Setari Cookie-uri

Creatina ingrasa?

Ideea e urmatoarea: vreau sa ma ingras

Am 22 de ani, 1.60 inaltime si 40 kg. Am mai slabit un pic si din cauza stresului cu licenta asta la terminarea facultatii, momentan mananc f. putin parca nu mai pot manca la fel ca inainte, parca mi sa micsorat stomacul Pentru doua luni o sa plec la bunici, unde o sa dorm suficient, relax total, stat la plaja toata ziua, adica eu zic ca imi va prinde bine aceasta perioada.

Dar pe langa asta + o alimentatie sanatoasa (ca la bunica acasa ) vreau sa iau ceva proteine ca sa asimilez cu siguranta cateva kg in aceste doua luni. Ceva sfaturi aveti? Am auzit ca creatina monohidrata ar ingrasa daca e luata si nu faci efort fizic (adica mers la sala) e adevarat? Vreau sfaturi din partea carora au incercat, si nu vreau raspunsuri de gen "ce iei toate prostiile" sau "baga mancare cat curpinde" ca la organismul meu nu prea functioneaza, am fost slabuta din nastere



Multumesc
eyo_grl
Postat pe 25 Iulie 2010 15:42
De la: eyo_grl, la data 2010-07-25 15:42:09Ideea e urmatoarea: vreau sa ma ingras

Am 22 de ani, 1.60 inaltime si 40 kg. Am mai slabit un pic si din cauza stresului cu licenta asta la terminarea facultatii, momentan mananc f. putin parca nu mai pot manca la fel ca inainte, parca mi sa micsorat stomacul Pentru doua luni o sa plec la bunici, unde o sa dorm suficient, relax total, stat la plaja toata ziua, adica eu zic ca imi va prinde bine aceasta perioada.

Dar pe langa asta + o alimentatie sanatoasa (ca la bunica acasa ) vreau sa iau ceva proteine ca sa asimilez cu siguranta cateva kg in aceste doua luni. Ceva sfaturi aveti? Am auzit ca creatina monohidrata ar ingrasa daca e luata si nu faci efort fizic (adica mers la sala) e adevarat? Vreau sfaturi din partea carora au incercat, si nu vreau raspunsuri de gen "ce iei toate prostiile" sau "baga mancare cat curpinde" ca la organismul meu nu prea functioneaza, am fost slabuta din nastere



Multumesc

prima oara zici ca vrei sa iei ceva proteine...apoi intrebi de creatina. creatina nu e proteina si nu ingrasa. te ingrasa surplusul caloric indiferent de proveninenta lui (proteina, carbo, lipide). citeste si tu cate calorii are creatina si apoi tragi si singura concluzia daca te ingrasa sau nu. si app creatina este o imbinare din trei aminoacizi din cate stiam eu...iar amino iau in special cei care vor sa slabeasca si sa nu piarda din masa musc. in concluzie nu ti ai ales suplimentul potrivit cerintelor tale. ia un gainer sau un mrp.
Ronnie_Coleman
Postat pe 25 Iulie 2010 19:22
Si inca ceva ca am uitat...spui ca nu mai vrei sa auzi de "baga mancare cat curpinde"....dar nu ai specificat cat si ce mananci. Ai impresia ca mananci indeajuns? Desi nu ai scris ce mananci eu tind sa cred ca nu mananci chiar mult. Asa ziceam si eu inainte sa ma apuc de sport si este adevarat ca aveam cativa ani mai putini fata de tn in momentul actual dar aveam doar cu 9 kg mai mult si cu...vreo 19cm mai inalt :) si la fel ziceam ca mananc mult si nu se pune nimic....pana i am dat cu sportul si am descoperit ca mancam mai nimic fata de perioada cu antrenamente.
Ronnie_Coleman
Postat pe 25 Iulie 2010 22:05
Ms de sfaturi :) cu mancarea chiar stau bine, si mananc mancare gatita sanatoasa, nu fast-food-uri, nu prajeli, am grija de alimentatia mea, de exemplu dimineata la micul dejun mananc doua oua fierte + cascaval + iaurt + 2 felii paine alba si cateodata mai bag si cartofi fierti iar bananele sunt nelipsite :) Analizele mi-au iesit bune, nu am in minus nimic si nici in plus ma incardrez la valorile normale...doar ca nu asimilez. Asa sunt si parintii nu am nici cu cine sa seman mai grasa.. :D mama la 43 de ani zici ca are 30, niciun rid, mica de inaltime si 45 de kilograme :d tatal la 1.80 are cam 70 de kg..numai eu am un deficit de 10 kg :))
eyo_grl
Postat pe 26 Iulie 2010 10:58
cam ectomorfa toata fam....dar se rezolva. ok , mi ai spus ce mananci la micul dejun...dar in restul zilei....iti ia asa mult timp sa scrii si restul meselor ce contin si eventual si cantitatea? si nu cred ca am auzit ca ai practica vreun sport...ce vrei acum sa pui 10kg de grasime pe tn? daca la mesele principale nu bagi cam 500 calorii nu faci nimic, te asigur. aveam mese la care mancam aproape 1000 calorii si media de luare in greutate era de 1kg pe luna...bn eu sunt baiat, faceam si sport la o intensitate ridicata...dar oricum, am spus asa ca sa iti faci o idee.
Ronnie_Coleman
Postat pe 26 Iulie 2010 11:34
Ronnie_Coleman si in restul zilei eu zic ca mananc destul de bine, dau niste exemple: pranz felul I o supa, felul 2 ceva fripturica sau gratar de pui, peste, vita, curcan ( + 2-3 felii de paine) pireu sau cartofi natur, 1-2 iaurturi naturale, fructe (cel mai des banane). La cina paste cu branza la cuptor, tortellini cu smantana, spaghete carbonara, sau diverse preparate din paste fainoase, iaurt (sunt cam dependenta), desert cu cioco neaparat :)) sau budinca de cioco, sau diverse compoturi..intre mese, seminte de dovleac sunt boala mea, cateodata alune, migdale, nuci, fistic, sau napolitane, sucuri naturale, cu lichidele nu stau asa bn, nu beau nici de departe 2L de lichide pe zi..in rest eu zic ca e ok. Tu ce zici? :)
eyo_grl
Postat pe 26 Iulie 2010 17:24
Sport nu practic, ma plimb mult, adica mers pe jos, si aaa ma mai prostesc din cand in cand prin casa facand genuflexiuni si abdomene :)) in rest ... :|
eyo_grl
Postat pe 26 Iulie 2010 17:25
este bine ce tipuri de carne mananci. din nou semintele, alunele, fisticul au calorii si grasimi care te ajuta. bananele iar sunt unele din fructele cu cele mai multe calorii...poti incerca si pere, si struguri si grapefrut. este ok ca bagi si spaghete....doar ca vezi tu...alimentele sunt bine alese pt ce vrei tu dar conteaza mult si cantitatea....eu nu;s nutritionist...dar daca te duci la vreunu, el nu doar o sa iti indice ce alimente sa iei si in ce perioada a zilei...ci si cantitatea din fiecare produs. uite, ca ai adus aminte de spaghete. eu chiar si acum fara sa fac cine stie ce miscare (am momente cand sg miscare a mea e datul cu aspiratorul prin casa) si pot manca la 1sg masa cam asa: tortelini (150gr) ~ 600calorii, 400gr sos ~200 calorii, conserva peste~150calorii, 1cutie de boabe de porumb ~100-150calorii, masline, cascaval 100gr ~250calorii.....nu am stat sa ma uit acum pe eticheta sau intr un tabel cu valori nutritionale, dar cred ca am pus chiar minima la nr de calorii la unele "ingrediente". ia zi esti capabila sa mananci atat la o masa? si pe langa asta sa mai ai inca vreo 2-3 cam in genu asta?
PS: dc zici ca te prostesti ca faci genu si abdomene? este chiar f bine.
Ronnie_Coleman
Postat pe 26 Iulie 2010 19:09
Nu stiu daca as putea manca tot ce ai enumerat tu acolo sus :D cert este ca, trebuie sa-mi placa f mult acea mancare ca sa pot manca in cantitati "industriale" :D ce ai enumerat tu e ok, imi plac, dar totusi nu asimilez...si cand ma gandesc ca unele fete pun pe ele de la o bucatica de ciocolata sau inghetata imi vine sa plang de ciuda :)) deci faza cu creatina pica!!! Nu e de mine...Atunci ce zicem de NutriFort R400? M-am mai documentat pe net si am vazut ca este destinata cresterii in greutate si nu prin grasimi, ci masa musculara? Crezi ca m-ar ajuta? Sau Super Mass si Prot85, desi cred ca astea doua sunt destinate sportivilor :-? O sa incerc sa mai includ si miscarea prin programul meu, poate ma va ajuta sa depun mai repede si mai uniform :) Ms de sfaturi :*
eyo_grl
Postat pe 27 Iulie 2010 15:59
Niciun supliment nu este dedicat exclusiv sportivilor. Este adevarat ca in special ei ar trebui sa beneficieze de ele deoarece au alte nevoi nutritionale. Dar asa cum le spune si denumirea...sunt suplimente, aduc ceva in plus alimentatiei omului. Daca vrei masa musculara tre sa faci neaparat sport...si in special cel cu greutati. Doar adiminstrarea de supliment nu este suficient ca sa pui muschi. Si cum ti am mai zis te ingrasa surplusul caloric; in concluzie, chiar daca scrie ca e supliment pt masa musculara, daca nu faci sport si iei in exces si mananci f mult o sa pui inevitabil grasime. Cred ca sunt ok numele de suplimente pe care le ai enumerat. Sincer nu cunosc denumirile, tre sa ma uit pe eticheta ca sa vad ce anume contin. EU ti as recomanda un supliment care sa aiba proportii egale intre carbo si proteina, eventul un plus pt carbo (in special cu ei se ia in greutate).
Ronnie_Coleman
Postat pe 27 Iulie 2010 20:02
Da un search pe Google si vezi ca gasesti continutul acestor suplimente :) Si zi-mi ce parere ai daca u ai mai folosit sau oricum stii mai bine decat mine cum functioneaza :D Multam fain :*
eyo_grl
Postat pe 27 Iulie 2010 21:13
mai degraba super mass
Ronnie_Coleman
Postat pe 27 Iulie 2010 21:16
De la: eyo_grl, la data 2010-07-25 15:42:09Ideea e urmatoarea: vreau sa ma ingras

Am 22 de ani, 1.60 inaltime si 40 kg. Am mai slabit un pic si din cauza stresului cu licenta asta la terminarea facultatii, momentan mananc f. putin parca nu mai pot manca la fel ca inainte, parca mi sa micsorat stomacul Pentru doua luni o sa plec la bunici, unde o sa dorm suficient, relax total, stat la plaja toata ziua, adica eu zic ca imi va prinde bine aceasta perioada.

Dar pe langa asta + o alimentatie sanatoasa (ca la bunica acasa ) vreau sa iau ceva proteine ca sa asimilez cu siguranta cateva kg in aceste doua luni. Ceva sfaturi aveti? Am auzit ca creatina monohidrata ar ingrasa daca e luata si nu faci efort fizic (adica mers la sala) e adevarat? Vreau sfaturi din partea carora au incercat, si nu vreau raspunsuri de gen "ce iei toate prostiile" sau "baga mancare cat curpinde" ca la organismul meu nu prea functioneaza, am fost slabuta din nastere



Multumesc


creatina nu face absolut nimic altceva decat sa retina apa in organism, de aici si pare iluzia ca pari mai masiv/masiva. problema e ca nu tine, ca doar nu poti sa iei creatina non stop, iti si distruge ficatul.

daca vrei sa pui pe tine, si sa ramai frumoasa, nu sa pari ca un peste umflat/umflata , cumpara 2 kg de proteina pura, iti recomand de la Optimum, golds. si daca iei 1kg, daca intr o luna pui 500 g de muschi, crede ma diferenta va fi enorma in felul in care arati.

sa iei dupa antrenament si neaparat cand te culci. de asemenea dimineata bea 5 albusuri de oua.

restu suplimentelor nu fac 2 bani, in afara vitaminelor, animal pack e f bun. de restu uita.
rockk
Postat pe 10 Februarie 2011 14:55
era sa uit, si daca nu faci sala, poti face acasa : genoflexiuni (super pt fund/picioare/forta generala) , fandari, si flotari , de toate felurile inclinat sus/jos.etc cu mainile cat mai departate. ideal ar fi sa ai o bara de tractiuni acasa, atunci ai putea sta linistita pt o fata e arhisuficient .

oricum daca ai face zilnic ai arata intr adevar bine, nu ca majoritatea care credca daca nu s grade automat arata bine lol.
rockk
Postat pe 10 Februarie 2011 14:58
De la: rockk, la data 2011-02-10 14:55:22
creatina nu face absolut nimic altceva decat sa retina apa in organism, de aici si pare iluzia ca pari mai masiv/masiva. problema e ca nu tine, ca doar nu poti sa iei creatina non stop, iti si distruge ficatul.

daca vrei sa pui pe tine, si sa ramai frumoasa, nu sa pari ca un peste umflat/umflata , cumpara 2 kg de proteina pura, iti recomand de la Optimum, golds. si daca iei 1kg, daca intr o luna pui 500 g de muschi, crede ma diferenta va fi enorma in felul in care arati.

sa iei dupa antrenament si neaparat cand te culci. de asemenea dimineata bea 5 albusuri de oua.

restu suplimentelor nu fac 2 bani, in afara vitaminelor, animal pack e f bun. de restu uita.


bai rokk-ul nu mai scrie atatea prostii! daca nu te pricepi, nu te mai baga! stii ce cred eu despre tine? ca esti unu dala de frecventeaza sala ca sa agate pitipoance si are niste cunostinte din auzite de pe la "bossi"din sala. si ma rog de ce administrarea de creatina non stop iti distruge ficatul??? creatina non stop oricum o iei din carne, doar ca in cantitati f mici. si treaba cu retentia apei este discutabila. si ce ii trebuie ei proteina din zer inainte de culcare? chiar astept cu nerabdare raspunsul la intrebarea asta. asta daca el va veni. si animal pack??? unei femei care din cate imi amintesc de abia se apucase de miscare? trezeste te la realitate! sunt vit hidro si lipo solubile. animal pack ul are vit in el si de 1000% DZR, alea liposolubile unde dreacu se mai duc ca nu le pisi. si albus...sa l bea??? esti nebun omule! ai vazut prea multe firme cu rocky balboa. sa le "trateze" termic ca cine stie cu ce boala se alege + ca , crude nu sunt la fel de bn digerate , desi acidul gastric cu ph ul de 1.5 poate distruge chiar si fierul, nu i asa? :))
Ronnie_Coleman
Postat pe 10 Februarie 2011 21:17
De la: rockk, la data 2011-02-10 14:58:29era sa uit, si daca nu faci sala, poti face acasa : genoflexiuni (super pt fund/picioare/forta generala)


forta, de la genUflexiuni?! in puii mei ca vine de la flexia genunchiului nu de la flexia genonchiului. habar nu ai nici numele la exercitiu. daca il faci asa cum il tastezi, este super si forta gogule, pt cultura ta generala o faci cu + 80% RM. nu va deveni urmatorul ronnie coleman in ceea ce priveste forta doar cu genu libere.
Ronnie_Coleman
Postat pe 10 Februarie 2011 21:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
tae bo 5 De la: office_salinasusesi_ro 7 Martie 2010 07:50
caut o sala de fitness in iasi 2 De la: SOLANGE 30 Aprilie 2010 20:51
Recomand cu caldura tuturor practicantelor(practicantilor) de fitness 11 De la: office_salinasusesi_ro 18 Iunie 2010 21:38
Exercitii Cardio 4 De la: ZOZO-chan 16 August 2013 15:03
sali de fitness foarte bune in bucuresti 21 De la: amalia79_healthy 26 Iunie 2014 20:12