Setari Cookie-uri

ORIENTUL MIJLOCIU

Plec cu mașina pe 14 Iunie spre Syria,unde o sã vizitez,Alep,Damasc,Latakia,Palmira,Bosra,iar dupã aceea în Liban(Baalbeck),iar apoi israel și Iordania.Ținta noastrã va fi Petra.Orice experientã din aceste țãri este binevenitã.Mulțumesc
romulus_lazy
Postat pe 18 Mai 2010 16:32
am fost in Siria, chiar anul trecut. am prieteni in Damasc si am mers cu ei in imprejurimi : Ma'aloula, Saidnaya, Krak des Chevaliers, Bosra. Sunt locuri minunate, cu oameni foarte amabili. In Iordania am fost in 2002, Amman, Madaba (aproape de Marea Moarta), Jerash (in N, aproape de granita cu Siria). La Ma'aloula, singurul loc din lume unde se mai vorbeste limba aramaica, limba vorbita de Mantuitorul este o manastire crestin ortodoxa Sf.Tecla (praznuita pe 24 sept.), care nu trebuie ratata, este superba (pot trimite si poze)si de asemenea o alta manastire veche, a sfintilor Serghie si Bacchus (praznuiti pe 7 oct.). La Saidnaya este de asemenea o manastire foarte vche si foarte frumoasa, care are o istorie foarte interesanta. Krak des Chevaliers este un castel foarte vechi, construit de cruciati. Damasc este un oras superb (il mai vizitasem si inainte de 2 ori, dar nu ma pot satura). Sunt foarte multe de vizitat acolo : Old City, care este in patrimoniul UNESCO din 1979, unde se pot vizita Azem Palace, mare moschee a Omayazilor, cu mormantul lui Saladin, iar in interior se presupune ca este capul Sf.Ioan Botezatorul, care este venerat si de musulmani, Citadela, bazarul (Hamadya). Bosra este superb, teatrul roman, imprejurimile lui unde se pot vedea urmele mai multor civilizatii : nabateeana, romana, bizantina, araba. A se avea in vedere ca vinerea este inchis la banci (pentru schimb valutar), 1 USD=50-52 lire siriene (SP), 1 Eur=63-64 SP.
In Iordania, la Jerash (cam 50 km de la granita cu Siria) este un vast sit arheologic. Amman este un oras interesant, unde se poate vizita (in zona Down Town-o zona si pentru cumpararturi) un teatru roman, sus pe colina un sit arheologic. La Madaba am vizitat o biserica ortodoxa greaca, Sf.Gheorghe (multe biserici in Orient poarta hramul acestui sfant din Orient). Din pacate, nu am avut timp sa ajung la Petra.
Sunt multe de povestit, dar nu pot mentiona totul intr-un simplu mesaj. Oricum, sunt locuri minunate pe care le recomand tuturor.
Calatorie placuta!
mkh
Postat pe 4 Iunie 2010 09:37
www.costinstefan.blogspot.com
noi am fost in iordania, siria si liban anul trecut.
cocolocotravel
Postat pe 5 Iunie 2010 11:15
EU AM FOST ANUL ASTA IN ISRAEL ,DAR LA IESIREA DIN TARA M-AU IBTREBAT DE MULTE ORI CE AM CAUTAT IN TURCIA UNDE FACUSEM REVELIONUL .ACOLO AM AFLAT CA DACA AI VIZA DE SIRIA NU PREA MAI INTRI IN ISRAEL STIU CA ERA VORBA DE SIRIA, IRAN. IRAQ ,DAR MAI BINE INTERESEAZATE INAINTE
Gabriel54
Postat pe 7 Iunie 2010 09:52
daca mergi in Israel si, sa zicem, anul viitor in Siria (sau alte tari din zona) sau invers trebuie sa-ti schimbi pasaportul. poti intreba la orice agentie de turism sa verifici asta. dar, oricum nu este mentionat isareul, ci numai siria, iordania si liban
mkh
Postat pe 7 Iunie 2010 15:51
mulțumesc de impresii,or sã fie de foarte mare ajutor,cred cã din alanya o sã luãm ferry în cipru și de-acolo syria și liban.Din pãcate așa e cu Israelul,ei mențin starea de conflict în zonã,vezi și ultimile acțiuni împotriva turcilor...
romulus_lazy
Postat pe 7 Iunie 2010 18:16
Ultimile noutãți,deci dacã vreți sã faceți acest traseu,nu se poate,adicã cine are vizã de syria sau liban,nu poate ajunge in israel și invers,mai mult am sunat la ambasada republicii cipru și ni sa spus cã nu putem sã trecem cu mașina din turcia în aceastã republicã,cã riscãm sã fim arestați ,mașina confiscatã și nu știu mai ce...Concluzie,o sã merg în syria și liban,dupã care o sã-mi schimb pașaportul și merg în israel,altãdatã cu avionul,mulțumesc celor ce mi-au transmis din experiențele lor...
romulus_lazy
Postat pe 9 Iunie 2010 21:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am fost in Thasso 1 De la: vladgg_19 2 Iulie 2010 15:12
Sicilia 12 De la: Isabo_condo 3 Iulie 2013 14:27
Vreau sa merg in Egipt 60 De la: romulus_lazy 11 Ianuarie 2011 21:58
Roma - ce trebuie neaparat sa vezi? 20 De la: gabriel481 5 Octombrie 2009 14:36
athos 2 De la: valentinastoenescu 25 Iunie 2010 09:55