Setari Cookie-uri

Cum sa fac cu invitaii!

Fetelore, am o problema mare! am inchiriat un restaurant unde intra maxim 180 de persoane si acum am realizat ca deabia ne incadram in 200!!!Am tot taiat de pe lista dar nu putem sa taiem anumite persoane pentru ca se supara
Parintii mei au fost la multe nunti si au multi invitati. M-am cam certat cu ei pentru ca ei zic ca au 120 de invitati si nu mai avem loc pentru invitatii viitorului meu sot, ai nasilor si pentru prieteni de-ai nostri care nu sunt inclusi in rude si obligatii. Deabia i-am convins sa mai lase din nr lor de invitati, incerc sa le explic ca nu e corect, ca ei si socrii trebuie sa invite in mod egal ca sa mai aiba loc si nasii si noi. Acum iar au dat-o pe a lor, cum ca nu pot renunta la invitati. Eu m-am hotarat sa impart invitatiile in mod egal si fiecare sa se descurce cu ce le dau eu; ai mei sunt foarte speriati ca nu o sa ne iasa banii dupa nunta si de aceea vor sa invite oameni cu bani, dar eu le explic ca si din partea sotului vin cu bani...sunt cam egoisti si va trebui sa ii limitez la invitati fie ca vor sau nu...
Voi ce parere aveti? In situatia in care trebuie sa am 180 de invitati MAXIM, e bine daca invit 200? Stiu ca de multe ori unii nu vin chiar daca spun ca vin. Imi este tare frica sa nu fie prea multi si sa nu am unde sa ii asez, dar imi este si frica sa nu imi iasa banii si sa trebuiasaca sa platim foarte mult din buzunarul nostru(desi nu prea am auzit de astfel de cazuri). Astept sfaturile voastre!
raluk4coco_grace
Postat pe 17 Iunie 2009 14:44
Nu te ai gandit si la varianta ca sunt si persoane care sunt invitate si nu vor putea sa vina
baby_you
Postat pe 17 Iunie 2009 14:46
In plus, ma enerveaza faza cu banii! De ce nu putem pur si simplu sa lasam vorbele rautacioase ale celor din jur si ne bucuram de nunta noastra care ar tebui sa fie un eveniment deosebit si sfant pentru noi, mirii?!
raluk4coco_grace
Postat pe 17 Iunie 2009 14:47
De la: grace003492, la data 2009-06-17 14:46:42Nu te ai gandit si la varianta ca sunt si persoane care sunt invitate si nu vor putea sa vina
bINEINTELES CA M-AM GANDIT. TOCMAI DE ACEEA FAC INVITATII CU CONFIRMARE. PE CEI CE NU MA SUNA SA IMI CONFIRME VENIREA II VOI SUNA EU. IN FELUL ASTA VOI STI CU APROXIMATIE NR DE MENIURI. PE CEI CARE IMI SPUN DIN PRIMA CA NU POT VENI II INTELEG, DAR MI-E SA NU FIE UNII CARE ZIC CA VIN CAND SUNA SI LA NUNTA PROPIUZISA NU MAI VIN.
raluk4coco_grace
Postat pe 17 Iunie 2009 14:50
Incearca sa gandesti pozitiv. Iti spun din experienta, ca se poate intampl sa nu vina exact cei care ti-au confirmat pana in ultima suta de metri ca vin. Mai ales in perioada asta de criza. Mai bine mai multi, cel putin teoretic, decat sa te trezesti ca trebuie sa platesti meniurile in plus.
NICOLE_V_condo
Postat pe 6 Iulie 2009 09:34
stai linistita..cu siguranta nu vor fi prezenti toti cei invitati...si eu am nunta pe 25 iulie 2009 si, la fel ca si tine, mi'am facut griji ca sunt cam multe persoane invitate si nu voi avea locuri pentru atatea persoane..dar mai bine chemi mai multi ca sa se si poata aduna un numar de nuntasi...casa de piatra!!!
dydy_0707
Postat pe 10 Iulie 2009 12:37
De la: raluk4coco, la data 2009-06-17 14:50:09
De la: grace003492, la data 2009-06-17 14:46:42Nu te ai gandit si la varianta ca sunt si persoane care sunt invitate si nu vor putea sa vina
bINEINTELES CA M-AM GANDIT. TOCMAI DE ACEEA FAC INVITATII CU CONFIRMARE. PE CEI CE NU MA SUNA SA IMI CONFIRME VENIREA II VOI SUNA EU. IN FELUL ASTA VOI STI CU APROXIMATIE NR DE MENIURI. PE CEI CARE IMI SPUN DIN PRIMA CA NU POT VENI II INTELEG, DAR MI-E SA NU FIE UNII CARE ZIC CA VIN CAND SUNA SI LA NUNTA PROPIUZISA NU MAI VIN.



tu de asta te sperii? Eu ma sperii ca voi plati meniuri in plus...e mai bine sa fie mai multi ....stai calma o sa-i asezi pe undeva...am fost la o nunta acum sambata mirii erau pregatiti penrtu 150 de oameni si au venit 200 si ceva ...s-au asezat mese...toata lumea s-a simtit bine ...si am stat pana la 7 dimineata si ne-am distrat! Asta nu e motiv de suparare....chiar nu te stresa vor fi care nu vor veni !
Cypcip
Postat pe 30 Iulie 2009 15:24
stai fara grija k sunt persoane care nici nu vinn
grace004595
Postat pe 6 August 2009 16:21
chiar crezi tu ca o sa-ti vina toti de-ti faci atatea griji?iti spun eu ca nu, mai ales ca e vorba de restaurant
grace004344
Postat pe 7 August 2009 09:55

Daca ati ramas in urma cu achizitionarea cadourilor, intrati pe www.evermarket.ro
Aici puteti gasi o gama larga de cadouri la preturi avantajoase.
Va astept!
lif3_dr3am
Postat pe 19 Decembrie 2009 20:23
20% din invitati nu vor veni sigur.asta e statistica peste tot........si oricum e bine sa inviti persoane in plus pt a nu ramane scaune libere....bafta
petronika13
Postat pe 21 Decembrie 2009 11:12
tarot_healthy
Postat pe 13 Mai 2010 15:14
Spuneti-va parerea...

http://www.grace.ro/comunitate/forum/view_topic/1564/Mireasa-blestemata-in-floraria-Iris-de-la-Universitate.html

Multumesc anticipat.
Diamond_grace
Postat pe 24 Iulie 2010 21:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
porumbei albi pt nunti 1 De la: irinnaioanna 15 Septembrie 2010 09:32
maine am nunta!!!!!!! 1 De la: furioasa 24 Octombrie 2009 10:40
Hotel Restaurant Minerva 2 De la: imagineanuntiitale 27 Aprilie 2009 17:15
SOTIA MEA MA INSELAT DUPA 11 ANI DE CASNICIE 160 De la: FLORIN_grace 30 Noiembrie 2014 08:55
Fotograf nunta gratis 3 De la: Mos_Janina_1 8 Ianuarie 2012 18:58