Setari Cookie-uri

Cat costa sa faci starea civila?

Buna,as vrea sa stiu cam cat m-ar costa sa facem starea civila,ne dorim mult sa ne casatorim,nunta acum nu ne permitem sa facem dar am vrea sa facem starea civila.
ioana_n20
Postat pe 30 Iulie 2009 16:44
Mult succes in drumul ce pe kre l-ai ales...la mine costa 2 mil dak se desfasoara in week-end cununia!!
ngr28
Postat pe 30 Iulie 2009 16:47
200+dc vrei sa faci o mica petrecere cu nasii parintii si prietenii cei ma buni,multumesc de raspuns
ioana_n20
Postat pe 30 Iulie 2009 16:55
cu placere...200 ron + ...cat vrei u sa cheltui pt cununie..dak cumva mai aflu ceva te anunt, pt k si eu urmeaza sa ma casatoresc pe 15 aug si trebuie sa-mi preg dosarul pt cununie...momentan atat stiu ca costa sper k nu mai mult..
ngr28
Postat pe 30 Iulie 2009 16:58
CASA DE PIATRA noi vrem sa vedem costurile si apoi stabilim data
ioana_n20
Postat pe 30 Iulie 2009 17:02
Salut,

Eu ma facut starea civila,iar dupa oficieea casatoriei, ne-am dus la un restaurant (frati surori, parinti, nasi - cam vreo 25 de persoane) si s-a comandat cate un gratar cu cartofi, iar parintii nostrii au comandat prajitura vreo 4 tavi, ca tre sa dai si la primarie la doamnele de acolo, si sampanie se mai da la primarie. Toata treaba a costat cam 860 lei. La primarie se plateste o taxa daca vrei sa faci sambata sau duminica, si plus ca mai trebuie sa-ti faci si analize inainte de depunerea dosarului la primarie. Spor la treaba si casa de piatra
craciun_diana
Postat pe 25 August 2009 08:11
De la: ioana_n20, la data 2009-07-30 16:44:21Buna,as vrea sa stiu cam cat m-ar costa sa facem starea civila,ne dorim mult sa ne casatorim,nunta acum nu ne permitem sa facem dar am vrea sa facem starea civila.



Noi am avut cununia civila in 25 iulie si ne-a costat aprox. 2.000 lei. Am facut o masa la un restaurant cu un meniu ca cel de botez cu familia si nasii - 15 persoane. La primarie pe noi nu ne-a costat nimic.
corina26_grace
Postat pe 25 August 2009 10:15
plus rochia ta si costum lui in cazul in care nu le-ati achizitionat deja...se aduna.
allexxe
Postat pe 25 August 2009 11:16
buna fetelor! si eu sint interesata de un astfel de subiect, vin si eu cu intrebarea, cum iesi mai ieftin ,cu o friptura si vin, cola, la restaurant sau dupa sfat se vine acasa cu 12 ,18 pers,si se pune o masa, asta daca se face cununia civila inainte de nunta cu 2, 3 zile, mie in aceeasi zi cu nunta mi se pare o nebunie.cheltuielile mi se par mari.
grace003710
Postat pe 26 August 2009 10:59
Costurile cununiei depind de multe lucuri pentru ca de fapt simpla cununie nu te costa mare lucru.La starea civila platesti taxa in plus daca te casatoresti in weekend( in c-ta anul trecut era 60 de lei) daca e in timpul sap e ceva modic..
Apoi va costa 100 de lei certificatele prenuptiale cu analizele voastre poate si mai putin..
Tinutele voastre si cateva prajiturele si bombonele la starea civila plus sampania
Mai e buchetul tau care nu e obligatoriu dar e dragut sa ai
si cam atat ar fi cheltuiala pt starea civila
Apoi daca vrei si o mica petrecere dupa e ceva cheltuiala in plus

Noi am facut cununia civila anul trecut in iulie intr-o zi de vineri pentru ca ne-am hotarat repede si aveam la dispozitie doar 2 sap sa ne pregatim.
Asa ca am ales un mic restaurant pentru petrecere care a fost doar al nostru noi am fost 25 de pers.Am platiti doar meniul bauturile toate le-am adus noi plus tortul.
A fost o petrecere super frumoasa plus ca toate cheltuielile au fost suportate de parinti..
La toate cheltuielile am mai adaugat si fotograful si cameramanul
Si cam atat
Toate astea s-au intamplat in Constanta..Iti pot spune si preturile la toate astea dar doar daca te intereseaza.
Pupici si toate bune
oana84
Postat pe 26 August 2009 19:41
Olla ...eu am avut cununia civila in 21 august a fost vinerea si nu m-a costat nimic, a fost liber nu am stat la coada sa astept pt o ora favorabila. am avut cununia la ora 11, am fost primii, a durat vreo 30 min cu tot cu felicitarii..sampanie parajituri..apoi am iesit afara sa facem poze...am avut un fotograf de la agentia de nunti de la care am luat pachetul pentru nunta..a facut niste poze superbe si a si filmat. Dupa ce am terminat terminat cu pozele am mers la un local micut care l-am inchiriat deoarece am avut 33 pers la cununie si chiar nu aveam unde sa ii bagam in casa...a fost super la local si toata afacerea cu localul m-a costat aproximati 15 milioane (au platit socrii mei) iar eu am platit doar tortul .... in concluzie vreau sa iti zic ca daca faci vinerea nu platesti taxa si e si mai liber la primaie si te coosta doar prajiturile si sampania....pupici si mult noroc
andreeaaugustin_grace
Postat pe 27 August 2009 13:18
De la: allexxe, la data 2009-08-25 11:16:43plus rochia ta si costum lui in cazul in care nu le-ati achizitionat deja...se aduna.




Asa este...Astea nu le-am mai luat in calcul. Garderoba noastra, fotograful, aranjat par, analizele....
corina26_grace
Postat pe 27 August 2009 15:12
am vazut intr-un mesaj mai sus ca la primarie se plateste in functie de cum faci cununia sambata sau duminica, mi se pare absurd , sora mea a avut in Sibiu nunta si a fost duminica dar nu a platit nimic, CASA DE PIATRA!!!
lucky_happy
Postat pe 27 August 2009 20:42
Zambetul tau pentru eternitate.
eunescu09_condo
Postat pe 28 August 2009 07:23

Zambetul tau pentru eternitate.

Nunta e un moment sublim, botezul e intruparea fireasca a doua inimi transformate intr-una singura, si orice aniversara, un moment de mare bucurie.
Imortalizati-le impreuna cu noi, transformati-le in amintiri vii si nu ve-ti regreta.
O aparatura profesionista, foto si video, de inalta claritate si fidelitate asteapata sa se puna in slujba d-tra la preturi rezonabile. Nu ezitati, suna-ti la 0742577082 sau contacteati-ne la adresa de e-mail veinslain@yahoo.co.uk si impreuna vom face ca acest moment sa ramana mereu aevea.
Aveti nevoie de un insotitor in luna de miere care sa imortalizeze unicitatea unor clipe de vis? Contati pe noi.

Titular, Dragos Popescu
0742577082
0744580054
0251335150

Video : Camera Sony DCR-VX 2100E
Foto : Nikon Digital Camera D5000
eunescu09_condo
Postat pe 28 August 2009 07:25
actele au un cost, hainele alt cost, citi oameni chemi atiti vin, daca vrei la rest, parerea mea este ca vei cheltui mult orcum si in cazul asta te intreb, merita? ori alegi sa iti vina mai putini si mai bine ii inghesui in vastele apartamente de bloc. se va minca bine,se vor distra iar costurile vor fi mai reduse.
grace003710
Postat pe 6 Ianuarie 2010 10:36
mai sa fie! va casatoriti vinerea si serviti prajituri si sampanie, dar voi nu stiti ca vinerea este post? nasol incepeti viata din pc de vedere spiritual, dar de fapt cine mai stie ce-i ala postul in ziua de azi?
oanaiullliana
Postat pe 15 Februarie 2010 09:38
Buna! Noi am fotal facut civila in septembrie in Bucuresti si in total ne-a costat circa 3500 - 4000 lei:

- la primarie (sectorul 2) am stat la coada pt ca vroiam sambata, am ales noi ora si am platit doar taxa de timbru
- la doctorul de familie, iara taxa de timbru
- rochia (Yokko) si pantofii mei au fost cam 500 lei
- coafor 50 lei (dar e super bun, desi e de cartier)
- costumul sotului (Secuiana) cu pantofii cam 1200 lei
- catering 1300 lei pentru 50 de persoane (locatie gratis, fiind a familie)
- bauturile, farfurii de unica folosinta mai deosebite, tacamuri si alte cele cam 500 lei
- pozele ne-au fost facute cadou :)
- buchetul meu iara a fost cadou
- cam 200 lei prajiturile
- tortul a fost 200 lei, dar l-am primit cadou (cofetaria Alice)
roxanastanciulescu
Postat pe 15 Februarie 2010 10:11
tu tii in fiecare vineri post?
madalina1_grace
Postat pe 15 Februarie 2010 17:23
buna fetelor!
Eu am facut cununia civila in octombrie 2009 si am avut urmatoarele cheltuieli:
- taxa timbru primarie: 1 ron
-costul analizelor: 100 ron daca le faci pe bune(in jur de 200 daca nu le faci pe bune, dar avantajul e ca nu mai umbli prin tot spitalul)
-rochita: 250 ron, pantofii: 120 ron
-costum: 650 ron(asta daca iti iei un sot cu pretentii :)); -pantofi:200 ron
- buchetul: 50 ron
- meniu restaurant: 60 ron, in conditiile in care am servit doar aperitiv, friptura, cafea, iar bauturile le-am cumparat noi si ne-a dus in jur de 500 ron
Nr pers. a fost in jur de 80.(sa nu credeti ca am vrut sa mai fac o nunta, dar avem multe rude si prieteni)
V-am pupat

madalina1_grace
Postat pe 15 Februarie 2010 17:39
Pentru craciun_diana
Referitor la mesajul:"Salut,Eu ma facut starea civila,iar dupa oficieea casatoriei, ne-am dus la un restaurant (frati surori, parinti, nasi - cam vreo 25 de persoane) si s-a comandat cate un gratar cu cartofi, iar parintii nostrii au comandat prajitura vreo 4 tavi, ca tre sa dai si la primarie la doamnele de acolo, si sampanie se mai da la primarie. Toata treaba a costat cam 860 lei. La primarie se plateste o taxa daca vrei sa faci sambata sau duminica, si plus ca mai trebuie sa-ti faci si analize inainte de depunerea dosarului la primarie. Spor la treaba si casa de piatra"

Cand ai facut cununia si unde? La ce local? Ma intereseaza pentru ca in august anul acesta as vrea si eu sa fac cununia civila si sincer nu stiu unde ar fi mai bine...eu sunt din pitesti, daca stii ceva sau ai prietene care si-au facut cununia cvila in pitesti.......
danyela_dany07
Postat pe 26 Iunie 2010 20:09
Buna Dragii Mei ... Eu si iubitul meu suntem impreuna de ceva timp si ne iubim foarte mult ... El are 19 ani si eu 17 ani , ne-am hotarat sa ne casatorim macar la starea civila si mai incolo religios ... Parintii nostri stiu ca suntem impreuna si ca avem ganduri serioase dar noi am vrea sa facem asta fara ca ei sa afle acum , ne-am interesat pe net si nu scria nimic de acordul lor pentru ac noi ne incadram in varsta legala (femeia 16 si barbatul 18) si as fi vrut sa stiu cat ne-ar costa toata chestia asta tot umblatul nostru dupa acte si stabilirea casatoriei. Doar 2 milioane?
Blonda_Sweet
Postat pe 20 Martie 2011 19:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
diagnosticare biorezonanta 1 De la: restadam 18 Ianuarie 2012 15:05
dragoste? 12 De la: alexia 22 Martie 2010 23:12
Restaurant Cununie Civila Constanta 1 De la: m0n1 14 Iunie 2015 17:00
Nunta in Brasov 22 De la: CsLaura 26 Octombrie 2015 14:50
lenjeria mea este la .... 1 De la: grace007444 2 Februarie 2010 00:22