Setari Cookie-uri

crize convulsive partiale focale

am un baietel de 5 ani care anul trecut a fost diagnosticat cu crize convulsive partiale , am foat pe la mai multi medici i sa tot facut tratament cu diverse anticonvulsive cu care ii merge bine o per dupa care ii reapareau starile de crize mai mult sau mai putin ,daca sint mamici in situatie similara poate m-au putea ajuta cu ceva sfaturi , medici buni , nu stiu orice ca deja nu mai stiu ce sa fac la cine sa merg nu mai am incredere in nimeni

astept sfaturi de la voi

astept sfaturi de la voi

cine doreste imi poate scrie si pe email daiiella@yahoo.com

daiiela
Postat pe 25 Iulie 2010 23:15
vai imi pare rau pt tine, imi dau seama cat suferi si inafara de un pupic nu pot sa te ajut.
dar sper sa le rezolvati pe toate
clau19
Postat pe 25 Iulie 2010 23:28
si baietelul meu a facut crize convulsive pe fond febril,la varsta de 6 ani jum.am fost indrumata spre spitalul 9,bucuresti,alexandru obregia la doct,profesor,craiu daniela,urmeaza tratament de 2 ani cu un singur anticonvulsiv si se simte bine,tio recomand cu caldura pe aceasta doctorita
vio_pissy
Postat pe 22 August 2010 01:48
De la: vio_pissy, la data 2010-08-22 01:48:23si baietelul meu a facut crize convulsive pe fond febril,la varsta de 6 ani jum.am fost indrumata spre spitalul 9,bucuresti,alexandru obregia la doct,profesor,craiu daniela,urmeaza tratament de 2 ani cu un singur anticonvulsiv si se simte bine,tio recomand cu caldura pe aceasta doctorita


Da, convulsiile de orice fel se trateaza de catre psihiatru, dar , cand este vorba de convulsii febrile, cauza este interna. Copilul are in organism ceva care produce inflamare, infectie, microbi-toxine etc. In cazul copiilor poate fi , infestare cu giardia, sau alti microbi intestinali si nu numai. Intrebarea se pune , de ce face febra?, de ce nu rezista la febra si face convulsie?. Daca medicul gaseste raspunsurile si trateaza, convulsiile nu vor avea loc. Ori medicul dvs. tine sub control doar convulsia , dar nu trateaza, fara depistarea cauzei..........., traseul de comitialitate se modifica, pe parcus va face si reci, la un moment dat(dupa varsta de 7,8 ani) va fi predispus (traseul EEG, se modifica), la epilepsie. Deci; atentie , sa se trateze cauza.
dorina27
Postat pe 23 August 2010 09:26
baiatul meu are 9 ani aproape acum,urmeaza tratament de intretinere in continuare,pana la anul cand voi merge la control si la analize iar.merge mai greu cu scoala,deoarece a avut si un retard usor.cauza nu a fost gasita si nici motivul de la ce sa declansat boala.a facut toate analizele la spital,nu i au gasit nici o infectie de nici un fel.si nici nu era racit absolut deloc in perioada cand a facut prima convulsie.la el sa manifestat cu pierderea constientei timp de 5 min,dar mi sa spus ca nu ia afectat creierul.au iesit foarte mici modificarii la EEG.mergi mai departe cu baietelul tau si i doresc multa sanatate,nici o mama nu se simte bine cand copilul ei este bolnav.
vio_pissy
Postat pe 23 August 2010 19:18
De la: vio_pissy, la data 2010-08-23 19:18:14baiatul meu are 9 ani aproape acum,urmeaza tratament de intretinere in continuare,pana la anul cand voi merge la control si la analize iar.merge mai greu cu scoala,deoarece a avut si un retard usor.cauza nu a fost gasita si nici motivul de la ce sa declansat boala.a facut toate analizele la spital,nu i au gasit nici o infectie de nici un fel.si nici nu era racit absolut deloc in perioada cand a facut prima convulsie.la el sa manifestat cu pierderea constientei timp de 5 min,dar mi sa spus ca nu ia afectat creierul.au iesit foarte mici modificarii la EEG.mergi mai departe cu baietelul tau si i doresc multa sanatate,nici o mama nu se simte bine cand copilul ei este bolnav.


Usor retard; orice convulsie, cand se produce se opreste oxigenarea creierului. Deci ma mir ca medicul nu stie.
Trebuie sa-i intaresti imunitatea cu alimentatie ,sucuri naturale. legume ,fructe si tot ce-i verde in gradina. Pentru memorie(retard). encephabol(ungaria ).este natural , concentrat 100%. se gaseste in farmacii, este si encefabol romanesc , dar nu are concentratie maxima si are prea multa sinteza.
dorina27
Postat pe 15 Septembrie 2010 10:21
buna ziua ,as vrea sa stiu daca ai rezolvat problema cu baietelu tau? Sint noua pe forum si am si eu un baietel de 5 ani care a fc convulsie in luna aprilie, am fs la Timisoara cu el la mai multi medici , de un timp a inceput sa clipeasca din ochii si sa=l doara capu, ac e racit. Nu stiu daca are legatura.
INGAL
Postat pe 3 Noiembrie 2011 12:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
maseur la domiciliu 1 De la: adi_maseur 10 Septembrie 2010 12:39
Cistita 5 De la: cody_healthy 12 August 2014 19:18
Nodul la san 3 De la: Adina_Mihai_2 6 Aprilie 2015 12:43
cine poate sa imi dea info despre montarea unui stimulator cardiac 1 De la: cristina_stef29 25 Octombrie 2010 14:41
Clinica stomatologie 3 De la: kudika_21214 10 August 2013 13:16