Setari Cookie-uri

Multumiti sau nemultumiti dupa nunta ?Ati ramas cu datorii dupa nunta?!

v-ati asteptat la banuti mai multi din partea invitatilor si nu totul a fost cum v-ati planuit..ati ramas cu datorii dupa nunta?

ja3
Postat pe 28 Ianuarie 2010 22:38
eu am avut nunta akum 5 luni in urma si pot spune ca mi-am acoperit totul si am mai si ramas cu bani.....a fost o nunta organizata si frumos decorata ...eu fiind in domeniu am stiut ce trebuie facut foarte bine.....invitatii au ramas placut surprinsi !
insa,niste prieteni care la avut nunta dupa noi au fost dezamagiti de suma care au adunat-o.....
Acum depinde si de invitati!
Marry_grace
Postat pe 28 Februarie 2010 23:16
De la: grace007731, la data 2010-02-28 23:16:42eu am avut nunta akum 5 luni in urma si pot spune ca mi-am acoperit totul si am mai si ramas cu bani.....a fost o nunta organizata si frumos decorata ...eu fiind in domeniu am stiut ce trebuie facut foarte bine.....invitatii au ramas placut surprinsi !
insa,niste prieteni care la avut nunta dupa noi au fost dezamagiti de suma care au adunat-o.....
Acum depinde si de invitati!



Intr-adevar voi ati fost un caz fericit ca ati mai si ramas cu banuti dupa nunta...oricum vorba aia ..nunta e ca o 'loterie'!Eu sincer la nunta mea sunt multumita sa iasa frumos si sa-mi acopar investitia cum se zice.Ca de imbogatit nu ne imbogatim nimeni dupa nunta
ja3
Postat pe 1 Martie 2010 15:12
Noi am avut nunta in 06.06.2009 si ne-am apucat din timp de cumparat si achitat una-alta deoarece am vrut sa fie ceva deosebit, de neuitat. Si asa a fost! Din banii starnsi la nunta am achitat: meniurile pentru 250 invitati, bautura, muzica, foto si video, tinute, flori, prajituri si tort, hotel pentru cativa invitati, etc. Tot din acei banuti am mers in luna de miere in Austria 8 zile pe cont propriu, iar in iarna am platit o parte bunicica din avansul pentru un apartament nou in Timisoara, in care ne-am mutat de cca 1 luna. Precizez ca nunta nu am facut-o in Timisoara, ci in Orastie, unde meniul (adica mancarea propriu-zisa cu 2 cafele incluse, sucurile, apa minerala si berea, fara praji si tarii) a fost cca 90 ron. Dupa niste calcule destul de amanuntite am cheltuit pe persoana (aici am inclus TOT: tinute, flori, hotel, etc) cca 200 ron, iar daca am luat in calcul mancarea, praji, tort, bautura, muzica, marturiile si decoratul salii (adica lucrurile de care au beneficiat direct invitatii) am ajuns la cca 140 ron/persoana.

Bine, am avut o singura pereche de invitati care nu si-a acoperit in intregime meniul (abia au platit mancarea), dar nu m-am suparat, deoarece m-am bucurat ca au reusit sa vina, avand in vedere ca locuiesc de cativa ani buni la tara si au cam uitat cum sta treaba cu restaurantele, cu inflatia asta, ca sunt mosii mei de botez, iar prezenta lor a contat enorm pentru mine si mama mea. Am avut si perechi de la care m-as fi asteptat la mai mult avand in vedere gradul de rudenie fata de altii care au dat mai mult si nu-mi sunt decat prieteni. Bine, adevarati prieteni! Probabil de asta au dat atat. Ca ex: acesti buni prieteni au dat mai mult decat fratele cu partenera sotului.

So... deduceti si voi... e vorba de starea financiara a fiecaruia si de cat considera fiecare ca merita efortuile depuse si cum sunt tratati la nunta. Am citit tot aici pe forum ca oamenii vin de acasa cu banii fix cat sa dea. Nu e chiar asa. Am fost si eu la o nunta imediat dupa a noastra. Am pregatit de acasa cat ne-au dat ei noua plus inca ceva. Sa fie in caz de orice. JALE frate! Am scos si acei bani in plus si le-am dat numai cat ne-au dat ei noua. Dar mai scoteam... Ca a fost groaznic! La 5 minute dupa ce am intrat in sala mirele s-a dus acasa sa aduca scaune pentru invitati, nu era loc de dans, o muzica asurzitoare si reaaaaa, scartaia, mancarea... nu mai vorbim, am ajuns acasa flamanda. Farfurii si tacamuri de toate felurile si ciobite. Unii invitati au plecat cand au vazut ca nu au loc sa stea. Soacra mare nu a avut loc la masa. Teribil!

Asa ca noi am fost multumiti de cat am strans si nu am vut surprize neplacute, cum au avut unii care au gasit ziare sau plicuri goale. Cam la suma cu care am ramas dupa achitarea cheltuielilor ne-am si asteptat. Am aproximat bine.

Deci, dragi viitoare miresici... parerea mea este sa va orientati bine si sa perseverati in a cauta cele mai bune oferte la orice trebuie sa cumparati si sa o faceti din timp si sa va alocati muuulta rabdare si intelegere.

Mult succes si la multi bani!
Tassy_grace
Postat pe 9 Martie 2010 12:20
Noi am facut nunta in 2007 si da, am ramas cu vreo 50-60 mil datorii. N-am avut de unde sa aducem prea multi invitati, iar cei care initial au confirmat ca vin s-au trezit pe parcurs ca nu mai vin. Pana si in ziua nuntii s-au trezit destui sa ma anunte ca nu vin. La nunta conteaza foarte foarte mult si numarul invitatilor. Pentru ca daca pretul meniului e fix si poti aproxima cat de cat cheltuiala, costul cheltuielilor accesorii se imparte la numarul invitatilor. Noi, de la 70-80 de invitati am ajuns in final la nunta sa fim cam 50, incluzand si echipa foto-video si pe cei de la firma de organizare. Cu 2 zile inainte de nunta am facut atac de panica cand am vazut cati nesimtiti se trezesc sa anuleze confirmarea. Iar eu apucasem deja sa confirm si sa schimb de 2 ori numarul portiilor de la restaurant si sa micsorez tortul pana cand mi-a spus tipa de la firma de organizare ca mai putin decat era deja nu se mai poate. In concluzie, am platit numai pe meniurile neonorate vreo 20 mil. Daca mai adaugam si bauturile, tortul, marturiile... se aduna. Asta a fost din pacate. In plus, cei care au venit, abia s-au scobit ca sa-si achite masa. Si uite asa, din ceva ce s-a dorit o mare petrecere frumoasa si eleganta a iesit o mica petrecere frumoasa, eleganta si costisitoare. Asta e.
adelaide_grace
Postat pe 10 Martie 2010 16:18
am avut nunta pe 11 iulie 2009 ,dupa cheltuielele facute am dedus o suma de 300 de persoana.am avut parte si de surprize de genul invitatilor care si-au anuntat prezenta pna in ultima clipa iar in ultima clipa au renuntat ,dar multumesc lui Dumnezeu am reusit sa-mi achit toate datoriile,am avut si luna de miere de 12 zile la mare.NU am mers in strainatate deoarce eu locuiesc printre straini si mi-am mai ramas 4ooo de euro si 300 de lire.deci pot sa spun ca am iesit bine.Doresc tuturor fetelor care vor face pasul de acum incolo sa reuseasca sa isi faca nunta de vis si sa poata sa isi recupereze macar investitia.este greu numai cele care au trecut prin asta in 2009 stiiu ce inseamna nunta in an de criza.succes tuturor
mihaelaonu
Postat pe 13 Martie 2010 12:35
De la: adelaide, la data 2010-03-10 16:18:42Noi am facut nunta in 2007 si da, am ramas cu vreo 50-60 mil datorii. N-am avut de unde sa aducem prea multi invitati, iar cei care initial au confirmat ca vin s-au trezit pe parcurs ca nu mai vin. Pana si in ziua nuntii s-au trezit destui sa ma anunte ca nu vin. La nunta conteaza foarte foarte mult si numarul invitatilor. Pentru ca daca pretul meniului e fix si poti aproxima cat de cat cheltuiala, costul cheltuielilor accesorii se imparte la numarul invitatilor. Noi, de la 70-80 de invitati am ajuns in final la nunta sa fim cam 50, incluzand si echipa foto-video si pe cei de la firma de organizare. Cu 2 zile inainte de nunta am facut atac de panica cand am vazut cati nesimtiti se trezesc sa anuleze confirmarea. Iar eu apucasem deja sa confirm si sa schimb de 2 ori numarul portiilor de la restaurant si sa micsorez tortul pana cand mi-a spus tipa de la firma de organizare ca mai putin decat era deja nu se mai poate. In concluzie, am platit numai pe meniurile neonorate vreo 20 mil. Daca mai adaugam si bauturile, tortul, marturiile... se aduna. Asta a fost din pacate. In plus, cei care au venit, abia s-au scobit ca sa-si achite masa. Si uite asa, din ceva ce s-a dorit o mare petrecere frumoasa si eleganta a iesit o mica petrecere frumoasa, eleganta si costisitoare. Asta e.


iulik_flore
Postat pe 14 Martie 2010 23:58
De la: mihaelaonu, la data 2010-03-13 12:35:39am avut nunta pe 11 iulie 2009 ,dupa cheltuielele facute am dedus o suma de 300 de persoana.am avut parte si de surprize de genul invitatilor care si-au anuntat prezenta pna in ultima clipa iar in ultima clipa au renuntat ,dar multumesc lui Dumnezeu am reusit sa-mi achit toate datoriile,am avut si luna de miere de 12 zile la mare.NU am mers in strainatate deoarce eu locuiesc printre straini si mi-am mai ramas 4ooo de euro si 300 de lire.deci pot sa spun ca am iesit bine.Doresc tuturor fetelor care vor face pasul de acum incolo sa reuseasca sa isi faca nunta de vis si sa poata sa isi recupereze macar investitia.este greu numai cele care au trecut prin asta in 2009 stiiu ce inseamna nunta in an de criza.succes tuturor


fetelor ce dezamagire...
iulik_flore
Postat pe 14 Martie 2010 23:58
[

fetelor ce dezamagire... [/quote]
nu inteleg de ce dezamagire? pentru ce esti tu dezamagita?
mihaelaonu
Postat pe 15 Martie 2010 11:20
Fetelor eu am avut nunta pe 12 septembrie 2009,si a fost cea mai minunata zi din viata mea.Pot spune ca am avut dezamagiri foarte multe din partea rudelor care nu au venit,prietenilor de o viata ,ce sa mai,ma asteptam la vreo 100 de persoane si au venit doar 40.Initial m-am speriat deoarece cheltuisem destul de mult,dupa cum bine stiti si voi cat te duce o nunta.Dar mi-am revenit si mi-am spus ca o zi ca asta nu voi mai avea si indiferent ce se v-a intampla amintirea nuntii mele este cea mai importanta.Asa ca m-am distarat foarte mult,am dansat aproape toata noaptea iar finalul a fost surprinzator de placut ,reusisem sa strangem toti banii pe toate cheltuielile,nu am ramas cu datorii si chiar cu ceva in plus.Totul e bine cand se termina cu bine,cat despre rudele care nu au venit si presupusi prieteni,am rupt orice legatura,parerea mea ca intr-o zi ca asta se vede cine te iubeste,cine te apreciaza si cine-ti doreste tot binele din lume.Bafta fetelor si va doresc tot ce-i mai bun.
skillo
Postat pe 15 Martie 2010 15:22
De la: mihaelaonu, la data 2010-03-15 11:20:40[

fetelor ce dezamagire...

nu inteleg de ce dezamagire? pentru ce esti tu dezamagita?[/quote]

sunt dezamagita ptr toate acele persoane, carora nu le-au venit invitatii.......

si ma gandesc cum ar fi in cazul meu.......
iulik_flore
Postat pe 15 Martie 2010 22:27
fetelor, eu nu am investit bani in nunta mea, mi-am cumparat o rochie destul de ieftina, aranjamentele salii doar niste lumanari parfumate si un balon cu tot felul in el, in rest doar ce a avut restaurantul care era destul de select, florile le-am dus pe cele pe care le-am primit la starea civila, buchetul de mireasa si lumanarile la biserica au fost din gherbere (flori f ieftine), iar pt ornatul scarii si al masinilor doar niste fundite. sunt extrem de multumita de cum a iesit nunta si ma bucur ca nu am investit in acest eveniment pt ca, exact ca in celelalte cazuri, nici mie nu mi-au venit toti cei confirmati, a trebuit sa platesc 20 de meniuri in plus, dar prin faptul ca nu am avut dupa nunta, de platit numai muzica si meniurile, chiar daca am fost destul de putini, mi-au ramas bani cat nu ma asteptam.
asa daca imi cumparam rochie cu pretul in sute de euro si luam flori din cele mai scumpe cu ce iesem? cu pierdere clar! rochia zace in dulap iar florile s-au uscat
oanaiullliana
Postat pe 16 Martie 2010 08:47

sunt dezamagita ptr toate acele persoane, carora nu le-au venit invitatii.......

si ma gandesc cum ar fi in cazul meu.......[/quote]
draga nu fii dezamagita si gandeste optimist daca se intampla si la tine sa nu iti vina invitaii care si-au confirmat prezenta nu fii trista zambeste tot timpul nici sa nu te gandesti ca uite s-a anuntat cutare si nu a venit.traieste-ti clipa este una din cele mai importante zile din viata ta si nu o rata fiind dezamagita de neamuri sau prieteni.eu asa am procedat si pot spune ca am avut o nunta de vis si acum cand mai am putin si implinesc anul se mai vorbeste despre nunta mea.si drept sa iti spun cei care nu au venit isi plang acum in pumni. mult succes cu nunta ta si ai sa vezi ca totul va fi bine.
mihaelaonu
Postat pe 16 Martie 2010 11:45
De la: mihaelaonu, la data 2010-03-16 11:45:30
sunt dezamagita ptr toate acele persoane, carora nu le-au venit invitatii.......

si ma gandesc cum ar fi in cazul meu.......

draga nu fii dezamagita si gandeste optimist daca se intampla si la tine sa nu iti vina invitaii care si-au confirmat prezenta nu fii trista zambeste tot timpul nici sa nu te gandesti ca uite s-a anuntat cutare si nu a venit.traieste-ti clipa este una din cele mai importante zile din viata ta si nu o rata fiind dezamagita de neamuri sau prieteni.eu asa am procedat si pot spune ca am avut o nunta de vis si acum cand mai am putin si implinesc anul se mai vorbeste despre nunta mea.si drept sa iti spun cei care nu au venit isi plang acum in pumni. mult succes cu nunta ta si ai sa vezi ca totul va fi bine.[/quote]

MULTUMESC
iulik_flore
Postat pe 16 Martie 2010 19:06
salut , noi am avut nunta pe 5 septembrie 2009 si am cumparat absolut totul din banii nostri :rochie ,costum ,aranjamente ,bautura ,si toate celelalte iar din banii de la invitati am platit meniurile ,formatia si fotograful si am mai ramas si cu 6000 ron.una peste alta noi am fost multumiti ca nu am ramas cu datorii .mult succes tuturor si sa dea Dumnezeu sa iasa asa cum vreti voi
niki2007
Postat pe 17 Martie 2010 10:36
PAREREA MEA E SA NU VA GANDITI LA BANI SI INTINDETI-VA ATAT CAT VA E PLAPUMA..NU MAI MULT...nu va lasati in baza ca ve-ti face multi bani dimineata...dezamagiri sunt multe..toti incearca sa te fure...pe mine m-au furat pana si la baloane...insa cea mai mare e atunci cand vezi cati ai invitat , cati au promis ca vin si cati nu s-au prezentat..nici macar cu un telefon dupa nunta..si incearca sa te ocoleasca din ziua aia de parca ti-ar datora bani...asa ca va sfatuiesc sa cereti cu 10,15 meniuri mai putin decat ati invitat..iar daca aveti perechi care spun ca nu sunt siguri nu cereti meniuri....intotdeauna..nu stiu inseamna nu, sa vedem inseamna nu si o sa mai vb inseamna nu..tineti minte!!
BarbieGirl_grace
Postat pe 22 Martie 2010 16:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
neintelegere 23 De la: cj25har 16 Iunie 2010 13:25
Porumbei albi pentru nunti Constanta 2 De la: porumbeinunti 9 Martie 2011 15:07
BUCHET MIREASA - HELLLPPPP!!!! 9 De la: alfredodecurtofreco 8 Octombrie 2010 15:36
fetelor vreau sa imi vand rochita de mireasa 4 De la: charolina99_yahoo_com 31 Martie 2014 15:38
PANTOFI Piele naturala la COMANDA pt ocazia ta!!!! 1 De la: carmenconstantin 25 Martie 2011 09:05