Setari Cookie-uri

Va rog sa ma ajutati...

Buna. Am o prietena care are o fata de 16 ani. Acum cateva zile i-a spus mamei ei ca va fugi de-acasa (in timp ce se certau). De-atunci prietena mea e disperata, nu stie ce sa faca si ii e frica sa nu plece.

Intrebarea mea este: Daca pleaca, din punct de vedere legal, ii poate face ceva sa se intoarca?, o poate obliga in vreun fel?

Multumesc pentru raspunsuri!!
kudika315807
Postat pe 21 August 2010 21:04
la ce draq va faceti copii, daca nu stiti sa-i cresteti? Se certa?! Mama, cu fiica de 16 ani?!!! mama trebuie sa mearga la psiholog! Urgent, pana nu distruge copilul.
100101
Postat pe 21 August 2010 21:12
..nu cred ca o poate obliga intr-un fel ca ar intra protectia copilullui cu anchete si tot soiul de investigatii de ale lor daca fata ar depune plangere, dar asta este o parere neavizata..
Pp ca aici e vorba de un iubit-mai in varsta si cu niscaiva purtari neagreate de parinti.
Eu n-as lua prea in serios.Adoloscentii intotdeauna cauta sa santajeze emotional, rareori se intampla sa faca si ce zic.Acu` depinde si de natura relatiilor cu ai ei.Ce stiu eu?
mitura
Postat pe 21 August 2010 21:15
Adica se se intoarca copilul unde? la scandal?! pai si cainele fuge de bota
100101
Postat pe 21 August 2010 21:15
16 ani este varsta critica sau nebunia hormonala cum am denumit-o eu...cand au senzatia ca sunt neantelesi, neascultati,etc mie una cand onor fi-miu imi aducea la cunostinta pe un ton ridicat ca pleaca , ma duceam tacticos la debara, scoteam valiza si il intrebam candid falfaind din gene,ce rufe sa-i pun si in secunda doi se linistea de parca nu s-ar fi intamplat nimic deci draga mea spune-i prietenei tale sa stea linistita ca este doar o forma de santaj, careia sub nicio forma nu trebuie sa-i dea curs aaaaaaa si sa nu uit perioada asta nu dureaza mai mult de un an
miss_darine
Postat pe 21 August 2010 21:32
...cu fetele nu-i asa
100101
Postat pe 21 August 2010 21:42
fetele incep sa planga sau sa tipe
mitura
Postat pe 21 August 2010 21:44
...si chiar pleca! sunt tata de fata si o cresc singur de la 10 ani cu baieti, e mult mai simplu.
100101
Postat pe 21 August 2010 21:47
De la: kyru, la data 2010-08-21 21:47:10...si chiar pleca! sunt tata de fata si o cresc singur de la 10 ani cu baieti, e mult mai simplu.

nu te contrazic, totusi si fetele tre' sa aiba un boton pe care sa apesi si sa percuteze
miss_darine
Postat pe 21 August 2010 21:50
desigur. sa te simta prieten si sa-i castigi increderea. altul nu exista.
100101
Postat pe 21 August 2010 21:52
Cand aveam 16 ani o "prietena" care nu prea se intelegea cu mama ei s-a hotarat sa fuga de acasa si sa stea la iubitul ei,care statea cu parintii.A incercat sa ma determine si pe mine sa plec de acasa spunand-mi de cat de bine o sa fie.Stiti ce i-am spus? "Eu nu am de ce sa plec de acasa,parintii mei imi vorbesc frumos,nu ma cearta,nu ma bat si atunci de ce sa plec?".Copilul il ai cum il educi si in functie de cum te porti cu el.
Barbie30
Postat pe 21 August 2010 21:52
kirule,nu pleaca..daca stii cum sa te descurci cu ele, fara sa le dai senzatia ca le ingradesti ”independenta”, o sa ai chiar o surpriza placuta peste cativa ani si o sa te minunezi de ce-ai crescut.Stie Misii mai bine .App,Misii, stii ca nu te-as vedea niciodata cu o fetita??
mitura
Postat pe 21 August 2010 21:53
corect Barbie! copii sunt ceea ce vad in casa.
100101
Postat pe 21 August 2010 21:53
De la: kyru, la data 2010-08-21 21:53:53 corect Barbie! copii sunt ceea ce vad in casa.


Nu trebuie sa il legi cu lantul de usa pentru ca atunci cand o sa reuseasca sa fuga cu greu se mai intoarce,dar nici sa ii dai mana libera ...prea libera.Trebuie sa gasesti o cale de mijloc.
Barbie30
Postat pe 21 August 2010 21:58
Un parinte trebuie sa vada mult mai multe decat:
-are cu ce sa se imbrace
-merge la scoala si isi face temele
-are ce sa manance
-e plecat "la joaca" ce bine ca ma lasa in pace sa imi termin treaba

din pacate unii se limiteaza doar la asta.
Barbie30
Postat pe 21 August 2010 22:01
De la: kyru, la data 2010-08-21 21:52:24desigur. sa te simta prieten si sa-i castigi increderea. altul nu exista.

vezi? sa stii ca acelasi lucru este valabil si in cazul baietilor si eu sunt o mama care si-a crescut singura baiatul,de la 2 anisori
miss_darine
Postat pe 21 August 2010 22:03
De la: mitura, la data 2010-08-21 21:53:53kirule,nu pleaca..daca stii cum sa te descurci cu ele, fara sa le dai senzatia ca le ingradesti ”independenta”, o sa ai chiar o surpriza placuta peste cativa ani si o sa te minunezi de ce-ai crescut.Stie Misii mai bine .App,Misii, stii ca nu te-as vedea niciodata cu o fetita??


de ce mitule nu m-ai vedea cu o fetita?...is prea duru duru?
miss_darine
Postat pe 21 August 2010 22:04
De la: miss_darine, la data 2010-08-21 22:04:52
De la: mitura, la data 2010-08-21 21:53:53kirule,nu pleaca..daca stii cum sa te descurci cu ele, fara sa le dai senzatia ca le ingradesti ”independenta”, o sa ai chiar o surpriza placuta peste cativa ani si o sa te minunezi de ce-ai crescut.Stie Misii mai bine .App,Misii, stii ca nu te-as vedea niciodata cu o fetita??


de ce mitule nu m-ai vedea cu o fetita?...is prea duru duru?

ete,fleosc,duru duru ..sunt convinsa ca esti o mama fantastica ,doar ca nu stiu,tu esti genul de mama cu baieti
mitura
Postat pe 21 August 2010 22:12
De la: mitura, la data 2010-08-21 22:12:24
ete,fleosc,duru duru ..sunt convinsa ca esti o mama fantastica ,doar ca nu stiu,tu esti genul de mama cu baieti

chiar m-ai nimerit intotdeauna mi-am dorit mai multi baieti
miss_darine
Postat pe 21 August 2010 22:28
De la: kudika315807, la data 2010-08-21 21:04:14Buna. Am o prietena care are o fata de 16 ani. Acum cateva zile i-a spus mamei ei ca va fugi de-acasa (in timp ce se certau). De-atunci prietena mea e disperata, nu stie ce sa faca si ii e frica sa nu plece.

Intrebarea mea este: Daca pleaca, din punct de vedere legal, ii poate face ceva sa se intoarca?, o poate obliga in vreun fel?

Multumesc pentru raspunsuri!!


Prea putine detalii.......motivul pentru care s-au certat?!..daca-i acum prima oara, daca-i frecvent?
Eu sunt mama de 'd'soara
Multumesc lui Dumnezeu ca nu am asemenea probleme si nici n-am avut, daca mai trec inca 2,5 ani ca pana acum si o " scot" la 20 de ani.....zic c-am fost o mama " tare":)))
Adevarul e ca eu TOT ce misca povestesc cu ea, o ascult si cand imi povesteste ( si eu sunt moarta de obosita....pana vede ea ca-s rupta si-mi zice.continuarea maine:)))..)...nimicuri.
daca o vad ca n-are chef de nimic o iau sa alergam, iesim la mall amandoua...si daca mergem doar la un suc:)))
Care aveti fete si-s inca mici, o sa vedeti ca de la o vreme, ele o sa va fie cele mai bune confidente, si reciproca:)
La mine cel putin asa e.
Si eu cu mama asa am fost, si tot asa sunt.
P.S.
NICIODATA nu a plecat undeva sa nu-mi zica, NICIODATA nu a fost sa nu stiu unde mi-e copilul.
Chiar daca am avut zile de munca si de 12-14 ore, cumva am facut sa stiu, altfel in cine stie ce anturaje apuca.
Eu asa am considerat ca-i bine, inca n-am dat gres, sper sa nu o dau nici de acum inainte:)...
Eu am considerat ca-i oras mare, Clujul si mi-a fost frica sa o las de capul ei, oricum e copil.
stem_29
Postat pe 22 August 2010 00:30
adolescentii ameninta frecvent cu fuga de acasa,cred ca e o pedeapsa ptr parinti,unii chiar o fac,majoritatea parintilor lucreaza peste program si se intilnesc cu odraslele lor adolescente ptr putin timp,ei vor atentie sporita libertate banuti de cheltuiala la discretie,ier faptul ca fumeaza,chulesc de la ore se imbraca indecent,lipsesc noptile si zilele de acasa in reuniuni numai de ei stiute reprezinta de fapt adolescenta lor;
mama care cere ajutorul cuiva de frica sa nu-i fuga fata de acasa trebuie sa mearga la un psiholog,ca sa inteleaga problemele fetei asta daca n-o fi vreun autodidact si s-a documentat deja
utad
Postat pe 22 August 2010 00:51
De la: mitura, la data 2010-08-21 21:53:53kirule,nu pleaca..daca stii cum sa te descurci cu ele, fara sa le dai senzatia ca le ingradesti ”independenta”, o sa ai chiar o surpriza placuta peste cativa ani si o sa te minunezi de ce-ai crescut.Stie Misii mai bine .App,Misii, stii ca nu te-as vedea niciodata cu o fetita??







... indiferent cit de frumos vorbesti cu copii/tinerii daca nu esti si un exemplu credibil atunci tot degeaba ... mai este si varianta sa ii manipulezi ... cu scenarite tragice si finaluri dramatice ... si atunci cad complet sub controlul parintilor ... si iar apar ''celebrele'' soacre care isi baga nasul in tot si se comporta ca niste codoase jalnice ... orice copil/tinar (ca toti de altfel la un moment dat) au tendinta de a copia un tip de comportament sau de a fi exact opusul acestuia ... din simplul motiv ca incep sa aiba propria lor ''opinie'' despre bine si rau ... daca nu au fost invatati sa faca aceste diferentze de mici atunci e grava treaba ... daca nu au acest bagaj or sa iaba o viata chinuita (indiferent de ''ajutorul'' pe care il primesc de la parinti) ... daca au bagajul necesar isi gasesc directia corecta ... in mare parte e valabil proverbul - culegi ce ai semanat ...






marco918
Postat pe 22 August 2010 01:13
Va multumesc mult pentru toate raspunsurile, multumesc ca ma ajutati cu sfaturi. Am sa i le dau si eu prietenei mele si sper sa se rezolve !

kudika315807
Postat pe 22 August 2010 19:57
Si noi speram sa se rezolve!
Barbie30
Postat pe 22 August 2010 20:07
eu nu.
Tazmanian
Postat pe 22 August 2010 20:08
De la: kudika315807, la data 2010-08-22 19:57:21Va multumesc mult pentru toate raspunsurile, multumesc ca ma ajutati cu sfaturi. Am sa i le dau si eu prietenei mele si sper sa se rezolve !



NU ERA MAI SIMPLU SA DESCHIZI ACEST SUBIECT LA MODUL GENERAL, SI ASTFEL LA FIECARE ACCESARE SA PRIMESTI BANI/CONTRACTUL CARE IL AI /CP.??.
Nu cred in subiectele propuse pentru comentarii , ca fiind reale., acelora care sunt inregistrate cu;KUDIKA nr.....
Nu vad de ce nu esti inregistrata normal, un om caruia nu ii este rusine cu subiectele propuse in discutie, sau raspunsuri la vreo problema propusa de altii. intra pe forum cu inregistrarea initiala si reala.
Mi sar fi parut normal sa fii inregistrata/numele real, ca tot vorbesti de o prietena, caruia nui dai numele si doar aici , bine faci. Ma fac de rusine sau nu,vezi pe inregistrarea me, la istoric forum, toate subiectele care le-am accesat si comentat. La tine este doar acest subiect. Este o iventie doar pentru accesare/platita. si se cheam ; castiga bani/compiuter.
La acest subiect; mama este aceia care tr. sa-si rezolve conflictul. Mama nu se cearta cu fata, cand deja au ajuns la cearta, insemneaza ca nu stie sa fie mama, habar nu are sa discute cu , copilul, adolescentul etc. Nu apeleaza la prieteni. Ea trebuie sa se duca la un psiholog, psihiatru, sa fie consiliata ea, cum sa se comporte cu un copil dificil. Copilul de mic , trebuie sa stie care ii sunt libertatile si limitele,. Complicat in doua cuvinte...bla.bla.bla.Toti copiii au fost si sunt dificili. Dar depinde cum ai stiut sa-l cresti. Acum sai ceri mai mult decat ai stiut sai dai.........scuze. Mama trebuie sa-i fie cel mai bun si sincer prieten al copilului, sa lase telenovelele si barfa prin vecini, si sa gaseasca timp suficient pentru educatie, joaca, povestiri, principii dupa care sa se calauzeasca, usor, usor, pentru varsta lui. Acum se spune f. des ca nueste timp. Intot deauna mamele au avut serviciu si multe alte treburi gospodaresti, dar cine a vrut sasi creasca un copil bun, au fost tot timpul langa el, la urmarit din umbra, au comunicat si le-a spus aparent povesti dar din viata reala. Nu exista nu am timp. Lasa telenovelele, barfa in vecini, ore la telefon, leaica prin oras. si vei vede ca ai timp berechet pentru copilul tau. Cand s-a ajuns la conflict, deja spune mult despre mama, cu atat mai mult caind apelezi la prieteni care habar nu au sai dea un sfat. La fata locului este altceva, cunosti mama, copilul, anturajul lor, apucaturile, defectele.GRESEALA = MAMA
dorina27
Postat pe 2 Septembrie 2010 16:54
may atata timp cat jti sa ai castigi incredere necesara sa ati poata povesti tot felul de lucruri,sa ajungi sa o cunosti mai molt j sati dai seama k defapt nu jtiai delok cum este j cum gandeste copilul tau...uite eo am 16ani,j crede'ma k j eo la certurile cu parinti mei in gand imi sp k plec,treburi dastea,dar dupa ce stau j ma calmez numai am niciun gand urat,astfel de certuri sunt normale la varsta asta deoarece pt fete este o perioada molt mai dicifila decat ne putem da seama pt k e varsta unde sunt f ujor influntabile j manipulate,unde tot ce zboara se mananca,j nuj unde poate ajunge j se nenoroceste p viata...aja k trb sa lucrezi cu multa tactica,sa jti sa te apropi de ele,intai sa ai devi prietena,j dupa mama...eo cu mama mea am o relatie soper....eo vb q ea absolut tot,ma intelege,j ma simt f bine k pot vb q propia mama ce aj putea sa discut q o proetena care imediat mar barfi...la astfel de ganduri mai contribuie j anturajul in care se invarte iar dak are iubit j el aji pone amprenta ff molt...pt k el influenteaza in mare parte modul de gandire,dar dak intervi la timp q apropierea ta fata de ea nicio problema....numai sa o faci sa credeada in tine,iar dak ti'a povestit cv j nu ejti de acord sa nu incepi sa o critici imediat pt k mai rau strici lucrurile decat sa le indrepti...incearca sa ai vb de riscurile j beneficiile lucrurile existente in viata ei,iau cu binijorul...aceasta varsta este cea mai complikta parte din viata parintilor dar j a adolescentilor..pt k amn2 prtile se confrunta cu diverse compliktii...intr'un final ar trb mai molta tactica sa poti ajunge la sufletul ei,pt a o intelege j pt a o ajuta sa iasa din acea stare "depresiva"..pt k in mom unei certe atat de grava inkt sa sp k pleaca de acasa este normal sa cada intr'o depresie j poate duce la alte lucruri....sA aive grija j sa incerce sa discute cu ea calm j serios despre comportament j toate astea....succes¡¡
kudika359002
Postat pe 3 Februarie 2011 23:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ULTIMA ZI DE VOT 2 De la: iry24 19 Ianuarie 2009 13:34
Shopping fara bani? 1 De la: mosora_cristian 11 August 2010 16:56
haine ieftine de calitate 2 De la: kudika088607 2 Decembrie 2009 00:04
comenzi amazon 1 De la: jolyboutique 13 Decembrie 2011 06:43
cumpar costum de baie sexy 1 De la: rami_ursan 9 August 2008 12:16