Setari Cookie-uri

suflete pereche oare exista?

imi cer scuze dar azi nu stiu ce am , parca am cazut in "butoiul cu melancolie blegoasa" asa ca risc sa va plictisesc cu un nou topic.Cu totii cautam aproape toata viata sufletul pereche, acea iubire ireala , perfecta, acea persoana care ne completeaza total; din antichitate se vorbea despre existenta sufletelor pereche inclusiv Platon descrie „androginul”, forma arhaica de viata a omului care, de cand s-a impartit in barbat si femeie, isi cauta in permanenta jumatatea pierduta. Aceasta tema se regaseste in numeroase opere literare si de arta. In sfera tantrei, care are o viziune dualista asupra lumii, fiecare om isi are perechea, pe care o gaseste intr-una dintre vietile sale. Exista deci suflete pereche?
visan_georgiana
Postat pe 5 Noiembrie 2010 13:10
sufletele pereche exista, numai de noi ca persoana depinde daca ne dam seama de el, un suflet pereche paote fii atat de aproape de noi si sa nu ne dam seama, in zilele noastre suntem deja prea preocupati de alte lucruri decat de sufletul pereche, nu mai suntem atenti la semnalele inimii, ale sufletului, tindem sa devenim rationali si ne scapa detaliile care de cele mai multe ori ne indica cine e sufletul nostru pereche
cu alte cuvinte sufletele pereche exista, trebuie doar sa stim sa ne ascultam simturile interioare si sa-l cautam, unii au mai mult noroc, altii mai putin, trebuie sa credeam cu tarie in ceea ce ne dorim cu adevarat pentru a-l avea
ipahebirowtnod
Postat pe 5 Noiembrie 2010 13:15
De la: ipahebirowtnod, la data 2010-11-05 13:15:00sufletele pereche exista, numai de noi ca persoana depinde daca ne dam seama de el, un suflet pereche paote fii atat de aproape de noi si sa nu ne dam seama, in zilele noastre suntem deja prea preocupati de alte lucruri decat de sufletul pereche, nu mai suntem atenti la semnalele inimii, ale sufletului, tindem sa devenim rationali si ne scapa detaliile care de cele mai multe ori ne indica cine e sufletul nostru pereche
cu alte cuvinte sufletele pereche exista, trebuie doar sa stim sa ne ascultam simturile interioare si sa-l cautam, unii au mai mult noroc, altii mai putin, trebuie sa credeam cu tarie in ceea ce ne dorim cu adevarat pentru a-l avea


si eu cred ca exista, dar oare il vom intalni vreodata?
visan_georgiana
Postat pe 5 Noiembrie 2010 13:16
De la: TIGRA, la data 2010-11-05 13:16:16
si eu cred ca exista, dar oare il vom intalni vreodata?

daca ne dorim cu adevarat asta, il vom intalni, insa acest lucru depinde de foarte multe lucruri, de actiunile din jur, de oameni din jur, sunt multe care pot influenta existenta unor suflete pereche, in ziua de astazi este tot mai greu sa-l gasesti, pt a-l gasii este nevoie de timp si de o buna cunoastere a sufletului, caci el ne dicteaza adevarul despre sufletul nostru pereche
ipahebirowtnod
Postat pe 5 Noiembrie 2010 13:19
exista doar daca vrem sa vedem noi in cineva asta.nimeni nu se poate potrivii perfect cu altcineva pentru ca suntem atat de diferiti de la persoana la persoana,intotdeauna vor exista unele incompatibilitati.ceea ce conteaza cu adevarat este sa stim ce e important pentru noi si ce cautam in cineva...sa nu ne pierdem in amanunte inutile,sa stim sa apreciem cand cineva ne da dovezi de dragoste si cand ne este alaturi in momentele noastre grele...pentru ca toti iti vor fii alaturi la bine.la greu ramai singur de cele mai multe ori,si ai nevoie de o mana de ajutor nu de un sut in dinti.
sa fiti iubiti
razz
Postat pe 13 Noiembrie 2010 21:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
pastele 5 De la: Valy90 23 Aprilie 2011 12:39
Revelion 2010 18 De la: greierash_is_back 15 Octombrie 2009 20:28
joc nou nouþ 44 De la: greierash_is_back 22 Noiembrie 2009 18:04
Toleranþã "zero" faþã de criminali? 4 De la: yumalai 1 Martie 2009 08:51
Ajutor! Mi s-a rupt proteza, nu mai pot sa merg! 50 De la: dragalaspui 6 Septembrie 2008 01:10