). cand iti faci rezervarea ai grija sa ii spui dnei de la ghiseu ca vei avea si permis interrail, ca sa platesti numai rezervarile, nu biletul intreg.

in privinta minorilor, cel mai bine intri pe site la mai sau la politie si vezi care e regimul lor, in ce conditii pot iesi din tara. parca stiu ca atunci cand calatoresc cu 1 parinte au nevoie si de consimtamantul scris al celuilalt, dc calatoresc cu altii, nu stiu, cel mai bine e sa intrebi direct la sursa.

ca site pt programarea calatoriei este www.bahn.de. vezi si celelalte posturi ale mele pe tema calatoriei cu trenul in strainatate. oricum, franta e facuta pt a fi strabatuta cu trenul, au o retea de cai ferate minunata. calatorie placuta.
Shoarezu
Postat pe 21 Ianuarie 2010 20:57
Salutare

M-ar interesa si pe mine niste detalii in legatura cu InterRail Pass. Inteleg ca biletul nu include nici un loc in tren, adica pe langa permis, as avea suplimentar de platit si locurile?

O alta intrebare ar fi, ce inseamna "5 Days in 10 Days" la valabilitate? Inseamna cumva ca permisul e valabil 10 zile, dar eu trebuie sa-mi aleg doar 5 din astea zece zile in care sa merg cu trenul?

Multumesc
sweetheart_simy
Postat pe 30 Ianuarie 2010 14:09
Din pacate da , InterRail Pass-ul este o facilitate oferita calatorului de a calatori cu orice tren la o anumita clasa, spre ex. clasa a 2-a. In rest costul rezervarilor este platit de tine, incluzand aici si cusetele unde InterRail Pass-ul nu se aplica. Insa exista o parte buna a lucrurilor. In majoritatea tarilor europene in care am calatorit trenul are atasate un numar destul de mare de vagoane ce nu sunt ocupate tot timpul ceea ce iti ofera sansa de a merge numai cu ajutorul InterRail Pass-ul fara a plati rezervarea locului, pentru ca a fost ales aleator de tine si nu a rezervat nimeni acel loc pana in acel moment. Acest lucru nu iti da dreptul sa te tii cu dintii de el daca intre timp o persoana si-a luat bilet intre timp exact pe locul tau :D . 5 Days din 10 Days inseamna ca tu ai voie sa te plimbi 5 zile cu trenul din cele 10 valabile ale pass-ului, mai detaliat ... in prima zi de calatorie pe pass esti obligata sa treci data si ora la care ai urcat in tren acest lucru fiind verificat de controlor, astfel ai la dispozitie 24 h de plimbareala. Daca dupa 2 zile pleci din acea localitate treci din nou data si ora plecarii. Vei vedea ca pe acel pass nu ai decat 5 casute unde ai voie sa treci aceste date dupa care pass-ul devine nul. Sper ca am fost de ajutor si iti urez calatorii placute. Daca mai ai nelamuriri poti intreba din nou pe forum, si voi intreba colegii mei de la CFR Calatori pt detalii de finete.
lazarmihail
Postat pe 31 Ianuarie 2010 19:04
:D
tudor_tan_lazy
Postat pe 31 Martie 2010 21:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Craciun in Maramures 3 De la: roxanana 28 Februarie 2010 11:25
ce inseamna demipensiune? 11 De la: kudika323224 26 Septembrie 2010 16:15
TRANSFAGARASEAN...vis devenit realitate... 12 De la: lazyEdi 20 Aprilie 2010 14:20
Mai putin bani cheltuiti.. 18 De la: cezar_spatariu 8 Septembrie 2008 23:11
septembrie in Zakynthos 6 De la: ivc67 19 Septembrie 2009 15:47