Setari Cookie-uri

Imi pastrez numele sau urmez traditia?

am observat ca de cativa ani majoritatea femeilor nu-si mai schimba numele ci prefera sa il pastreze pe cel de domnisoara iar copii lor sa aibe ambele nume ale parintilor.eu sunt de parere ca e foarte frumos sa iei numele sotului.eu o sa fiu mandra sa-i port numele deoarece daca l-am ales sa-mi fie sot inseamna ca il iubesc si il accept cu bune si cu rele cum spune preotul.e minunat sa ai o familie.cred ca tot ce imi doresc de la viata sunt o casa un sot,doi copii si un caine.daca reusesti sa obtii acest lucru inseamna ca ai trimifat ca femeie..ca mama..si ca sotie.parerea mea e ca toti membrii familiei trebuie sa ibe acelasi nume.voi ce aveti de gand?

Postat pe 4 Septembrie 2008 21:28
pana nu demult aveam si eu aceeasi dilema... si mai bine de 1 an de zile ne-am tot ciorovait noi pe tema asta, pentru ca eu nu vroiam sa-mi schimb numele... in primul rand din cauza de comoditate, toate actele care trebuie schimbate, si drumuri pe la politie si statul la cozi... in al doilea rand, nu stiu sigur inca, dar am aflat ca, dupa legile din Romaia, este obligatoriu ca unul din soti sa-si schimbe numele, sau sa-ti pastrezi numele de fata, dar ca al doilea nume, dupa cel al sotului... eu deja am un nume si doua prenume, daca mai pastrez si numele meu, alaturi de al lui, m-as plictisi pana mi-as scrie numele complet pe vreun formular si poate nici nu ar incapea..

...am ajuns sa ma gandesc si ca, din moment ce vor aparea copiii, cum acestia din urma vor purta numele tatalui, ar fi niste situatii penibile pentru el... de exemplu, la scoala, profesorii si mai pe urma colegii ar putea sa-l intrebe: "parintii tai sunt divortati?", "esti copil din flori?", cateva intrebari de genul acesta care ar putea sa-l traumatizeze...

nu castig si nici nu pierd nimic daca port numele sotului! prin urmare voi trece pe numele lui... el nu stie asta inca, imi place sa-l tachinez spunandu-i ca va prelua el numele meu
NIGHTWISH_grace
Postat pe 4 Septembrie 2008 22:31

Chiar serile trecute nasii imi spuneau sa-mi pastrez si numele meu si sa-l iau si pe al lui, astfel n-ar mai trebui sa merg la legalizat cu tot felul de acte, diplome; ideea era eu sa am doua nume, florin unul si copiii, numele lui. Inca ma mai gandesc...
fantome
Postat pe 5 Septembrie 2008 08:17
Ieri dimineata cand am bagat actele a trebuit sa aleg si numele de dupa casatorie. Cand i-am vazut ochisorii curiosi mi-am dat seama ca l-ar incanta sa-i port numele... asa ca am renuntat la al meu...
fantome
Postat pe 12 Septembrie 2008 08:48

ma bucur pentru voi!
NIGHTWISH_grace
Postat pe 12 Septembrie 2008 21:53
De la: fantome, la data 2008-09-12 08:48:39Ieri dimineata cand am bagat actele a trebuit sa aleg si numele de dupa casatorie. Cand i-am vazut ochisorii curiosi mi-am dat seama ca l-ar incanta sa-i port numele... asa ca am renuntat la al meu...


buna treaba...eu cred ca asta ii fac sa se simta tare bine...eu nu m-am gandit nici o clipa sa nu-mi schimb numele....problema e ca eu la 2...3 zile dupa nunta plec din tara...tre sa plec in insulele canare...sau maldive..nu m-am hotarat in luna de miere...si no sa am acte...`legale`...dar am inteles ca trebuie sa tzi le schimbi in decurs de 20 de zile..cred...o sa mi le schimb prin ambasada...dar asta e alta poveste...

ma bucur ca ai luat decizia asta..te poop

Postat pe 13 Septembrie 2008 21:23
fantome
Postat pe 15 Septembrie 2008 19:38
Eu mi-am dorit mult sa port numele sotului numai ca in ultimul moment (atunci cand am bagat actele) m-am hotarat sa iau ambele nume si el la fel.
ana_petre1980
Postat pe 17 Septembrie 2008 10:59
consider ca luat ambelor nume este un semn de respect si de acceptare

de ce sa iau doar numele lui?cu ce este el mai presus de al meu?

asa cum ei ii iau numele lui tot la fel de bine il poate lua si el pe al meu

noi asa am cazut de comun acord...eu nu sunt de parerea...k vai il iubesti trebuie sa il accepti...

nu sunt nici absurda sa il oblig pe el sa i-a numele meu insa cred ca cel mai corect ar fi numele amandorura!!!!

asa nu ar mai aparea discutii.
iulik_flore
Postat pe 17 Septembrie 2008 12:06
De la: k3ntutza, la data 2008-09-04 21:28:35am observat ca de cativa ani majoritatea femeilor nu-si mai schimba numele ci prefera sa il pastreze pe cel de domnisoara iar copii lor sa aibe ambele nume ale parintilor.eu sunt de parere ca e foarte frumos sa iei numele sotului.eu o sa fiu mandra sa-i port numele deoarece daca l-am ales sa-mi fie sot inseamna ca il iubesc si il accept cu bune si cu rele cum spune preotul.e minunat sa ai o familie.cred ca tot ce imi doresc de la viata sunt o casa un sot,doi copii si un caine.daca reusesti sa obtii acest lucru inseamna ca ai trimifat ca femeie..ca mama..si ca sotie.parerea mea e ca toti membrii familiei trebuie sa ibe acelasi nume.voi ce aveti de gand?


potrivit codului familiei si legii romane, ce spui tu e imposibil; adica ea cu numele ei, el cu ai lui si copii cu ele reunite. banuiesc si sper ca te refereai la a ti-l pastra luandu-l si pe al lui, caz in care si el il poarta pe al tau. doar asa copiii au numele voastre, pt ca ei poarta, potrivit legii, numele tatalui. noi ni le-am reunit, si e chiar f dragut. cu conditia sa fie un barbat dragut si deschis, nu vreaun obtuz care se crede macho si deci tine sa te ia obligatoriu "pe numele lui". regards

Postat pe 17 Septembrie 2008 14:20
De la: NIGHTWISH, la data 2008-09-04 22:31:35pana nu demult aveam si eu aceeasi dilema... si mai bine de 1 an de zile ne-am tot ciorovait noi pe tema asta, pentru ca eu nu vroiam sa-mi schimb numele... in primul rand din cauza de comoditate, toate actele care trebuie schimbate, si drumuri pe la politie si statul la cozi... in al doilea rand, nu stiu sigur inca, dar am aflat ca, dupa legile din Romaia, este obligatoriu ca unul din soti sa-si schimbe numele, sau sa-ti pastrezi numele de fata, dar ca al doilea nume, dupa cel al sotului... eu deja am un nume si doua prenume, daca mai pastrez si numele meu, alaturi de al lui, m-as plictisi pana mi-as scrie numele complet pe vreun formular si poate nici nu ar incapea..

...am ajuns sa ma gandesc si ca, din moment ce vor aparea copiii, cum acestia din urma vor purta numele tatalui, ar fi niste situatii penibile pentru el... de exemplu, la scoala, profesorii si mai pe urma colegii ar putea sa-l intrebe: "parintii tai sunt divortati?", "esti copil din flori?", cateva intrebari de genul acesta care ar putea sa-l traumatizeze...

nu castig si nici nu pierd nimic daca port numele sotului! prin urmare voi trece pe numele lui... el nu stie asta inca, imi place sa-l tachinez spunandu-i ca va prelua el numele meu


nu exista asa ceva in romania, cu obligativitatea schimbarii numelui unuia dintre soti. legea prevede urmatoarele situatii: numele unuia dintre soti, ale ambilor reunite, fara a da expres prioritatea celui al barbatului, sau fiecare numele lui. e adevarat, dupa cum bine ai precizat, ca numele copiilor va fi cel al tatalui. noi le-am ombinat cu al lui primul, desi puteam declara si invers, pt ca nu ne oprea nimic, si fiecare are 4. e chestiune de identitate proprie, daca vrei. si obisnuinta, ca la fiecare, dar pana la urma ne place amandurora ce a iesit. chiar iubitul meu a admis ca se gandea candva ca ar fi fost chiar dispus sa renunte total la al lui. deci se mai poate si asta. totul depinde de noi. sunt numele noastre, nu?

Postat pe 17 Septembrie 2008 14:25
De la: iulika_flore, la data 2008-09-17 12:06:41consider ca luat ambelor nume este un semn de respect si de acceptare

de ce sa iau doar numele lui?cu ce este el mai presus de al meu?

asa cum ei ii iau numele lui tot la fel de bine il poate lua si el pe al meu

noi asa am cazut de comun acord...eu nu sunt de parerea...k vai il iubesti trebuie sa il accepti...

nu sunt nici absurda sa il oblig pe el sa i-a numele meu insa cred ca cel mai corect ar fi numele amandorura!!!!

asa nu ar mai aparea discutii.


exact asa am gandit si eu. tine de identitate si "egalitate". in plus, am o personalitate destul de bine conturata, si mental si social, si chiar m-ar fi "vaduvit" de o parte din mine, exact aceea pt care ma iubea si avea alaturi. in felul asta chiar nu am motive, macar in mintea mea, sa fiu alta decat femeia cu care s-a casatorit. in plus, si eu vad respect in gestul barbatului de a accepta numele femeii.

Postat pe 17 Septembrie 2008 14:29
draga fantomr, legalizarea de care zici nu are legatura cu maritisul, ci cu faptul de a dovedi ca o copie (xerox) e intocmai cu originalul. atat. ideea e ca din momentul casatoriei si so on, orice act ai e obligatoriu insotit de certificatul de casatorie, care atesta schimbarea de nume. daca d fere ai fi divortata, la fel, de hot de divort care sa ateste schimbarea de stare civila si de nume. legalizarea e alta treaba, repet. la legalizare primesti acelasi act in copie xerox pe care se aplica stampila notarului, dupa cum stii.

Postat pe 17 Septembrie 2008 14:35
Draga Sagem stiu ce e o legalizare (de profesie sunt jurist). In ce priveste numele de dupa casatorie, te inseli. In momentul in care depui actele completezi un formular in care iti treci numele de dupa casatorie: al tau, al lui, ambele, optiune care o are si sotul. Codul Familiei a suferit multe modificari prin legi ulterioare (norme care inca nu se regasesc in cod, functioneaza concomitent )si prin unele abrogari ale unor aticole. In plus, copii nu primesc numele tatalui din oficiu. Daca parintii au nume diferite, ei hotarasc de comun acord nulele copilului ca si in cazul casatoriei.
fantome
Postat pe 17 Septembrie 2008 17:07
multumesc, draga mea. presupunand ca ai citit postarile de mai sus, in mod automat am completat eu insami un asemenea formular. departe de mine intentia de a-ti face teoria legalizarii. cat priveste aspectul legat de numele copilului, nu ma indoiesc de faptul ca poate ai dreptate, dar sincer nu am intalnit nicaieri situatia cu un copil din mariaj avand doar numele mamei. cunosc despre modificarea codului familiei, dar totusi intreb: care e fundamentul legislativ pt situatia de care zici? spune-mi doar unde sa caut, nu trebuie sa imi dai acte si articole. multam

Postat pe 17 Septembrie 2008 23:49
referitor la schimbatul actelor .. o sa iti spun sa ai grija .. findca la casa casatoriilor dupa ce se oficiaza casatoria buletinul ti-l perforeaza daca iti schimbi numele si nu poti iesi din tara cu el asa .. si nici nu iti poti face in acel moment nici cu urhenta alt buletin sau pasaport .. asa ca pt cea mai buna protejare sa iti faci inainte pasaportul cu numele de fata chiar daca toate acestea dupa ce vi o sa le schimbi .. si nu este chiar obligatoriu 20 zile daca mai intarzi cateva zile ca ai fost plecata nu o sa ai probleme .. eu nu am stiu acest lucru si a trebuit sa intervin ca sa imi pot face pasaportul pe o copie veche a buletinului fiindca era perforat pe numerele de jos care este ca si o serie .. asa ca sa ai pasaport ca sa poti iesi din tara si acest lucru e numai la tine a lui nu il perforeaza ..
Gabic_lazy
Postat pe 23 Septembrie 2008 08:59
eu sunt ffff hotarata sa imi pastrez si numele meu ,unul dintre motive este faptul ca o fac din respect pt tatal meu care are numai fete si cred ca ar fi fff bucuros cand o sa vada ca ii duc numele mai departe si in plus si din comoditate sa nu mai fiu nevoita sa legalizez diplomele si alte acte
biluta_grace
Postat pe 23 Septembrie 2008 10:14
Buna! Eu m-am casatorit civil anul acesta in luna iulie si mi-am pastrat numele pentru ca asta am vrut mereu si din punctul meu de vedere iubirea,respectul,fericirea cuplului nu consta in aspectul asta, care de altfel are o conotatie strict din punct de vedere legal! Asta nu inseamna ca n-au incercat unii, printre care si sotul meu sa ma convinga sa mi-l schimb! Consider ca numele face parte din mine ca tot unitar si daca s-a indragostit de mine si m-a acceptat asa nu vad ratiunea, logica schimbarii! Tine de o mentalitate invechita din era patriarhatului perpetuata cu ajutorul nostru, al femeilor! Repet: e parerea mea personala! O zi buna tuturor!
andronic_lili_grace
Postat pe 23 Septembrie 2008 11:04
Buna din nou! Va rog, ca inainte de a posta pe o anumita tema cu caracter legal sa va interesati pentru a nu induce in eroare si alte cititoare ! Referitor la numele copilului legea prevede urmatoarele :"Art. 62
Copilul din casatorie ia numele de familie comun al parintilor.
Daca parintii nu au un nume de familie comun, copilul va lua numele de familie al unuia dintre ei ori numele lor reunite. In acest caz, numele copilului se va stabili prin invoiala parintilor si se va declara, odata cu nasterea copilului, la serviciul de stare civila. In lipsa unei asemenea invoieli, autoritatea tutelara de la domiciliul copilului va hotari, ascultand pe parinti, daca copilul va purta numele unuia dintre ei sau numele lor reunite.
Va multumesc pentru intelegere! Sunt jurist de profesie si pur si simplu nu suport dezinformarea, mai ales cand este atat de simplu si de comod sa te informezi! Si nu e obligatoriu sa ai studii in domeniu pentru a citi o lege cu atentie! O zi frumoasa!
andronic_lili_grace
Postat pe 23 Septembrie 2008 11:28
Eu am preferat sa iau numele sotului insa linga al meu, asta asa ca sa ma simt mai bine....
kristiusha84
Postat pe 23 Septembrie 2008 19:07
si io la fel vreau sa fac....ambii cu acelasi nume

lili ai dreptate, nici eu nu vad logica schimbatului numelui sincer...
asadar...bafta tuturor
iulik_flore
Postat pe 24 Septembrie 2008 11:04
pe 25 oct ma casatorec,sunt ink nehotarata in privinta acceptarii numelui lui,plus k numele meu de familie este ok fatza de al sau....nu stiu ce sa fac , il iubesc dar nici PLOTOAGA nu ma pot numi..
CRISTINA_PLOTOAGA
Postat pe 27 Septembrie 2008 13:56
Cred ca asta este o optiune personala mai presus de traditie ... daca tu simti ca vrei sa iti pastrezi numele ar fi o mare prostie din partea celuilalt sa se supere pe tine din cauza asta
mau77mau
Postat pe 1 Octombrie 2008 09:20
Eu nici nu prea ma gandisem la asta inainte de nunta. La starea civila, cand depui actele, completezi un formular in care trebuie sa treci numele de dupa casatorie, atat tu, cat si el. In ultimul timp, cei mai multi opteaza pt ambele: ea iti pastreaza numele si il ia si pe al lui, iar el imprumuta si numele ei. Eu m-am uitat la el si mi-am dat seama ce fericit ar fi sa devin "doamna lui". Asa ca l-am facut fericit, desi sunt convindsa ca nu l-ar fi deranjat nici una din variante.
fantome
Postat pe 11 Octombrie 2008 11:04
imaginati-va situatie... copilul vostru va avea doua nume de familie si 2 prenume...tatal are si el doua prenume....se duce copilul la examenul de admitere la liceu/fac....i se cere sa completeze numele sau...si scrie.... numele: popescu-ionescu, prenumele tatalui: gigel-costel, prenumele: viorel-sorel....fix 6 cuvinte..totusi..ajungem ca in telenovele: don jorge luis feliciano de madagascar sau ce nume or mai avea aia...totusi..... care e rostul atator nume?
mimish
Postat pe 24 Octombrie 2008 13:12
si eu sunt doamna lui...
apoi imi place ca o familie(soti+copii) sa se numeasca toti la fel
caurea_grace
Postat pe 28 Octombrie 2008 15:19
sunt de aceeasi parere cu CAUREA
angik_grace
Postat pe 29 Octombrie 2008 19:55
Mda...eu am luat numele lui. Ca asa trebuie. Insa cred ca numele meu defata suna mai frumos ca al lui..in fine...el ar fi avut mult pre multe acte de schimbat. Si la inceput cand i-ampropus sa se treaca el pe numele meu nu a avut nimic impotriva, ba chiar i-a suras ideea. Daa..asta pana in momentul in care i-a spus lu ma-sa care s-a crizat..cand a auzit asa ceva.."cum e normal asa ceva? in neamul ei? ca cine va duce numele mai departe? ca o sa rada toti de el? ca el se insoara sau se marita?"....
Si in fine..am lasat de la mine..si am facut lucrurile cum trebuie..ca la carte. La noi actele le-a depus socru-miu. Ca el lucreaza la primarie. Si noi oricum eram prea ocupati in perioada aia. Si stiu ca m-a sunat special sa ma intrebe cum completeaza actele. Raman pe numele meu..sau il iau pe al lui.Asa ca acum sunt doamna lui. Si avem acelasi nume.Dar parca imi lipseste vechiul nume..si inca nu m-am obisbuit cu cel nou..si inca mai completez acte , formulare , cu numele vechi..dupa care .. imi dau seama ca am gresit si mai cer un exemplar..
lady_me
Postat pe 29 Octombrie 2008 21:37
Oricum, daca as fi decis sa pastrez numele meu, el nu ar fi avut nimic impotriva. Fac ce vreau..ma priveste pe mine si atat. Dar.....formezi o familie..si ..pana la urma..vb celor de mai sus: "copii tai ce nume vor avea"
lady_me
Postat pe 29 Octombrie 2008 21:39
eu cred ca astea sunt doar prejudecati!!!!
nu faci chestia asta ptr ca asa trebuie!
faci k simti!
iar dc simti ii iei numele dc nu nu!
nu trebuie sa existe motive de suparare
iulik_flore
Postat pe 31 Octombrie 2008 10:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sugestii pt un playlist forte !!! 15 De la: paullyss 11 Ianuarie 2017 22:29
vopseaua palette -semipermanenta(iese la 24 de spalari) 4 De la: cj25har 11 Iulie 2010 12:38
Nu stiu ce sa mai fac!!! 8 De la: cj25har 11 Iulie 2010 12:25
Hotel Restaurant Minerva 2 De la: imagineanuntiitale 27 Aprilie 2009 17:15
Dansatoare de muzica orientala Bianca! 1 De la: BiancaBellyDance 12 Noiembrie 2010 14:33