Setari Cookie-uri

Arsuri solare - ce sa fac pt ca pielea sa nu se cojeasca?

Acum le dau dreptate 100% doctorilor si "astora" de la TV care spuneau sa nu ne expunem la soare intre 11 si 16. N-am facut decat o ora plaja intre 13 si 14 dar am ajuns acasa cu nasul ca un ardei mare si rosu, spatele, burta , sanii... tot corpul ars! Pe fata sunt un dezastru si nu stiu ce sa mai fac sa nu ma cojesc. Nici nu vreau sa imi imaginez atatea cojite pe fata si pe restul corpului M-am dar cu niste crema de catina si m-am umplut de ulei de masline dar nu stu ce altceva sa mai fac. Va rog mult, ajutati-ma cu un sfat, vreun "leac babesc", ceva... orice
bubibela93
Postat pe 30 Iulie 2010 00:33
buna!
te vei coji orice ai face.... pielea deshidrata si arsa de soare se deshuameaza oricum, poti eventual sa oferi in plus o buna hidratare pt un aspect mai bun...
Nu te coji tu!!! Poti sa folosesti un gel de dus usor exfoliant, pt a ajuta la regenerare.
Incearca si unguentul de galbenele pt arsuri. SI eu m-am prajit anul trecut rau de tot, anul asta am avut mai multa grija de mine!
Spor la treaba!
zuzuuk
Postat pe 4 August 2010 12:30
am uitat de leac babesc
Poi iaurtul stiu ca e bun pentru arsuri, sucul stors dintr-o frunza de aloe, rosiile sunt bune, actioneaza atat din exterior cat si din interior.....Si cam atat stiu eu..
zuzuuk
Postat pe 4 August 2010 12:33
Stiati ca:

- Marilyn Monroe a avut 11 degete la picioare;
- Hitler si Napoleon aveau fiecare numai cate un testicul;
- Persoanele dreptace, traiesc, in general, cu 7 ani mai mult decat persoanele stangace;
- Cand stranuti, toate functiile corpului se opresc, chiar si inima;
- Brazilia este singura tara care a jucat in fiecare Cupa Mondiala;
- Daca iei orice numar, il dublezi, aduni 10, imparti prin 2, si apoi scazi numarul initial, raspunsul va fi 5;
- Winston Churchill a fost nascut intr-o toaleta a femeilor in timpul unui dans;
- Inima unei femei bate mai repede decat cea a unui barbat.
- In America de Nord creste un copac (pe care bastinasii il numesc "pomul dracului"), a carui coaja contine foarte mult fosfor, incat noaptea, langa tulpina lui, se poate citi ca in orice sala de lectura.
- Jocul de carti a fost inventat de chinezi in 1120.
- Fructele culese in orele de dimineata sau de seara sunt mult mai gustoase decat cele culese la amiaza
- In padurile tropicale, unde nu se schimba anotimpurile, copacii nu au inele anuale.
- Pensatul sprancenelor devine nedureros daca in prealabil se anesteziaza arcada cu un cub de gheata.
- Cateva picaturi de zeama de lamaie puse in nari desfunda nasul, fara sa dea dependenta. Tratamentul este cam neplacut dar sigur.
- China reprezinta consumatorul de carne de porc numarul I pe plan mondial;
- Vacile nu au dinti superiori
- La nastere, crevetele este mascul, apoi, pe masura ce creste, devine femela.
- Pestii de apa sarata beau apa, iar cei de apa dulce nu.
- Podul Universitatii din Boston (pe Commonwealth Avenue , Boston , Massachusetts ) este singurul loc din lume unde un vapor poate trece pe sub un tren care trece pe sub o masina care trece pe sub un avion.
- O singura persoana din doua miliarde traieste 116 ani sau mai mult.
RUY_BLAS
Postat pe 9 August 2010 20:25
foarte interesant,despre arsurile solare nu spui nimic
utad
Postat pe 9 August 2010 20:30
Ei, hai sa luam paertea buna a lucrurilor...
kudika226898
Postat pe 9 August 2010 21:04
De la: utad, la data 2010-08-09 20:30:28foarte interesant,despre arsurile solare nu spui nimic

NU...va las sa va etalati talentele...si asa nimeni nu tine cont de nici o recomandare...
eu doar am vrut sa mai aduc in atentie si acest lucru.
RUY_BLAS
Postat pe 10 August 2010 13:58
Si de ce te-ai ofuscat????
kudika226898
Postat pe 10 August 2010 16:20
de iaurt stiam si eu...ai mare grija ca soarele iti imbatraneste pielea. Eu ma feresc sa ies la orele de pranz dar dc trebuie neaparat sa iesi, e bine sa te dai cu o lotiune cu factor de protectie 30 +
MissRalux
Postat pe 10 August 2010 18:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Tu cata grija ai de corpul tau? 6 De la: carmen_natural 31 Ianuarie 2011 00:08
Peeling chimic!!!!!!!! 8 De la: andrea_m 23 Iulie 2011 11:48
Vopsea semipermanenta 3 De la: JustMarta 8 Ianuarie 2012 19:28
Buna seara! 2 De la: kudika_22352 29 Noiembrie 2012 19:39
negi genitali, am nevoie de un sfat 43 De la: florina_toma22 22 Mai 2015 08:03