Setari Cookie-uri

Ce e de facut cand va macina intrebarea "Cum o fii cu altul?"

Fetelor, asta ma macina pe mine de ceva vreme incoace, cum o fii cu altcineva? Am o relatie de 4 ani jum, singurul baiat din viata mea, nu s-a intamplat nimic gen certuri, totul merge super intre noi, dar am un of, acest of. Si mi-e frica, daca trece la urmatorul nivel (mutat impreuna), si eu in continuare ma gandesc la asta? adica stiu ca nu e ok sa ma gandesc la asta, atata timp cat mi-e bine, dar nu pot, e acolo in mintea mea si nush ce sa fac ... o sa o dau in bara mai tarziu?
dalegal
Postat pe 27 Ianuarie 2009 16:54
totul depinde de tine.uite eu sunt cu prietenul meu de 1 an si 6 luni, sunt foarte fericita, am primit si inelul de logodna de la el si urmeaza sa ne mutam impreuna. nu are de ce sa te sperie gandul ca urmeaza sa va mutati impreuna, doar e persoana pe care o iubesti,nu? am auzit pe multa lume punandu-si intrebarea asta si unii dintre ei chiar au si aflat rasp si iti spun ca nu a fost unul pozitiv, ba chiar au regretat si au avut mustrari de constiinta si mari regrete pt ca ceea ce au avut la cel de langa ei nu au gasit la alte pers.

Postat pe 28 Ianuarie 2009 00:55
Loricica..nu vreau sa te sperii si nici sa te descurajez dar,da...cred ca mai tarziu vei incerca cu altul....
caurea_grace
Postat pe 5 Februarie 2009 12:31
De la: Loricica, la data 2009-01-27 16:54:29Fetelor, asta ma macina pe mine de ceva vreme incoace, cum o fii cu altcineva? Am o relatie de 4 ani jum, singurul baiat din viata mea, nu s-a intamplat nimic gen certuri, totul merge super intre noi, dar am un of, acest of. Si mi-e frica, daca trece la urmatorul nivel (mutat impreuna), si eu in continuare ma gandesc la asta? adica stiu ca nu e ok sa ma gandesc la asta, atata timp cat mi-e bine, dar nu pot, e acolo in mintea mea si nush ce sa fac ... o sa o dau in bara mai tarziu?

Atata vreme cat el a fost singurul din viata ta e firesc sa te intrebi asta. Nu esti singura care a patit asa ceva, in afara de tine si de mine mai sunt cu siguranta ff multe fete care si=au pus intrebarea asta. Acelasi lucru este valabil si pt barbatii care n-au ''cunoscut'' decat sotia.
Faptul k te intrebi inseamna ca esti curioasa, ca vrei sa cunosti si sa te cunosti.
Daca mai tarziu vei da sau nu curs aceste curiozitati depinde numai de tine. Oportunitati se vor ivi, ramane doar ca tu sa fii suficient de puternica si de hotarata asa incat sa nu cedezi.
Daca intr-adevar il iubesti si iti este bine langa el sunt convinsa ca vei ramne ferma pe pozitie si lucrurile vor evolua frumos.
bastiuta
Postat pe 6 Februarie 2009 21:31
poate ar trebui sa pretuiesti ce ai langa tine....si eu am avut un om minunat langa mne....j l-am pierdut dn aceasi curiozitate....a trecut un an..j sincer?nu am mai gasit pe cineva q kre sa ma simt la fel de bne....el stia ce trebuia sa faca.cum,cand....pt restu sunt inca una..dar pt el..eram singura.....acum pretuiesc ce am avut....j tanjesc dupa el....dar nimik nu mai poate fi la fel..aja k infrunta gandurile astea..j fa-ti putina ordine in ganduri...pune in balanta cat de bine iti e q el..j ce ai putea sa pirzi...plus k exista riscul f mare sa fi dezamagita de cel q kre vei incerca...iubitul tau stie ce iti place.und.knd..in schimb un tip oarecare..nu se gandeste decat la cum sa se simta el bne....fara sa se gandeasca la tne...te vei simtit o papusa de plastic folosita.... analizeaza de 1000 de ori situatia asta..inaine sa faci un pas gresit de care poate o sa regreti o viata..succes..j sper sa-ti fiu de ajutor...ptk nu as vrea sa treci prin ce am trecut eu
aliyna_grace
Postat pe 7 Februarie 2009 11:01
Eu cred, ca atunci cand apar intrebari de genul asta, relatia actuala te cam plictiseste, a intervenit monotonia, si in consecinta trebuie sa faci ceva.
Cine ajunge chiar sa o faca, este o persoana foarte egoista, care nu se gandeste decat la ea, si careia nu ii pasa catusi de putin de partenerul sau... poate ca cel de acasa isi face griji si cand te aude ca stranuti, nu stie cum sa faca sa te menajeze, sa iti fie bine, in timp ce celalat te considera o femeie usoara, nu ii pasa deloc de tine, doar se foloseste...
Bineinteles ca sunt si barbati care merita inselati, cum ar fii cei care insala la randul lor nevestele, cei care nu au respect pentru cea care are grija de ei, etc... desi in cazul asta mai normal ar fii sa te desparti.
Deci, parerea mea, este ca ceva nu te mai multumeste in relatie, si a insela nu e o solutie...
_alinaandreea_
Postat pe 7 Februarie 2009 12:19
Daca te framanta atat de mult fa-o, dar ai grija nu-l rani pe cel de langa tine care te iubeste, daca intelegi ce vreau sa spun.Oricum mai devreme sau mai tarziu o vei face, daca acum gandesti in felul asta.Mi se pare normal, ceea ce traiesti tu acum, la 21 de ani si avand deja o relatie serioasa; iti vorbesc din proprie experienta - sunt cu viitorul meu sot de 8 ani, adik de la 19 ani.Acum vad altfel lucrurile si as spune oricui sa nu aiba o relatie serioasa de la o varsta atat de "frageda".Mai intai trebuie sa-ti traiesti viata, sa te cunosti pe tine, sa stii ce poti oferi si care-ti sunt limitelel si abia dupa sa mai implici si alte persoane in viata ta.
Iti doresc multa iubire si fericire alaturi de perechea ta, poate totusi vei reusi sa treci peste aceste ganduri, iar ceea ce ai putea trai alaturi de altul depinde si de acest altul, e posibil sa fie totul sub asteptarile tale sau sa fie mai bine decat ceea ce ai acum.Decizia iti apartine.
alina
Postat pe 7 Februarie 2009 13:02
cred ca depinde de situatia fiecaruia si de genul relatiei.... nu iti pot da un raspuns exact pentru ca nu cunoasc detaliile .... daca tu il iubesti, el te iubeste, te respecta, nu ti-ar face rau niciodata intentionat, va simtiti atrasi unul de celalalat, simti placere atunci cand faceti dragoste ....
trebuie sa pui multe lucruri in balanta... gandeste-te ca daca vrei sa incerci cu altul trebuie sa renunti defnitiv la actuala ta pereche..... gandeste-te ca nu te va ierta niciodata si nu-l vei putea recupera... sau daca nu va afla tu vei fi cu constiinta incarcata si te vei simti vinovata
Nu zic ca nu mi-a trecut niciodata prin cap intrebarea asta dar am gasit repede raspunsul.... nu l-as insela niciodata pentru ca nu merita si altul ce poate sa-mi faca mai mult ... ne simtim bine, ma respecta, are grija de mine, stie ce si cum imi place, daca ne intelegem asa de bine ce rost ar avea sa ma duc cu altul ? doar ca sa-mi du seama ce fraiera am fost ca nu am apreciat ce aveam langa mine? raspunsul e valabil si pentru barbati.... ce poti gasi la o alta femeie? tot o gaura are ... dar sotia pe langa gaura mai are si multe alte clitati care te-au facut sa te indragostesti si sa o iei de nevasta....
rocsanyk3
Postat pe 7 Februarie 2009 14:46
mie mi se pare fireasca intrebarea ta...oare cum o fi cu altul? dar poate la fel se intreaba si prietenul tau - oare cum o fi cu alta? daca aveti o relatie deschisa si simti ca ii poti impartasi orice, parerea mea e ca ar trebui sa vorbiti despre asta. poate si el are aceleasi nedumeriri ca si tine si veti gasi o solutie impreuna. wish you all the best!
tamisacj_condo
Postat pe 7 Februarie 2009 15:10
buna... participam la un concrs al carei tema este ¨spune-i un altfel de te iubesc¨ Daca va intereseaza si va place poza noastra intrati pe linkul urmator si votati-ne ... poate mai furati vre-o idee ...
pentru a vota nu trebuie sa iti faci cont... doar pui nota si codul de securitate si trimiti... e fosrte simplu... va asteptam

http://www.askmen.ro/Spune_i_un_altfel_de_Te_iubesc-alin_si_roxana-idC147-idM421.html
rocsanyk3
Postat pe 8 Februarie 2009 02:19
Va multumesc mult fetelor pentru sfaturi, asa este, daca mi-e bine acum, de ce sa imi mai fac griji?:D am toata viata inainte!! va puuup si va doresc tot binele!
dalegal
Postat pe 8 Februarie 2009 11:37
consider ca e destul de dificil sa di raspunsul la o astfel de intrebare caci difera de la caz la caz...
spunea cineva anterior ca daca aceasta intrebare intervine inseamna ca s-a instalat monotonia...ceea ce este un lucru rau...dar trebuie sa te gandesti daca intr-adevar merita sa-ti satisfaci aceasta curiozitate...
eu am o relatie de peste 5 ani cu un barbat cu doi ani mai mare decat mine...pot sa spun cu mana pe inima ca nu am fost niciodata despartiti in aceasta perioada...ca acum e la moda sa te desparti ..iar sa te impaci...la noi nu a fost asa...certuri au existat ca in fiecare cuplu...fiecare din noi este gelos si extrem de posesiv(ceea ce este rau)...el a fost singurul barbat din viata mea...si poate in momentele cand ne certam ma gandeam...altul o fi mai bun? dar fetelor...ganditi-va bine...si puneti in balanta toate clipele frumoase...faptul ca omul de langa voi a ajuns sa va cunoasca...eu personal nu as avea curaj sa o iau de la capat...e greu in zilele noastre sa iti gasesti un barbat care sa te respecte...si care indiferent de pitzipoancele care trec pe langa ei zilnic si care se ofera pe tava...ei te considera unica femeie pentru care merita sa reunte la iesirile cu baietii, pentru care merita sa-si schimbe nr de telefon daca e deranjat de admiratoare etc...
ca o concluzie...inainte de a lua decizia de a incerca cu cineva...ganditi-va de 1000000 de ori caci poate dati cu piciorul la fericire...
Vanda2308
Postat pe 9 Februarie 2009 12:59
Conteaza f mult de ce ai ajuns sa te gansesti la asta si daca este doar o curiozitate sau simti ca iti lipseste ceva din relatie. Eu si primul meu iubit am fost amandoi virgini. Dar asta pt mine nu a contat prea mult pt k ca inainte mai avusesem cativa prieteni si ajunsesem destul de departe. In schimb, pt el a fost f important. Dar viata noastra sexuala era nemaipomenita. Insa, dupa un timp, a ajuns sa isi doreasca sa mai poata fi si cu altele, la un moment dat. A durat 2 ani sa ne putem desparti definitiv, pentru ca ne iubeam enorm. in tot acest timp, el a fost cu 2 tipe, dar se intorcea mereu la mine pt ca nu era satisfacut. Intr-un final, si-a dat seama k placerea maxima in sex o simti atunci cand esti cu persoana p care o iubesti. Iar el tot p mine ma iubea. Chiar si acum, dupa 4 ani....

Eu, in schimb, am cunoscut un om minunat, care m-a scos din starea de depresie in care intrasem. Cel mai afemeiat barbat s-a indragostit de mine si in viata sexuala...... am aflat ce inseamna un orgasm si nebunia sexului 'oricand, oricum, oriunde', cum spun eu. Pot spune ca si eu l-am invatat sa iubeasca.... si sa faca dragoste. Si eu mi-as fi dorit sa mai fi fost cu altii intre aceste doua relatii, dar nu am vrut sa fac o greseala, asa ca m-am gandit bine si mi-am dat seama ca era doar o teama si ca p el il vreau mereu langa mine.
Asa ca... ai grija ce iti doresti, si mai ales, cum alegi sa iti satisfaci aceste dorinte. gandeste-te bine daca iti doresti doar sex cu alt barbat sau alt barbat. Daca vrei doar sex, atunci te asigur ca nu ar fi decat o experienta placuta, dar nu la fel de placuta ca cea cu omul iubit.
j_acinthe
Postat pe 10 Februarie 2009 18:56
Hmmm....Imi pare rau ca esti in situatia asta. Mi-e mi-a fost teama ca sotul meu s-ar gandi la asta, pentru ca amandoi am fost virgini, dar tot intreband pe unii si pe altii cu mai multa experienta in "domeniu" daca aceasta curiozitate va fi oare prea puternica pentru un barbat, mi-au raspuns ca oricine, barbat sau femeie, daca iubeste (sau mai bine zis daca inca e indragostit de) persoana de langa el si totul merge bine intre ei , ramane doar o curiozitate nepusa in practica. Si sfatul lor a fost sa nu incercam, orice ar fi pentru ca ne vom da seama ca nu e nimic extraordinar, doar sex, ba poate chiar sa fie chiar o experienta dezamagitoare dar cu niste consecinte fantastice asupra cuplului.
Chiar daca de exemplu tu ai ceda si i-ai ascunde sotului, sentimentul de vinovatie o sa te macine si nu are sens sa iti pierzi linistea.
Sfatul meu pentru tine e ca nu merita, sexul e doar sex; pentru cateva minute de placere insa risti sa pierzi totul:dragostea, atentia, increderea, respectul, sprijinul de care o sa ai nevoie mult mai mult in viata. Doar amintirea unei partide bune nu o sa compenseze singuratatea.
Si asa cum a spus si Jacinthe, nu cred ca poti sa te simti mai bine cu altcineva decat cu persoana de care esti indragostita si pe care o vrei mereu langa tine. E acel ceva in plus care nu se gaseste nicaieri.
Alexuta_grace
Postat pe 12 Mai 2009 10:02
cu siguranta mai devreme, sau mai tarziu, vei incerca cu altul! e prea mare curiozitatea, am fost si eu in locul tau
ElisaNo1
Postat pe 27 Mai 2009 18:42
cred ca daca ai ajuns sa-ti pui intrebarea asta inseamna ca nu esti atat de convinsa de sentimentele tale pentru el. in primul rand trebuie sa-ti faci ordine in ganduri si apoi sa iei o decizie. gandeste-te ca esti cu acel om care probabil ca te iubeste si trebuie sa fii sincera atat cu tine cat si cu el. daca simti k sentimentele tale nu sunt atat de puternice nu trebuie sa-ti fie frica. eu una nu as putea sa fiu langa o persoana doar pentru ca a fost prima din viata mea daca nu as iubi-o. intr-adevar este greu sa gasesti persoana potrivita, dar nu imposibil. nu sunt de acord cu inselatul pentru ca apoi, daca iti dai seama k totusi il iubesti, o sa te mustre constiinta si bine tot nu o sa fie.
elenaanele_grace
Postat pe 12 Iunie 2009 15:29
nu cred k poti iubi pe cineva si in acelasi timp sa ai astfel de curiozitati...tocmai d'asta zic: gandeste-te bine: il iubesti..l'ai vrea langa tine toata viata sau nu?
elenaanele_grace
Postat pe 12 Iunie 2009 15:31
Suntem impreuna cu prietenul meu de 6 ani...dintre care 4,5 suntem logoditi...abia in oktombrie anul kurent vom fi mire si mireasa...in acesti ani am aflat cum e la bine si la rau...nu am avut certuri serioase niciodata...sunt o persoana cam suparacioasa de felul meu...mam schimbat foarte mult de cind sunt cu el...la inceput cind imi venea si mie sa ma mai supar pe fleakuri...de fiecare data ma gindeam la kestii de astea...dar sa stii ca e un lucru sa te gindesti si un altul, sa te hotarasti sa faci pasul acesta...dupa gindul "cum ar fi cu altul" automat imi apare alt gind "cum o sa ma simt eu in situatia lui, adica ce as face daca as afla ca a facuto, sau ce as face in situatia daca las prinde impreuna cu alta persoana, cum as proceda, las ierta?"....NU AM FACUTO NICIODATA, AU FOST DOAR GINDURI...parerea mea este , kiar daca simti ka te pliktisesti si el nu ia o hotarire, nu te lasa batuta, puneti imaginatia in miskare, gaseste TU o solutie....KIAR DACA SA INTIMPLAT KA AI FAKUT-O, FA TOTUL SA NU AFLE....masoara de 100000000 de ori/si apoi taie....uneori greseala omului e ca nu pretuieste ceea ce are, iar goana dupa ....poate avea un sfirsit nu kiar fericit...Eu iti doresc FERICIRE...SA GASESTI SOLUTIA CORRECTA
olguzza
Postat pe 22 Iunie 2009 00:05
cine te-a pus draga sa nu incerci si cu altul inainte ca sa nu mai fii curioasa?asta e,resemneaza-te. oricum: e la fel. prima oara e intotdeauna deosebit, cu oricare, dar prima oara e prima oara si nu mai vine prima oara cu acelasi, si....apoi e la fel cu toti, ca o are mai mare, mai mica, mai groasa, mai lunga,subtire, nu conteaza, cand te obisnuiesti cu EL, e la fel.important e sa stii sa eviti monotonia si asta nu se face neaparat cu...altul, poti fi cu altul in fiecare seara daca e el baiat destept sa joace roluri din cand in cand,si tu la fel caci si el se poate plictisi. sa nu exagerezi cu nimic, alternanta este solutia contra monotoniei
oni_math
Postat pe 22 Iunie 2009 23:16
si eu stau cu un baiat de 4 ani si jumatate e primul si singurul din viata mea nu a mai fost altul inaintea lui,si ai dreptate exista si acea dorinta de a incerca si cu altul mai ales dak stii k u ai fost decat a unui barbat,dar stai bine si gandestete c ai putea pierde dak ai face acest pas si ce ai putea castiga daca nu ai face acest pas.multe femei spun k noi suntem mai precaute si nu are cum sa afle da stati linistite k nui asa mai devreme sau mai tarziu adevarul iese la iveala,asa k sfatul meu este urmatorul dak tie bine cu cel ce il ai langa tine tine bine de el si nu face vreo prostie kare tear putea costa mult,dak nu tie bine cu el inceark cu altii dar ai grija k barabti au obiceiul sa foloseasca femeia,stii u pt multi femeia este o singura marioneta asa k nu da ce ai in mana pe vrabia dupa gard.gandestete de 100000 de ori inainte sa faci un pas gresit.
dulcik0021
Postat pe 2 Septembrie 2009 14:15
draga loricica, de obicei cand cineva cere un sfat,de fapt spera sa primeasca un anumit raspuns. nu stiu ce raspunsuri astepti tu, dar eu vreau sa iti spun ca ... este la fel.poate te dezamageste raspunsul dar crede-ma ca e la fel.la inceput, mai bine zis prima oara, este frumos,este acel ceva care iti da fiori in stomac.de fiecare data cand e prima oara este acel fior, dupa .... la fel. se duce naiba fiorul si ajungi la aceeasi viata sexuala cu orice barbat. problema este alta, acea viata sexuala sa nu fie una plictisitoare si asta depinde de amandoi. nu trebuie sa va limitati la o anumit pozitie si gata, incercati toate pozitiile chiar si pe cele care vi se par incomode caci mai detensioneaza atmosfera, induce o stare de ras care este de bine.nu conteaza ca o are mare, sau mica, subtire sau groasa, la un moment dat tot la fel e in pat, pentru ca nu mai sunt fluturasii din stomac. stiu eu ce zic. important e sa va respectati si sa va iubiti. eu sunt impotriva adulterului, dar poate si din cauza ca nu a fost primul si am cunoscut destule " chestii care incep cu p si se termina cu a din patru litere" si nu mai vreau sa cunosc altceva.
oni_math
Postat pe 2 Septembrie 2009 20:54
LORICICA...nu incerca...eu am avut aceeasi prob k si tine...dupa 3 ani ku iubitul meu am vrut sa vad kum e cu altul....si am fakut-o...dar a fost un esec...chiar dak baiatul respectiv ma facea sa ma simt in al 9-lea cer...il el am gasit ce nu gaseam la iubitul meu..dar dimineata kand m-am trezit am zis ka nu a meritat....sa ti spun si de ce....pt ka ti se pare ciudat...nu este acelasi..e alceva..diferit..mie una nu mi-a placut..chiar dak a fost bun..ma simteam..murdara...ceva de genul..deci te sfatuiesc sa nu incercii....oricum eu iti dau un sfat dar stiu k pana nu incerci nu te lasi asa am fost si eu, si toate...bafta in continuare..si dupa ce incerci spune-ne si noua ceva...
valentina_brunetzika
Postat pe 3 Septembrie 2009 01:18
eu zic sa stai cuminte si sa nu incerci asa ceva pt ca s-ar putea sa regreti
grace004344
Postat pe 3 Septembrie 2009 17:47

Cum e cu altul? Numai c-u-rv--e-le incearca si gandesc asa , daca sunt intr-o relatie serioasa cu altcineva . , e pacat sa ai "fruntea murdara" pe viata , sa scrie pe ea" c--u--rv-a !
Tycu
Postat pe 18 Septembrie 2009 10:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Fotografi de nunta in Calarasi, Ialomita, Bucuresti 10 De la: simona20g 10 Martie 2011 21:18
cadouri pentru toata familia 2 De la: cassey_tarot 18 Mai 2010 14:37
traditii si obiceiuri de nunta in moldova 5 De la: elena8820 8 Februarie 2010 01:17
RESTAURANT MERCUR GALATI - cedez sala 3 De la: flavystyle 12 Mai 2010 00:28
Daca suntem fini, ce cadouri sa dam nasilor de sarbatori? 6 De la: dindirell 25 Septembrie 2009 19:27