despre carti

Subiect nou
Alege alt forum  
Voteaza:

oana16br Avatarul lui oana16br

29 mesaje

am 16, in curand 17 ani si mi-as dori sa imi imbogatesc vocabularul
as vrea sa incep sa citesc carti interesante si, stiu ca pe acest forum trebuie sa existe si persoane care au aceasta pasiune si imi pot recomanda cate ceva.
va rog mult sa ma ajutati si va multumesc anticipat
Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra Kudika.ro
De la: oana16br, la data 2009-11-03 16:47:43

as vrea sa incep sa citesc carti interesante si, stiu ca pe acest forum trebuie sa existe si persoane care au aceasta pasiune si imi pot recomanda cate ceva.
daaa euu am un vocabular bogat
Fosta membra Kudika.ro

Ok. Ce inseamna interesant pentru tine?
Great minds discuss ideas. Average minds discuss events. Small minds discuss people.
pufffer Avatarul lui pufffer

186 mesaje
Oras: pitesti

De la: thadoog, la data 2009-11-03 16:49:10

asta fara sa citesti prea mult
Ce poti face azi ,nu lasa pe maine lasa pe poimaine poate numai e nevoie sa faci tu !
Fosta membra Kudika.ro
De la: pufffer, la data 2009-11-19 09:29:31
De la: thadoog, la data 2009-11-03 16:49:10

asta fara sa citesti prea mult

ai incercat la rasruce de vanturi?e un exemplu ,dar depinde si de ce genuri preferi
Am I supposed to put my life on hold because you don't know how to act and you don't know where your life is going?i am not sure i see you again I'll be alright na na na na hey, na na na na hey, hey hey hey goodbye I'm so over it, I've been there and back na na na na hey, na na na na hey, hey hey hey Goodbye my lover. Goodbye my friend.
bb_sunshine Avatarul lui bb_sunshine

36 mesaje

pai:d...si eu am 17 ani si imi place foarte mult sa citesc
iti recomand: La Medeleni;Lorelei-Ionel Teodoreanu; Scrisoare de dragoste si Invitatie la vals-Mihail Drumes;
Enigma Otiliei-George Calinescu;Cismigiu&Comp.-Ion Bajenaru.
-sunt carti destul de interesante;sper sa ti placa :*
Fosta membra Kudika.ro
De la: bebits, la data 2010-05-08 22:19:26pai:d...si eu am 17 ani si imi place foarte mult sa citesc
iti recomand: La Medeleni;Lorelei-Ionel Teodoreanu; Scrisoare de dragoste si Invitatie la vals-Mihail Drumes;
Enigma Otiliei-George Calinescu;Cismigiu&Comp.-Ion Bajenaru.
-sunt carti destul de interesante;sper sa ti placa :*

hanu; ancutei ....
Am I supposed to put my life on hold because you don't know how to act and you don't know where your life is going?i am not sure i see you again I'll be alright na na na na hey, na na na na hey, hey hey hey goodbye I'm so over it, I've been there and back na na na na hey, na na na na hey, hey hey hey Goodbye my lover. Goodbye my friend.
rashela Avatarul lui rashela

3663 mesaje

Ba, eu ti-as propune simplu sa citesti. Sigur ai o biblioteca in casa. Citeste TOT. In timp vei reusi sa faci o selectie, te vei simti atrasa catre un anume gen, vei putea recunoaste o carte buna si una de citit in tren, sa treaca timpul. Ti-as face o lista cu "A NU SE CITI", dar asta nu mai inseamna TOT.
I'm not telling you it is going to be easy. I'm telling you it's going to be worth it.
midnightloser82 Avatarul lui midnightloser82

17 mesaje

cumpara-ti carti miercurea si joia de la jurnalul si adevarul! majoritatea romanelor care apar acolo sunt digerabile pt tine
Cristina979 Avatarul lui Cristina979

43 mesaje
Oras: botosani

De la: rashela, la data 2010-05-09 00:43:22Ba, eu ti-as propune simplu sa citesti. Sigur ai o biblioteca in casa. Citeste TOT. In timp vei reusi sa faci o selectie, te vei simti atrasa catre un anume gen, vei putea recunoaste o carte buna si una de citit in tren, sa treaca timpul. Ti-as face o lista cu "A NU SE CITI", dar asta nu mai inseamna TOT.

pentru imbogatirea vocabularului, citeste tot ce prinzi in mana, doar toate au cuvinte
pentru o cultura mai bogata, trebuie sa incepi sa selectezi din marele opere ale literaturii universale, multe dintre ele sunt digerabile si placute
si daca tot am citat-o pe rashela, la capitolul "A NU SE CITI" - nu iti recomand Ulise de James Joyce, s-ar putea sa te lecuiasca de pasiunea lecturii
blondiewishes Avatarul lui blondiewishes

707 mesaje
Oras: brasov

Asa am inceput si eu.Doar ca pe mine m-a luat tare de prin clasa a doua.
Citeam tot ce prindeam.Si acum,dupa ce au trecut muuulti ani,sunt pasionata de cartile de istorie ,cartile despre Hitler(am biblioteca plina) si cartile horror.
De asemenea,din cand in cand mai pot digera si cate o carte din literatura universala,bineinteles.

Sa stii ca,cu timpul dupa ce citesti multe carti te obisnuiesti foarte mult cu limbajul specific cartilor si nici nu iti vei da seama cand vocabularul tau s-a imbogatit atat de mult.Dar,depinde...
Always hearing what your ears can't hear .