Setari Cookie-uri

Sonerie cu Fiola cu mercur, spatrta pe gresia din hol.

Am o sonerie cu bing bang, model mai vechi, din URSS, care din neglijenta, l-am scapat pe gresia din hol. Evident fiola s-a spart si mercurul aflat in ea (cred ca aproximativ 0.2-0.3ml)s-a imprastiat pe gresie. Am adunat cu aspiratorul (cu filtru de apa), atata cat am vazut, probabil nu tot. Ce se mai poate face pentru a "decontamina " zona cat mai bine?
condo000645
Postat pe 27 Aprilie 2010 18:01
Trebuie sa indepartati absolut toate mobilele din zona respectiva si sa faceti curatenie foarte minutios,doarece bobitele de mercur aluneca foarte usor in toate directiile si riscati sa mai ramana ceva prin colturi.
Incercati sa adunati totul cu o carpa,sa infasurati apoi carpa intr-un ziar si sa aruncati totul direct in pubela si nu pe toboganul blocului.
Trebuie sa curatati foarte bine si aspiratorul, ca sa nu ramana nici o urma de mercur.
De ce toate aceste precautii? Mercurul ramas vaporizeaza in timp si veti inhala acesti vapori de mercur, care sunt foarte toxici. De asemeni, daca ajunge in contact cu bijuteriile de aur sau argint va forma amalgamul respectiv si bijuteriile vor deveni negre pentru totdeauna.
Mihaela09_condo
Postat pe 27 Aprilie 2010 22:03
I-ti multumesc, Mihaela, pentru mesajul tau; In linii mari, am procedat asemenea.
Fata de cele deja precizate, eu ma gandeam ca poate exista cumva si alte modalitati "omologate" de decontaminare, eventual pe cale chimica asa cum se intampla cu aurul sau argintul, acestea fiind totusi metale pretioase/semipretioase sau apeland la fizica campurilor magnetice/electrice.
condo000645
Postat pe 29 Aprilie 2010 07:27
incearca cu o bagheta de sulf.o gasesti la un profesor de chimie la scoala. nu sunt sigur dar stiu ca se amalgameaza repede cu sulful sau sulfurile, si nu se mai evapora.
danours
Postat pe 13 Mai 2010 18:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
BIROU DE PROIECTARE 1 De la: kudika450551 11 Octombrie 2011 16:41
Soba cu lemne[ godin] 2 De la: nanu10 12 August 2009 17:06
Centrala termica Protherm Leopard 1 De la: aikidosrl 26 Noiembrie 2011 12:52
Centrala termica 2 De la: kudika_1039333 14 Aprilie 2021 14:51
Apa calda menajera functioneaza rau 1 De la: kudika500454 22 Ianuarie 2012 18:05