Setari Cookie-uri

bauturile pt nunta

imi puteti spune si mie cam cata bautura se cumpara pt 150de persoane?cat vin...cat suc...cat aperitiv(martini etc.)???
chiar nu pot sa apreciez...
AndreeaNita
Postat pe 2 Octombrie 2008 13:18
cel mai bine ar fi sa mergi si sa vb cu persoaele care se ocupa de restaurantul unde faci nunta...si-i intrebi pe ei...se pricep f bine...sa-ti dau o idee..mia spus nasa mea care a avut nunta de curand in mare c-am ce a avut:pentru 68 de perechi

-130 kg vin alb(nuj cum e in alte parti da in moldova la nunti se serveste doar vin alb)
-30 sampanii
-250 kg apa
-20 kg suc


asta stiu sigur...restul adik cafea si wisky sau alte bauturi au fost in cantitati mici...gen 2....3...cafele de persoana si o bautura sau doua de fiecare invitat dupa dorintele lor....sper ca ti-ai facut o idee...insa cel mai bine e sa mergi sa vb cu cei de la restaurant...sa-ti spuna o medie...te popic

Postat pe 4 Octombrie 2008 23:08
merci mult...intru pe utima suta de metrii si mi se pare ca nu se mai termina...fac pariu ca nu stiu cand o sa treca .
AndreeaNita
Postat pe 6 Octombrie 2008 10:05

eu voi avea intre 150-170 invitati.
restaurantul pe care l-am inchiriat imi ofera in pretul meniului cafele, sucuri (Cola, Fanta, Sprite si Prigat), apa plata si minerala nelimitat...din punctul asta de vedere nu-mi fac griji.
m-am gandit sa cumpar cam 40 sticle de whisky, dar si tuica in jur de 30 l pt ca am printre invitati destui doritori.
vin, voi lua si alb cam o sticla de persoana, dar si rosu dar mai putin.
nu sunt inca decisa in privinta bauturilor pt doamne...
parerea mea e ca decat sa nu ajunga bautura si sa dam din colt in colt, mai bine sa ramana ca o sa gasim noi unde s-o dam.
raly_uca
Postat pe 7 Octombrie 2008 11:33
buna
este exagerat de multa bautura fetelor ceea ce vreti voi sa luati nici la nuntile de tigani de 300 400 de pers nu se beau 40 de sticle de wisky sau 30 l tuica etc.va spun pt k eu lucrez in restaurant si am servit la ffffffffffffff multe nunti.eu am nunta pe 1 nov, si nu am cumparat decat 12 sticle de wisky 5 de crema de wisky 3 de campari si 120 de sticle de vin la trei sferturi si 30 de litri de vin rosu facut de tata.toate pt 100 de persoane si e multda sa fie si pt a doua zi acasa si pana plec de acasa in ziua nunti
DA FIECARE FACE KM VREA VA PUP
alyna_witch
Postat pe 7 Octombrie 2008 14:58
casa de piatra, Alina Witch! mai ai un pic...poate dupa nunta ne spui exact cam cat a baut lumea, asa e cel mai bine!
eu nu vreau sa-mi imbat invitatii si nici n-am de gand sa etalez toata bautura. se va servi atat cat va fi necesar. fiecare masa va fi supravegheata de un ospatar si un picol care le vor servi oamenilor bautura dupa preferinta.
eu m-am ghidat dupa nunta cumnatei mele de anul trecut. jumatate din invitatii ei vor fi prezenti si la mine, sunt rude. s-a baut f mult whisky, insa ea nu a avut tuica.
acum parerile sunt impartite, nu vreau sa ma contrazic cu nimeni. cu riscul de a ma repeta, prefer sa ramana bautura decat sa nu ajunga. la ciorba de potroace o sa vina f multa lume si o sa folosesc ce ramane.
raly_uca
Postat pe 7 Octombrie 2008 15:23
alyna avem nunta in aceeasi zi si in acelasi oras
eu se pare ca sunt putin in intarziere dar ne redresam noi.
AndreeaNita
Postat pe 8 Octombrie 2008 09:55
Eu va recomand sa faceti calculul bauturilor in functie de persoana. La noi in meniul de la restaurant au fost: 2 cafele, o apa minerala, 2 sucuri, 2 beri, o sticla de vin, 50 g tarie, 1 pahar sampanie. Am suplimentat cu apa minerala (se bea multa, multi o folosesc si la vin), bere (desi credeam ca am luat prea multa, am mai cumparat cateva si de la restaurant , desi luasem inca 150 de cutii), sucuri ( cateva baxuri), vin (o cutie mi-a ramas), vodka s-a mai cerut spre surprinderea mea si am cumparat-o de la restaurant. Au fost care au cerut apa tonica, am comandat-o la bar. Cei de la restaurant nu au servit nimic fara acordul meu sau al miresoiului meu. Toate s-au regasit in nota.
fantome
Postat pe 13 Octombrie 2008 13:50
CE AM AVUT EU PT 80 DE PERS:
-5,6 persoane ;a sticla de sampanie
-1 sticla de vin de persoana-750ml, demisec alb
-cola, fanta 1 sticla de pers, dar cola este ceruta in proportie de 70% din invitati
-wiskey-6 sticle
-votca 2 sticle
-coniac 2 sticle
- gin 3 sticle
- red bull- nu mai stiu excat cat am cumparat dar s-a consumat tt
-apa tonica 12L
-martini: 3 sticle alb, o sticla rosu
-baileys crema de wiskey 3 sticle
-2 cafele de pers
o sticla de 1/2L de apa minerala
-10 l de sucuri naturale:santal de portocale, fructe de padure,grefe, ananas
Nu am avut bere. nu am vrut si nici cei de la restaurant nu ne-au recomandat. Intr-adevar au fost 2 persoane care au comandat de la restaurant bere si am platit-o noi dupa petrecere dar nu-mi pare rau ca nu am avut bere.
noua ne-a ramas foarte multa bautura...adevarul e ca la noi la nunta nu s-a prea baut alcool insa noi am vrut sa fim pregatiti.
caurea_grace
Postat pe 4 Noiembrie 2008 13:13
daca ai nevoie de marturii, am eu de vanzare. 2lei/marturie tip saculet rotund, pe culorile alb , rosu. am si marturii din cristal. depinde cati bani ai. daca vrei imi trimiti un mail si vorbim. iti trimit si poze
cosmina@mysto.ro
123girl
Postat pe 25 Noiembrie 2008 16:05
Pentru bautura se calculeaza astfel:
vin alb = 1 st /pers.
apa 1.5l = 1 st /pers
suc =1 st/pers
tarie=200-250 ml/pers
cafea 1/2
sampanie 100 ml/pers
Trb totusi sa tineti cont de faptul ca o doamna nu bea cot la cot cu un barbat, de exemplu pt vin socotesti doar barbatii...

Postat pe 28 Ianuarie 2009 17:46
si eu va trebui sa iau tot in jur de 35-40 de sticle de wiskey...am hotarat sa punem bauturile pe masa, nu sa tot toarne ospatarii cu tzaraita...la 200 de pers cam cate beri trebuie cumparate? la bautura chiar nu pot aproxima...oricum mai am timp pana atunci...
ditzeta
Postat pe 29 Ianuarie 2009 22:50
e clar ca parerile sunt impartite. eu nu cumpar alte tarii, o sa am decat wiskey si tuica de prune pt ca-mi cunosc invitatii si stiu ca asta prefera, asa ca nu cred ca e exagerata cantitatea mentonata anterior. nici acum nu m-am hotarat ce bauturi sa iau pt doamne, dar intreb si eu in stanga si-n dreapta si pana atunci ma decid. multe persoane au zis sa iau gin, campari si eventual crema de wiskey. eu nu prea beau si de asta nu prea ma pricep.
patronul restaurantului nu ne-a recomandat sa luam bere, a fost de parere ca vinul alb cu apa minerala este cea mai buna solutie. adevarul e ca localul e select si nu prea se cade sa inceapa lumea sa comande bere la halba sau sa bea din cutii
nu vreau sa supar pe nieni, dar asta cred! berea se bea acasa, in bar, la terasa vizionand un meci etc. nunta-i nunta! spritul e cel mai bun!
raly_uca
Postat pe 30 Ianuarie 2009 10:28
hmmm....la capitolul bauturi nu stiu ce sa zic...nu prea ma pricep
aici il voi lasa pe sotul meu sa decida macar atat saracul k in schimb oricum toate deciziile le iau eu
mi-ar placea ca lumea sa nu duca lipsa de nimic iar bautura si mancare sa fie din plin
astfel pe mama mea cred ca va fi

wiskey
coniac???
vin alb
vin rosu?
crema de wiskey
garrone rosu sau martini ptr femei
bere???
apa minearala/apa plata
coca-cola, fanta, sprite
suc natural
red bull
cafea
sampanie ptr primire si tort

acum nu stiu sa zic sigur cate cantitati...

ptr asta asa cum am mai spus il voi consulta pe sotul meu
iulik_flore
Postat pe 30 Ianuarie 2009 11:34
Raly_uca...eu zic ca ai dreptate...nici eu nu voi avea bere la nunta. La cate nunti am fost pana acum...nu am vazut bere. Inainte sa citesc pe forum...eu nu am mai auzit sa se cumpere bere la nunta. Bine...fiecare cu gusturile lor...sau in functie de zona...nu stiu! O sa merg la o nunta pe 21 februarie, are loc la restaurantul unde voi avea eu nunta...si voi fii atenta la bauturi...mai ales la bere...Pupici.
mihaelamitea
Postat pe 30 Ianuarie 2009 11:42
Buna fetelor! Eu sunt Cristiana si sunt mai noua aici....Am observat discutia vostra despre bautura si ma gandeam sa-mi dau si eu cu parerea:-)Eu zic din ce mi-a zis mie proprietarul restaurantului:cam 150 sticle de vin,8-9 sticle de whiskey,apa minerala si plata la greu(o sa se bea foarte multa)crema de whiskey pentru femeicam 5 sticle,suc carbogazos si necarbogazos cam50-60 sticle(aici cam nush,voi ce ziceti..cat suc sa iau?) si nush...cam atat,nu?Am si eu o rugaminte la voi........am cateva persoane care sunt vegetariene...ce sa le ofer in meniu?
Daca vreti sa dati un click pe link si apoi unde scrie AICI...dureaza doar 2 secunde,va rog ma ajutati sa castig http://www.tamagochi.ro/pet-MisKinky Ms mult
Cris_Jovy
Postat pe 30 Ianuarie 2009 14:48
Am uitat sa spun de cafea...care nu trebuie uitata,si sampanie(noi 2 nu prea ne omoram dupa ea)dar trebuie luata
Cris_Jovy
Postat pe 30 Ianuarie 2009 14:57
mai si eu sunt de aceeaºi pãrere cu raly-uca in privinþa beri, na nu stiu fiecare face cum crede ca este mai bine dar eu cu siguranþã nu o sa pun. :
o sa am vin,whisky,apa minerala,apa plata sucuri,ºampanie,red bull, cafea si bãuturã de femei ...(nu sunt inca hotãrâta de care sa iau cred ca o crema de whisky ar merge) ...eu zic ca este suficient

angik_grace
Postat pe 31 Ianuarie 2009 11:48
crema de whisky e f buna pentru femei
si eu vreau si ceva maritini sau garrone, mai degraba martini e mai fin
iulik_flore
Postat pe 4 Februarie 2009 15:44
clar martini in loc de garrone. si cred ca doar ala alb este indicat!
raly_uca
Postat pe 5 Februarie 2009 16:04
fetelor ma bucur ca intalnesc persoane care-mi impartasesc parerile.
trebuie precizat ca ceea ce am scris la acest capitol, este in principiu valabil pt nutile organizate in sezonul estival, cand este ff cald afara.
mult succes!
raly_uca
Postat pe 5 Februarie 2009 16:06
Cinzano? o fi rau? Aveti grija si va luati bauturile din timp se anunta scumpiri f mari!
Cypcip
Postat pe 5 Februarie 2009 16:15
De la: raly_uca, la data 2009-02-05 16:04:40clar martini in loc de garrone. si cred ca doar ala alb este indicat!


da da
iulik_flore
Postat pe 6 Februarie 2009 11:47
doamne fetelor in ce vremuri de recesiune ne-am gasit si noi sa facem nunta
Doamne Ajuta ca totul sa fie bine!!!!
iulik_flore
Postat pe 6 Februarie 2009 11:48
http://www.flu.ro/articole/Moda_si_Stil/Rochia_de_mireasa_cu_trena_.html superbe fetelorrrrrrrrr
iulik_flore
Postat pe 10 Februarie 2009 11:33
De la: AndreeaNita, la data 2008-10-02 13:18:48imi puteti spune si mie cam cata bautura se cumpara pt 150de persoane?cat vin...cat suc...cat aperitiv(martini etc.)???
chiar nu pot sa apreciez...

Postat pe 22 Februarie 2009 17:41
De la: AndreeaNita, la data 2008-10-02 13:18:48imi puteti spune si mie cam cata bautura se cumpara pt 150de persoane?cat vin...cat suc...cat aperitiv(martini etc.)???
chiar nu pot sa apreciez...




Postat pe 22 Februarie 2009 17:42
cred ca trebuie cumparata bautura din belsug. eu n-as suporta sa vina lumea si sa zica, vai, chiar nu mai e cola deloc? sau sa limitez oamenii, aveti voie sa beti doar 2 cafele si doar 200-250 gr de tarie. sunt barbati care beau doar tarie sau doar vin, nu e obligatoriu sa inceapa cu una si sa termine cu alta.
in al doilea rand, eu zic ca e cazul sa recunoastem ca sunt f multe femei care beau, nu chiar cot la cot cu barbatii, dar pe aproape. nu cred ca tre sa le excludem cand facem calculul numarului de sticle pe care tre sa le cumparam.
eu prefer sa ramana o gramada ca am ce sa fac cu ea, decat sa-mi crape obrazul de rusine cand mi se vor cere diverse bauturi. nici sa fiu nevoita sa cumpar apoi de la restaurant, iar nu-mi convine pt ca le platesc triplu.
raly_uca
Postat pe 23 Februarie 2009 15:43
Incercati aici www.DrinkShop.ro
grace001266
Postat pe 3 Mai 2009 16:16
raly_uca

poate ca ai dreptate, insa de unde atatia bani?
dc nu sunt fonduri si trebuie sa ne limitam?
iulik_flore
Postat pe 4 Mai 2009 12:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nasii - obligatoriu casatoriti? 33 De la: iridody 28 Noiembrie 2015 13:04
rochie de mireasa cu guler ( cum aveau printesele) 19 De la: CrissModo 8 Aprilie 2010 21:03
coloarea fistic si somon 3 De la: Cassey 22 Aprilie 2010 14:48
Ce muzica face nunta perfecta? 256 De la: Diamond_grace 17 Octombrie 2018 09:40
bufet suedez la nunta 8 De la: Diamond 24 Iulie 2010 02:26