Setari Cookie-uri

Daruri pentru cununia civila.....

Buna...am si eu o mica-mare problema..:D.In septembrie sunt invitata la nunta...dar se face doar cununia la starea civila...dupa care va fi masa la un restaorant...!Ce se duce ca si dar pentru miri?...stiu ca flori...dar se dau si bani?...sau banii doar pe cand va fi nunta cu totul...?Chiar nu stiu...!Sper sa ma puteti ajuta..va multumesc anticipat...:*
Cinghy
Postat pe 3 Iulie 2009 14:50
la cununia civila se aduce cadou si flori bineintels. nu trebuie sa dai bani pentru ca nu e nunta in sine. mai ales ca tu spui ca va fi facuta si nunta. la nunta dai bani.
carmela_grace
Postat pe 3 Iulie 2009 15:07
De la: carmela, la data 2009-07-03 15:07:47la cununia civila se aduce cadou si flori bineintels. nu trebuie sa dai bani pentru ca nu e nunta in sine. mai ales ca tu spui ca va fi facuta si nunta. la nunta dai bani.


Si daca nunta va fi abia la anul?
Atunci?
Tot doar flori si cadouri?
Anul asta cununia va dura ca o nunta la restaurant cu muzica, mancare, tort si cam toate cele.......

adika_healthy
Postat pe 3 Iulie 2009 15:55
- Adika foarte interesanti acesti prieteni deci ei fac o cununie civila la restaurant si asteapta sa vina lumea la ei pregatiti ca pt o nunta, iar la anul fac nunta si normal sa te duci si at si sa le pui din nou o gramada de bani...

- mai gandestete daca pui bani si acum si la anul - as fi curioasa ei la nunta ta cat o sa puna sau cat au pus daca ai avut nunta

- eu nici nu stiu ce sa-ti spun daca aceasta cununie e ca o nunta, banuiesc ca mireasa nu va aveea o rochita de mireasa restul va fi la fel sa te duci cu un cadou mai scump
laura02maria
Postat pe 3 Iulie 2009 16:12
De la: lauramaria, la data 2009-07-03 16:12:42- Adika foarte interesanti acesti prieteni deci ei fac o cununie civila la restaurant si asteapta sa vina lumea la ei pregatiti ca pt o nunta, iar la anul fac nunta si normal sa te duci si at si sa le pui din nou o gramada de bani...

- mai gandestete daca pui bani si acum si la anul - as fi curioasa ei la nunta ta cat o sa puna sau cat au pus daca ai avut nunta

- eu nici nu stiu ce sa-ti spun daca aceasta cununie e ca o nunta, banuiesc ca mireasa nu va aveea o rochita de mireasa restul va fi la fel sa te duci cu un cadou mai scump


cam ceva de genul acesta vi fi cununia la care ma duc eu...va fi ca si o nunta...dar fara cununia religioasa...si masa va fi la un restaorant(50 d pers aprox.)...iar mireasa nu va purta rochita...si vor sa faca nunta la anu'...deci ma gandesc ca un buchet de flori si un cadou de nunta ar fi suficient...bani p cand va fi nunta...:)
Cinghy
Postat pe 5 Iulie 2009 18:18
De la: Adika, la data 2009-07-03 15:55:10
De la: carmela, la data 2009-07-03 15:07:47la cununia civila se aduce cadou si flori bineintels. nu trebuie sa dai bani pentru ca nu e nunta in sine. mai ales ca tu spui ca va fi facuta si nunta. la nunta dai bani.


Si daca nunta va fi abia la anul?
Atunci?
Tot doar flori si cadouri?
Anul asta cununia va dura ca o nunta la restaurant cu muzica, mancare, tort si cam toate cele.......



atunci e problema lor ca vor sa faca 2 petreceri cu dar. eu daca as fi in situatia asta poate ca m-as duce doar la nunta sau poate ca merg doar la cununie si la nunta nu mai merg, pentru ca e ABSURD sa ai pretentia ca cei care vin la cununie sa iti dea dar si la nunta sa iti dea alt dar. daca ar fi asa hai sa facem cu totii cate o petrecere la cununia civila si alta la cununia religioasa ca sa ne imbogatim
la vremurile care sunt nu cred ca isi permite cineva sa faca asa ceva. am si eu o ruda care a facut cununia civila acum 2 saptamani si nunata o are in septembrie. petrecerea de la cununie s-a tinut la restaurant cu lautari si tot tacamul exact ca la o nunta. insa nu s-a cerut dar. a facut petrecerea ca asa a vrut ea fara nici o pretentie materiala. iar daca la cununia civila a avut 50 de invitati la nunta va avea peste 200.
carmela_grace
Postat pe 6 Iulie 2009 16:19
anul trecum am fost la un prieten care a facut cununia civila si a facut petrecerea la restaurant. insa a anuntat pe toata lumea ca el nu va face si cununia religioasa. deci atunci automat am mers cu dar de nunta, pentru ca stiam ca nu va mai fi o a doua petrecere
carmela_grace
Postat pe 6 Iulie 2009 16:21
Asa stiu si eu, la cununia civila se vina cu un cadou clar si asta e din mosi stramosi:)) iar la nunta cu bani ca dar. Daca viitoarea pereche isi permite sa faca petrecere la un restaurant atunci bafta lor, insa se vine cu cadou clar, se zice: cadou de casa, cadou pt tinerii casatoriti , de aceea cadourile la cununie sunt in general obiecte pt casa, marea majoritate de bucatarie: diversi roboti, aparate de gatit, servicii de portelan, tacamuri scumpe, tablori, lenjerii misto de pat si alte alea..pt ca tinerii casatoriri se presupune ca se vor muta la casa lor, sau in casa noau,etc si au nevoie de toate.. Cadoul de cununie nu trebuie din punctul meu sa fie luat asa IN RAS, CA IN BATAIE DE JOC, INSA nici ceva f scump incat daca ai face echivalentul sa ajungi ca ai da mai mult ca la nunta. Eu am fost la foarte multe cununii la miri care au organizat o petrecere de cununie civila si una de nunta, diferenta de timp la evenimente fiind minim 3 luni pana la un an si am dus: o data un aparat de gatit la aburi pe care am dat 270 de ron, o data am dus un serviciu de portelan din 60 de piese superbb si f modern pe care am dat 400 de ron (era o verisoara f apropiata), o alta data am dus o lenjerie de pat brodata si f frumoasa pe care tin minte ca am dat 220 de ron, o data m-am dus cu un cuptor cu microunde de 300 de ron, o alta data am dus un aparat foto digital pe care am dat 550 de ron (anul trecut), dar au fost niste prieteni ff buni ai iubitului meu asadar a tinut sa cumpere special ceva ce chiar nu avea, cum era camera foto, indiferent de pret, tinea prea tare la ei chipurile;)) si aia a fost. Trebuie sa te interesezi inainte daca poti, cam ce au nevoie, ce nu au, sau ce ar avea nevoie, eu asa stiu ca se face, se discuta cu parintii lor, daca iti sunt prieteni si se intreaba, sau se vine cu ceva ce le va fi folositor indiferent daca vor avea 2 sau 3 seturi .. mai nasol e sa nu vina 2 insi cu 2 cuptoare cu microunde spre ex;))), e un cadou mai pretentios si nu prea ai ce face cu 2.. fata de 2 lenjerii spre exemplu.
cristinne83
Postat pe 7 Iulie 2009 13:16
- da si eu am primit un cuptor cu microunde cu toate ca aveam unul deci am 2 unul l-am dat la mama, ce sa fac cu 2

- ar tb sa existe o lista cu ce au ei sau ce isi doresc, sau cei care dau cadoul sa se orienteze mai bine sa nu existe riscul sa fie 2 cadouri la fel

- lenjeriile de pat de calitate sunt bine venite ori in ce numar
laura02maria
Postat pe 7 Iulie 2009 15:32
atunci cand la cununie ai o gramada de invitati... ce faci? doar nu-i bagi in casa.. scoti mobila sa incapa ei... logic e sa faci petrecerea la restaurant!

deci sa nu incurcam cele 2 evenimente chiar daca ambele au loc la restaurant!

la cununie cadou, la nunta dar de bani...

distractie placuta!
enna_grace
Postat pe 18 Iulie 2009 22:26
De la: Nyuszika, la data 2009-07-03 14:50:16Buna...am si eu o mica-mare problema..:D.In septembrie sunt invitata la nunta...dar se face doar cununia la starea civila...dupa care va fi masa la un restaorant...!Ce se duce ca si dar pentru miri?...stiu ca flori...dar se dau si bani?...sau banii doar pe cand va fi nunta cu totul...?Chiar nu stiu...!Sper sa ma puteti ajuta..va multumesc anticipat...:*


RESTAURANT. Cu "u", nu cu "o". Si ai scris cu "o" de doua ori. Vaaaaai!


Un cadou de bun gust, nu foarte scump, si un buchet de flori. Sau mai bine doar un buchet de flori, daca tot urmeaza petrecerea de nunta mai incolo.
Lexadee
Postat pe 19 Iulie 2009 14:01
fetelor...nu stiu ce sa zic...

acum fara suparare, dar dc fac la restaurant va dati seama ca de cele mai multe ori, ei platesc un meniu ( ca nu vin cu mancarea de acasa) si dupa parerea mea, un mic ajutor financiar ar fi bine-venit.

chiar dc au nunta mai tarziu, asta nu are nici o relevanta...sunt cazuri si cazuri ce-i drept dar nu vedeti ca in ultima vreme oamenii au inceput sa dea bani nu doar la botez ci si la mot sau la turta.

la sora mea, la taierea motului nepotelului meu, au fost f multi oameni care au venit cu bani desi a facut acasa pe langa cadouri. media a fost cam 300 ron de cuplu.

noi am fost la un alt mot, al fiului viit nostri nasi, maj invitatilor ( prieteni f apropiati si rude) au venit tot cu bani. aici media a fost cam 100 euro. noi, am cumparat totusi cadouri. si la nepotelul nostru tot asa.

la o alta turta a unei fetite, tot facute acasa, am dat 2 mil plus cadou.

deci...cam asta e...o sa ajungem sa dam bani si la zile de nastere.

cand sora mea a avut cununia ( pe care a facut-o separat de nunta) a ramas cu vreo 60 mil, asta in 2004 si o groaza de cadouri. intr-adevar, ea a facut la restaurant. dar a primit 7 seturi de oale identice

noi am fost acum 2 ani la o cununie, care a fost cu 2 sapt inainte de nunta si am cumparat cadou (bine nu f scump, un set de pahare, flori dar am dat si bani. mai putin ca la nunta...dar am dat.

parerea mea, ptr cei care fac cununia la restaurant, mai bine dati bani decat sa luati cadou. SINCER! BANII SUNT MULT MAI APRECIATI. oamenii au mai multa nevoie de ei. dc isi doresc ceva isi cumpara singuri din banii respectivi.

ps: la cununie la sora mea, intr-adevar, noi nu am mai dat bani, dar am convenit cu ea, ca eu sa ii cumpar intreaga tinuta e cununie: rochie+pantofi.
iulik_flore
Postat pe 19 Iulie 2009 17:04
[quote name='iulika_flore' date='2009-07-19 17:04:54'cand sora mea a avut cununia ( pe care a facut-o separat de nunta) a ramas cu vreo 60 mil, asta in 2004 si o groaza de cadouri. intr-adevar, ea a facut la restaurant. dar a primit 7 seturi de oale identice

urat de tot - multe persoane habar nu au sa cumpere un cadou - doar se gasesc in treaba - in vine sa-i cand ii vad si ii aud ce le debiteaza mintea uff
laura02maria
Postat pe 20 Iulie 2009 16:06
nuuuuu laura maria stai ca iti zic k mori de ras

in per aia, setul acela de oale era la mare reducere in Carreffour

pus pe un mare stativ, bineinteles ca toata lumea venea, le vedea, le desfacea, le arunca de colo-colo

era vreun 1 mil setul

eu in vremea aceea lucram in carff si tocmai ce constatasem ca oalele cu pricina au avut mare succes din cauza pretului

erau vreo 12 la set si includeau oale mici si mari cu capace din sticla si aveau de la ibric pana la tigaie...

in fine...mi-a oprit si mie vreo 2 pe care a zis bineinteles ca mi le da moca ca acum doar nu era sa vina si ea tot cu ele cadou
iulik_flore
Postat pe 20 Iulie 2009 18:22
De la: lauramaria, la data 2009-07-20 16:06:38[quote name='iulika_flore' date='2009-07-19 17:04:54'cand sora mea a avut cununia ( pe care a facut-o separat de nunta) a ramas cu vreo 60 mil, asta in 2004 si o groaza de cadouri. intr-adevar, ea a facut la restaurant. dar a primit 7 seturi de oale identice

urat de tot - multe persoane habar nu au sa cumpere un cadou - doar se gasesc in treaba - in vine sa-i cand ii vad si ii aud ce le debiteaza mintea uff

pt cineva care o ia de la zero cred k este un cadou potrivit ... ex noi care plecam de-acasa cu lucrusoarele cumparate cu banutii nostri ... putine dar utile ... ... dar chiar 2 ?
hai sa nu fim rautacioase ... nu toata lumea are inspiratie ...
paullyss
Postat pe 20 Iulie 2009 21:58
omg.....7 seturi de oale cu siguranta o sa le ramana si urmasilor vreo 2 seturi.Cand cununia civila e facuta separat de cea religiasa,tinerii insuratei prefera banutii,cred eu,sa acopere macar un sfert din cheltuiala cu restaurantul,muzica etc.
adinaelena_grace
Postat pe 21 Iulie 2009 00:49
paullyss nu sunt de loc rautacioasa sunt doar realista suntem un popor cu ratiune chiar daca esti incepatoare parerea mea ca a duce un cadou doar sa te scapi de el - sa ajungi sa duci aceleasi oale care se duceau si la mama la nunta sau cum am primit eu 2 cuptoare cu microunde - te mai documentzi inainte sa nu te faci de ras sunt foarte multe produse care cu siguranta nu vor fi bis si de care chiar ai nevoie la inceput de drum (servicii de cafea, de masa, vaze, cristaluri, tablouri, caricaturi, icoane, portrete brodate, statuete, argintarie, obiecte personalizate) sau daca nu te pricepi deloc dai banuti in plic....
laura02maria
Postat pe 21 Iulie 2009 07:44
iulik_flore
Postat pe 22 Iulie 2009 13:32
eu tot timpul am intrebat;

nu e o rusine sa intrebi..doar daca nu vrei sa duci vreun cadou ff special si ff scump, asa da. faci o surpriza si nu mai intrebi, insa cand e vorba de lucrursoare d-astea, intrebi bai nene ca nu te doar gura: eu inaintea unei cununii anul trecut tin minte ca am ajuns in altex , am sunat-o poe mireasa si am inceput f dragut: vrem sa venim diseara si cu un cadou ca asa e frumos, asadar sa nu o iei ciudat dar nu vreau sa ai 3 lucrurir la fel, asadar zi-mi repede ce nu ai..Mireasa bineinteles cu bun simt: "nu ca nu, ca vai, nu trebuie, mersi, dar hm, nu e nevoie,etc".. insa eu am inceput mergeam printre rafturi si o intrebam: ai robot de bucatarie, ea: da am, fier de calcat: da, cuptor cu microunde: da, oale, farfurii, etc, etc etc etc..am luat-o pe rand. pana am ajuns disperati de intrebam si de masina de spalat si alte nebunii mariii insa mirii din pacate primisera cam de toate si mie imi venea sa mor de ciuda ca eu vroiam sa le iau si cadou, ca in afara de bani toata lumea venea si cu cadou ca deh, asa era frumos.. suparata nevoie mare am ajuns la raionul: camere foto si telefoane: si ii intreb parcaamintindu-mi ca tot timpul in conedii ne cereau aparatul foto imprumut: nu v-ati luat inca aparat foto , nu?:D la care ea: nu, de ce? la care eu.. ee de ce!!! yes!!!!!! si paaa ne vedem diseara!
:))
a fost f tare! asa ca deh, am reusit!

2. la o alta cununie, a verisoarei mele, mama a intrebat-o pe soacra mica, pe matusa mea ce au nevoie mirii, etc. si asa am aflat ce era de cumparat..
deci se poate. doar intrebad;)
cristinne83
Postat pe 22 Iulie 2009 21:52
cristinn
laura02maria
Postat pe 24 Iulie 2009 08:41
la fel am procedat si eu...stiam k aveau sa-si amenajeze casa mai wild , simpatizanti de peisaje deosebite din natura , asa k ... nu a fost prea greu sa surprind , cu atat mai mult k ma consultam in permanenta cu mireasa ...
ce am vrut sa spun este k nu trebuie sa ne suparam dc primim 2 cadouri identice ... asta e ... dc nu te bucuri tu de ele poti sa faci cadou mai departe ...
paullyss
Postat pe 24 Iulie 2009 12:45
De la: paullyss, la data 2009-07-24 12:45:17la fel am procedat si eu...stiam k aveau sa-si amenajeze casa mai wild , simpatizanti de peisaje deosebite din natura , asa k ... nu a fost prea greu sa surprind , cu atat mai mult k ma consultam in permanenta cu mireasa ...
ce am vrut sa spun este k nu trebuie sa ne suparam dc primim 2 cadouri identice ... asta e ... dc nu te bucuri tu de ele poti sa faci cadou mai departe ...


nici io...da' nici 7
iulik_flore
Postat pe 24 Iulie 2009 19:41
Salutare fetelor!! M-am distrat copios cand am vazut 7 seturi de oale !!! Super tare!! Intr-adevar si eu sunt de acord trebuie inainte sa intrebi, asa s-a intamplat si la nunta surorii mele, bine ei au avut cununia civila inainte cu o zi de nunta si atunci fiecare a ales cum sa aduca cadourile ori sambata la cununia civila ori duminica, dar s-a intrebat, desi nu au fost prea multe cadouri, nuntasi au ales sa dea bani!
lucky_happy
Postat pe 2 August 2009 12:54
La cununia civila te duci clar numai cu CADOU SI CU FLORI. e treaba lor daca vor sa faca la restaurant. Insa ai sa duci un cadou mai bun... vezi tu.. te descurci. L nunta "aia" mare se dau bani.

Iar in ceea ce priveste darurile de la nunta, daca cineva spunea ca a primit 7 seturi de oale... eu am primit "n" seturi de boluri, castronele, castronase.. si.. ma-sa! am podul plin de castroane... Apropiatii si neamurile mele m-au intrrebat dinainte ce sa imi ia, ce mi-ar trebui.. si mai clar de atata, unde mi-am permis.. adik la a cei din partea mea.. le-am CERTUT SA IMI SPUNA CE INTENTIONEAZA SA IMI CUMPERE! ca sa nu imi faca vreo surpriza sau sa imi ia ceva de care eu nu am nevoie.. Asa ca mamai-mea mi-a luat un mixer.. de fapt l-am luat eu pe care l-am vrut si ea a decontat.. o matusa mi-a luat un robot.. si ea mi-a decontat.. Mai exact eu mi-au spus banii in care sa ma incadrez.. si ei mi-au luat.. cu o domnisoara de onoare am fost si am luat un cuptor cu microunde...
Cel mai mult mi-au placut lenjeriile la nunta. Si cred ca niciodata nu ai cum sa dai gres daca iei o lenjerie buna, de calitate.. ca de alea ai nevoie mereu.. Niciodata nu sunt prea multe.


Am un prieten care s-a insurat si a primit 5 cuptoare cu microunde care nici macar nu erau de marca buna.. Erau d-alea de "firma de blugi".. Groaznic.. Eu dupa nunta cand am inceput sa deschid.. si sa vad ca in mai toate aveam castroane.. m-au apucat nervii...

Cand am primit cadourile am incercat sa tin o evidenta sa stiu care.. ce mi-a dat.. sa stiu si eu ce le dau...
lady_me
Postat pe 3 August 2009 14:45
ce aiurea sa duci la cununie castroane, lampi, pahare su alte rahaturi de 50 de ron setul:)) e bataie de joc frate.. du-te la cununie cu un cadou mai costisitor ca altfel ii iei in ras pe bietul cuplu de insuratei...daca faci la restaurant cununia civila e minim 100 de ron meniul de persoana, iar daca faci masa organizata acasa, in curte, in propriul living, etc.. tot 500 de ron de persoana te-ar costa sa zicem "meniul", asa ca .. sa vii cu un cadou sa ii iei in ras asa, mi se pare jignitor..mai bine stau acasa decat sa ma fac de ras asa!
Din mosi stramosi se zicea ca te duci la nunta&cununia unui tanar cuplu, ca sa il ajuti, mai cu un cadou, mai cu bani,etc.. nu te duci chiar sa faci paguba, daca profit nu, macar paguba sa nu faca din cauza ta;))
cristinne83
Postat pe 3 August 2009 17:05
500* = am vrut sa zic 50 de ron, adica 500 mii vechi:). scuze..
cristinne83
Postat pe 3 August 2009 17:06
fetelor...acum mai e si dupa posibilitati

si pe mine m-ar deranja de ex dc din parte unor oameni cu bani la care nu m-as astepta as primi o rama foto

in rest nu-i cu suparare...gasim intrebuintare la orice

cat despre lenjerii si eu am aceeasi parere sunt oricand binevenit
iulik_flore
Postat pe 4 August 2009 00:26
- lady_p cam asa sa procedat si la mine cu cine sa putut - am vrut perdele si am primit banii pt a le cumpara le-am ales eu, care mi-au placut si nasii au venit tot cu perdele ca stiau ca ne mutam in casa noastra si ne lipseau asa ca au fost bine venite


- iulika_flore ai dreptate dar sa stii ca exista varianta si sa nu primesti nimic eu am patit si chiar imi erau datori cu un cadou si eu am dus la nunta lor un cadou - dar asta e, mergem mai departe

- daca stau sa ma gandesc nici florile nu le-am primit inapoi - chiar si de la o vara dulce de a mea la care am fost la nunta cu 2 ani in urma si am dus si eu si mama flori - stiu ca ma luat crini imperiali superbi si nimic la nunta mea cand i-am vazut fara flori
laura02maria
Postat pe 4 August 2009 07:54
la cununia civila se duc intotdeauna cadouri pentru casa...asa e moda si oricat de moderni am fi asta nu trece ...chiar si in afara se care asta...eu la mine la logodna am primit cesti cafea(atatea incat daca as chema oadat tot cartierul la cafea si tot ar mai ramen seturi nefolosite ), seturi de farfurii, de tacuri(asta chiar mi-am dorit dar nu am primit), un fier de calcat, lenjerii....sunt multe..uitate prin casa si sigur gasesti tu ceva....

absolut toate cadourile primite la cununie eu le-am lasat la mama intr-un dulap si sa le desfac atunci cand voi avea casuta mea...le indragesc mult si o sa incerc sa le conserv intr-o stare cat mai buna..
BarbieGirl_grace
Postat pe 4 August 2009 22:35
vroiam sa zic o faza care mi se pare super tare in spania...aici atunci cand cumperi ceva si specifici ca il dai cadou til impacheteaza gratis si inauntru ii ataseaza un bon cadou fara sa specifice suma care au cheltuito pe cadou...e f de ajutor in caz ca nu ii place cadoul si vrea sa il schimbe, sau doreste alte nuante sau marimi( depinde de cadou)

ar fi atre sa inceapa sa se faca asa sin romania...dar pana atunci ne multumim cu ce e...
BarbieGirl_grace
Postat pe 4 August 2009 22:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ma casatoresc da ma gindesc la seful meu 2 De la: chetegalina 12 Iunie 2010 18:29
Ei ..? tu ce zici ? 39 De la: kudika355503 11 Februarie 2011 18:32
un vot si ptr mine 1 De la: kyry 28 Mai 2009 13:33
Buna ! 6 De la: coryna1c 4 Iunie 2009 15:26
Job pentru acasa 1 De la: marianbt 12 Decembrie 2009 17:35