Setari Cookie-uri

Curatarea parchetului

Buna. Stie cineva cum se curata parchetul inchis la culoare? Daca dau cu ceara raman urme de fiecare data cand cineva paseste pe el, ca si cum fiecare talpa isi lasa o amprenta. Urmele trebuie apoi din nou lustruite, ceea ce ia prea mult timp. Poate stiti vreo solutie ... ? ...
xENx
Postat pe 26 Iulie 2010 17:54
singura solutie este detergent de vase cu otet credema de cativa ani folosesc aveam si eu probleme cu parchetul , nu afecteaza parchetul deloc ,palmoliv pentru vase+ otet si sa ai un moc bun si speli normal nu limpezesti,spor la treaba ,astept sa vad daca esti multumita.Geta montreal -canada
kudika295611
Postat pe 13 August 2010 16:46
ai o cantitate anume ? de detergent si otet sau pui in mod egal imi raspunzi si mie te rog si eu am aceasi problema
irisey
Postat pe 15 August 2010 20:18
eu am parchet din lemn de fag si de ani de zile il lustruiesc cu Pronto ceara pentru parchet
(Pronto cera veloce scrie de fapt pe bidon) nediluata exact cum este in bidon.
torn direct pe parchet cate putin si de obicei folosesc o manusa din microfibra pentru ca nu
lasa scame deloc.
ceara asta il si curata de eventualele murdarii si parf si nu este nevoie sa-l spal inainte.
dupa ce aplic lichidul dureaza cateva minute pana se usuca. ii da un luciu excelent! eu il fac cam la doua saptamani si daca nu are urme de murdarie il lustruiesc doar cu manusa.
saptamana asta am dus covorul la curatat si am avut surpriza placuta sa vad ca nu era nicio diferenta de culoare intre parchetul de sub covor(pe care il sterg mai rar) si restul.
un bidon de un litru costa in jur de 16-17 lei, dar iti ajunge sa dai de cateva ori din el (depinde si de suprafata de curatat).
iti doresc spor la treaba! vei fi multumita de Pronto ceara!
anybody08
Postat pe 16 August 2010 22:53
De la: kudika043932, la data 2010-08-16 22:53:22eu am parchet din lemn de fag si de ani de zile il lustruiesc cu Pronto ceara pentru parchet
(Pronto cera veloce scrie de fapt pe bidon) nediluata exact cum este in bidon.
torn direct pe parchet cate putin si de obicei folosesc o manusa din microfibra pentru ca nu
lasa scame deloc.
ceara asta il si curata de eventualele murdarii si parf si nu este nevoie sa-l spal inainte.
dupa ce aplic lichidul dureaza cateva minute pana se usuca. ii da un luciu excelent! eu il fac cam la doua saptamani si daca nu are urme de murdarie il lustruiesc doar cu manusa.
saptamana asta am dus covorul la curatat si am avut surpriza placuta sa vad ca nu era nicio diferenta de culoare intre parchetul de sub covor(pe care il sterg mai rar) si restul.
un bidon de un litru costa in jur de 16-17 lei, dar iti ajunge sa dai de cateva ori din el (depinde si de suprafata de curatat).
iti doresc spor la treaba! vei fi multumita de Pronto ceara!

super! am sa incerc si eu...!
roz5blue6lila7
Postat pe 16 August 2010 23:07
eu cred ca atunci cand ai dat cu ceara ai dat un strat foarte gros iar mopul nu a tras foarte bine.incearca cu un mop de burete care trage si nu lasa stratu gros
andel1984
Postat pe 3 Septembrie 2010 10:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
igrasia cea pacatoasa 6 De la: titel12 28 Octombrie 2010 23:30
cum se da culoare la vopsea lavabila 20 De la: popeskku 10 Aprilie 2013 22:12
BUCATARIE 3 De la: emyly 7 Februarie 2010 18:24
Pomisori feng shui 1 De la: I3ianca 14 Ianuarie 2011 22:02
cum curat vopseaua de pe usile din lemn? 4 De la: kudika405278 28 Mai 2011 22:10