Setari Cookie-uri

din jurnal: chinurile inscrierii la starea civila

buna fetelor, luni ne-am inscris la oficiul starii civile al sectorului 3. data evenimentului: 11 iulie.
cele care a-ti avut deja nunta sau cele care sunteti in aceeasi perioada cu noi probabil a-ti aflat deja. mesajul meu se adreseaza viitoarelor miresici.
duminica am fost in recunoasterea strazilor pt inscrierea de luni. mare ne-a fost surpriza cand doamna gardian(ca) de servici care pazea institutia ne-a sfatuit sa ne reintoarcem in aceeasi dupa-amiaza la orele 19 pentru a ne inscrie pe LISTA. ce lista???? mda...cam asa ne-am intrebat si noi (dupa ce ne-am convins, cu greu, ca nu-i o gluma proasta), dar se pare ca se obisnuieste sa se intocmeasca o lista cu ceva timp inainte, adica mult mai inainte de cele 10 zile care le presupune valabilitatea actelor pt inscrierea la oficierea casatoriei.
fetelor, aveti grija ca acest "obicei" se practica la majoritatea sectoarelor. va recomand sa incercati sa mergeti mai devreme la starea civila decat ziua in care vi s-a precizat. noi de 2 saptamani sunam continuu si de fiecare data ne-a spus sa venim pe 29 pt inscriere, nu mai devreme. NICIODATA nu ni s-a precizat ca s-ar face vre-o lista si e bine sa fii inscris pe ea pe o pozitie cat mai fruntasa.
sa va povestesc: la ora 18:30 cand am ajuns la curtea institutiei erau deja in curte si inscrisi pe lista (am aflat dupa putin timp) 5 cupluri, noi am fost al 6-lea. cineva luase initiativa si incepuse intocmirea acelei lista, dupa care la ora 19 s-a predat schimbului de tura, o alta gardianca care dupa ce a strigat lista, asigurandu-se ca toti sunt prezenti si ca nimeni nu contesta veridicitatea listei a preluat-o ca atare.
norocul nostru a fost ca s-a pus o ploaie ingrozitoare (nu ne putea lasa sa stam in inscinta oficiului, nici macar in curte) si doamna gardianca ne-a lasat sa plecam acasa pe la ora 20:30, asigurandu-ne ca lista se va tine in continuare si ne-a sfatuit sa ajungem maine pe la 6-6:30. cand am plecat erau inscrise vre-o 10 cupluri pe lista. pt ca, "colegii" nostrii de "suferinta" si cu pozitii mai inaintase le lista decat noi, au spus sa venim mai devreme, la 5:30 si ca ar fi bine sa venim cu totii sa ne sustinem in cazul in care altii ar fi putut veni intre timp, sa faca scandal si sa se reinceapa o alta lista..... ne-am supus si am ajuns luni dimineata la ora stabilita. cand am ajuns: surpriza. pe lista erau deja 25 cupluri, dar se pastrase lista si inca figuram locul 6.
pana la ora 9:00 cand au inceput efectiv inscrierile oficiale in registru erau cam 62 de cupluri. multe nu???
de ce va atrag atentia???
pt ca ni s-a spus ca intr-o zi nu pot sa oficieze decat MAXIM 40 CUNUNII. si nimeni nu vrea sa fie in situatia de a face cununia in alta zi decat cea dorita, nu?
ei bine dragelor, fiind numarul 6 si stiind ca un cuplu din fata noastra pt ca avea doar cununia civila si vroiau o ora mai tarzie au ales ora 14.... ABIA AM REUSIT SA PRINDEM ORA 11:30. rezonabila, zic eu. am plecat fericiti spre munca si.... iata ca m-am pus pe scris sa va dau de stire. unele poate a-ti mai auzit de acest "ritual", altele poate sunteti lafel de nestiutiare ca si mine si am zis sa nu aveti surprize neplacute...

sper sa reusiti sa va inscrieti la orele pe care le doriti.
va pup si sa aveti o nunta asa cum va visati.
iuliam
Postat pe 30 Iunie 2009 18:43
cat dureaza????????????????d c asa de mult?oricum. bine ca am aflat de la tine.k vroiam sa ma cunun la primaria sectorului 3.Acum. ma mai gandesc daca ne cununam la sectorul 3 sau mergem la sectorul 1 unde sper sa nu fie aceeasi practica.Casa de piatra.
alice_cornelia
Postat pe 3 Iulie 2009 06:16
- cununia dureaza cel mult 5 min asa ca nu aveti de ce sa va faceti probleme - important e sa fiti pe lista aceea la ora dorita de voi cu aproximatie

- cu siguranta va fi si al 41 cuplu casatorit

- asa e si la Cluj si noi ne-am dus tot de dim la ora 5.00 si afost ok cu ora preferata de noi

laura02maria
Postat pe 3 Iulie 2009 07:41
Multumim pentru stire!

Si noi tot la sectorul 3 vom avea cununia civila si ne-au spus sa depunem actele pe data de 13 iulie ( sper sa nu fie cu ghinion) pentru oficierea casatoriei care va avea loc in data de 25 iulie. Si chiar pe 13 ma voi duce, nicidecum mai devreme. Pentru noi ora conteaza mai putin, speram sa fie una rezonabila pentru ca nunta va fi in alta zi, asa ca nu m-as ingramadi sa fiu printre primii, important e sa se intample in ziua in care ne-am propus, nu alta.

Iti multumesc pentru stire si daca mai ai timp mai spune-mi cum a fost, cat a durat, ati putut face poze, unde? sunt curioasa.

Sa ai o casnicie frumoasa, multa intelegere si pace!
rodica80
Postat pe 3 Iulie 2009 08:49
La sectorul 6 stie cineva cum e? am nunta in septembrie. Merci
hoinaru
Postat pe 3 Iulie 2009 09:07
NOI AM DEPUS ACTELE PE 1 IULIE LA PRIMARIA SECTORULUI 1. CUNUNIA CIVILA VA FI PE 11 IULIE. AM AJUNS LA ORA 8:10, IAR PROGRAMUL INCEPEA LA ORA 9. ERA DOAR UN SINGUR CUPLU INAINTEA NOASTRA, RESTUL AU SOSIT IN JUR DE 8:30.
AICI NU SE PRACTICA ACEASTA REGULA CU INTOCMIREA UNEI LISTE PREALABILE. CUPLURILE SE INSCRIU IN FUNCTIE DE ORDINEA IN CARE SOSESC IN ZIUA DEPUNERII.
DUPA COMPLETAREA CERERILOR TIPIZATE SE DEPUN ACTELE, IAR APOI SE MERGE IN BIROUL OFITERULUI DE STARE CIVILA, PERSOANA CARE VA CUNUNA. ACESTA VERIFICA DACA TOATE DOCUMENTELE SUNT COMPLETATE CORECT SI APOI STABILITI IMPREUNA ORA LA CARE DORITI SA INCHEIATI CASATORIA.
VA REAMINTESC CA TREBUIE SA ACHITATI TAXA DE 1 RON LA CASIERIA PRIMARIE, LA SEDIUL DIN BANEASA (PT CA AICI IN CLADIREA DE PE STR. MARESAL AVERESCU NU AU CASIERIE).
SPER CA V-AM PUTUT FI DE AJUTOR! MULT SUCCES!
raly_uca
Postat pe 3 Iulie 2009 09:09
si eu am facut cununia tot la sector 3 anul trecut, dar atunci nu se practica aceasta lista. dar ma gandesc ca eu am facut cununia in octombrie in cursul saptamanii nu sambata sau duminica. in lunile de vara se fac mai multe nunti si probabil de aceea se face aceasta lista.
poze ai unde sa faci acolo, am si eu cateva poze facute la sector3 la cununia civila. puteti sa vedeti la profilul meu.
bafta si casa de piatra pentru viitoarele miresici.
carmela_grace
Postat pe 3 Iulie 2009 09:11
la sectorul 2,tot asa nebunie este, aveti idee ,si va mai intreb ceva,fotograful starii civile trebuie platit obligatoriu. am auzit comentarii pe tema asta
grace003710
Postat pe 3 Iulie 2009 09:23
De la: grace003710, la data 2009-07-03 09:23:12la sectorul 2,tot asa nebunie este, aveti idee ,si va mai intreb ceva,fotograful starii civile trebuie platit obligatoriu. am auzit comentarii pe tema asta


noi am refuzat fotograful starii civile pentru ca noi aveam fotograful nostru. daca tu ai deja angajat fotograful nu e nevoie sa iti faca poze si cel de la starea civila.
carmela_grace
Postat pe 3 Iulie 2009 09:43
Stie cineva sa-mi spuna si mie SIGUR SIGUR de ce acte este nevoie in cazul in care te casatoresti in romania cu un cetatean din alata tara UE???VA ROOOOG :((
cocutza11
Postat pe 3 Iulie 2009 09:59
Eu am facut cununia la sectorul 2, am avut propriul nostru fotograf, si nu m-a obligat nimeni sa platesc fotograful primariei. Banuiesc ca in momentul in care n-ai fotograf, se baga in seama cu tine cel al primariei.
cookie-tatata
Postat pe 3 Iulie 2009 10:43
trb sa te duci la starea civila sunt mai multe..pt tine trebuie buletin,certificat copii si originale si certificatul prenuptial care e valabil 2 saptamani pt danutza1110
roxy_asis
Postat pe 3 Iulie 2009 10:44
Din fericire eu sunt o norocoasa, tata e priten bun cu un consilier de la sectorul 3, a vorbit pentru noi in luna iunie si a ramas sa mergem pe 13.07 pentru a ne inscrie, avem deja ora rezervata, trebuie doar sa intrebam de o doamna anume, sa-i dam si ei ceva si gata bataia de cap.
kudika008787
Postat pe 3 Iulie 2009 11:14
De la: cookie, la data 2009-07-03 10:43:29Eu am facut cununia la sectorul 2, am avut propriul nostru fotograf, si nu m-a obligat nimeni sa platesc fotograful primariei. Banuiesc ca in momentul in care n-ai fotograf, se baga in seama cu tine cel al primariei.


evident! castiga si fotograful primariei un ban..si profita si de situatia creata, toata lumea e fericita, emotionata si nu se gandeste asa mult la cost, la bani........si fotograful cere si el dupa cum ii vine cheful...nu suport astfel de oameni.... bleah!
adika_healthy
Postat pe 3 Iulie 2009 11:17
buna multumim ptr pont...intrebare mea intrebatoare...este...: ce semnezi in acele registre la nume siu de ce tre sa semnezi in 3 ????
roxanica_vip
Postat pe 3 Iulie 2009 11:20
Buna! Si sora mea este in aceeasi situatie si am fost eu sa intreb ce acte ii trebuie si cand am vazut cate scrie..... in fine, actele pt cetateanul strain sunt urmatoarele:
- dovada eliberata de catre ambasada tarii sale din Romania, din care sa rezulte ca sunt indeplinite conditiile de fond cerute de legea nationala pentru incheierea casatoriei
- certificat de nastere apostilat - in original + copie legalizata la un notar public din Romania
- daca e divortat mai trebuie sentinta de divort apostilata - tradusa in limba romana la un notar public din Romania - original + copie legalizata
- actul de identitate
- pasaport
acestea 2 din urma in original + traducere in lb romana la un notar public din Romania
Sper ca ti-am fost de folos.
nicole25
Postat pe 3 Iulie 2009 13:00
raspunsul era pentru danutza1110. apropo si pe sora mea o cheama dana
nicole25
Postat pe 3 Iulie 2009 13:02
bunaaa, si eu am nunta pe 11 iulie, 2010, tot la primaria sectorului 3, si nu am fost s ane programam:( oare vom avea probleme?/ in 2010 ai nunta?
getfit_miki
Postat pe 20 Februarie 2010 16:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Filmari profesioniste, fotografii superbe 2 De la: Diamond 24 Iulie 2010 02:24
carte de oaspeti 15 De la: raluk4coco 9 Iunie 2009 16:09
Povestea nuntii mele 16 De la: Diamond 24 Iulie 2010 02:08
Decoratiuni 1 De la: marry 10 Aprilie 2010 18:02
Iubesc un barbat casatorit! 46 De la: kudika356541 22 Ianuarie 2011 09:39