Setari Cookie-uri

La birou...

Salut tuturor... desi traiesc cele mai fericite clipe din viata mea (sunt insarcinata in 3 luni), si stiu ca acum acutizez toate sentimentele, exagerez in reactii, imi sare tandara din orice... ma simt tare dezamagita vizavi de "viata" la birou. Oricum viata e de r...t, ne-o mai facem si la birou, acolo unde ne petrecem atata timp. Nu am sa pot intelege niciodata de ce oamenii procedeaza in felul asta, desi incerc de ani de zile, de ce unii oameni vad biroul ca teren de lupta si nu pot respira fara sa arunce o barfa, fara a arunca sageti, de a manipula tot ce misca. Am incercat atatia ani sa accept natura umana cu toate defectele ei, oamenii sunt asa cum sunt, pentru ca nimeni nu este perfect... dar totusi, e deprimant sa vezi ca nimeni nu isi da silinta sa fie. Am uitat sa fim oameni, sa traim cu adevarat, in schimb aruncam cuvintele in bataie de joc si ne luptam ca chiorii intre noi doar pentru un post mai bun, pupam in fund seful (finut evident) ca sa ne asiguram statutul pentru o perioada mai lunga, si ne compromitem in orice masura pentru un salariu mai mare. Nu mai suport sa vad falsitatea, azi il vorbesti pe X de rau, maine iti dai seama ca e bine unde e, si ti-ar fi bine sa te dai pe langa el. Nici iesirele la tigara , desi multi nu fumeaza... nu le mai suport. Povestea e lunga dar sunt sigura ca intelegeti continuarea si sincer cred ca multi se regasesc in situatia mea. Problema nu este numai neacceptarea lucrurilor si oamenilor din jur ci la asta se mai adauga si faptul ca simt ca stagnez dpdv profesional si situatia economica e tarii nu ma ajuta deloc in momentul de fata. Fiindca sunt o fire independenta si o femeie de cariera, nu voi sta decat 2 luni acasa dupa nastere, si sper sa ma ajute Dumnezeu sa gasesc un alt loc de munca care sa imi ofere oportunitati.
M-am gandit la un moment dat sa plec din tara, dar mai am ceva datorii... doua foste colege de munca au plecat in Canada, au emigrat si le e foarte bine. Muncesc mult, ca si noi dar au de ce... Si totusi, acolo esti printre straini, al nimanui, si nimeni nu te ajuta. Aici de bine de rau te mai ajuta parintii si prietenii adevarati (neconditionat). Mai ales acum in situatia in care ma aflu... cu un bebe nu merge. Castig OK, nu vreau sa creada lumea ca mor de foame, ca sincer sunt departe de asa ceva. Si totusi... m-am cam saturat de sclavagismul asta, lipsa de apreciere ca om, orice post ai avea, si de izolarea pe care o resimt pentru ca nu accept sa fac parte din nici o turma, nu accept glumele proaste si impun respectul care il acoord in jurul meu. Defectul meu e ca mereu am fost si voi fi de partea oricui, cu o gandire obiectiva fara a-mi oprima personalitatea in interesul oricui.
Nu astept nici un raspuns...
DRAGOMIR_ALEXANDRA
Postat pe 27 Iulie 2010 14:02
ai simtit doar nevoia sa te "vaeti" cat de nedreapta este viata cu unii/unele!auzi da tu asta faci la job? stai pe kudika? acum il pun pe nenea ala sa-ti afle adresa dupa ip si sa te "parasca" lu' sefu! atunci sa vezi scalvagism!
fante_de_dorobanti
Postat pe 27 Iulie 2010 14:19
atunci vezi ca ai blog
aici este forum de DISCUTII
kitty_krieger
Postat pe 27 Iulie 2010 14:32
De la: kitty_krieger, la data 2010-07-27 14:32:11atunci vezi ca ai blog
aici este forum de DISCUTII

Stiam eu ca primesc, am spus ca nu astept... dar vezi ca ma iubeste cineva?
Pentru Fante: am timp, ca mai nou nu mai ma ocup direct de formalitatile de import/tranzit, ci doar de soft... ca cica fac training la o tipa de la vanzari, si trebuie sa ma asigur ca e totul OK! Practic, am ajuns din agent transport maritim, sa facturez, sa fac plicuri si sa dau lectii... si nu imi convine deloc. Ma plictisesc! Am senzatia ca vor sa scape de mine cat se poate de repede, si cine stie ce surprize ma asteapta cand ma intorc! Insa de data asta, lipsa de apreciere (ca sunt doar insarcinata si nu handicapata), lipsa de a exersa ceea ce stiu... m-au convins ca trebuie sa plec. Asa ca in concediul post natal, voi alerga la interviuri... Poate imi ajuta Dumnezeu!
DRAGOMIR_ALEXANDRA
Postat pe 27 Iulie 2010 16:16
Dar tu le-ai spus sefilor de planurile tale? De rolul pe care vrei sa-l ocupi pe viitor in companie?

Te-ai gandit ca ei te-au mutat pentru ca incearca sa-si protejeze compania, dar si pe tine? Stiu ca probabil vrei sa fii viteaza si sa mergi la birou pana aproape de nastere, dar esti sigura ca ai sa poti? Multe femei nu mai pot munci dupa luna a 7a si inainte de asta au nevoie de program prescurtat, din simplul motiv ca obosesc mult mai repede (defapt, angajatorul este obligat sa le faca program redus). Probabil se gandesc ca ti-ar fi si tie mai bine sa muncesti undeva unde nu e chiar asa solicitant si le este mai usor sa-ti reduca programul pe acel post, decat acolo unde lucrezi de fapt si de drept.

Ia-ti seful sau sefa deoparte si intreaba-l (intreab-o) care-i treaba defapt. Spune-le si de planurile tale de intoarcere la munca (desi 2 luni este cam nerealist, eu as zice 6 luni ca sa ai si o marja de eroare in caz ca sunt probleme de sanatate, bebe se trezeste de n ori pe noapte... oricum in 2 luni nici nu apuci sa-ti dai seama pe ce lume traiesti, caci bebe iti va da programul complet peste cap initial). Nu poate decat sa-i bucure ca vrei sa te intorci repede la munca pentru ca ii scuteste la a-ti gasi inlocuitor (proces costisitor).
kitty_krieger
Postat pe 28 Iulie 2010 20:05
PS: eu in locul tau m-as simti chiar flatata daca sefii mi-ar spune sa fac trainingul altor persoane. Sa fii trainer, mentor chiar, este ceva nobil. Plus ca e o recunoastere a ta ca profesionist in domeniu. Si iti deschide drumul catre free-lancing. Nu mai stramba din nas, fii ceva mai pozitiva, ce naiba.
kitty_krieger
Postat pe 28 Iulie 2010 20:12
pe astfel de vremi si vremuri e bine ca exista totusi un loc de munca. Stringi din dinti si mergi inainte cu zimbetul pe buze!
negrul_de_serviciu
Postat pe 18 August 2010 08:53
De la: DRAGOMIR_ALEXANDRA, la data 2010-07-27 16:16:10
De la: kitty_krieger, la data 2010-07-27 14:32:11atunci vezi ca ai blog
aici este forum de DISCUTII

Stiam eu ca primesc, am spus ca nu astept... dar vezi ca ma iubeste cineva?
Pentru Fante: am timp, ca mai nou nu mai ma ocup direct de formalitatile de import/tranzit, ci doar de soft... ca cica fac training la o tipa de la vanzari, si trebuie sa ma asigur ca e totul OK! Practic, am ajuns din agent transport maritim, sa facturez, sa fac plicuri si sa dau lectii... si nu imi convine deloc. Ma plictisesc! Am senzatia ca vor sa scape de mine cat se poate de repede, si cine stie ce surprize ma asteapta cand ma intorc! Insa de data asta, lipsa de apreciere (ca sunt doar insarcinata si nu handicapata), lipsa de a exersa ceea ce stiu... m-au convins ca trebuie sa plec. Asa ca in concediul post natal, voi alerga la interviuri... Poate imi ajuta Dumnezeu!


Da, toti o sa fie incantati la interviu, o sa-ti spuna ...sigur d'soara, stai linistita 2 ani acasa si cu siguranta postul ti-l tinem.
La cat esti de naiva, nici eu nu ti-as da sa faci mai mult decat plicuri.
Auzi, ai citit codul muncii?
Habar nu ai madam, daca ai o " insarcinata" la munca si nu o pui sa " presteze" munci usoare, si se plange ca a pierdut copilul din cauza stresului, ti-e toata directia muncii pe cap!
stem_29
Postat pe 18 August 2010 09:21
De la: fante_de_dorobanti, la data 2010-07-27 14:19:34ai simtit doar nevoia sa te "vaeti" cat de nedreapta este viata cu unii/unele!auzi da tu asta faci la job? stai pe kudika? acum il pun pe nenea ala sa-ti afle adresa dupa ip si sa te "parasca" lu' sefu! atunci sa vezi scalvagism!

auzi fante, femeia e insarcinata si e normal sa aiba stari de nostalgie si melancolie, sa vada totul negru si sa simta nevoia sa se "vaiete" asa ca nu o mai blama ca nu s au rost criticile tale ieftine. a postat pe forum pt ca simte nevoia sa fie inteleasa si sustinuta. e o stare de inteles pentru gravide.
angelradios
Postat pe 18 August 2010 09:25
O sa-ti raspund si eu cu toate ca nu astepti raspuns.
"Practic, am ajuns din agent transport maritim, sa facturez, sa fac plicuri si sa dau lectii... si nu imi convine deloc. Ma plictisesc!"
Te vaiti ca nu esti bagata in seama de sefi si ca nu avansezi,dar ca sa faci asta nu trebuie sa te limitezi strict la ce ai tu de facut ci trebuie sa faci mult mai mult.Cum vrei sa te avanseze daca tu esti buna doar pe postul ala?In privinta sarcinii firma e obligata sa iti asigure conditii usoare de munca(daca ii anunti ca esti insarcinata) si la munca pe care ai spus ca o faci nu prea vad conditii grele de munca.Ai spus ca esti o femeie de cariera si dupa 2 luni o sa incepi munca,dar stii ca pierzi indemnizatia pentru crestere copil?
Barbie30
Postat pe 18 August 2010 09:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De unde cumpar o planta pentru birou 2 De la: Tibi_San_1 12 Martie 2015 19:02
Bulbi de lalele, zambile, narcise, branduse,ghiocei 2 De la: alfredodecurtofreco 9 Octombrie 2010 19:49
AMENAJAM DECORAM RESTAURAM TAPET STUCATURI STUCO-VENETIAN 1 De la: TANASE_CONSTRUCT 7 Februarie 2012 19:03
SONY ERICSSON X10 MINI PRO sau Blackberry 8900 curve 9 De la: oxygenX 7 Martie 2011 18:39
Kledor (Mocheta , Covor Vinilic [PVC] etc) www.kledor.ro 2 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:06