Setari Cookie-uri

rasism

Buna am 25 de ani si locuiesc in irlanda.Momentan lucrez intr-un fast food ca vanzatoare.De fapt ceea ce fac eu tine mai mult de clientii nemultumiti,comenzi la marfa,am grija ca toata lumea sa fie multumita incepand de la clientii obisnuiti pana cei noi si inclusiv seful.Tin sa specific ca lucrez pe timpul noptii ,deci pentru cine stie stie ce fel sunt irlandezii(adica niste betivi notorii,drogati si nu am nimic impotriva lor ca sunt asa ,pur si simplu asa e la ei si respect asta).La inceput chestiile cu roman nenorocit,cersetor,tigani nu ma deranjau nici cum dar de o bucata de vreme majoritatea care vin si nu sunt multumiti incep sa ma faca ba polonez nenorocit, ba lituanian etc.(tara lor se repopuleaza cu natiile astea) si nu stiu de ce dar simt cami pierd cumpatul cu cate unul imi vine sai pun o felie de pizza pe fata si sa-l dau in suturi afara.Eu sunt blonda si sin cauza asta si asemanarea mea cu natiile mai sus specificate.La multi nu am cum sa le spun ca sunt romanca pentru ca noi nu avem drept de munk in irlanda si intr-un fel as complica lucrurile.Nu cer sfaturi ci pur si simplu parerea voastra despre asta.Voi cum ati reactiona sau dak ati reactiona intr-un fel?
morticcia
Postat pe 15 Septembrie 2010 15:59
Stiu ca doare, doare al dracului de rau, mai ales cand au dreptate. Nu stiu ce fac romanii prin Irlanda, dar stiu ce fac in Spania. Ca de-aia nu dau drumul la stiri.. de teama sa nu aud de noi furturi "romanesti".
Teoretic ar trebui sa incepi sa le demonstrezi ca TU nu esti cel de a furat, cel de a dat in cap si asa mai departe. Practic insa, nu esti ascultat. Cand tu devii exceptia care confirma regula, e foarte greu sa te faci ascultat.
Avem nenumarate calitati, in multe domenii le suntem superiori, DAR daca faci caz de asta ti se va spune: atunci du-te la tine in tara daca esti asa de bun.

Nu am avut incidente ca cele pe care le ai, doar pentru faptul ca le-am evitat, am fugit de ele, nu pentru ca nu ar exista. Si ma comport asa, tocmai pentru ca nu stiu ce reactie sa am. Evident ca sunt si oameni buni printre ei. Si probabil ca nu sunt rasisti din convingere ci doar din spirit de turma. Dar nu ai sansa si nici timpul necesar pentru a demonstra celui de care depinde supravietuirea ta aici (patronul), ca esti altfel.
rashela
Postat pe 15 Septembrie 2010 16:11
De la: rashela, la data 2010-09-15 16:11:58Stiu ca doare, doare al dracului de rau, mai ales cand au dreptate. Nu stiu ce fac romanii prin Irlanda, dar stiu ce fac in Spania. Ca de-aia nu dau drumul la stiri.. de teama sa nu aud de noi furturi "romanesti".
Teoretic ar trebui sa incepi sa le demonstrezi ca TU nu esti cel de a furat, cel de a dat in cap si asa mai departe. Practic insa, nu esti ascultat. Cand tu devii exceptia care confirma regula, e foarte greu sa te faci ascultat.
Avem nenumarate calitati, in multe domenii le suntem superiori, DAR daca faci caz de asta ti se va spune: atunci du-te la tine in tara daca esti asa de bun.

Nu am avut incidente ca cele pe care le ai, doar pentru faptul ca le-am evitat, am fugit de ele, nu pentru ca nu ar exista. Si ma comport asa, tocmai pentru ca nu stiu ce reactie sa am. Evident ca sunt si oameni buni printre ei. Si probabil ca nu sunt rasisti din convingere ci doar din spirit de turma. Dar nu ai sansa si nici timpul necesar pentru a demonstra celui de care depinde supravietuirea ta aici (patronul), ca esti altfel.

`Patronul` e roman deci se confrunta cu aceeasi problema ca si mine.
morticcia
Postat pe 15 Septembrie 2010 16:21
De la: morticcia, la data 2010-09-15 15:59:24Buna am 25 de ani si locuiesc in irlanda.Momentan lucrez intr-un fast food ca vanzatoare.De fapt ceea ce fac eu tine mai mult de clientii nemultumiti,comenzi la marfa,am grija ca toata lumea sa fie multumita incepand de la clientii obisnuiti pana cei noi si inclusiv seful.Tin sa specific ca lucrez pe timpul noptii ,deci pentru cine stie stie ce fel sunt irlandezii(adica niste betivi notorii,drogati si nu am nimic impotriva lor ca sunt asa ,pur si simplu asa e la ei si respect asta).La inceput chestiile cu roman nenorocit,cersetor,tigani nu ma deranjau nici cum dar de o bucata de vreme majoritatea care vin si nu sunt multumiti incep sa ma faca ba polonez nenorocit, ba lituanian etc.(tara lor se repopuleaza cu natiile astea) si nu stiu de ce dar simt cami pierd cumpatul cu cate unul imi vine sai pun o felie de pizza pe fata si sa-l dau in suturi afara.Eu sunt blonda si sin cauza asta si asemanarea mea cu natiile mai sus specificate.La multi nu am cum sa le spun ca sunt romanca pentru ca noi nu avem drept de munk in irlanda si intr-un fel as complica lucrurile.Nu cer sfaturi ci pur si simplu parerea voastra despre asta.Voi cum ati reactiona sau dak ati reactiona intr-un fel?


Stiu cum e,si eu am lucrat intr-un irish pub Nu ai ce sa faci mai ales ca esti si pe teritoriul lor,trebuie sa fi mai indiferenta.Eu le raspundeam in romana si se enervau ca nu intelegeau....tu nu prea poti sa faci asta.Axeaza-te pe munca ta si nu-i baga in seama.Nu ai cum sa-i schimbi tu!
Barbie30
Postat pe 15 Septembrie 2010 17:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sora te poate cununa? 15 De la: grace001540 19 Octombrie 2009 09:14
INCHIRIERE ROCHIE MIREASA 1 De la: oanatdr 20 Iulie 2010 19:00
Vand rochie de mireasa stil printesa Demetrios 939 -modele ce pot fi aduse aici 1 De la: rochiisimirese 18 Iulie 2009 15:56
INCHIRIEZ ROCHIE DE MIREASA model deosebit 1 De la: lacramioara0105 15 Aprilie 2009 13:33
Vand rochie de mireasa couture de la Mary's Bridal 1 De la: trendence 8 Ianuarie 2010 09:15