Setari Cookie-uri

Ce ii determina pe adolescenti sa gandeasca altfel?

E prima oara cand posetez un subiect de discutii, dar "de vina" pentru asta este un adolescent care are 14 ani neimpliniti.
Il cunosc personal de 4 luni iar vizual...de vreo 7 ani.Am stat la o tanti foarte multi ani pentru ca ai mei au decis 'sa merg la scoala, la oras' si in blocul de vizavi locuia acest 'baietas'.Gazda mea mi-a povestit de situatia delicata din familia lui (mama lui l-a lasat in grija bunicilor cand avea 4 ani, tatal lui - dupa cum chiar el mi l-a caracterizat o data- un derbedeu, astfel bunicii l-au crescut si au devenit parintii lui in acte). Il compatimeam intr-un fel... Insa in primavara asta 'soarta' a facut sa ne cunoastem face to face si prima mea reactie a fost "wow, ce copil cuminte". Tacut, usor distant, fara sa vorbeasca prea mult, cu un simt ironic foarte dezvoltat m-a atras foarte tare. Am vazut in el o provocare, voiam sa stiu ce gandeste, ce se ascunde in spatele chipului sau angelic si totodata inexpresiv. Dorind sa ma apropii de el mai mult, i-am spus chiar din seara respectiva "lil' brother", iar el "big sister"(la insistentele mele). Noul "statut" parea sa se potriveasca de minune pt ca eu sunt mai mare cu 5 ani ca el si chiar din prima saptamana am observat ca e un tip sociabil, deschis... Am inceput sa vorbim orice si astfel a inceput sa se nasca si dezamagirea in sufletul meu. incepeam sa il cunosc si nu se mai potrivea cu vechiul "lil", cu ideea pe care mi-o facusem la inceput despre el. Usor-usor am observat ca are fite ca copil de bani gata (precizez ca e la baschet si vrea o cariera in sportul asta,lucru bin de altfel dar si daunator- e foarte cunoscut in oras), ca nu tine la fete ci doar se combina cu ele ca sa le aiba 'in palmares', ironia lui ajunge pana la nesimtire uneori... Ii face placere sa enerveze lumea apropiata lui(si eu am fost tinta 'glumitelor' lui), dar cel mai mult m-a socat cand a spus ca el nu tine la oamenii din jur si catoti ceilalti il iubesc mai mult... Sa fie jocurile pe calculator de vina ptr lipsa de sentimente? Sa fie lipsa mamei si a tatalui? Sa fie societatea in care traim?
Generalizand, ce anume ii determina pe adolescentii de astazi sa fie atat de insensibili? Pentru ca observ socata ca nu numai 'lil' e asa ci si pustimea de astazi...
Unde o sa ajungem cu ei? Eu i-am numit "generatia de plastic"...Voi ce credeti?
iuliana91
Postat pe 31 August 2010 15:05
De la: iuliana91, la data 2010-08-31 15:05:36E prima oara cand posetez un subiect de discutii, dar "de vina" pentru asta este un adolescent care are 14 ani neimpliniti.
Il cunosc personal de 4 luni iar vizual...de vreo 7 ani.Am stat la o tanti foarte multi ani pentru ca ai mei au decis 'sa merg la scoala, la oras' si in blocul de vizavi locuia acest 'baietas'.Gazda mea mi-a povestit de situatia delicata din familia lui (mama lui l-a lasat in grija bunicilor cand avea 4 ani, tatal lui - dupa cum chiar el mi l-a caracterizat o data- un derbedeu, astfel bunicii l-au crescut si au devenit parintii lui in acte). Il compatimeam intr-un fel... Insa in primavara asta 'soarta' a facut sa ne cunoastem face to face si prima mea reactie a fost "wow, ce copil cuminte". Tacut, usor distant, fara sa vorbeasca prea mult, cu un simt ironic foarte dezvoltat m-a atras foarte tare. Am vazut in el o provocare, voiam sa stiu ce gandeste, ce se ascunde in spatele chipului sau angelic si totodata inexpresiv. Dorind sa ma apropii de el mai mult, i-am spus chiar din seara respectiva "lil' brother", iar el "big sister"(la insistentele mele). Noul "statut" parea sa se potriveasca de minune pt ca eu sunt mai mare cu 5 ani ca el si chiar din prima saptamana am observat ca e un tip sociabil, deschis... Am inceput sa vorbim orice si astfel a inceput sa se nasca si dezamagirea in sufletul meu. incepeam sa il cunosc si nu se mai potrivea cu vechiul "lil", cu ideea pe care mi-o facusem la inceput despre el. Usor-usor am observat ca are fite ca copil de bani gata (precizez ca e la baschet si vrea o cariera in sportul asta,lucru bin de altfel dar si daunator- e foarte cunoscut in oras), ca nu tine la fete ci doar se combina cu ele ca sa le aiba 'in palmares', ironia lui ajunge pana la nesimtire uneori... Ii face placere sa enerveze lumea apropiata lui(si eu am fost tinta 'glumitelor' lui), dar cel mai mult m-a socat cand a spus ca el nu tine la oamenii din jur si catoti ceilalti il iubesc mai mult... Sa fie jocurile pe calculator de vina ptr lipsa de sentimente? Sa fie lipsa mamei si a tatalui? Sa fie societatea in care traim?
Generalizand, ce anume ii determina pe adolescentii de astazi sa fie atat de insensibili? Pentru ca observ socata ca nu numai 'lil' e asa ci si pustimea de astazi...
Unde o sa ajungem cu ei? Eu i-am numit "generatia de plastic"...Voi ce credeti?







... tinerii sint oglinda familiei ... pina la un punct ... apoi a ... societatii ... a celor care ''creeaza'' trenduri ...

marco918
Postat pe 31 August 2010 15:18
"Sa fie jocurile pe calculator de vina ptr lipsa de sentimente? Sa fie lipsa mamei si a tatalui? Sa fie societatea in care traim? "
eu cred ca toate trei insumate conduc la acea "generatie de plastic"...din pacate din ce in ce mai multi parinti isi lasa copii de 4,5 anisori la calc spunandu-si lasa mai bine sa stea cuminte in fata calculatorului decat sa stea creanga prin fata blocului....acei copii cresc, ajung la pubertate au in spate deja educatia data de internet si anturajul format la scoala din aceeasi copii lasa-ti in plata domnului de niste parinti care trebuie sa produca bani...termina un liceu cu chiu cu vai si sunt recompensati cu o masina de fite, de mami si tati care cred ca pot sa compenseze lipsa lor prin cadouri scumpe ... dupa care ii vezi ingrosand randurile studentilor din facultatile particulare si a celor care se drogheaza prin toaletele cluburilor
miss_darine
Postat pe 1 Septembrie 2010 21:41
Texte fumate...
kudika226898
Postat pe 10 Septembrie 2010 16:38
am intrat pe un forum unde se vorbea despre avortul spontan,si spre marea mea surprindere am gasit fetite de 15 ani care se laudau cu 2 sau 3 avorturi,dand sfaturi ca ele n au patit nimic.este incredibil!!!!!!parinti.......cum va cresteti copiii?
ana_34
Postat pe 19 Septembrie 2010 20:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
este un produs revoluþionar de scãdere rapidã a greutãþii. 5 De la: greenie 16 Ianuarie 2009 13:33
intra si ai sa vezi 3 De la: Barbie30 11 Iulie 2010 16:49
fuckkkkkkk,,,o tara plina de mafiotiiii 13 De la: Calandrinon 21 Noiembrie 2009 15:31
un pas in moda iernii 2009... 3 De la: iulia069834 6 Decembrie 2009 17:28
ghicit in cafea 28 De la: XOXO_GG_ 30 Mai 2009 19:04