ORIENTUL MIJLOCIU

Subiect nou
Alege alt forum  
Voteaza:
Rating curent ORIENTUL MIJLOCIU: (2 din 2 voturi)

romulus_lazy Avatarul lui romulus_lazy

160 mesaje
Oras: bucuresti

Plec cu mașina pe 14 Iunie spre Syria,unde o s vizitez,Alep,Damasc,Latakia,Palmira,Bosra,iar dup aceea n Liban(Baalbeck),iar apoi israel și Iordania.Ținta noastr va fi Petra.Orice experient din aceste țri este binevenit.Mulțumesc
Raporteaza abuz de limbaj
mkh Avatarul lui mkh

4 mesaje
Oras: ploiesti

am fost in Siria, chiar anul trecut. am prieteni in Damasc si am mers cu ei in imprejurimi : Ma'aloula, Saidnaya, Krak des Chevaliers, Bosra. Sunt locuri minunate, cu oameni foarte amabili. In Iordania am fost in 2002, Amman, Madaba (aproape de Marea Moarta), Jerash (in N, aproape de granita cu Siria). La Ma'aloula, singurul loc din lume unde se mai vorbeste limba aramaica, limba vorbita de Mantuitorul este o manastire crestin ortodoxa Sf.Tecla (praznuita pe 24 sept.), care nu trebuie ratata, este superba (pot trimite si poze)si de asemenea o alta manastire veche, a sfintilor Serghie si Bacchus (praznuiti pe 7 oct.). La Saidnaya este de asemenea o manastire foarte vche si foarte frumoasa, care are o istorie foarte interesanta. Krak des Chevaliers este un castel foarte vechi, construit de cruciati. Damasc este un oras superb (il mai vizitasem si inainte de 2 ori, dar nu ma pot satura). Sunt foarte multe de vizitat acolo : Old City, care este in patrimoniul UNESCO din 1979, unde se pot vizita Azem Palace, mare moschee a Omayazilor, cu mormantul lui Saladin, iar in interior se presupune ca este capul Sf.Ioan Botezatorul, care este venerat si de musulmani, Citadela, bazarul (Hamadya). Bosra este superb, teatrul roman, imprejurimile lui unde se pot vedea urmele mai multor civilizatii : nabateeana, romana, bizantina, araba. A se avea in vedere ca vinerea este inchis la banci (pentru schimb valutar), 1 USD=50-52 lire siriene (SP), 1 Eur=63-64 SP.
In Iordania, la Jerash (cam 50 km de la granita cu Siria) este un vast sit arheologic. Amman este un oras interesant, unde se poate vizita (in zona Down Town-o zona si pentru cumpararturi) un teatru roman, sus pe colina un sit arheologic. La Madaba am vizitat o biserica ortodoxa greaca, Sf.Gheorghe (multe biserici in Orient poarta hramul acestui sfant din Orient). Din pacate, nu am avut timp sa ajung la Petra.
Sunt multe de povestit, dar nu pot mentiona totul intr-un simplu mesaj. Oricum, sunt locuri minunate pe care le recomand tuturor.
Calatorie placuta!
cocolocotravel Avatarul lui cocolocotravel

5 mesaje
Oras: brasov

www.costinstefan.blogspot.com
noi am fost in iordania, siria si liban anul trecut.
CocoLoco Travel dana@cocolocotravel.ro
Gabriel54 Avatarul lui Gabriel54

44 mesaje

EU AM FOST ANUL ASTA IN ISRAEL ,DAR LA IESIREA DIN TARA M-AU IBTREBAT DE MULTE ORI CE AM CAUTAT IN TURCIA UNDE FACUSEM REVELIONUL .ACOLO AM AFLAT CA DACA AI VIZA DE SIRIA NU PREA MAI INTRI IN ISRAEL STIU CA ERA VORBA DE SIRIA, IRAN. IRAQ ,DAR MAI BINE INTERESEAZATE INAINTE
mkh Avatarul lui mkh

4 mesaje
Oras: ploiesti

daca mergi in Israel si, sa zicem, anul viitor in Siria (sau alte tari din zona) sau invers trebuie sa-ti schimbi pasaportul. poti intreba la orice agentie de turism sa verifici asta. dar, oricum nu este mentionat isareul, ci numai siria, iordania si liban

160 mesaje

mulțumesc de impresii,or s fie de foarte mare ajutor,cred c din alanya o s lum ferry n cipru și de-acolo syria și liban.Din pcate așa e cu Israelul,ei mențin starea de conflict n zon,vezi și ultimile acțiuni mpotriva turcilor...

160 mesaje

Ultimile noutți,deci dac vreți s faceți acest traseu,nu se poate,adic cine are viz de syria sau liban,nu poate ajunge in israel și invers,mai mult am sunat la ambasada republicii cipru și ni sa spus c nu putem s trecem cu mașina din turcia n aceast republic,c riscm s fim arestați ,mașina confiscat și nu știu mai ce...Concluzie,o s merg n syria și liban,dup care o s-mi schimb pașaportul și merg n israel,altdat cu avionul,mulțumesc celor ce mi-au transmis din experiențele lor...