Setari Cookie-uri

buna...

Azi am avut un contact sexual:| cu prietenul meu....si am sangerat putin dupa...is cam speriata...care ar fi motivul?:-ss dati`mi cateva sfaturi plz:*
kudika227233
Postat pe 6 Septembrie 2010 21:24
Asa sa ghicim in stele e mai greu...E prima data cand ai facut sex cu prietenul tau?
Barbie30
Postat pe 6 Septembrie 2010 21:25
nu-mi spune. prietenul tau este fachir ?
Tazmanian
Postat pe 6 Septembrie 2010 21:27
De la: kudika227233, la data 2010-09-06 21:24:19Azi am avut un contact sexual:| cu prietenul meu....si am sangerat putin dupa...is cam speriata...care ar fi motivul?:-ss dati`mi cateva sfaturi plz:*





... da unde singerasi draga ? ... in fata sau in spate ... ca unii tot contact ''sexual'' le numesc pe amindoua partile ... ...

... da pentru scoala nu aveai nimic de facut ? ... asta asa ca o intrebare prosteasca ...
marco918
Postat pe 6 Septembrie 2010 21:28
nu nu e prima data..
kudika227233
Postat pe 6 Septembrie 2010 21:37
Cand ai fost ultima data la ginecolog?
Barbie30
Postat pe 6 Septembrie 2010 21:40
este ceva timp....dar pana akum nu am mai sangerat...:|
kudika227233
Postat pe 6 Septembrie 2010 21:41
Sangerarile vaginale dupa sex: 10 cauze frecvent intalnite
1. Displazia cervicala
Se manifesta prin aparitia unor celule anormale la suprafata cervixului. Displazia cervicala poate evolua in cancer al colului uterin, daca este netratata. Un risc crescut il au persoanele care au avut contacte sexuale cu mai multi parteneri, care si-au inceput viata sexuala inainte de a ajunge la varsta de 18 ani sau care au nascut inainte de a implini 16 ani. De obicei, tratamentul folosit este crioterapia (metoda de inghetare), vaporizare cu laser, indepartarea cu ajutorul unei sarme (LEEP) sau cu ajutorul unui bisturiu

2. Chlamydia
Este o infectie bacteriana, mai frecventa la femei, in special adolescente intre 15-19 ani, care e posibil sa nu se manifeste vizibil. Uneori apar sangerari vaginale sau dureri la urinat, insa nu imediat ce a fost contactata, ci dupa 1-3 saptamani sau chiar 1-6 luni de la contactul sexual.

3. Gonoreea
Infectia gonoreica afecteaza in special femeile intre 15 si 19 ani si barbatii intre 20 si 24 de ani. Popular a fost denumita "blenoragie" sau "sculament".

4. Tricomoniaza
Se numeste astfel dupa numele parazitului care o provoaca - Trichomonas Vaginalis. Parazitul se transmite prin contact sexual vaginal, dupa care, in 5 pana la 28 de zile apar secretii urat mirositoare de culoare verde-galbui, in special la femei. Vaginul femeii e un mediu ideal pentru dezvoltarea acestui germene. 7 milioane de cazuri noi de tricomoniaza apar anual in lume. Exista posibilitatea (destul de rar) de a se transmite prin urina, colacul toaletelor sau piscina

5. Vaginita (inflamatie a vaginului) si cervicita (inflamatie a cervixului)
Cele mai multe cazuri de cervicita sunt cauzate de infectarea cu boli cu transmitere sexuala (BTS), cum sunt gonoreea si Chlamydia. Vaginita este o inflamatie a vaginului care se manifesta prin secretii, mancarime si durere

6. Endometrioza
Se caracterizeaza prin prezenta tesutului care in mod normal captuseste cavitatea uterina, si in alte locatii situate in afara uterului. Mai mult de jumatate din femeile afectate raporteaza dureri in timpul actului sexual. Tratamentul poate fi medicamentos sau chirurgical pentru extirparea tesutului "nedorit". Pilulele contraceptive pot ajuta in aceasta situatie

7. Polipii cervicali
Acestia se prezinta sub forma unor umflaturi mici, moi, rosii localizati la nivelul canalului cervical (dintre uter si vagin). Cel mai frecvent tratament consta in extirparea lor, operatie nedureroasa

8. Infectiile vaginale fungice
Se manifesta prin inmultirea numarului de fungi (ciuperci) care se gasesc in zona vaginala. Printre cele mai intalnite simptome se numara: mancarime, arsuri, secretie alba, fara miros si cu un aspect branzos. Unele dintre aceste infectii produc un grad avansat de disconfort (de exemplu infectiile produse de Candida albicans): pot produce durere, dificultate la inghitire, scurgeri vaginale anormale

9. Polipii uterini
Acestia apar cand mucoasa interna a uterului se mareste si modifica structura uterului. Sunt extrem de rare cazurile in care acesti polipi pot creste si sa devina benigni sau maligni. Femeile care au polipi uterini pot intampina sangerari intre perioadele menstruale (metroragia), dupa un act sexual, dupa menopauza sau in timpul terapiei hormonale.

10. Tumorile fibroide
De regula, sunt tumori benigne si foarte rar maligne. Simptomele unei tumori fibroide pot varia de la o femeia la alta, la unele lipsind total. In cazurile in care femeia poate astepta pana la menopauza se poate observa o disparitie a tumorilor pe masura ce corpul inceteaza sa mai produca estrogen. Este foarte important ca aceste persoane sa nu ia estrogen sub nicio forma (nici anticonceptionale), deoarece acesta favorizeaza dezvoltarea tumorilor.
Barbie30
Postat pe 6 Septembrie 2010 21:56
mersi
kudika227233
Postat pe 6 Septembrie 2010 22:01
De la: kudika227233, la data 2010-09-06 21:24:19Azi am avut un contact sexual:| cu prietenul meu....si am sangerat putin dupa...is cam speriata...care ar fi motivul?:-ss dati`mi cateva sfaturi plz:*


te-o fi strapuns!!
geo_reincarcat_iara
Postat pe 6 Septembrie 2010 22:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Casa in Bucovina 1 De la: rox_rbz 8 Decembrie 2011 18:07
Vacanta 2015 2 De la: kudika_981066 11 Martie 2015 15:43
Un re re re Maramu... 1 De la: whitewizzard 7 Martie 2011 12:09
Ajutor va rog!Vot! 9 De la: Alin_Diaconu_1 7 Iulie 2011 07:58
Omniaturism 4 De la: kudika226898 4 Iunie 2013 16:15