Setari Cookie-uri

ce sa fac cu gelozia lui bolnavicioasa???

prietenul meu e plecat de 6 luni in starinatate, pot sa zic ca plecarea aceasta ne-a apropiat foarte mult...ne iubim...dar el este exagerat de gelos, nu stiu ce sa mai fac...e gelos si cand ies la plimbare cu sora mea. vrea sa stau toata ziua in casa. au mai ramas 15 zile si vine in tara, nu vreau sa stric totul chiar acum!!
ce sa fac cu gelozia lui??? va rog ajutati-ma!!

oare o sa mai reziste relatia noastra???
grace004128
Postat pe 16 Iulie 2009 01:25
Daca gelozia este exagerata nu mai este vb de gelozia din iubire ci o boala provocata de posesivitate.Barbatul sau femeia trebuie sa inteleaga ca si gelozia are anumite limite si cand aceste limite sunt depasite se transforma in boala si se trateaza la pshiholog.Sfatul meu este sa incerci sa vb cu el si sa ajungeti la un punct comun in legatura cu acest lucru.Bafta!!!
satane2005
Postat pe 20 Iulie 2009 07:19
Petru ca relatia sa mearga trebuie sa-l faci sa inteleaga ca fiecare are spatiul lui privat, momentele lui in care poate sa faca ce vrea fara celalat. Sa iasa cu prietenii, sa stea pur si simplu si sa nu faca nimic.... Aceasi problema o am si eu si incerc sa-l "tratez" pe sotul meu. Toata ziua discutam. Schimbarea vine din interiorul lui. Daca el este constient de pb. asta si vrea sa se schimbe si face ceva in aceasta privinta ... atunci sunteti pe drumul cel bun. Nu spun ca este usor ca nu este deloc, si mai ales daca cei din jurul tau iti spun ca nu e de tine si ca gelozia va distruge relatia voastra e si mai greu. Dar daca va doriti amandoi sa mearga asa va fii. Tu trebuie sa te simti in stare sa te inhami la o relatie de genul acesta. Vezi daca merita, daca nu va fi foarte greu sa-l uiti, daca-l iubesti e si mai greu. Dar pentru tine sa fie bine la final, sa nu te distrugi. Mergeti la un psiholog. Noi mergem si da rezultate. Toate cele bune. Ana
a_m_rusu_grace
Postat pe 20 Iulie 2009 09:37
aceasta boala daca o putem numi asa e tare grea,ce putem face, nimic deosebit decit sa evitam a ne creea singure probleme.
grace003710
Postat pe 20 Iulie 2009 12:21
De la: grace004128, la data 2009-07-16 01:25:05prietenul meu e plecat de 6 luni in starinatate, pot sa zic ca plecarea aceasta ne-a apropiat foarte mult...ne iubim...dar el este exagerat de gelos, nu stiu ce sa mai fac...e gelos si cand ies la plimbare cu sora mea. vrea sa stau toata ziua in casa. au mai ramas 15 zile si vine in tara, nu vreau sa stric totul chiar acum!!
ce sa fac cu gelozia lui??? va rog ajutati-ma!!

oare o sa mai reziste relatia noastra???


draga mea, eu am o relatie asa la distanta de un an de zile, si cu aceeasi problea ma confrunt si eu..
nu prea ai ce sa faci in aceasta privinta, decat sa discuti cu el si sa ajungeti sa faceti anumite compromisuri. Si nu cred ca aceasta reactie e din lipsa de incredere, ci din frica de a nu fi inselat si mai apoi parasit pentru ca a trebuit sa te "neglijeze" o perioada. Iar daca ti-a prins punctul slab, va profita de lucrul acesta. Poti eventual sa il pui in fata faptului implinit: "ma duc la un suc cu fetele."nu o sa accepte din prima, dar va accepta in ideea in care si tu vei respecta anumite conditii de genul: sa nu stai foarte mult, sau sa ii dai beep-uri sau orice altceva! dar trebuie neaparat sa discutati pe aceasta tema, pentru ca daca aceasta situatie se agraveaza... ma gandesc ca pe viitor nu te va lasa sa mergi nici la munca, sau daca vei intarzaia cateva minute acasa... va fi scandal..
eu imi pun aceste intrebari..pentru mine...
multa bafta si multa rabdare!
sper ca lucrurile dintre voi sa se rezolve cel tarziu odata cu venirea lui acasa!

araiya_grace
Postat pe 20 Iulie 2009 16:53
Parerea mea ca ar trebui sa te gandesti foarte bine daca vrei sa continui si sa faci un pas mai mare. Gelozia asta poate duce la lucruri mult mai grave. Poate sunt prea dura in privinta asta, dar personal as termina relatia. Daca de pe-acum te ingrijoreaza situatia, gandeste-te cum va fi mai tarziu si daca vei fi fericita. Am trecut printr-o astfel de experienta si crede-ma ca nu e tocmai placut. Poti ajunge si in situatia in care nu mai poti intoarce capul, nu mai poti sa-ti vezi prietenele sau chiar parintii. Am avut puterea sa rup "lanturile" si sa ma eliberez. Si cum se spune in popor tot rau e spre bine, am acum un sot extraordinar. Se mai spune si ca cine nu este un pic gelos nu iubeste....dar gelozia asta sa fie in limita bunului simt. Iti doresc succes...si poate totusi lucrurile se vor remedia.
crisdany75
Postat pe 20 Iulie 2009 17:01
De la: grace004128, la data 2009-07-16 01:25:05prietenul meu e plecat de 6 luni in starinatate, pot sa zic ca plecarea aceasta ne-a apropiat foarte mult...ne iubim...dar el este exagerat de gelos, nu stiu ce sa mai fac...e gelos si cand ies la plimbare cu sora mea. vrea sa stau toata ziua in casa. au mai ramas 15 zile si vine in tara, nu vreau sa stric totul chiar acum!!
ce sa fac cu gelozia lui??? va rog ajutati-ma!!

oare o sa mai reziste relatia noastra???

DAR EL CE A FACUT TIMP DE 6LUNI ,A STAT INCUIAT IN CASA?CATEODATA BARBATII CAND SE SIMT VINOVATI CAM EXAGEREAZA CU GELOZIA DACA EA EXISTA INTRADEVAR,SAU SUNT DOAR VORBE.AM AVUT RELATIE DE GENU ASTA SI BINE CA SA TERMINAT,DE FAPT CRED CA ASTEA SUNT SI PUTIN PE PSIHIC DE FAPT,NU MAI PUN CA DUPA A 2PLECARE A VENIT SI CU POZE CU O GRAMADA DE FETE ,CA NA BARBATU E BARBAT.ASA CA....
kalis27
Postat pe 20 Iulie 2009 22:56
gelozia e numai si numai bolnaviciasa.nu exista gelozie buna.multe persoane confunda dragostea cu proprietatea si asta nu e bine.printre aceste persoane acum vreun an m-am numarat si eu.acum avand acces la net te poti trata si singur aproape.am citit f. mult pe net despre aceasta boala GELOZIA.e crunta si te face sa te simti din ce in ce mai mic si mai neputincios.astea toate pana intr-o buna zi cand din intamplare am intrat pe yogaesteric si acolo in stanga sunt mai multe chestii prtintre care si ceva parca legat de cuplu si la subtitluri si despre gelozie.vreau sa va spun ca articolul ala m-a facut bine,m-a vindecat de gelozie de altfel intemeiata zic eu ca era vorba despre cea mai buna prietena si sotul meu.dar mi-a trecut ca prin farmec.dar cititi-l de vreo 10,20,30 de ori pana ajungeti la concluzia ca asa e si asa e sa stiti.asa ca atunci cand o veni sotul,prietenul sau ce-fi el acolo da-i sa citeasca articolul ala si lui.multa bafta,sanatate si iubire de sine.
lusica
Postat pe 20 Iulie 2009 23:15
eu zic sa ai o discutie foarte serioasa cu el despre acest subiect.daca tot nu se va schimba rupeti relatia pt ca tu nu vei putea fii in veci fericita alaturi de el.cu un asemenea om am stat si eu 3 ani.am inghitit multe in tot acest timp dar pana la un anumit punct...cand a ridicat mana la mine.d-atunci l-am salutat din mers si asta a fost
grace004344
Postat pe 5 August 2009 09:57
pana la urma ce ai facut?? ce s-a intamplat? ce decizie ai luat? cum au continuat lucrurile dupa ce a venit acasa?
araiya_grace
Postat pe 5 August 2009 12:43
eu am avut aceiasi problema cu viitorul meu sot,dar din fericire sa rezolvat in bine ,oricum am tot timpul telefonul lamine ,apropo ma lasa sa merg cu fetele in club fara sa comenteze.parerea mea este ca daca va iubiti puteti sa rezolvati problema asta.
MONYK_ADRIANA
Postat pe 5 August 2009 12:52
Si eu am avut aceesi problema.Pritenul meu e tot asa, foarte gelos, insa in timp i-am tot explicat cat de mult ne dauneaza si cat de mult ii dauneaza lui aceasta gelozie, am incercat sa fac in asa fel incat sa priceapa ca gelozia e buna, dar in doze mici.
Si acum e gelos, insa acum chibzuieste si se linistete singur.
sunnydays_grace
Postat pe 19 Decembrie 2009 10:47
Ofer spre inchiriere Limuzina pt NUNTA cu sofer. Chrysler C300 argintiu metalizat cu sofer. Tariful este 25euro/ora Urban fara limita de km sau extraurban plus costul combustibiluli consumat. Tel de contact 0746762204. Deasemenea oferim servicii de foto video de maistru fotograf cu vechime in domeniu de peste 20 ani, porumbei voiagiori, si unghii tehnice!!!
cj25har
Postat pe 11 Iulie 2010 12:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
E sau nu e EL? 9 De la: cj25har 10 Iunie 2010 11:32
NUNTA LA PARIS?????? 29 De la: grace000286 11 Noiembrie 2014 21:46
pantofi 4 De la: Cassey 21 August 2009 13:39
Restaurante Neamt 3 De la: marry 18 Martie 2010 16:05
din cauza crizei imi vine sa anulez nunta 101 De la: avatarstuff 5 Aprilie 2010 11:53