Setari Cookie-uri

Viata mea incotro?!

Buna ziua! Sunt o tanara absolventa (23 ani), a facultataii de istorie si acum fac si masterul (anul II) tot in acest domeniu! Stiu ca nu a fost o alegere prea inspirata pentru vremurile astea si pentru tara in care traim dar asta a fost alegerea mea si acum trebuie sa o duc pana la capat! Doresc foarte mult sa imi gasesc un loc de munca, apropiat de specializarea mea! De invatamant nu vreau sa aud, data fiind situatia de fata,(desi la inceput eram incantata)! Imi place sa citesc si asi fi foarte incantata sa lucrez intr-o biblioteca, mi-ar placea la nebunie, dar nu stiu cu cine sa iau legatura si care este primul pas; stiu ca trebuie sa depun un CV, dar nu stiu exact unde si cui sa il dau (pt ca nu as vrea sa il las doamnei de la informatii si dansa sa faca cu el ce vrea...); plus de asta....CV -ul meu.... nici nu stiu ce sa scriu in el pt ca nu am nici un fel de experienta, nici in domeniu si nici in alta parte! .Bineinteles, asta nu inseamna ca nu sunt deschisa si nu pot invata repede, dar nu stiu cati angajatori iau in calcul acest aspect! .
Pe suplimentul diplomei de licenta , sunt trecute o serie de posturi pe care pot sa le ocup cu calificarea mea, printre care si acesta de bibliotecar si altele precum (administratori de editura , functionari,bibliograf,muzeograf, jurnalist, documentarist, asistent de cercetare. etc.)Nu am mai cautat un job pana acum si nu prea stiu de unde sa incep.
Plus ca mai este si sotul meu care ma "tolereaza" de vreo 4 ani! Nu vreau sa se inteleaga gresit..., nu simt nici o presiune din partea lui, dar imi doresc sa fac si eu ceva ca sa ne fie mai bine! De cand ne-am cunoscut (5 ani si jumatate), eu fac scoli in continuu ( mentionez ca am inceput si o scoala postliceala de asistenti medicali) si el m-a sprijinit psihic si financiar tot timpul fara sa imi reproseze nimic, dar simt ca trebuie sa fac si eu ceva pt familia noastra (plus ca ne dorim si un bebe dar nu avem curaj acum, si inainte asi vrea sa am un loc cat de cat stabil de munca).
Daca ar putea sa ma ajute cineva cu un sfat, si o indrumare, ar fi binevenit! Va multumesc!
healthy009442
Postat pe 30 Septembrie 2010 22:39
Draga mea, ti-ai ales un moment cam prost pt. a-ti cauta un loc de munca:)
Sper ca vezi la tv. ce-i in tara, cum oamenii sunt disponibilizati.
Parerea mea este sa-ti termini scoala care o mai ai, si sa incerci dupa aceea sa faci si tu ceva banuti.
Cam greu fara experienta, eu la anii tai si munceam, faceam scoala si cam din luna asta eram si insarcinata:))
( asta in urma cu 17 ani:))........
Ti-ai ales niste domenii de bugetari, in care salariile sunt mici.......
Insa nu inteleg de ce nu te multumeste un salar cat de mic e el de profesor?! pt. ca ai avea timp si sa-ti termini scoala.
Si acel putin nu e egal cu nimicul tau de azi.
stem_29
Postat pe 30 Septembrie 2010 22:54
Parerea mea sincera este ca incerci sa joci pe prea multe planuri in acelasi timp. Te vei surmena.... Esti o norocoasa ca ai avut sprijin moral si financiar din partea sotului tau. Daca faci si master, si scoala postliceala...mai ai si treaba pe acasa....iar daca vrei sa ai si un copil ....
De ce nu incerci sa iti faci cv pe www.ejobs.ro sau pe www.bestjobs.ro. ..? Vei fi contactata de angajatori care te vor chema la interviu (cu putin noroc)....Nu trebuie sa iti scrii tu cv-ul...trebuie doar sa completezi cerintele de acolo...si cine stie ??!!
Mult noroc!
http://alimentara.libertatea.ro/username18
joy_18
Postat pe 30 Septembrie 2010 23:07
Pentru ca, probabil vezi si tu la tv ce se intampla in sistemul educational, plus de astea nici nu sunt locuri pe istorie in oras... doar la tara titularizabile 1-2 (slabe sanse sa ma titularizez din prima), naveta nu se mai deconteaza, stresul e mare, sa te ridici la un anumit nivel trebuie sa muncesti mult si salariul nu este pe masura! Asta este marea problema in anvatamant! Gandeste-te si tu cat este de greu sa faci iarna naveta la 40-50 km cu un maxi taxi in care iti ingheata picioarele pana la genunchi! Un bibliotecar nu cred ca castiga cu mult mai putin decat un profesor incepator, (si nu il doare capul, stii si tu cum e " decat 15 milioane la soare, mai bine 10 la umbra")!
healthy009442
Postat pe 30 Septembrie 2010 23:07
De la: joy_18, la data 2010-09-30 23:07:12Parerea mea sincera este ca incerci sa joci pe prea multe planuri in acelasi timp. Te vei surmena.... Esti o norocoasa ca ai avut sprijin moral si financiar din partea sotului tau. Daca faci si master, si scoala postliceala...mai ai si treaba pe acasa....iar daca vrei sa ai si un copil ....
De ce nu incerci sa iti faci cv pe www.ejobs.ro sau pe www.bestjobs.ro. ..? Vei fi contactata de angajatori care te vor chema la interviu (cu putin noroc)....Nu trebuie sa iti scrii tu cv-ul...trebuie doar sa completezi cerintele de acolo...si cine stie ??!!
Mult noroc!
http://alimentara.libertatea.ro/username18

Vreau sa zic ca am completat acum ceva timp un astfel de Cv pe net pe un site de acest gen, erau multe campuri de completat, al meu era cam chel CV-ul,erau chestii de genul " Cum te vezi peste 5 ani?" nu prea am avut imaginatie dsp ce sa raspund , ideea e ca o sa il revizuiesc si poate iese ceva! Plus de asta, trebuia sa aplici cu acest CV pt un anumit job, si pe akolo nu prea era nimic care sa coincida cu pregatirea mea , pe cine intereseaza absolvenii de istorie?? Si am cautat pe aceste situri locurile de munca disponibile din orasul meu si am gasit kestii de genul: angajam soferi pe basculanta , electrician, se cauta reprezentanti avon...., etc.
healthy009442
Postat pe 30 Septembrie 2010 23:13
Incearca cu niste "pile"...chiar si in domeniul p[rivat asta e esenta...believe me
kudika195501
Postat pe 30 Septembrie 2010 23:44
De la: healthy009442, la data 2010-09-30 23:07:40Pentru ca, probabil vezi si tu la tv ce se intampla in sistemul educational, plus de astea nici nu sunt locuri pe istorie in oras... doar la tara titularizabile 1-2 (slabe sanse sa ma titularizez din prima), naveta nu se mai deconteaza, stresul e mare, sa te ridici la un anumit nivel trebuie sa muncesti mult si salariul nu este pe masura! Asta este marea problema in anvatamant! Gandeste-te si tu cat este de greu sa faci iarna naveta la 40-50 km cu un maxi taxi in care iti ingheata picioarele pana la genunchi! Un bibliotecar nu cred ca castiga cu mult mai putin decat un profesor incepator, (si nu il doare capul, stii si tu cum e " decat 15 milioane la soare, mai bine 10 la umbra")!


Ei draga mea, daca asa gandesti, atunci te va apuca 30 de ani, fara niciun serviciu.
Toate se fac cu sacrificii, si nu de la inceput deja pusa in biroas la caldurica.
Roaga-te sa-l tina Dumnezeu pe sotul tau sanatos, sa poti sa toot alegi.
Cand nu ai de ales, mergi si la naveta:)
Si eu am facut-o la tinerete, ce-i drept in oras, insa aveam serviciul la acea vreme la 10 km de casa, dimineata pe masini de transport in comun, cu pachetelul in geanta.....si culmea, si la servici era destul de rece pana asa, pe la vreo 11 cand reusea sa se incalzeasca.
Eu de ex. acum la anii mei as putea sa stau acasa, sotul meu m-ar putea linistit intretine.......insa stii de ce ma duc?
Pt. ca ma gandesc ca daca doamne fereste pateste el ceva, eu si fiica mea ce facem?
Ca sa ai experienta, trebuie sa mergi la servici.....daca nu mergi, sau ai pauze mari in carnetul de munca.....anii trec si nu te mai ia nici naiba in servici.
stem_29
Postat pe 30 Septembrie 2010 23:50
pff stem...iar m-ai lasat fara cuvinte:P...io siu Clujul....te cerd cu naveta:))
kudika195501
Postat pe 30 Septembrie 2010 23:58
De la: kudika195501, la data 2010-09-30 23:58:12pff stem...iar m-ai lasat fara cuvinte:P...io siu Clujul....te cerd cu naveta:))


De ce te-am lasat fara cuvinte?
stem_29
Postat pe 1 Octombrie 2010 00:03
da barbie ...asa e
kudika195501
Postat pe 1 Octombrie 2010 00:04
De la: stem_29, la data 2010-10-01 00:03:54
De la: kudika195501, la data 2010-09-30 23:58:12pff stem...iar m-ai lasat fara cuvinte:P...io siu Clujul....te cerd cu naveta:))


De ce te-am lasat fara cuvinte?

io cred ca esti un jeniu...uneori ma indoiesc ca esti femeie:p(no bine , hai ca sar deja peste cal...ma duc la bubucales...nb)...app iubitorilor de cai de maine incepe finala de atelaje in ms...nb
kudika195501
Postat pe 1 Octombrie 2010 00:11
Sa mai spunem si de ce ii ocolesc angajatorii? Pe langa lipsa experientei..
1.nu prea le place sa se trezeasca dimineata si de multe ori intarzie la munca sau nu se duc deloc
2.nu sunt responsabili si cam iau in bataie de joc munca lor
3.cand se lasa cu iesiri in cluburi nu prea mai ajung la munca si daca reusesc asta nu mai sunt buni de nimic.

Eu am vorbit in general si sper sa nu imi sara cineva in cap!
Un caz concret, un tip vine in prima zi de munca,intra si nici macar nu spune "buna dimineata!"...bunnn am trecut cu vederea asta,dar cand urmatorul pas a fost sa se puna pe scaun si sa puna capul pe bar sa doarma,a fost ceva de genul
Barbie30
Postat pe 1 Octombrie 2010 00:13
...daca era tipa....era si mai rau...crede-ma
kudika195501
Postat pe 1 Octombrie 2010 00:17
De la: kudika195501, la data 2010-10-01 00:17:08...daca era tipa....era si mai rau...crede-ma


Corect!Stii ce auzeam de cele mai multe ori cand nu veneau la munca pustoaicele? Mi-a venit ciclul si ma doare burta! Unele nu mai ajungeau la munca iar altele se riscau sa vina si sa ceara liber...Trebuia sa fiu doctora cu ele(aveam pastile in geanta" "ce te doare?" "burta!" "ia de aici si in 10 minute nu o sa te mai doara".Incercau ele sa ma fenteze la inceput da nu le-a reusit
Barbie30
Postat pe 1 Octombrie 2010 00:21
Deocamdata o sa mai astept, sa termin si masterul ca ma aglomerez prea mult si cu scoala de asistenti...Apoi poate lucrurile se vor rezolva de la sine!
P.S. Nu fac parte din exemplele date mai sus , nu sunt nici lenesa , nici iresponsabila , nici nesimtita si nici cu pretentii.... dar nici sa muncesc degeaba nu pot..., nu ca nu as vrea sa capat experienta , dar nu prea imi permite societatea si vremurile pe care le traim... .
healthy009442
Postat pe 1 Octombrie 2010 22:26
De la: healthy009442, la data 2010-10-01 22:26:14Deocamdata o sa mai astept, sa termin si masterul ca ma aglomerez prea mult si cu scoala de asistenti...Apoi poate lucrurile se vor rezolva de la sine!
P.S. Nu fac parte din exemplele date mai sus , nu sunt nici lenesa , nici iresponsabila , nici nesimtita si nici cu pretentii.... dar nici sa muncesc degeaba nu pot..., nu ca nu as vrea sa capat experienta , dar nu prea imi permite societatea si vremurile pe care le traim... .


Parca ieri te interesa un job intr-o biblioteca
Barbie30
Postat pe 1 Octombrie 2010 22:36
De la: healthy009442, la data 2010-09-30 22:39:28 Buna ziua! Sunt o tanara absolventa (23 ani), a facultataii de istorie si acum fac si masterul (anul II) tot in acest domeniu! Stiu ca nu a fost o alegere prea inspirata pentru vremurile astea si pentru tara in care traim dar asta a fost alegerea mea si acum trebuie sa o duc pana la capat! Doresc foarte mult sa imi gasesc un loc de munca, apropiat de specializarea mea! De invatamant nu vreau sa aud, data fiind situatia de fata,(desi la inceput eram incantata)! Imi place sa citesc si asi fi foarte incantata sa lucrez intr-o biblioteca, mi-ar placea la nebunie, dar nu stiu cu cine sa iau legatura si care este primul pas; stiu ca trebuie sa depun un CV, dar nu stiu exact unde si cui sa il dau (pt ca nu as vrea sa il las doamnei de la informatii si dansa sa faca cu el ce vrea...); plus de asta....CV -ul meu.... nici nu stiu ce sa scriu in el pt ca nu am nici un fel de experienta, nici in domeniu si nici in alta parte! .Bineinteles, asta nu inseamna ca nu sunt deschisa si nu pot invata repede, dar nu stiu cati angajatori iau in calcul acest aspect! .
Pe suplimentul diplomei de licenta , sunt trecute o serie de posturi pe care pot sa le ocup cu calificarea mea, printre care si acesta de bibliotecar si altele precum (administratori de editura , functionari,bibliograf,muzeograf, jurnalist, documentarist, asistent de cercetare. etc.)Nu am mai cautat un job pana acum si nu prea stiu de unde sa incep.
Plus ca mai este si sotul meu care ma "tolereaza" de vreo 4 ani! Nu vreau sa se inteleaga gresit..., nu simt nici o presiune din partea lui, dar imi doresc sa fac si eu ceva ca sa ne fie mai bine! De cand ne-am cunoscut (5 ani si jumatate), eu fac scoli in continuu ( mentionez ca am inceput si o scoala postliceala de asistenti medicali) si el m-a sprijinit psihic si financiar tot timpul fara sa imi reproseze nimic, dar simt ca trebuie sa fac si eu ceva pt familia noastra (plus ca ne dorim si un bebe dar nu avem curaj acum, si inainte asi vrea sa am un loc cat de cat stabil de munca).
Daca ar putea sa ma ajute cineva cu un sfat, si o indrumare, ar fi binevenit! Va multumesc!






... ai putea sa incerci si ca ghid (cunostintele de istorie te-ar avantaja imens) ... in cadrul unor muzee ...

marco918
Postat pe 1 Octombrie 2010 22:40
Vai de noi...daca toti ar gandi ca tine(cu toate diplomele tale)ar exista doar intelectuali cu pretentii de sute de euro pe luna.Incepe de "jos" daca vrei sa ajungi undeva....multumeste-te si cu salariul de profesor daca asta iti place sa faci,dar ma tem ca sunt sute ca tine...aveti doar cereri" fara sa oferiti nimik in schimb.Si sotul tau "bun"o sa se trezeasca la un moment dat!asa ca ia masuri cat mai ai timp.....si apropo am citit comentariile .....esti comoda ca sa nu spun altfel!!!!m-am enervat.....
kudika090855
Postat pe 2 Octombrie 2010 10:24
De la: kudika090855, la data 2010-10-02 10:24:32Vai de noi...daca toti ar gandi ca tine(cu toate diplomele tale)ar exista doar intelectuali cu pretentii de sute de euro pe luna.Incepe de "jos" daca vrei sa ajungi undeva....multumeste-te si cu salariul de profesor daca asta iti place sa faci,dar ma tem ca sunt sute ca tine...aveti doar cereri" fara sa oferiti nimik in schimb.Si sotul tau "bun"o sa se trezeasca la un moment dat!asa ca ia masuri cat mai ai timp.....si apropo am citit comentariile .....esti comoda ca sa nu spun altfel!!!!m-am enervat.....

Nu am decat o diploma, si anume, de licenta, deocamdata si doua certificate psiho-pedagogice: Nu am pomenit de nici un salariu de sute de euro, ma si amuzi! Si nu inteleg de ce considerati ca noi tinerii avem pretentii prea mari, aceeasi placa mereu "aveti doar cereri dar nu oferit inimic in schimb". In mesajele mele am spus doar ca nu sunt foarte incantata de meseria de profesor in conditiile actuale, asta nu inseamana ca nu o sa lucrez niciodata in invatamant. Poate in 2-3 ani lucrurile se vor mai schimba in bine, desi nu sunt prea optimista. Si nu inteleg de ce meseria de profesor trebuie sa fie una "de jos", m-am pregatit 5 ani pentru asta, am mai facut si cursuri pe langa asta (psiho-pedagogice) si cand vrem sa muncim suntem tratati ca si cum am fi venit la cersit!
healthy009442
Postat pe 3 Octombrie 2010 20:51
De la: Barbie30, la data 2010-10-01 22:36:35
De la: healthy009442, la data 2010-10-01 22:26:14Deocamdata o sa mai astept, sa termin si masterul ca ma aglomerez prea mult si cu scoala de asistenti...Apoi poate lucrurile se vor rezolva de la sine!
P.S. Nu fac parte din exemplele date mai sus , nu sunt nici lenesa , nici iresponsabila , nici nesimtita si nici cu pretentii.... dar nici sa muncesc degeaba nu pot..., nu ca nu as vrea sa capat experienta , dar nu prea imi permite societatea si vremurile pe care le traim... .


Parca ieri te interesa un job intr-o biblioteca

Pai da, asta ma interesa de fapt cel mai mult din mesajul meu, sa ma indrume cineva dsp cum pot obtine un astfel de post , se da examen, exista vreo programa ceva. Dar dupa ce ai insirat o serie de lucruri care nu ma interesau atat de mult, cum ca tinerii sunt asa si pe dincolo, ti-ai amintit ca ma interesa un post intr-o biblioteca!
healthy009442
Postat pe 3 Octombrie 2010 20:57
buna. parerea mea este ca dupa examenul de licenta trebuia sa-ti depui dosarul ca sa prinzi un post de profesor de istorie. este o solutie de moment si la indemana si plus ca ai fi avut si timp sa faci in continuare masterul. din cate spui tu aici esti cam dezorientata. daca lasi aniii sa treaca fara sa te angajezi in domeniul tau o sa-ti fie din ce in ce mai greu sa te angajezi undeva. nu vreau sa te judec dar nu inteleg fetele de genul tau care fac o facultate dar nici macar nu stiu unde se pot angaja in domeniul lor, ar fi trebuit sa te interesezi mai mult in timpul scolii de posibilitatile pe care le ai si sa incepi sa lucrezi undeva chiar si pe bani putini la inceput.esti foarte norocoasa ca te sustine sotul financiar,asta iti ofera marele avantaj de a alege locurile de munca
reo
Postat pe 27 Octombrie 2010 21:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Studii universitare in strainatate 3 De la: arina_rbk 24 Mai 2009 04:59
ramyna 4 De la: yumalai 27 Noiembrie 2009 05:31
Bac 2009 23 De la: Laura1 7 Iulie 2009 22:00
sfaturi va rog 8 De la: elenarthemiss 11 Decembrie 2013 10:19
cum sa ii spun ca il plac? 39 De la: kudika041236 16 Iulie 2014 16:09