Setari Cookie-uri

Fantana de ciocolata!

ce parere aveti? mi-ar placea extrem asa ceva
m-am interesat si am avzut ca sunt ok ca pret, daca ai vrea sa inchiriezi, dar sunt si mai ok, la pret daca ai vrea sa cumperi tu una... pt o nunta de 100 de invitati e suficienta o fantana de ciocolata de capacitate mica, ca invitatii doar nu mananca numai ciocolata toata noaptea..cat despre nuntile mai mari..atunci - fananile mai mari. e simplu.. pretul unei variaza intre 70 de euro mai mica si 200-300 de euro una mare.. si iti ramane si tie;)). asata daca nu vrei sa o inchiriezi si te costa cam tot atat:P
cristinne83
Postat pe 2 Iulie 2009 09:12
e o idee originala, daca te lasa bugetul si iti permiti,
- daca pretul pt inchiriere e la fel cu cel din magazine, at cumpar-o pt tine, mai ales daca iti place ciocolata eu una as manaca toata ziua numai ciocolata
laura02maria
Postat pe 2 Iulie 2009 19:09
buna,si mie mi se pare o idee super si nici nu mi se pare scump.si eu am vrut ptr nunta dar cum eu fac o nunta in stil rustic mi sa spus k nu intra in decor.dar imi pare rau ptr k e o alegere buna si in plus e ceva ce va indulci cu siguranta pe toti invitati CASA DE PIATRA
aly79_grace
Postat pe 2 Iulie 2009 19:18
De la: grace001490, la data 2009-07-02 19:18:58buna,si mie mi se pare o idee super si nici nu mi se pare scump.si eu am vrut ptr nunta dar cum eu fac o nunta in stil rustic mi sa spus k nu intra in decor.dar imi pare rau ptr k e o alegere buna si in plus e ceva ce va indulci cu siguranta pe toti invitati CASA DE PIATRA


- nu stiu cine ti-a putut spune asa ceva, dar e foarte ingust la minte - eu cred ca chiar se asorteaza cu aranjamentele care vor contine culori naturale ale lemnului

- uite aici http://www.lorette.ro/gallery5.php#2 cum s-ar putea asorta fantana de ciocolata

- in buchet o sa-ti pui si spice de grau

laura02maria
Postat pe 2 Iulie 2009 20:06
iti multumesc mult pentru sito,acum k mi-ai spus ma gandesc serios sa inchiriez si eu o fantana de ciocolata.multumesc mult si de idee ptr buchetul de mireasa.sper k nu are sa ma critice nimeni
aly79_grace
Postat pe 3 Iulie 2009 21:14
asta e f tare - si e doar 106 euro:) http://www.fantanacuciocolata.ro/mini-fantana-ciocolata-cascade-fountain.html
cristinne83
Postat pe 5 Iulie 2009 20:59
De la: cristinn, la data 2009-07-02 09:12:16ce parere aveti? mi-ar placea extrem asa ceva
m-am interesat si am avzut ca sunt ok ca pret, daca ai vrea sa inchiriezi, dar sunt si mai ok, la pret daca ai vrea sa cumperi tu una... pt o nunta de 100 de invitati e suficienta o fantana de ciocolata de capacitate mica, ca invitatii doar nu mananca numai ciocolata toata noaptea..cat despre nuntile mai mari..atunci - fananile mai mari. e simplu.. pretul unei variaza intre 70 de euro mai mica si 200-300 de euro una mare.. si iti ramane si tie;)). asata daca nu vrei sa o inchiriezi si te costa cam tot atat:P


normal Kristinn ca imi place!!!

si stii doar ca imi doresc asa ceva

sper din tot sufletul sa si AM!!!

am si io o pasarica, adika doua asta si cu Masina de Epoca

da, oferta data de tine e super

si ai dreptate, ptr o nunta de 100-120 pers este ideala!!!
iulik_flore
Postat pe 5 Iulie 2009 22:53
si noi o sa avem la nunta,mini fantana de ciocolata!
pe barul unde va sta aceasta fantana,am cumparat cateva cutii de ciocolata,farfurii mici ,betisoare pt frigarui,servetele,fructe,bomboane de ciocolata si piscoturi...o sa va arat si poze ,dupa ...sa imi ziceti ce parere aveti:)
grace000420
Postat pe 7 Iulie 2009 10:14
De la: grace000420, la data 2009-07-07 10:14:57si noi o sa avem la nunta,mini fantana de ciocolata!
pe barul unde va sta aceasta fantana,am cumparat cateva cutii de ciocolata,farfurii mici ,betisoare pt frigarui,servetele,fructe,bomboane de ciocolata si piscoturi...o sa va arat si poze ,dupa ...sa imi ziceti ce parere aveti:)


ce pofta mi-ai facut
laura02maria
Postat pe 7 Iulie 2009 15:34
Nu e chiar deloc scump fetelor....cea care se ocupa cu decorul mie imi pregateste si masa cu fructe plus fantana cu ciocolata.a zis doar ca are nevoie de 4 kg de finetti pt 140 pers.
grace003252
Postat pe 15 Iulie 2009 01:56
fetelor, dar spuneti-ne si nou va rugam frumos, cat v-a luat pana la urma???

asta ma intereseaza cel mai mult.

pretul
iulik_flore
Postat pe 16 Iulie 2009 09:48
De la: grace003252, la data 2009-07-15 01:56:44 Nu e chiar deloc scump fetelor....cea care se ocupa cu decorul mie imi pregateste si masa cu fructe plus fantana cu ciocolata.a zis doar ca are nevoie de 4 kg de finetti pt 140 pers.



Pentru ce-ti trebuie 4 kg de Finetti? Pentru fantana de ciocolata? Ca...din cate stiu eu ( si crede-ma ca stiu ) aceasta fantana functioneaza cu ciocolata speciala ( fulgi sau tablete, in functie de fantana ).
poshevents
Postat pe 19 Iulie 2009 16:10
Buna.
Eu am avut la nunta o fantana de ciocolata inchiriata. Recunosc, am platit ceva mai mult (500 euro), dar am avut o fantana cu 7 etaje si totul, adica masa, fructele, ciocolata, toate aranjamentele au fost facute de firma care mi-a inchiriat-o. A iesit superb, doar ca lumea s-a uitat la ea, s-au pozat cu ea, dar putini s-au apropiat de ea ca sa manance. Desi noi am mers la fiecare in parte si i-am indrumat catre ea
La fel credeam si eu, ca poate ar fi mai bine sa imi cumpar una decat sa inchiriez si de ziua mea (care a fost cu 10 zile inainte de nunta)am primit cadou o fantana de 4 etaje de la sotul meu. Si cand am incercat sa o folosesc, m-am bucurat foarte tare ca am ales optiunea cu inchirierea. Am incercat tot felul de siretlicuri cu ciocolata citite de pe internet, dar nu a vrut deloc sa curga asa cum ar trebui. Este deci destul de greu de folosit si nu este buna orice ciocolata. Si, in plus, trebuie sa existe o persoana care sa se ocupe numai de fantana. Trebuie sa taie fructe, sa le arate oamenilor ce e de facut... De-astea.
P.S. Eu am avut nunta in 2008, pe 1 martie. Iar fantana pe care mi-a cumparat-o sotul meu in februarie a costat aproape 200 de euro. Poate anul asta criza economica a facut si fapte bune si a scazut si preturile la astea
ciella
Postat pe 20 Iulie 2009 13:23
da, dar sincer mi se pare extrem de mult 500 de euro

prefer sa cumpar eu fructele si sa vb cu cei de la bucatarie sa mi le aranajeze pe betisoare de frigarui.
iulik_flore
Postat pe 20 Iulie 2009 18:16
Pai da, dar in pachetul fantanii de ciocolata nu costa doar fructele - costa ciocolata, fructele, biscuitii...etc ( ce sa mai pune pe masa ), personalul pentru servire, plus ca trebuie sa pui si uzura fantanii si trebuie sa-ti scoti si investitia. O fantana din aceea de 1.35m daca o cumperi din Romania te costa 10 000 euro, iar daca o cumperi din afara te costa cca. 4 000 euro ( dar trebuie sa platesti banii in avans si stai cu emotii pana ajunge coletul ).
Si eu am fost mireasa si stiu cum este cand ai un anumit buget, dar sa nu gandim superficial. Am intalnit mirese care imi spuneau: Pai da, dar n-o sa se manance multe fructe/biscuiti/marshmellows...etc si nici ciocolata...bine-nteles ca n-a fost asa - intrucat aperitivul s-a servit la 1h30 dupa venirea invitatilor, toti au dat navala...veneau si isi luau si la masa fructe taiate/biscuiti...etc.La alte nunti fost bataie pe ciocolata ( isi puneau si in pahar )...
La agentia mea se-ntampla la fel - fantana de 1.35m costa mai scump decat celelalte, pentru ca si investitia a fost pe masura.

P.S. Sper ca n-am deranjat pe nimeni cu interventia mea...am vrut doar sa explic si punctul de vedere al prestatorului de servicii.
poshevents
Postat pe 21 Iulie 2009 13:32
Eu una inteleg....dar si pentru mine 500 de euro e destul de mult...
Cypcip
Postat pe 21 Iulie 2009 15:08
Ah! Si am uitat sa precizez ca eu am inchiriat fantana din Bucuresti, iar eu sunt din Slobozia(120 km distanta de Buc), deci a intrat si transportul. Oricum, a iesit superb, iar oamenii au fost incantati, iar eu nu am considerat ca a costat mult, pentru ca invitatii au apreciat surpriza si astfel a crescut si darul. Si, in plus, nunta am vrut sa fie speciala, superba si nu am facut-o pentru bani. Am mai avut si limuzina (as fi vrut masina de epoca sau trasura cu cai, dar nu am gasit la momentul ala, asa ca am ales limuzina) si am mai avut si un tort spectaculos adus tot din Bucuresticare a costat la fel de mult . Dupa nunta am fost sunata de catre invitati si felicitata ca a iesit superb, ca au fost super incantati si multe alte laude. Si, recunosc, cea mai mare surpriza pentru invitati a fost nasa, insarcinata in 7 luni, care, pe langa faptul ca e foarte frumoasa, e si foarte dulce si a impresionat pe toata lumeaa. Pentru asta am fost cea mai felicitata . In fine! Scuze pt
Ideea e ca surprizele de genul asta isi merita toti banii pentru ca in general si-i si scot. Parerea mea...
ciella
Postat pe 21 Iulie 2009 15:43
poshevents, spune-mi te rog cat costa cea mai mica fantana de ciocolata la agentia ta?

eu am gasit cu 400 ron

intr-adevar asemenea surprize vor fi apreciate si isi merita banii

dar fetelor...trebuie sa ne mai intindem si cat ne ajunge plapuma

ca asa...toti si toate dorim....te miri ce chestie...si eu visez...la cai verzi pe pereti cum s-ar spune...dar de unde???

ps: poshevents te rog sa imi raspunzi, poate voi putea deveni un potential client.

iti multumesc
iulik_flore
Postat pe 22 Iulie 2009 13:15
Fantana de ciocolata cu aranjamente de fructe pentru Cluj si imprejurimi: www.chocoking.ro
MadK
Postat pe 24 Iulie 2009 19:39
daca va intereseaza www. burchocolat.ro
pretul variaza in functie de cate pers sunt la nunta
cam 3eur de persoana
mi se pare foarte acceptabil si ciocolata este adusa din belgia
un numar pt contact: 0751150563
krys_tyna01
Postat pe 28 Iulie 2009 08:13
multumim...chiar am intrat
iulik_flore
Postat pe 28 Iulie 2009 17:55
buna sunt mai noua pe aici si as vrea si eu sa stiu de unde as putea sa achizitionez o fantana de ciocolata ptr nunta?ast raspuns multumesc
symy_grace
Postat pe 16 Septembrie 2009 14:25
De la: symy, la data 2009-09-16 14:25:19buna sunt mai noua pe aici si as vrea si eu sa stiu de unde as putea sa achizitionez o fantana de ciocolata ptr nunta?ast raspuns multumesc


si io...da' pana acum nu mi-a zis nimeni de unde si mai ales un pret concret sau cat de cat.....
iulik_flore
Postat pe 16 Septembrie 2009 20:14
zicea cineva mai sus: 500 de euro cu tot cu personal, frucute, ciocolata,etc...
cristinne83
Postat pe 17 Septembrie 2009 10:41
Si eu as vrea sa cumpar o fantana de ciocolata pt. nunta. M-ar interesa de unde se poate cumpara si ce investitie presupune (pretul fantanii ca atare + produsul - ciocolata ?-). Daca stoe cineva sa-mi spuna. Va multumesc anticipat.
grace003386
Postat pe 17 Septembrie 2009 11:34
Si eu as vrea sa cumpar o fantana de ciocolata pt. nunta. M-ar interesa de unde se poate cumpara si ce investitie presupune (pretul fantanii ca atare + produsul - ciocolata ?-). Daca stoe cineva sa-mi spuna. Va multumesc anticipat.
grace003386
Postat pe 17 Septembrie 2009 11:35
Imi spune si mie cineva de unde se poate cumpara fantana de ciocolata + produsele necesare si care sunt costurile? Va multumesc.
grace003386
Postat pe 17 Septembrie 2009 11:39
Vrei tu sa cumperi ca sa o ai si dupa nunta? Sau vrei sa apelezi la o firma care inchiriaza fantana? Daca e vorba de a doua varianta, pretul e aproximativ 10-15 lei de persoana - vorbesc despre o firma din Cluj, vezi www.chocoking.ro, nu stiu cele din Bucuresti! - in care intra fantana + ciocolata si aranjamente personalizate de fructe. Fantana de ciocolata functioneaza cel mai bine cu ciocolata speciala, deci alea sunt povesti, ca bagi Finetti sau mai stiu eu ce, ca nu va manca nimeni, trebuie sa pui si ulei ca sa curga. Acea ciocolata speciala de obicei e belgiana si costa!
Daca vrei sa cumperi, nu prea merita, pentru ca vei lua o fantana mica, cele mari sunt scumpe. Iar o fantana mica nu va face fata la o petrecere mare, cum e cea de nunta.
MadK
Postat pe 17 Septembrie 2009 15:43
Buna fetelor!

Pentru fantana de ciocolata, exista mai multe optiuni:
Varianta 1- full- 950 RON:
-1 fantana de ciocolata, ciocolata(nelimitata)- alba,neagra cu lapte,amaruie(in functie de preferinta),fructe-minim 5 sortimente,minicroissante umplute cu diferite creme(ciocolata,vanilie,sampanie),betisoare,servetele,platouri
,farfurii de unica folosinta,decor format din 2 suporti de metal,lumanarele(daca este cazul),una sau doua persoane care se ocupa de buna functionare a aparatelor

Varianta 2 - inchiriere 1 aparat- 500 RON:
-1 fantana de ciocolata, ciocolata(nelimitata)alba,neagra cu lapte,amaruie(in functie de preferinta),o persoana care se ocupa de buna functionare a aparatului

Varianta 3 -inchiriere 2 aparate - 900 RON:
-2 fantani de ciocolata, ciocolata(nelimitata)alba,neagra cu lapte,amaruie(in functie de preferinta),o persoana care se ocupa de buna functionare a aparatelor
Bonus - fantana de sampanie(sampania,vinul este adus de client)


Varianta 4 - inchiriere fantana de sampanie - 200 RON
Fantana de sampanie se inchiriaza numai impreuna cu fantana de ciocolata

Durata serviciului - 4 h ,dar la cererea clientului se poate mari cu maxim 2 h fara costuri suplimentare
Lilly_s
Postat pe 15 Martie 2010 15:17
De la: grace003386, la data 2009-09-17 11:35:04Si eu as vrea sa cumpar o fantana de ciocolata pt. nunta. M-ar interesa de unde se poate cumpara si ce investitie presupune (pretul fantanii ca atare + produsul - ciocolata ?-). Daca stoe cineva sa-mi spuna. Va multumesc anticipat.

eu mi-am cumparat fantana cu 3 nivele, capacitate 1kg de ciocolata si m-a costat 170 lei...betisoare mici am vazut de plastic colorate la 20 lei 200 buc. Mai punem fructele si piscoturi si mai ales decorul de fructe care trebuie sa fie tot pe 3 nivele ca si fantana. Toata afacerea ajunge la 400 lei. De inchiriat am vazut cu 100 euro pt 100 persoane. Deci e mai rentabil sa o cumpar si sa o folosesc apoi cu orice alta ocazie. Nu regret ca am dat banii pe ea si de-abia astept nunta sa vad reactia invitatilor
Fantana am dat comanda pe internet
je_ramy
Postat pe 28 Martie 2010 17:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce fotografi sa NU alegeti la evenimentele importante: nunti, botezuri, cumetrii! 3 De la: kudika_974782 15 Noiembrie 2017 20:56
AJUTOR!!!Pot face cununia religioasa de 2 ori? 29 De la: vyrtual 5 Ianuarie 2010 20:14
Cameramanul profesionist pentru nunta ta 35 De la: Diamond 24 Iulie 2010 21:47
Ce este cel mai important in meniul nuntii? 39 De la: Diamond 24 Iulie 2010 02:16
cum se aseaza nasii la masa? 34 De la: elissa_grace 28 Noiembrie 2015 13:57