Setari Cookie-uri

Ce sa fac cand socrii nu suporta ginerele?

Buna! Am o mare problema aparuta de curand in familia mea. Parintii mei nu-l suporta pe viitorul meu sot. In urma unei discutii mai aprinse si a unor cuvinte dure spuse la nervi au ajuns sa nu se mai suporte iar eu sunt la mijloc intre ei. Este o situatie foarte dificila si din cauza faptului ca ai mei nu mai vor sa ma casatoresc cu el spunandu-mi ca nu este potrivit pentru mine. Eu sunt foarte confuza le dau dreptate si lor ii dau dreptate si lui. Ce sa fac? Mi-e frica sa nu fac vreo greseala si mai tarziu sa regret si sa le dau dreptate alor mei. O zi buna
grace006564
Postat pe 18 Ianuarie 2010 11:41
inveseleste-te cu astea.rabdare ca restul vine de la sine:
http://www.youtube.com/watch?v=D-q3K9m4Lrc
http://www.youtube.com/watch?v=kGI7GHaGNVE
http://www.youtube.com/watch?v=SljEzkOdowA
grace006966
Postat pe 19 Ianuarie 2010 15:27
Parintii tai, in mod sigur, nu-ti vor decat tot ce e mai bun pentru tine! Din moment ce tinzi sa le dai lor dreptate este clar, din punctul meu de vedere, ca si tu ai anumite indoieli; dar s-au mai vazut casnicii ideale in care soacra nu suporta nora sau cazul tau. Toata lumea te poate sfatui si atat, insa tu esti cea care trebuie sa ia hotararea! Parerea mea ar fi pui in balanta relatia ta cu viitorul tau sot si daca sunt mai multe rele decat bune, deja stii ce ai de facut! Tu esti cea care isi va petrece restul vietii langa acel om si pentru asta trebuie sa iei in considerare cum se poarta fata de tine, etc.
Insa as vrea sa intreb au fost impotriva lui de la inceput? De ce nu-l considera potrivit pentru tine, din cauza unei greseli fata de tine?
devyl_is_crying
Postat pe 13 Februarie 2010 09:11
gandeste-te ce e mai bine ptr tine....banuiesc ca-l cunosti destul de bine pe viitorul tau sot....Daca vrei sa-ti petreci restul vietii cu el, parintii vor trebui sa accepte intr-un final relatia voastra-doar esti copilul lor!Daca esti nesigura....nu te marita!
Dyana_24
Postat pe 13 Februarie 2010 09:58
daca parinti tai te ibesc si tin la tine,atunci cred ca va tine si la vitorul lor ginere?parerea mea?
gogu1938
Postat pe 13 Februarie 2010 11:40
daca acele discutii au fost intre el si parintii tai sau daca el a participat la ele si nu a avut respect sa se abtina de la a raspunde intr-un mod incorect fata de parintii tai...pentru ca el tre sa tina cont si de faptul ca mentalitatile sunt diferite si nu e spre fericirea voastra sa aduca niste argumente necorespunzatoare,el este de vina ca socrii nu il vor.si parintii tai iti vor binele
mycya_
Postat pe 13 Februarie 2010 13:29
Am trecut si eu printr-o experienta similara.Prietenul meu a avut o discutie mai "altfel" cu tatal meu...dupa aceasta discutie,nimic nu a mai fost la fel.Tata imi spunea sa-l las pt ca nu e de mine.Prietenul meu il invinovatea pe tata pt ce i-a zis.Niciunul nu se mai suportau.Cum zici si tu,eram la mijloc...Am mai continuat cu acel baiat inca vreo 3 luni dupa acea discutie si am terminat oficial relatia.Desi sunt constienta ca tata a avut dreptate si are dreptate referitor la el,ne-am mai intalnit "pe ascuns" dar nimic nu mai e cum a fost si nici nu va mai fi.Realizez ce caracter are si stiu ca merit ceva mai bun.
Pe de-o parte,te-as sfatui sa-l lasi pe el,sa iti alegi parintii,pt ca mai mult ca ei nu te iubeste nimeni....Pe de alta parte,e vb de sentimentele tale...Depinde cum se comporta el cu tine,pt ca fostul meu se razbuna pe mine pt ce i-a zis(pe buna dreptate) tata.
Iti doresc sa iei o decizie inteleapta!
Cris_Ardeleanu
Postat pe 13 Februarie 2010 13:51
iti dau un sfat ascultati parinti ca nu i-ti vor raul barbati sun destui calcam pe ei te pup.
kudika109194
Postat pe 13 Februarie 2010 15:20
Salut eu sunt de parere sati urmezi sufletul.Singurul lucru care conteaza cu adevarat e ceea ce tu iti doresti;parintii chiar daca nu sunt de acord acum oricum vor fi langa tine si pana la urma vor accepta deciziile tale.Iti spun toate astea din proprie experienta,soacra mea nu a fost de acord ca fiul ei sa se casatoreasca cu mine din simplu motiv k era puiul ei dar noi tot neam casatorit si suntem foarte fericiti impreuna.Multa dragoste!
acular22
Postat pe 13 Februarie 2010 21:58
ceau fetele! pot sa-ti spun ca si eu am trecut prin aceasta experienta, dar de mine e mai rau de ce? ptr ca eu sunt casatorita deja, acelasi lucru vb spuse la nervi "sotul cu mama"am duso asa doi ani ,si eu eram intre ei ,eram foarte confuza cand avea mama dreptate,cand avea sotul,si tot asa.LA care mama si in ziua de azi il digera foarte greu.POT SA-TI DAU UN SFAT!fào pe mama ta sa inteleaga ca soacra trebuie pana la o limita,iar pe viitorul sot,sau sot ma rog, sa nu fie asa cu mama ta ,asa cum mama lui trebuie respectata si mamele noastre trebuie. E BINE SA-I FACI PE AMANDOI SA SE RESPECTE,CA SA-TI FIE BINE TIE. DE MULTE ORI TREBUIE SA ALEGEM ADICA AIA NU ISEAMNA CA DACA MAMA TA NU SE INTELEGE CU EL -EL NU ESTE BUN PTR TINE,ASA CEVA NU SUNT DEACORT,SE INTAMPLA DA ,DAR DACA EL TE RESPECTA SE COMPORTA FRUMOS,NU TE TRATEAZA CU DURITATE, ATUNCI EU VA DORESC O : IUBIRE CA-N POVESTI!
grace007521
Postat pe 14 Februarie 2010 06:30
ascultai pe toti dar fa ceia ce crezi ca e mai bine pentru tine, nu uita insa parintii nu-ti vor raul au sa accepte pina la sfirsit, esti copilul lor doar, pentru copil o mama face orice.de fire eu sunt cam naiva, de parinti nu prea am ascultat si acum imi pare rau, am facut multe prostii, credema..............acum insa nu am intoarcere.
lenutica_grace
Postat pe 7 Aprilie 2010 08:21
sa le spui sa nu se bage in problemele voastre si sa il suporte cat timp mergeti in vizita la ei sa o faca pt tine si pt fericirea ta.
si asta e valid si pt familia lui sa nu se bage si cel mai bine e sa nu stai cu ei sau cu mama ta in casa sau sa le permiti sa se bage cand trebuie sa decizi ceva tu si sotul tau. in final soacra socru merg in cer intr-o zi si apoi tu ramai cu sotul tau si daca te comporti tu urat cu el nu il aperi tu sau el pe tine lol ajungeti sa va despartiti si pt ce pt o minte de om batran ce se sclerozeaza sau are idei invechite sau parere gresita.
vb cu familia ta si spunele sa il inghita cat mergi in vizita la el si sa se comporte frumos daca vor sa te vada fericita.
rricarda2003
Postat pe 7 Aprilie 2010 17:02
depinde pentru ce s-au certat si ce vorbe si-au spus.oricum ar fi el trebuie sa aiba respect pt maicata.si mamele gresesc sau sunt unela rele.ascultati inima dar sa nu uiti ca daca pe maicata no respecta nici pe tine atunci,in cea mai mare parte a cazurilor.bafta si trebe sa lupti din greu ca sa obtii ce vrei.
ankaLoredana
Postat pe 7 Aprilie 2010 21:26
si eu am trait ceva asemanator,dar la mine a fost tare nasol. a doua zi dupa nunta mama ne-a facut un mare scandal....in gandirea ei de atunci noi eram vinovati de toate nemultumirile nuntasilor(mai mari sau mai mici),dar cel mai mult sotul meu era de vina...l-a jignit foarte mult,imi zicea ca nu e de mine(imediat dupa nunta) ce am facut? am plecat in luna de miere iar cand ne-am intors ne-am mutat la sora lui! l-am ales pe el si m-am tot certat cu mama vreo 2 luni apoi a cedat,a acceptat situatia si l-a acceptat si pe el! acum se poarta foarte frumos cu noi! la nunta aveam 5 ani de relatie si deasta am avut curajul sa il aleg pe el pentru ca il cunosc foarte bine! daca esti sigura pe relatia ta lupta pentru ea! bafta multa!!!
oana_stelian
Postat pe 3 Mai 2010 13:41
Adevarul e ca si eu am crezut, ca sunt cea mai desteapta cand m-am maritat cu sotul meu (acum EX), am crezut ca parintii nu stu nimic. Ei cateodata simt ca nu e bine ceva. Nu e sigur ca au dreptate, dar asculta clopotelul din mintea ta! El suna cand ceva nu merge, dar il neglijezi... Sa nu crezi niciodata, ca o sa mearga ceva mai bine dupa casatorie. Daca ceva nu merge acum, cred ca mai incolo va fi si mai nasol. Totus nu ia decizia pentru parinti, stii foarte bine daca e de tine, sau te amagesti cu el, pentru ca ti-e frica de un pic de suferinta ceea ce o sa simti parasindu-l.
Evike_grace
Postat pe 3 Mai 2010 21:07
Multumesc mult pentru raspuns. Noi ne am despartit imediat dupa cearta, influentata si de ai mei, am stat vreo luna despartiti si ne am impacat din nou sa vedem dc nu sunt implicati ai mei dc e mai bine. eu nu am crezut niciodata in ideea de a doua sansa sau ca omul se mai schimba si tocmai de aceea am acceptat sa ne impacam, sa nu imi reprosez ceva mai tarziu. Ideea e ca ai mei acum tac pentru mine, se comporta foarte frumos dar tare imi e ca va izbucni ceva mai tarziu. Repet greseli au fost de partea tuturor, iar eu am fost in centrul lor. Multumesc mult!
grace006564
Postat pe 5 Mai 2010 09:04
Cred ca ar trebui sa analizezi la rece daca il cunosti destul de bine pe viitorul sot ,ptr a-ti da seama de reactia lui.Parintii tai iti sunt destul de aproape si stii exact la ce anume se refera si ce i-a infuriat.Pune totul in balanta si vei putea cu siguranta sa iei o decizie favorabila viitorului tau.Tine seama si de familia din care provine pentru ca este o iluzie sa te gandesti ca el ar fi cu mult mai diferit decat cei care l-au format.Si uite asa usor ,usor punand in balanta ,vei putea sa iei o decizie.Nu te pripi ,doar e vorba de viitorul tau.Pana la urma asta e cel mai important.Nu sa te impotrivesti parintilor sau sa il multumesti pe el.Vezi faptul ca nu stii ce decizie sa ei,imi pune intrebari.Mai mult,cred ca de fapt stii care e raspunsul.
Eu am fost de ambele parti ale baricadei.Curaj.
kudika358382
Postat pe 26 Ianuarie 2011 00:43
Si eu am aceeasi problemã...mama mea nu-l acceptã pe sotul meu pentru ca ,ea crede ca nu-i potrivit pt mine!...nu are studii si nici avere!...Certuri au fost incã de la inceputul relatiei cu el,eu m-am indragostit de el, ne-am despartit de vreo 3 ori pentru ca interveneau fie mama mea ,fie mama lui...la un moment dat mama sotului i-a facut mamei mele niste remarci mai putin placute...si de atunci nu mai este cale de impacare intre mama mea si familia sotului meu!Pe undeva fiecare are dreptatea lui...ca sa aplanez coflictul...m-am despartit de actualul sot de cateva ori...am incercat sa fiu ascultatoare de parinti,sa accept o prietenie cu un baiat de acelasi nivel ca mine...dar nu am putut sa-l uit pe actualul sot si nici sa ma indragostesc de acel baiat.Toata povestea dureaza din 2004 si pana in prezent ...in dec 2010 m-am casatorit cu cel care acum imi este sot, chiar daca parintii mei nu au fost de acord...n-au venit nici la cununie...m-a durut si inca ma doare!Sotul meu se poarta foarte frumos cu mine, asa a fost de la inceput...incercam sa ne cladim o familie si un viitor impreuna!
kudika143180
Postat pe 19 Martie 2011 17:45
Dar nici nu trebuie sa se implice prea mult in noua familie socrii.Asta este , peste ani de zile o sa fie obisnuiti cu gandul si asta este
kudika_17683
Postat pe 29 Aprilie 2013 22:53
De la: kudika_17683, la data 2013-04-29 22:53:04Dar nici nu trebuie sa se implice prea mult in noua familie socrii.Asta este , peste ani de zile o sa fie obisnuiti cu gandul si asta este

Adaptare dupe Socrate :
Sfatul meu este sa te casatoresti. Daca vei avea un sot bun, vei fi fericita; daca nu, vei deveni filosoafa.Pe forum . Poate devii si stietotoloaga .
life_coaching
Postat pe 29 Aprilie 2013 23:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Multumiti sau nemultumiti dupa nunta ?Ati ramas cu datorii dupa nunta?! 16 De la: BarbieGirl 22 Martie 2010 16:08
dragoste? 12 De la: alexia 22 Martie 2010 23:12
Cat costa o nunta? 10 De la: adeeadeea 12 Februarie 2011 02:13
nunta pe 31 decembrie 8 De la: raluk4coco 9 Iunie 2009 16:03
Sotul s-a casatorit cu inca una... 19 De la: alexia 24 Martie 2010 00:06