Setari Cookie-uri

ma duc in nikiti-halkidiki

in curand plec in grecia, mai exact in halkidiki, bratul sithonia, in nikiti. a mai fost cineva acolo? imi puteti divulga niste tips-uri? ce sa vizitez, ce sa mananc, etc..? ma intereseaza toata peninsula. va multumesc anticipat
tudorva
Postat pe 13 Aprilie 2010 15:40
Bratul Sithonia e plin de peisaje salbatice parca ireal de frumoase. Sa nu ratezi plaja Karidi din Vourvouru e chiar aproape de Nikiti,croaziera la Athos si Meteorele .Daca mergi cu masina sa faci turul celor trei brate.La capitolul mancare pe mine nu m-a impresionat nimic in mod deosebit,poate doar maslinele are au cu totul alt gust fata de ce mancam noi acasa.Daca ai alte intrebari iti rasound cu placere.
Pa
sorintat
Postat pe 21 Aprilie 2010 11:59
multumesc sorintat. da,mergem cu masina. as vrea sa vizitez salonicul, cele trei brate ( croaziera pana la athos ) si cam atat. meteora mi se pare cam departe desi pare cel mai spectaculos obiectiv. multumesc inca o data.
tudorva
Postat pe 21 Aprilie 2010 16:54
La Meteora noi am fost cu autocarul ,dureaza o zi excursia si e mai comod,Salonicul e frumos l-am vizitat si noi.Sunt multe de vazut si nu-ti ajung 7 zile.
sorintat
Postat pe 22 Aprilie 2010 16:46
Iti recomand cu toata dragostea sa vizitezi insula Amouliani. Ajungi pe bratul Muntelui Athos, iei bacul din Ormos si dureaza 10 min. traversarea. Are niste plaje superbe iar daca poti face si baie...Nu uita, daca nu vezi o insula din Grecia, nu vezi nimic! Petrecere frumoasa!
sagapo
Postat pe 23 Aprilie 2010 10:39
Am fost doar pe insula Thassos si a fost super imi imaginez cum e in restul insulelor insa anul acesta e criza... si mergem tot in Halkidiki, e mai ieftin.
sorintat
Postat pe 23 Aprilie 2010 22:24
Salut,pe 23 august plec si eu tot in halkidiki,poate la intoarcere ma vei ajuta cu cateva ponturi!! Multumesc si distractie placuta!!!
viorashdragalash
Postat pe 25 Aprilie 2010 10:43
Sa vizitezi locatia Porto Carras ( un superb port pentru yacht-uri)situat langa hotelurile Meliton Beach si Sithonia, unde se afla si un teren de golf. Se poate ajunge cu masina sau cu vaporasul din Neos Marmaras. ( aflat mai la sud de Nikiti), un orasel foarte frumos.Sithonia , din punctul meu de vedere este cel mai frumos dintre bratele peninsulei.Nu este atat de populat ca si Cassandra, iar o plimbare cu masina pe tot bratul este o experienta foarte placuta.
Distractie placuta!
liliana_iacob
Postat pe 25 Aprilie 2010 12:09
cu mare placere iti povestesc. sper doar sa avem vreme frumoasa sa ne putem plimba. pa
tudorva
Postat pe 25 Aprilie 2010 13:14
am sa ma duc. am vazut niste foto pe un blog, pare f. frumos. multumesc ptr. urari
tudorva
Postat pe 25 Aprilie 2010 13:15
am sa incerc. am primit ataea sugestii... sper doar ca vremea sa ne lase sa ne facem de cap. multumesc mult
tudorva
Postat pe 25 Aprilie 2010 13:18
Ce sa mananci : shrimps, kalamari, salata greceasca ( branza e un deliciu ), mousaka, souvlaki.Vei gasi des si peste spada.Daca gasesti, incearca si gyros, e o mancare ieftina dar foarte gustoasa.Nu prea am vazut in Halkidiki, mai in sud, pe la Muntele Olimp se gaseste mai des.
De baut trebuie sa incerci ouzo ( desi are gust de sirop de tuse :) ), tsipouro ( asta e tare ca palinca noastra), vinul Retzina. Berea greceasca e si ea gustoasa.Apa e scumpa si se plateste peste tot.Daca vrei apa plata trebuie sa ceri mineral water, daca vrei apa minerala, cere soda. Cartofii prajiti sunt chips ...
Nu stau foarte bine grecii la capitolul dulciuri, in nici unul din multele hoteluri la care am stat nu m-au multumit dulciurile.Mie imi placea un fel de chec insiropat pe care grecii il numesc pebani, cu accent pe ultima silaba :).
Deci...vacanta placuta, e o tara binecuvantata de zei, cresc leandrii peste tot si vei vedea o gramada de flori peste tot.
Vremea este mai mereu frumoasa.
liliana_iacob
Postat pe 25 Aprilie 2010 18:43
asa imi imaginez si eu, flori peste tot :) asta a fost motivul ptr. care am ales luna mai. ma dezamagesti cu dulciurile.... multumesc pentru tips-uri. noapte buna
tudorva
Postat pe 25 Aprilie 2010 21:55
Buna,
Ai facut alegerea buna, desi mie Sithonia mi s/a parut exact cum spunea cineva "salbatica". Eu am mers 4 ani la rand pe bratul Kasandra, la Nea Potideea. Pe bratul Sithonia am fost in vizita, ceea ce m/a impresionat acolo au fost meduzele, extrem da mari, erau imense, nu/mi venea sa cred...unele erau cat galeata de 10 litri, nu exagerez, iar preturile putin cam piperate (sau poate ma obisnuisem eu cu regimul all/inclus si uitasem preturile :))).
Nu ar trebui sa ratezi muntele Meteora, e splendid, parca ireal, desi este obositor. Aici trebuie sa studiezi care este orarul fiecarei manastiri deoarece ora de inchidere a lor variaza (unele se inchid la ora 15, altele la 16 etc. Iar Salonicul e foarte frumos. Noi ramane cate o zi si la dus si la intors; daca te intereseaza iti pot da adresa unor hoteluri ieftine(30/50 euro camera, f. curata).
Concediul placut.
sagradam
Postat pe 25 Aprilie 2010 22:29
Buna , nu am fost in Halkidiki , dar am vizitat Salonicul , este f frumos , Meteora este departe dar merita vazut cu masina proprie , este ceva deosebit, nu trebuie sa vezi toate manastirile poti vedea Marea Meteora care este cea mai veche manastire si apoi te intorci vizitezi ce ai in drum , ( vezi poze ), pe drum dupa intrarea la Olimpic Beach pe dr cum te duci undeva jos treci raul este Manastirea Sf Paraschiva , unde se zice ca apa din izvor este buna de ochi , este frumos si acolo (vezi poze)Salonicul este frumos , trebuie sa lasi masina undeva aproape de centru apoi sa mergi pe joa , este si o biserica parca sf Dumitru cu moastele , este si un orasel al copiilor f frumos langa magazinul Cosmos , merita sa mergi seara , iar la intoarcere din concediu sa nu ratezi magazinul Jumbo aproape de vama te abati din drum cam 2km dar merita ,eu vreau sa ma reintorc in Grecia Thassos sau Halkidiki'toate cele bune si concediu placut.
vladgg_19
Postat pe 26 Aprilie 2010 12:45
De la: sorintat, la data 2010-04-23 22:24:48Am fost doar pe insula Thassos si a fost super imi imaginez cum e in restul insulelor insa anul acesta e criza... si mergem tot in Halkidiki, e mai ieftin.


Buna! Unde ai fost in Thassos ? Anul acesta vreau sa mergem si noi.
vladgg_19
Postat pe 26 Aprilie 2010 12:48
multumesc. nu vom dormi in salonic. daca nu ne ajunge o zi, la intoarcere mai zabovim un pic
tudorva
Postat pe 26 Aprilie 2010 17:36
multumesc ptr. urari. ce e cu Jumbo? despre care vama vorbesti?
tudorva
Postat pe 26 Aprilie 2010 17:37
In Thassos am fost acum doi ani la ioannis Golden Club in Golden Beach .Am fost f multumiti de cazare ,masa si de absolut tot ce-am vazut.Totul a fost la superlativ inclusiv transportul cu autocarul si agentia.
sorintat
Postat pe 26 Aprilie 2010 20:41
A fost cineva la hotelul Lily Ann Beach in Halkidiki?
sorintat
Postat pe 3 Mai 2010 10:49
dac mai intereseaza pe cineva subiectul asta, o sa va povestesc cate ceva despre nikiti. in primul rand luna mai este absolut minunata pentru cei care vor soare si plimbari. este cald(26-29 grd) dar nu sufocant asa incat te poti bucura de tot ce-ti ofera grecia. sunt maci peste tot, iasomia si salcamul sunt infloriti, totul este proaspat si verde. dezavantaje- statiunile cam goale si cele mai multe restaurante inchise. benzina mi s-a parut scumpa(1,5/1,8E), la fel si produsle din supermarket(cosmetice,mancare).in schimb terasele sunt cam ca si la noi. Cazarea exceptionala am stat la hotelul Xenios Zeus pe care vi-l recomand cu caldura. este chiar pe plaja, camerele sunt suficient de mari, respecta arhitectura si stilul traditional grecesc( alb, albastru, piatra si lemn), este un hotel mic, cu 15 camere, gen viluta, cu multe flori, cu propriul restaurant orientat evident spre mare.curatenie si servicii ireprosabile.toate camerele au terase, a/c, tv, frigider, seif, tot confortul.salonicul este cel mai pitoresc oras pe care l-am vazut pana acum, dar, asa cum auzisem este extrem de aglomerat, parcarile sunt o prb. uriasa, si ai nevoie de macar 2 zile sa-l descoperi.drumurile sunt f.bune, s-au deschis autostrazi noi, altele s-au inchis temporar ptr.reparatii asa ca o harta recenta este utila. marcajele si ele sunt f.bune, mari, in engleza.gps-ul va poate oferi surprize daca nu este actualizat( pe noi la ducere a incercat sa ne duca prin skopje-plecand din sofia si inca ceva , mai ales in mai cand sunt mai putini turisti, sithonia este ptr. singuratici sau indragostiti.
tudorva
Postat pe 12 Mai 2010 09:57
A fost cineva la Lily Ann Beach Halkidiki Shitonia? Se merita sa mergem cu copiii?
madaenachescu
Postat pe 12 Mai 2010 12:28
De la: tudorva, la data 2010-04-26 17:37:34multumesc ptr. urari. ce e cu Jumbo? despre care vama vorbesti?

vladgg_19
Postat pe 12 Mai 2010 15:53
De la: vladgg_19, la data 2010-05-12 15:53:14
De la: tudorva, la data 2010-04-26 17:37:34multumesc ptr. urari. ce e cu Jumbo? despre care vama vorbesti?
vladgg_19
Postat pe 12 Mai 2010 15:55
în shitonia am stat în neo marmaras,la hotel kelyfos 4*,super chiar,am plãtit în august 90 de euro,tripla,în 2008.de-acolo ne plimbam din golf în golf în fiecare zi,poți închiria și barcã,pentru cine are carnet,era 100 de euro/zi.
romulus_lazy
Postat pe 9 Iunie 2010 22:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
la mare in strainatate cu masina 18 De la: Cazare_in_Insula_Thassos___Skala_Potamia 2 August 2009 20:18
Am fost in Italia 30 De la: Rozana 21 Octombrie 2008 13:46
Turul Japoniei în douã sãptãmâni 16 De la: cionteavalentina 23 Iulie 2010 17:57
Budapesta- sfaturi, recomandari 2 De la: micumihaela 6 Septembrie 2009 15:39
Heloo! 4 De la: Criss25 4 Iunie 2010 00:32