Setari Cookie-uri

nunta la indigo vs nunta care nu seamana a nunta

cand spui nunta deja vezi o mireasa imbracata intr-o rochie stufoasa, alba, cu voal si buchet in mana, deja stii la ce traditii sa te astepti, abia de te surprinde ceva. Am fost acum doua saptamani la petrecerea de nunta a unor prieteni... foarte diferita, simpla insa mult-mult mai frumoasa atat pt ei cat si pt noi. A fost un cerc restrans de invitati, au inchiriat o cabana la munte si am petrecut acolo trei zile in care ne-am distrat, ne-am odihnit si ne-am simtit fff bine, iar ea nu s-a imbracat mireasa, ici el mire... a fost frumos. Totusi acum ma gandesc ca parca un astfel de moment nu ar trebui sa semene cu un concediu, dar nici ideea de nunta standard nu ma atrage, am vrea sa aducem ceva nou la nunta noastra, cu nste momente speciale... voi v-ati gandit la ceva? Noi le-am pregatit o supriza parintilor, un discurs impresionant si un jurnal (doar eu) pe care il tin de peste 10 ani si in care am descris toate momentel frumoase alaturi de ai mei...
ully1986
Postat pe 20 August 2008 11:52
Nunta ta trebuie sa fie asa cum vreti voi.
Trebuie sa-ti spun ca initial eu nu am vrut nunta, am vrut ceva intim, in familie, poate doar o cununie.
El a vrut sa ma vada mireasa, parintii mei la fel.
Am acceptat, dar nunta am organizat-o cum am vrut noi, doar eu si Florin. Nu am acceptat nici o implicare, nici macar financiara. Am ascultat ce au avut de zis si am facut cum am vrut noi. Orice detaliu este aranjat de noi 2.
fantome
Postat pe 22 August 2008 09:17
eu recunosc...ca e visul meu sa fiu mireasa...de ce sa mint ca vreau ceva restrans...eu vreau o nunta mare...cu tam tam...si fastuoasa...cat ne va tzine buzunarul...noroc ca ne tzien bine...da cand te apuci sa calculezi...te c-am pierzi cei drept....eu tzineam sa fac joc de artificii la 12 noaptea..insa costa enormmm...nu-mi venea sa cred...zeci de milioane..asa ca am renuntzat ...nu m-am impacat ink cu ideea da ma rog...imi trece pana ma marit ....vreau sa fie perfecta(din punctul meu de vedere)pana in cel mai mic detaliu...sper sa nu cedez nervos..

pentru mihe cea mai mare bucurie decand eram copil e sa vad miresi...ador asta..sunt disperata..

Postat pe 28 August 2008 22:43
Nunta fiecaruia e diferita deoarece fiecare are mici detalii care nu au cum sa se potriveasca.
Eu si cu sotul meu am incercat sa facem o nunta moderna( in conceptia noastra) de la stabilirea prioritatilor pana la alegerea celor mai mici lucruri ; le-am facut noi fara parinti si dupa bugetul nostru. Cred ca ne-am sucit si ne-am invartit de 100 de ori dar sunt foarte mandra de nunta noastra ,pentru ca a lasat pe multi masca incat nici nu au avut ce comenta.
Momentul meu de rebeliune a fost: nu VOAL, nu batic, nu nasi baiatului sa fie si nasi de cununie si masa mirilor a fost fara parinti.Dar cred ca fiecare dintre noi isi vede altfel nunta si sa stiti ca dk nu seamana cu nunta lu' x sau y nu inseamna ca nu e o nunta frumoasa sau reusita .. eu o consider o nunta ORIGINALA.
Asa ca incercati orice visati:)
flururas
Postat pe 3 Ianuarie 2009 16:43
si eu vreau o nunta deosebita

urasc banalul de cand ma stiu si sincer...rar am fost la nunti care sa ma surprinda in totalitate si sa ma lase cu "gura cascata" cum s-ar spune

nu stiu de ce...dar de fiecare data astept sa vad ceva nou, inedit, impresionant, ceva iesit din cotidian...nu va imaginati te miri ce excentricitati insa asa ..ceva deosebit

bineinteles ca in semn de politete fata de cei doi...nu le-am spus niciodata ce gandesc insa,,,repet, niciodata nu am vz o nunta cap coada care sa ma dea pe spare

fie nu mi-au placut tinutele mirilor, fie ceva in organizarea nuntii, fie localul, adik nu va imaginati k sunt absurda dar nimic nu m-a surprins cap-coada

si poate k nici la nunta mea nu am sa reusesc sa ma ridic la asteptarile tuturor insa eu voi incerca.ceea ce mi se pare insa deprimant este faptul k oamenii si mai ales viitoarele mirese fie nu se implica suficient, fie nu dau destula importanta, fie nu stiu ...SE MAI INTAMPLA SI ASTA!

ca sa trecem la subiect...vreau sa-mi uimesc invitatii cu o biserica superb impodobita, numai in alb,,,ceva deosebit...aveam in [program si o nunta la catolici...insa e discutabil...insa sunt ferm convinsa ca toti invitatii ar ramane masca

bine,,,in primul rnd prin look-ul meu, si de la nunta si de la cununia civila, apoi prin locatie, extrem de selecta, ceva gen palat, apoi prin decoratiuni, un tort fantastic, cascada de ciocolata nelipsita, o plasma imensa pe care sa deruleze poze cu mine, cu noi, cu familia mea

o masina superbaaa de epoca...nu stiu...eu imi doresc ca toata nunta sa fie de poveste, asa cum isi doreste orice mireasa

apoi vreau un vals demn de filme cu vulcani, asta dc ne permite localul....

bineinteles muzica, mancarea...totul trebuie sa fie perfect!!!!
iulik_flore
Postat pe 3 Ianuarie 2009 17:15
Fata mea, scuza-ma ca iti zic, dar tu ori ai 15 ani si visezi inca printi frumosi pe cai albi, ori nu stii preturile. Iti spun , in mare, ca o nunta asa cum o descrii tu aici te costa cel putin 50.000 euro. Sau poate ai pe unul cu super multi bani, iar in cazul asta nu are rost sa mai comentez. Stii de ce nu ai vazut ceva care sa te impresioneze? PENTRU CA, IN GENERAL, NU AVEM BANI. Tu crezi ca nu orice mireasa isi doreste ceva deosebit, original pentru ziua nuntii?
Dar asta este, ne limitam la cat avem.
fifilina
Postat pe 3 Ianuarie 2009 23:37
Sunt de acord. lipsa banilor te impinge la compromisuri. Renunti la focul de artificii, inlocuiesti rochia visurilor tale cu una mai ieftina si cate si mai cate.
Iar o nunta este imposibil sa-ti placa de la cap la coada. Nu ai cum sa ai acelasi gusturi cu altcineva.
Eu sunt convinsa ca dupa nunta mea vor aparea discutii, chiar daca ar iesi perfecta pentru mine. La unu nu o sa-i placa mancarea, la altul muzica, altul va avea de comentat tinutele. Nu ai cum sa-i multumesti pe toti oricat te-ai stradui. Totusi, sunt peste 100 de persoane, una mai diferita ca alta. :)
octavana
Postat pe 4 Ianuarie 2009 13:16
O nunta te ajunge destul de mult....si trebuie sa te mai gandesti si la buget.Eu imi doresc ceva special ...dar in acelasi timp simplu.;si eu am visat de mkica sa fiu mireasa....imi doresc sa fiu si sa ma vad in rochia alba ca o printesa.Im,i placve sa ma uit la nuntile tuturor...si traiesc clipa de toti ceilalti care au participat.Voi incerca sa foiu deosebita si diferita dar nu neaparat prin lucruri scumpe si chestii de genul asta...De exemplu pe tort vreau arcada de flori...pe masina vreau un buchet de flori cu ventuza si funda de tull....etc...,
Tata a promis ca va avea grija de artificii....ca doa o data se marita fata lui...ca pe patronul de la local il cunoastem si se poate fara nici un pret inclus...Acum a sa vedem de aprobari la primarie sau srtiu eu unde..
Si de ce sa mint si eu imi doresc o nunta mare....sa ma vada toate rudele si toti prietenii mei...
O data voi fi mireasa si merit sa fiu si eu in centrul atentiei.
Pup
Puffy_grace
Postat pe 5 Ianuarie 2009 11:58
De la: fifilina, la data 2009-01-03 23:37:46Fata mea, scuza-ma ca iti zic, dar tu ori ai 15 ani si visezi inca printi frumosi pe cai albi, ori nu stii preturile. Iti spun , in mare, ca o nunta asa cum o descrii tu aici te costa cel putin 50.000 euro. Sau poate ai pe unul cu super multi bani, iar in cazul asta nu are rost sa mai comentez. Stii de ce nu ai vazut ceva care sa te impresioneze? PENTRU CA, IN GENERAL, NU AVEM BANI. Tu crezi ca nu orice mireasa isi doreste ceva deosebit, original pentru ziua nuntii?
Dar asta este, ne limitam la cat avem.


draga fifilina nu este cazul sa sari asa!

aici este un site, forum unde fiecare isi da cu parerea iar eu am spus doar ceea ce imi doresc!
si crede-ma k nuntile la care am fost si nu mi-au placut in intregime, nu s-a datortat in special lipsei banilor si mai degraba era o chestiune de gusturi

cel putin 4 sau 5 au fost nunti ale unor oameni cu f multi bani, persoane cunoscute, insa nu asta conteaza. cand am intrebat mireasa de anumite chestiuni cum ar fi fantana de ciocolata sau te miri de ornamente a zis k pur si simplu nu i-a trecut prin cap, la asta m-am referit.

insa oricum nu am avut nimic de comentat.fiecare isi face si si-o organizeaza asa cum crede si cum vrea, nu am nimic nu nimeni.in fine, bucuria mea a fost maxina la fiecare, numai vazandu-i cat de fericiti sunt ei.

referitor la ceea ce ai spus tu, nu am nici 15 ani iar viitorul meu sot nu este vreun magnat. suntem oameni normali,obisnuiti. sper din tot sufletul sa imi organizez nunta asa cum imi doresc, desi sunt constienta poate nu voi putea face tot, insa cel putin ma voi stradui.
poti avea lucruri frumoase si de bun gust si la bani putini.
asadar cu ajutorul lui D-zeu sper sa am nunta mult visata iar toti ceilalti sa aiba parte de acelasi lucru ca si mine.

o zi frumoasa
iulik_flore
Postat pe 5 Ianuarie 2009 13:32
Si eu imi doresc o nunta ca-n povesti, vroiam si artificii cum zicea cineva mai sus dar sunt ff scumpe, asa ca ma voi limita la niste vulcani de interior pt dans care sunt mai acceptabili si nu necesita aprobari.Am renuntat la un program de artificii, dar l;a limuzina nu renunt, mereu mi-am dorit o limuzina care sa ma astepte in fata blocului si sa urc in ea cu rochia mea mare iar apoi la coborare, sotul meu sa deschida usa si sa-mi dea mana si toti sa ne priveasca si dc se poate sa stea timpul in loc cateva secunde.Stop deja visez.Si sa stiti ca n-am bani, eu si sotul ne facem singuri nunta, avem niste salarii normale si stam si cu chirie, dar chiar vreau sa fiu printesa la nunta mea ca odata o fac, asa ca ne straduim si renuntam la alte lucruri, mai taiem de pe lista, mai adaugam.Avea oarecum dreptate si persoana care a zis ca fiecare vrea o nunta super, cel putin eu am 1 milion de idei dar ai nevoie si de finante...In rest sper sa va realizati toate dorintele la nunta voastra, eu incerc sa-mi implinesc cat mai multe..
clau_roz
Postat pe 7 Ianuarie 2009 10:24
clau roz asa sunt si eu cu masina de epoca
am zis k renut la multe dar la asta si la cascada de ciocolata never
artificii imi doream si eu intr-o perioada dar am lasat-o moarta
prefer ca banii respectivi sa ii intrebuintez pentru altceva
oricum astea dau bine dc faci nunta la o terasa sau undeva in ar liber
in restaurant e mai greu.cu toate ca restaurantul unde vreau eu sa fac are si terasa, dar n-are rost, necesita probari de la primaria capitalei, etc, etc, etc,
asa k m-am razgandit
plus k eu le vroiam in mom aducerii tortului dar cu siguranta la ora aceea nu va fi posibil...ptr k dehhh deranjam linistea publica.si oricum la tort iti pleaca multa lume...deci...chiar nu
mai devreme parca nu au farmec
asta e clau roz nici pe noi nu ne ajuta nimeni
sau dc o fac f putin....in rest ne descurcam singurei,,,asa cum putem
cum ai spus si tu...mai taiem,,,,mai adaugam....
pana ajungem la un numitor cumun

bafta multa

si sa ai o nunta asa cum iti doresti
iulik_flore
Postat pe 7 Ianuarie 2009 14:06
De la: iulika_flore, la data 2009-01-03 17:15:30si eu vreau o nunta deosebita

urasc banalul de cand ma stiu si sincer...rar am fost la nunti care sa ma surprinda in totalitate si sa ma lase cu "gura cascata" cum s-ar spune

.ceea ce mi se pare insa deprimant este faptul k oamenii si mai ales viitoarele mirese fie nu se implica suficient, fie nu dau destula importanta, fie nu stiu ...SE MAI INTAMPLA SI ASTA!


Eu cred ca am sa fiu una din miresele de care spui tu ca nu se intereseaza. Stii de ce?- efectiv urasc sa cheltui bani pe toate prostiile numai ca sa impresionez pe niste oameni care oricum o sa fie nemultumiti de ceva. Nu vreau rochie de mireasa si nu vreau prea multe rude. Am sa am putine persoane (vreo 10-15) si asta pentru ca urasc fanfaronada Casatoria pentru mine inseamna altceva.
Leeleerot
Postat pe 7 Ianuarie 2009 18:26
daca as avea suficienti bani as inchiria 2-3 pensiuni la obasria lotrului (munte, mai sus de voineasa) si acolo as face nunta, sau daca am avea putini invitati... Eu una mai am mult pana la nunta chit ca i se pusese pata prietenului meu sa ne casatorim anul asta :P dar i-a trecut pentru ca a ramas fara job
agny
Postat pe 8 Ianuarie 2009 00:18
fetelor nu am vrut sa ofensez pe nimeni

imi pare rau dc v-ati simtit asa...

pur si simplu am explicat ce inseamna ptr mine o nunta reusita....

sa stiti k apreciez ceea c realizeaza fiecare pe fortele lui proprii si mai ales atunci cand nu este ajutat de nimeni

credeti-ma ca stiu ce spun. cum am spus mai devreme si noi facem eforturi supraomenesti ptr a realiza ceea ce ne dorim

si nu o facem k sa impreisonam pe altii ci pentru ca asa ne dorim

fiecare e liber sa isi doreasca ceea ce vrea

ps: cu riscul de a ma repeta, spun inca o data ca frumos nu inseamna neaparat scump sau extrem de scump

o zi buna tutror
iulik_flore
Postat pe 10 Ianuarie 2009 14:56
Liliana Rotariu,este f. important cum vezi(doresti) ziua propriei nunti.Nici eu nu doresc sa impresionez pe nimeni,doar ca trebuie sa fi foarte sigura de cum iti vei organiza aceasta ocazie,ca mai apoi sa nu regreti.Toate gandim ca ni se intampla o data in viata(mai sunt si exceptii)si trebuie sa fie memorabil(pt noi).De ex. eu am facut cununia civila,doar,cu 2 martori(cuplu prieteni)...acum fiind martora la cununiile unor prieteni,bucurandu-ne impreuna cu familiile,am o urma de regret ca nu i-am avut si eu pe toti aproape.Dar da,este adevarat, atunci asa am simtit si am fost multumiti,insa....Aici suntem toate prietene si de aceea imi permit sa-ti dau un sfat calduros:GANDESTE BINE INAITE DE A LUA O DECIZIE.Oricum,PETRECERE FRUMOASA!
klarra
Postat pe 30 Ianuarie 2009 20:13
Ai dreptate Iulika si eu te inteleg perfect fiindca asa gandesc si eu! Mi-am dorit intotdeauna sa am o nunta deosebita : sa port rochia pe care am visat-o mereu, sa fie biserica plina de flori, sa petrecem la o terasa pe malul unui lac, sa avem foc de artificii la tort, sa avem un dans surpiza pentru invitati, mancare buna, decoratiuni reusite, 2 formatii pt muzica diversificata !
Si vreau sa spun ca imi voi implini toate aceste dorinte deoarece m-am implicat personal in stabilirea tuturor detaliilor care tin de ziua cea magica si am planificat totul din timp (cu mai mult de 1 an inainte). Si chiar daca toate aceste lucruri presupun niste bani, totul este mai usor ca toate cheltuielile sunt facute esalonat (in fiecare luna s-a mai platit cate ceva) iar costurile mari sunt achitate dupa nunta!
Totul este sa iti doresti f tare !

florance83
Postat pe 23 Martie 2009 20:25
Eu imi doream sa am bani, sa fac nunta la un castel in Londra ca sa fie chiar o nunta de printesa. Sa fie nunta fara dar si ssa mi permit sa platesc cazara si transportul pt toti invitatii. Asta visam eu in copilarie. N-a fost sa fie. Pe urma am visat la o nunta/ petrecere, intr-un club,tot fara dar, dar nu a fost persoana potrivita si nu am ai ajuns si la cununia religioasa. Acum nu mi mai doresc nici o nunta. Am trecut direct la botezuri. Fara nici un fel de cununie.

Nu mi plac nuntile sau botezurile la indigo.Acum la moda sunt ursitoarele. A fost dragut prima data, dar acum nu mai au farmec.Ca si artificiile.
happycorazon
Postat pe 9 Februarie 2010 11:57
De la: octavana, la data 2009-01-04 13:16:35 Sunt de acord. lipsa banilor te impinge la compromisuri. Renunti la focul de artificii, inlocuiesti rochia visurilor tale cu una mai ieftina si cate si mai cate.
Iar o nunta este imposibil sa-ti placa de la cap la coada. Nu ai cum sa ai acelasi gusturi cu altcineva.
Eu sunt convinsa ca dupa nunta mea vor aparea discutii, chiar daca ar iesi perfecta pentru mine. La unu nu o sa-i placa mancarea, la altul muzica, altul va avea de comentat tinutele. Nu ai cum sa-i multumesti pe toti oricat te-ai stradui. Totusi, sunt peste 100 de persoane, una mai diferita ca alta. :)



daca te pot ajuta cu ceva legat de decoratiuni ,la preturi f mici,cele mai mici din oras,pot spune,ma poti contacta ccartali@yahoo.com
cata27
Postat pe 9 Februarie 2010 12:17
dragele mele eu va pot spune in schimb alceva! o nunta ca si in povesti iese si cu 20 de mii de euro,si de ce o spun? eu traiesc in afara romaniei, si am avut ocazia sa vad diferite nunti,care la noi nu se face.adica in stil baroc,in stil antic,etc. matusa sotului meu acum un an jumate a facut nunta este din sicilia,eu nu am vazut o asemenea nunta desi prima de a pleca din romania cunosteam nuntiile din zona mea.am ramas frumos impresionata,si la randul meu cand voi face nunta in biserica asa imi voi dori sa o fac.adica:rochia de mireasa in stil francez,buchetul de mireasa nu este ca cel obisnuit,e mare,ce restaurant alegeti alegeti un castel frumos ,asa a facut matusa lui ,si copii imbracati cu imbracaminte facuta la o casa de moda,si de designer cunoscuti in tot mappamondu. deci cu banii putini se poate face o nunta ca-n povesti.
grace007521
Postat pe 11 Februarie 2010 09:15
acolo poate...k la noi, ce spui u costa de te rupe...la buzunar...crede-ma, k asa ceva am incercat sa fac si eu......si k sa faci nunta la un palat dai cel putin 2000-3000 numai chiria, deci numai chiria iar eu aici am dat niste preturi minuscule.

TRUST ME!!!
iulik_flore
Postat pe 11 Februarie 2010 22:25
De la: ully1986, la data 2008-08-20 11:52:18cand spui nunta deja vezi o mireasa imbracata intr-o rochie stufoasa, alba, cu voal si buchet in mana, deja stii la ce traditii sa te astepti, abia de te surprinde ceva. Am fost acum doua saptamani la petrecerea de nunta a unor prieteni... foarte diferita, simpla insa mult-mult mai frumoasa atat pt ei cat si pt noi. A fost un cerc restrans de invitati, au inchiriat o cabana la munte si am petrecut acolo trei zile in care ne-am distrat, ne-am odihnit si ne-am simtit fff bine, iar ea nu s-a imbracat mireasa, ici el mire... a fost frumos. Totusi acum ma gandesc ca parca un astfel de moment nu ar trebui sa semene cu un concediu, dar nici ideea de nunta standard nu ma atrage, am vrea sa aducem ceva nou la nunta noastra, cu nste momente speciale... voi v-ati gandit la ceva? Noi le-am pregatit o supriza parintilor, un discurs impresionant si un jurnal (doar eu) pe care il tin de peste 10 ani si in care am descris toate momentel frumoase alaturi de ai mei...

buna..si eu am nunta anul asta..15 august 2010....si ca orce miesica..la nunta mea vreau ceva deosebit....modern....cateva idei????? pai nush....dansul mirilor...la noi va fi un mixt...intre lent salsa....cha cha cha...ceva amuzant.....
elena8820
Postat pe 5 Martie 2010 21:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Targul de nunti Weddings - in acest weekend 2 De la: Monica_Felea_1 22 August 2012 22:50
cel mai bun meniu de nunta si cel mai ieftin! 1 De la: restadam 18 Ianuarie 2012 15:12
Cel mai simplu mod de a aduna bani "sanatosi" inainte de nunta 3 De la: corinasus 4 Mai 2009 15:13
Rochii de mireasa mai neobisnuite 27 De la: kudika323007 30 Septembrie 2010 13:31
love 8 De la: alfredodecurtofreco 30 Octombrie 2010 09:49