Setari Cookie-uri

coronita sau nu pe cap?

salut!voi fii si eu miresuca in ctombrie.am o fetitza de 7 luni dar pana atunci miresuca cea mica va fii de 9 luni.dar nu asta e problema.miam cumparat aproape toate accesoriile,printre care si diadema.nu mi-am facut probleme pana acum de curand cand o persoana mi-a spus ca daca am un copil nu imi va da voie preotul in biserica cu coronita(diadema)pe cap,ca cica nu mai sunt "pura",curata.este adevarat?mi-am cumparat degeaba diadema?are ceva daca imi pun si voal?vreau sa fiu si eu o miresuca ca toate altele ca doar e prima data cand ma imbrac in rochie de mireasa.pupici
didianita
Postat pe 16 August 2009 11:35
eu n-am auzit asa ceva mi se pare o aberatie, cumnata mea s-a maritat si avea deja 2 copii cnd a facut nunta la biserica si a avut coronita, asa ca poti face ce vrei si poti purta ce doresti la nunta ta. normal ca trebuie sa ai si voal doar asta ne trece de la femei nemaritate la cele maritate ...Daca nu ai voal atunci cand tre sa iti scoala voalul tie ce iti scoate?
sweetyeye
Postat pe 16 August 2009 12:09
De la: didianita, la data 2009-08-16 11:35:20salut!voi fii si eu miresuca in ctombrie.am o fetitza de 7 luni dar pana atunci miresuca cea mica va fii de 9 luni.dar nu asta e problema.miam cumparat aproape toate accesoriile,printre care si diadema.nu mi-am facut probleme pana acum de curand cand o persoana mi-a spus ca daca am un copil nu imi va da voie preotul in biserica cu coronita(diadema)pe cap,ca cica nu mai sunt "pura",curata.este adevarat?mi-am cumparat degeaba diadema?are ceva daca imi pun si voal?vreau sa fiu si eu o miresuca ca toate altele ca doar e prima data cand ma imbrac in rochie de mireasa.pupici

Cel mai bine ar fi sa mergi sa vorbesti direct cu preotul.
Dar sunt convinsa ca nu are el nimic impotriva coronitei. Cel mult iti poate spune ca voalul sau rochia alba este un simbol al puritatii si ca in mod traditional sunt purtate doar de miresele pure, dar coronita e doar un accesoriu , o bijuterie cu care n-are el nici o treaba.
bastiuta
Postat pe 4 Septembrie 2009 15:50


nici eu nu am mai auzit o asemenea tampenie...
dc stam sa o luam asa...prin sat de vorbesc multe.....
vrute si nevrute

si eu am fost nu la una ci la "n" nunti unde mireasa era insarcinata in stare vizibila sau avea copil si a intrat pe cap cu coronita si chiar cu voal k sa nu mai vb de rochia alba de mireasa.

oricum asa cum spunea si alina hahuie, coronita sau diadema cum vrei u sa ii zici este doar o BIJUTERIE. aceasta nu are nici un simbol care ar tine de crestinism sau de taina casatoriei.

si a propos: SA ITI TRAIASCA FETITA!

pupici
iulik_flore
Postat pe 4 Septembrie 2009 16:53
vand rochie de mireasa alba tip printesa f frumoasapurtata o singuradata in iulie 2009 mai multe info si poze la myssnatacha@yahoo.com
myssnatacha
Postat pe 8 Septembrie 2009 12:57
tarot_healthy
Postat pe 12 Noiembrie 2009 04:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vreau un sfat!!! 38 De la: Diamond 24 Iulie 2010 02:19
Decoratiuni nunta 6 De la: grace009075 28 Iulie 2010 12:41
ce bautura tare se prefera la nunta 35 De la: Diamond 24 Iulie 2010 02:18
CINE CUMPARA BUCHETUL MIRESEI SI AL NASEI? 99 De la: fantome 2 Decembrie 2009 13:48
Cantitatea de bauturi/ persoana 18 De la: cj25har 11 Iulie 2010 12:15