Setari Cookie-uri

MUNTENEGRU

Anul acesta sunt interesata de concediu in Muntenegru.
M-am uitat de bilete de avion.....sunt foarte scumpe,de la 400 euro in sus;de ce?
Daca a fost cineva cu masina,din Bucuresti ,ce traseu ati ales ,unde v-ati cazat si ce ati vizitat...in afara de palja?
Multumesc!

Nico
nicoletacaval
Postat pe 8 Februarie 2010 10:06
am fost anul trecut , am plecat din Craiova -Dr Tr Severin -Negotin-Zajecar-Paradin -Kraljevo-Uzice-Podgorica-Bar-Ulcini , 16 ore la dus , la intors 18 ore (a plouat nonstop) , cand mi-a spus un prieten ca a facut 16 ore , nu l-am crezut , din Craiova sunt cam 830 km , insa drumurile sunt foarte inguste , autostrada doar 10 km ,foarte multe masini vechi Zastava si Yugo care mergeau cu 40/50 km/h, ne-am cazat la hotel Albatros , 29euro/noapte demipensiune , Ulcini este locuit majoritar de albanezi si fregventat de kosovari , zona destul de frumoasa insa multa mizerie , insa de la Budva in sus este altceva , mult mai curat ,si mai animat , golful Kotor o splendoare !
cristian_h
Postat pe 12 Februarie 2010 08:03
Eu am fost anul trecut in vara. Am urmat acelasi traseu precizat de Cristian. Cazarea am avut-o in Tivat, insa am vizitat San Stefano si Herceg Novi, inclusiv in Croatia Dubrovnik. Am plecat din Craiova, la dus am facut 10 ore, iar la intors 12, tot din cauza unei ploi torentiale. Se circula ok, insa in Serbia am intanlit destule radare pe traseu, detectoarele fiind interzise, am respectat viteza regulamentara, cam 60km/ora. Ceea ce vreau sa spun, este ca in ciuda drumului destul de lung, mi-a placut foarte mult si anul acesta as vrea sa repet excursia, de data aceasta cazarea in San Stefano. O zi placuta!
andain_condo
Postat pe 12 Februarie 2010 09:56
eu am fost la Sutomore, destul de aproape de Budva, dar mult mai ieftin.Recomand undeva prin zona, deoarece de acolo neaparat trebuie sa vizitezi Dubrovnic-ul , care este cam la 150 km!!!!!!Daca mergi prin chei, ai grija la condus ca i se spune si ''canionul mortii'', dar e o splendoare .
szokesandor66
Postat pe 12 Februarie 2010 09:57
Am intrat pe site-ul hotelului http://www.albatros-hotels.com am trimis un mail cu intentia de a rezerva camera si perioada (25.08.2009/04.09.2009) apoi am primit raspuns ca rezervarea este valabila , si asta a fost tot , nu am avut nevoie de avans !
cristian_h
Postat pe 12 Februarie 2010 10:36
a fost 29euro de persoana deci 58 euro camera , in care intra mic dejun iar la cina puteai sa alegi din 4/5 feluri de meniu , care se servea a la carte !
cristian_h
Postat pe 12 Februarie 2010 10:39
Am fost cum 2 ani in Muntenegru la Budva,cu trenul din Timisoara iar de acolo am luat avionul pina in Tivat( aprox. 20 euro trenul si 50 euro avionul din Belgrad,ita-te pe jat airlines).In Budva am stat la o vila cu 20 euro/noapte/pers.,iar la intoarcere am venit cu trenul din Bar pina in Belgrad.Trenul cls. I a fost 40 euro/pers.Oricum calatoria cu trenul e o adevarata aventura( peste 200 tuneluri si peste 240 de viaducte).O tara deosebita cu niste oameni deosebiti( proprietarul unde a stat a mers cu mine din Budva pina in Bar si inapoi,aprox. 120 km. sa-mi cumpar bilete de tren fara a-mi pretinde vreun ban).Pt. amanunte bucinati!!
mircea_puie
Postat pe 12 Februarie 2010 12:03
Multumesc tuturor pentru informatii;nu ma asteptam.......

Nico
nicoletacaval
Postat pe 12 Februarie 2010 15:51
Doua veri la rand am fost in Muntenegru cu masina personala....speram sa ajungem si in vara aceasta....ne-am cazat la aceeasi viluta in Ulcinj...plaja mare este perfecta pt copii,nisip ft fin,apa mica....fiind cu masina personala am preferat sa ne cazam aici chiar daca nu sunt ft multe de vazut in orasel,dar am vizitat imprejurimile,Budva etc...de regula drumul pana acolo il facem in doua zile,ca sa mergem linistiti,peste noapte dormim atat la dus cat si la intors la Zlatibor, o statiune montana absolut superba!
Drumul pana acolo e putin mai greu pt sofer,dar soseaua e impecabila iar peisajul iti taie rasuflarea!
_oktober_
Postat pe 12 Februarie 2010 16:40
la ce viluta te-ai cazat in ulcinj,oktober,si cat te-a costat?
si in Zlatibor unde te-ai cazat,pt ca si eu m-am gandit sa fac drumul tot in 2 zile,doar merg in concediu,nu are rost sa alerg pe sosele............
nicoletacaval
Postat pe 12 Februarie 2010 18:48
foarte frumos in muntenegru. neaparat vizitat golful kotor, neaparat croaziera la laguna albastra.cred ca ok ar fi cazarea in budva.incercati pachetele agentiei ruefa escape.[fara a face reclama, doar uitati-va pe site-ul lor].concediu placut tuturor care merg in muntenegru in 2010, merita cu adevarat.
cami_lazy
Postat pe 12 Februarie 2010 21:38
De la: cavalnicoleta, la data 2010-02-08 10:06:07Anul acesta sunt interesata de concediu in Muntenegru.
M-am uitat de bilete de avion.....sunt foarte scumpe,de la 400 euro in sus;de ce?
Daca a fost cineva cu masina,din Bucuresti ,ce traseu ati ales ,unde v-ati cazat si ce ati vizitat...in afara de palja?
Multumesc!

Nico
pancu_gabi2000
Postat pe 14 Februarie 2010 08:18
Mergi in una dintre statiunile:Budva,Kotor sau Sutomore.Astea sunt cele mai faine.Nu-ti lua bilete prin agentii de turism pt. ca te costa mai mult.Gasesti acolo cazare in vile particulare,cu conditii super(aer conditionat,frigider,tv,baie proprie,etc)la 10 euro/pers/zi.Eu am mers printr-o agentie din Cluj si am platit dublu.Cand am vazut cate oferte de cazare au la fata locului si la ce preturi m-am ofticat un pic.Stau cu cheile in mana ca la Eforie.Nu are rost sa-ti iei si masa pt. ca gasesti sa mananci f.ieftin(cam 6 euro o masa de pranz) si diversificat.Poti vizita orasul Kotor,orasul vechi Bar,catarat pe niste stanci,insula Sveti Stefan.Poti trage o fuga pana in Croatia,aprox.100 km.Ar fi bine sa mergi cu masina prin Serbia,ca ai ce vedea.Treci prin doua defileuri,Tara si Moraca,foarte spectaculoase.Faci niste poze super.Unde mai pui ca au si multe manastiri f. vechi de vizitat in canioanele astea.Oamenii sunt amabili,preturile bune,peisajele,de vis,deci merita.Nu te du in Ulcini ca e cam mizerie.
pancu_gabi2000
Postat pe 14 Februarie 2010 08:41
Am fost si eu cu familia mea anul trecut :sf. lui iunie si inceputul lui iulie .Am fost cazati al Hotel Albatros in Ulcinj (aproape de granita cu Albania -cca. 50 km) .
Hotelul dsi nu are valemte de 3 * este relativ OK ,cu camere destul de mari si baie la fel.

Masa de dimineata desi este in regim de bufet suedez cam slabuta ,avand in vedere ca aveau acelesai feluri de mnacare ,iar cafeaua....

Cina din 7 zile cat ma stat a fost OK .....fiindca am cerut si piept d epui la gratar in mod special ,daca era sa manaci doar ce iti dadeau ei ,cam ..naspa.
Overall a fost OK la 520 Euro (cu fetita la care ma pltit 50 % din cazrae) .
Tara este minunata ,treaseul pana n acolo superb (desi am facut 16-17 h ) iar oamenii zambitori ,pritenosi si amabili .
Preturile mult sub Romania ,chiar si a Restaurant situat langa plaja ,de vizitat ,stand doar 7 zile dioar prin sattiune ,este o zona cu 90% populatie de religie islamica ,plin de moschei ,iar golfurile seara sunt superbe!!
Merita de vazut litoralul muntenegrean.
venividivici
Postat pe 14 Februarie 2010 17:18
ok,si unde mai gasesti tu 21 de km de plaja cu nisip fin? sau preferi sa stai pe pietrele din Budva?da,Budva trebuie vizitata neaparat,orasul vechi e superb si voi merge din nou,dar cu copii mici nu prea ai ce face acolo,eventual sa ii dai toata ziua prin carusele si nu cred ca e principalul scop pt care ii duci la mare...la Ulcinj e o plaja naturala superba unde pot zburda linistiti,e intima si nu risti sa sa stai ca in conserva... depinde totusi pt ce te duci....nu stiu unde ai vazut tu mizerie dar eu merg a 3 oara si a fost ft ok....
_oktober_
Postat pe 14 Februarie 2010 17:25
sunt de acord ca mai bine te descurci singura cu cazarea si drumul,e mult mai ieftin....apropo,in Budva am intrat intr-o agentie de turism sa intrebam de excursii pana la Kotor,croaziere...pt ca sotul meu vorbeste binisor limba au crezut probabil ca e din zona si nu prea merita spunand ca nu au oferte speciale....peste cateva minute au sarit sa ajute un prieten de al nostru,roman,care evident nu prea cunostea limba,dar la niste tarife de ne prapadeam de ras!totusi,sunt oamnei prietenosi si ospitalieri...
_oktober_
Postat pe 14 Februarie 2010 17:31
Multumesc tuturor pt.informatii!
Pana la uma m-am hotarat ;plec pt perioada 25.07-31.07.2010 cu masina in Budva la "apartmani Djurasevic".Am gasit camera cu 3 locuri (suntem 3 persoane)la 38 euro si sunt si la 50 euro.Hotelul din pozele care le-am primit pare ok,are si piscina,se poate servi daca vrei micul dejun cu 4 euro si cina cu 7 euro/pers.
Cred ca va fi OK.Acum caut cazare in Croatia ,pt ca este destul de aproape ,pt.3 zile.
nicoletacaval
Postat pe 16 Februarie 2010 16:13
De la: mircea_puie, la data 2010-02-12 12:03:12Am fost cum 2 ani in Muntenegru la Budva,cu trenul din Timisoara iar de acolo am luat avionul pina in Tivat( aprox. 20 euro trenul si 50 euro avionul din Belgrad,ita-te pe jat airlines).In Budva am stat la o vila cu 20 euro/noapte/pers.,iar la intoarcere am venit cu trenul din Bar pina in Belgrad.Trenul cls. I a fost 40 euro/pers.Oricum calatoria cu trenul e o adevarata aventura( peste 200 tuneluri si peste 240 de viaducte).O tara deosebita cu niste oameni deosebiti( proprietarul unde a stat a mers cu mine din Budva pina in Bar si inapoi,aprox. 120 km. sa-mi cumpar bilete de tren fara a-mi pretinde vreun ban).Pt. amanunte bucinati!!



Cum se numeste vila?
tipa10
Postat pe 6 Mai 2014 11:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Grecia - mijloc de transport 3 De la: dsavus 12 Iulie 2010 17:09
Ascensiune Mt. Ararat-5165m, Turcia 1 De la: gabi19319 2 Iulie 2011 14:01
Vacanta pe Valea Prahovei 17 De la: rodica_sucleanta 20 Mai 2009 21:08
Halkidiki 15 De la: andra1188 27 Iunie 2011 11:18
informatii despre Roma 14 De la: Mcherry 27 August 2010 12:25