Setari Cookie-uri

De cind eram mici

Pasiunea de a citi am mostenit-o din copilarie. Am crescut cu "Luceafarul" drept cintec de leagan si primul meu cuvint a fost "ushasha" (varianta la Cenusareasa). Intreaga copilarie mi-a fost populata de carti. Au fost atitea...
Va mai aduceti aminte de cartile copilariei? Ce citeati pe atunci?
soraderazboi
Postat pe 31 Iulie 2010 00:55
De la: soraderazboi, la data 2010-07-31 00:55:04Pasiunea de a citi am mostenit-o din copilarie. Am crescut cu "Luceafarul" drept cintec de leaga si primul meu cuvint a fost "ushasha" (varianta la Cenusareasa). Intreaga copilarie mi-a fost populata de carti. Au fost atitea...
Va mai aduceti aminte de cartile copilariei? Ce citeati pe atunci?






... arici pogonici si azuga ... aaaa, aia era berea ... cred ca doar atit ... e prea mult ? ...
marco918
Postat pe 31 Iulie 2010 00:57
.
marco918
Postat pe 31 Iulie 2010 00:57
A mai avut cineva in copilarie cartea "Calutul de foc"?
soraderazboi
Postat pe 31 Iulie 2010 23:13
in afara de povestile pe care le devoram, imi amintesc de...
"Ce ne povestesc Milena si Crina"
"Acasa, fugarule"
"Iepurasul din oglinda sparta"
"Ciulinii baraganului"
"La Medeleni"
off
plangeam sau ma bucuram pt fiecare personaj
cartile mele sunt cele mai pretioase obiecte din " locuinta" mea
fiind destul de scumpe, prefer sa le cumpar de la tarabute si sa le reconditionez
sper, ca si fetita pe care o voi avea candva, sa citeasca si sa se bucure de fiecare carte
mai bine ma retrag ca ma cuprinde melancolia
maria-ioana
Postat pe 5 Octombrie 2011 22:04
Aici gasiti aproape toate cartile copilariei noastre:

HTTP://CARTILECOPILARIEIMELE.WORDPRESS.COM
laura_feelings
Postat pe 7 Noiembrie 2011 15:15
eu cand eram mica,pana acum 6 ani probabil citeam f multe basme...imi placeau mult acele finaluri fericite si imi placea sa traiesc in acea lume "roz"...era asa frumos
Adella92
Postat pe 7 Ianuarie 2012 04:38
Ion Creanga sau comedi de I.L.Caragiale
kudika_nikole
Postat pe 7 Ianuarie 2012 12:02
Jules verne in primul rand
am primit cartea *5 saptamani in balon * ca premiu-1- in clasa a 2-a
in rest mi-ar trebui multa lecitina sa-mi aduc aminte
in clasa a patra am fost trimis la biblioteca comunala(scuze cacofonia) pentru ca in ce a scolii nu mai aveam ce citi
PICCKARD
Postat pe 7 Ianuarie 2012 12:06
Imi placeau mult povestile lui Creanga, Slavici, Petre Ispirescu. Citeam cu placere si Caragiale, Ionel Teodoreanu, Jules Verne. Ma pasionau si Legendele Olimpului si Metamorfozele lui Ovidiu. Am citit si Iliada si Odiseea a lui Homer, am citit si Eneida a lui Vergilius. Sunt multe carti care mi-au bucurat copilaria.

Imi amintesc, spre exemplu, ca mi-am exersat literele din abecedar invatate la scoala pe "Amintiri din copilarie" a lui Creanga. Cand citeam Jules Verne si dadeam peste termeni tehnici pe care nu-i stiam, ma duceam la tata sa-mi explice, caci el e mai priceput la tehnica decat mama.

Aveam, de asemeni, si multe carti cu basme rusesti, si erau atat de frumos scrise si ilustrate.

Cand aveam vreo 11 ani, eu deja citisem "Mizerabilii" si " Crima si pedeapsa". Am avut mare noroc ca parintii mei s-au ocupat atat de intens de noi, copiii, si ne-au deschis setea pentru citit si cunoastere.

Hm, mi s-a facut dor de copilarie...
franziska_eu
Postat pe 7 Martie 2012 06:02


Mmm,amintiri dulci,cu miros de cozonaci,lapte fiert si gutui adormite in puful galbior!!!

Tin minte cum fugeam si ma ascundeam in podul casei parintesti,mama mea a fost o pasionata a cartilor si lecturarii acestora si avea o colectie uriasa de carti vechi,toate puse in saci!!!Incepeam sa cotrobai prin acestia si rasfoiam carti,ma pierdeam in mirosul de celuloza invechita de timp,orele treceau fara a baga de seama,de multe ori,,mama ma gasea atipind pe maldarul de carti!Dintotdeauna am iubit poezia si nu ratam nicio ocazie de a citi din lirica noastra si universala!!Poezii grele ,mi-au trecut prin fata ochilor,nereusind intotdeauna sa le inteleg,dar dragostea era a tat de mare,incat le sorbeam versurile si le pastram in sufletu-mi de copil!!Toti poetii romani mi-au fost alaturi in acea perioada dulce!!Basmele,,Petre Ispirescu,Ion Creanga,pe acestia i-am indragit foarte mult!!!Sadoveanu,Rebreanu,Slavici,Blaga,Lovinescu,Preda,Arghezi,Sorescu,multi,multi scriitori mi-au fos prieteni in orele de odihna!!Literatura scolara am savurat-o ca atare,,orele de lectura imi erau izvor de bucurie!!Da,copilaria mea s-a petrecut si printre carti,mai toate vechi,dar pline de substanta!!
MissRainbow
Postat pe 7 Martie 2012 07:43
Sunteti talentata la scris poezii, Doamna Curcubeu! Probabil ca v-au ajutat mult in acest sens si lecturarea poeziilor citite de-a lungul vietii, oferindu-va o piatra de temelie in a va exprima propriile ganduri si sentimente intr-un mod poetic, romantic si, uneori, jucaus. Dorul si dragostea de poezie inca arde in inima Dumneavoastra si se simte acest lucru in poeziile pe care le scrieti.

Si am mai remarcat ceva: sunteti un om insetat de cunoastere si ca atare foarte bine informat, acesta e inca un motiv in plus pentru a va citi cu drag si interes mesajele.
franziska_eu
Postat pe 7 Martie 2012 15:24
De la: franziska_eu, la data 2012-03-07 15:24:26Sunteti talentata la scris poezii, Doamna Curcubeu! Probabil ca v-au ajutat mult in acest sens si lecturarea poeziilor citite de-a lungul vietii, oferindu-va o piatra de temelie in a va exprima propriile ganduri si sentimente intr-un mod poetic, romantic si, uneori, jucaus. Dorul si dragostea de poezie inca arde in inima Dumneavoastra si se simte acest lucru in poeziile pe care le scrieti.

Si am mai remarcat ceva: sunteti un om insetat de cunoastere si ca atare foarte bine informat, acesta e inca un motiv in plus pentru a va citi cu drag si interes mesajele.


Multumesc!
MissRainbow
Postat pe 7 Martie 2012 15:36
De la: MissRainbow, la data 2012-03-07 15:36:28
De la: franziska_eu, la data 2012-03-07 15:24:26Sunteti talentata la scris poezii, Doamna Curcubeu! Probabil ca v-au ajutat mult in acest sens si lecturarea poeziilor citite de-a lungul vietii, oferindu-va o piatra de temelie in a va exprima propriile ganduri si sentimente intr-un mod poetic, romantic si, uneori, jucaus. Dorul si dragostea de poezie inca arde in inima Dumneavoastra si se simte acest lucru in poeziile pe care le scrieti.

Si am mai remarcat ceva: sunteti un om insetat de cunoastere si ca atare foarte bine informat, acesta e inca un motiv in plus pentru a va citi cu drag si interes mesajele.


Multumesc!


Din inima va spun: cu placere!
franziska_eu
Postat pe 15 Martie 2012 10:31
De la: PICCKARD, la data 2012-01-07 12:06:32 Jules verne in primul rand
am primit cartea *5 saptamani in balon * ca premiu-1- in clasa a 2-a
in rest mi-ar trebui multa lecitina sa-mi aduc aminte
in clasa a patra am fost trimis la biblioteca comunala(scuze cacofonia) pentru ca in ce a scolii nu mai aveam ce citi


acum inteleg eu de ce traiesti tu in lumea basmelor!!
kiss_my_ass
Postat pe 15 Martie 2012 10:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
toate natiile de carti on-line 7 De la: Cassey 13 Mai 2009 17:44
un ajutor,va rog! poetesa 6 De la: Armain 17 Septembrie 2011 21:41
amurg si restul 27 De la: Summer_ 6 August 2010 12:02
Dedicaþie pentru profesor 1 De la: elisa18 7 Martie 2011 22:58
Un joc al imaginatiei 234 De la: straina 20 Septembrie 2010 18:25