Setari Cookie-uri

am nevoie de un sfat

Buna,am intrat pe acest forum din dorinta de a impartasi cuiva durerea mea si in cautarea unui sfat.Intotdeauna am crezut k iubire munta muntii din loc,tocmai din acest motiv m-am casatorit la varsta de 19 ani cand aveam in fata atatea oportunitati de realizare profesionala.in scoala mereu am aspirat sa ajung cat mai sus insa am ales iubirea si dupa terminarea liceului m-am casatorit fara sa continui studiile.Aveam atatea vise alaturi de barbatul iubit!!!!As fi fost in stare de orice pt fricirea noastra!M-am daruit cu totul,am incetat sa ma iubesc p mine pt a-l iubi pe el....asta a fost greseala mea....daca eu nu ma mai iubesc cum sa ma mai iubeasca el?In fine,problema e ca dupa casatorie treburile au inceput sa se schimbe incetul cu incetul pana in ziua de azi kand simt k tot ce mai simte pentru mine e doar pasiune.Eu il iubescla fel k la inceput dr el imi arta doar indiferenta,imi ofera doar umilinte,sufarinta si lacrimi.am incercat sa reinvii iubirea in sufletul lui dar mi-a fost imposibil m-a respins vehement.nici macar venirea pe lume a micutei noastre nu l-a inmuiat ba din contra se comporta mai rau ca inainte.AS avea nevoie de un sfat cum sa il fac sa inteleaga cat sufar deoarece cand ii spun zice k exagerez k nu e chiar asa.Uneori simt k am obosit dar nu vreau sa renunt vreau sa ma iubeasca iar vreau sa ii oferim impreuna copilului nostru un camin plin de iubire asa cum am visat mereu.Cum se poate schimba atat d mult un om in 3 ani?Cum sa-l fac sa ma iubeasca ka la inceput kand eram in stare sa cucerim lumea impreuna?
kudika330742
Postat pe 20 Noiembrie 2010 22:15
nu te-ai gandit ca poate are pe altcineva de se poarta asa cu tine?
sarbu_oana_89
Postat pe 20 Noiembrie 2010 22:19
De la: kudika330742, la data 2010-11-20 22:15:17Buna,am intrat pe acest forum din dorinta de a impartasi cuiva durerea mea si in cautarea unui sfat.Intotdeauna am crezut k iubire munta muntii din loc,tocmai din acest motiv m-am casatorit la varsta de 19 ani cand aveam in fata atatea oportunitati de realizare profesionala.in scoala mereu am aspirat sa ajung cat mai sus insa am ales iubirea si dupa terminarea liceului m-am casatorit fara sa continui studiile.Aveam atatea vise alaturi de barbatul iubit!!!!As fi fost in stare de orice pt fricirea noastra!M-am daruit cu totul,am incetat sa ma iubesc p mine pt a-l iubi pe el....asta a fost greseala mea....daca eu nu ma mai iubesc cum sa ma mai iubeasca el?In fine,problema e ca dupa casatorie treburile au inceput sa se schimbe incetul cu incetul pana in ziua de azi kand simt k tot ce mai simte pentru mine e doar pasiune.Eu il iubescla fel k la inceput dr el imi arta doar indiferenta,imi ofera doar umilinte,sufarinta si lacrimi.am incercat sa reinvii iubirea in sufletul lui dar mi-a fost imposibil m-a respins vehement.nici macar venirea pe lume a micutei noastre nu l-a inmuiat ba din contra se comporta mai rau ca inainte.AS avea nevoie de un sfat cum sa il fac sa inteleaga cat sufar deoarece cand ii spun zice k exagerez k nu e chiar asa.Uneori simt k am obosit dar nu vreau sa renunt vreau sa ma iubeasca iar vreau sa ii oferim impreuna copilului nostru un camin plin de iubire asa cum am visat mereu.Cum se poate schimba atat d mult un om in 3 ani?Cum sa-l fac sa ma iubeasca ka la inceput kand eram in stare sa cucerim lumea impreuna?
De ce(crezi)ca te trateaza cu indiferenta? Da si tu mai multe detalii
Valy90
Postat pe 20 Noiembrie 2010 22:19
De la: kudika330742, la data 2010-11-20 22:15:17Buna,am intrat pe acest forum din dorinta de a impartasi cuiva durerea mea si in cautarea unui sfat.Intotdeauna am crezut k iubire munta muntii din loc,tocmai din acest motiv m-am casatorit la varsta de 19 ani cand aveam in fata atatea oportunitati de realizare profesionala.in scoala mereu am aspirat sa ajung cat mai sus insa am ales iubirea si dupa terminarea liceului m-am casatorit fara sa continui studiile.Aveam atatea vise alaturi de barbatul iubit!!!!As fi fost in stare de orice pt fricirea noastra!M-am daruit cu totul,am incetat sa ma iubesc p mine pt a-l iubi pe el....asta a fost greseala mea....daca eu nu ma mai iubesc cum sa ma mai iubeasca el?In fine,problema e ca dupa casatorie treburile au inceput sa se schimbe incetul cu incetul pana in ziua de azi kand simt k tot ce mai simte pentru mine e doar pasiune.Eu il iubescla fel k la inceput dr el imi arta doar indiferenta,imi ofera doar umilinte,sufarinta si lacrimi.am incercat sa reinvii iubirea in sufletul lui dar mi-a fost imposibil m-a respins vehement.nici macar venirea pe lume a micutei noastre nu l-a inmuiat ba din contra se comporta mai rau ca inainte.AS avea nevoie de un sfat cum sa il fac sa inteleaga cat sufar deoarece cand ii spun zice k exagerez k nu e chiar asa.Uneori simt k am obosit dar nu vreau sa renunt vreau sa ma iubeasca iar vreau sa ii oferim impreuna copilului nostru un camin plin de iubire asa cum am visat mereu.Cum se poate schimba atat d mult un om in 3 ani?Cum sa-l fac sa ma iubeasca ka la inceput kand eram in stare sa cucerim lumea impreuna?






... cred ca visezi prea mult dupa ce ai vazut prea multe telenovele ... te inseala ? ... te bate ? ... te jigneste cu rautate ? ... daca nu incearca sa cobori cu picioarele pe pamint pina nu il obosesti cu vaicareala ... si cred ca nu aveti prea multe griji care sa va stringa impreuna ... un singur copil e doar un accesoriu social pentru multi nu e o ''dovada'' de iubire ... ... sanu confunzi lucrurile ...

marco918
Postat pe 20 Noiembrie 2010 22:24
nu te-ai gandit ca poate are pe altcineva de se poarta asa cu tine?

Nu are,asta sunt sigura,cred k problema e ka e prea sigur de iubirea mea si e convins k nu l-ar parsi niciodata.Dar Stii cum e vorba aia NICIODATA SA NU SPUI NICIODATA.
kudika330742
Postat pe 20 Noiembrie 2010 22:29
Nu are,asta sunt sigura,cred k problema e ka e prea sigur de iubirea mea si e convins k nu l-ar parsi niciodata.Dar Stii cum e vorba aia NICIODATA SA NU SPUI NICIODATA.


poi si crezi tu ca asta ar fi motivul?...nu fi atat de sigura pe el.
sarbu_oana_89
Postat pe 20 Noiembrie 2010 22:31
De la: kudika330724, la data 2010-11-20 22:31:56Nu are,asta sunt sigura,cred k problema e ka e prea sigur de iubirea mea si e convins k nu l-ar parsi niciodata.Dar Stii cum e vorba aia NICIODATA SA NU SPUI NICIODATA.


poi si crezi tu ca asta ar fi motivul?...nu fi atat de sigura pe el.





...
marco918
Postat pe 20 Noiembrie 2010 22:33
De ce(crezi)ca te trateaza cu indiferenta? Da si tu mai multe detalii


Cred k la inceput a fost dorinta lui de a fi "cocos".iar acum pur si simplu nu-l mai intereseaza sentimentele mele acum suntem doar parinti nu mai suntem doi oameni care se iubesc ne limitam doar la a ne creste copilul si asa cum am mai rasp ciuva cred k e prea sigur de iubirea mea si de faptul k nu l-as parasi niciodata
kudika330742
Postat pe 20 Noiembrie 2010 22:34
Cred k la inceput a fost dorinta lui de a fi "cocos".iar acum pur si simplu nu-l mai intereseaza sentimentele mele acum suntem doar parinti nu mai suntem doi oameni care se iubesc ne limitam doar la a ne creste copilul si asa cum am mai rasp ciuva cred k e prea sigur de iubirea mea si de faptul k nu l-as parasi niciodata



majoritatea barbatilor asa fac...la inceput e totul ok si mai tarziu devine obisnuinta.
sarbu_oana_89
Postat pe 20 Noiembrie 2010 22:37
poi si crezi tu ca asta ar fi motivul?...nu fi atat de sigura pe el.


nu sunt atat de sigura pe el cat pe imprejurari....stiu eu despre ce vorbesc...sa nu crezi k nu am luat in calcul posibilitatea asta dar nu ete valida si tocmai de aceea imi pun intrebari cu privire la comportamentul lui...
kudika330742
Postat pe 20 Noiembrie 2010 22:38
nu sunt atat de sigura pe el cat pe imprejurari....stiu eu despre ce vorbesc...sa nu crezi k nu am luat in calcul posibilitatea asta dar nu ete valida si tocmai de aceea imi pun intrebari cu privire la comportamentul lui...


at...incearca sa fi si tu mai indiferenta cu el sa vezi daca se schimba ceva.Ai incercat sa vb cu el?
sarbu_oana_89
Postat pe 20 Noiembrie 2010 22:42
... cred ca visezi prea mult dupa ce ai vazut prea multe telenovele ... te inseala ? ... te bate ? ... te jigneste cu rautate ? ... daca nu incearca sa cobori cu picioarele pe pamint pina nu il obosesti cu vaicareala ... si cred ca nu aveti prea multe griji care sa va stringa impreuna ... un singur copil e doar un accesoriu social pentru multi nu e o ''dovada'' de iubire ... ... sanu confunzi lucrurile .


pentru mine copilul meu nu e un accesoriu.... sigur nu ai copii dak faci asemenea afirmatii...mersi k mi-ai raspus oricum...iar in ce priveste grijile.....crede-ma ca au fost si sigur var mai fi!
kudika330742
Postat pe 20 Noiembrie 2010 22:45
at...incearca sa fi si tu mai indiferenta cu el sa vezi daca se schimba ceva.Ai incercat sa vb cu el?

Am incercat dar spune k exagerez k el ma
iubeste
dar in felul lui insa pentru mine cuvintele nu insamna nimik.si chestia cu indiferenta am incercat-o dar n-a mers ....spunea k ii e mai bine asa k nu-l mai sufoc cu atata"lingareala"
kudika330742
Postat pe 20 Noiembrie 2010 22:49
at...incearca sa fi si tu mai indiferenta cu el sa vezi daca se schimba ceva.Ai incercat sa vb cu el?


Nu-mi vorbeste cu dispret sau chestii de gen dar pe mine ma doare oricum. de lovit nici nu se pune problema....sper sa nu se ajunga pana acolo....

kudika330742
Postat pe 20 Noiembrie 2010 22:52
Am incercat dar spune k exagerez k el ma
iubeste
dar in felul lui insa pentru mine cuvintele nu insamna nimik.si chestia cu indiferenta am incercat-o dar n-a mers ....spunea k ii e mai bine asa k nu-l mai sufoc cu atata"lingareala"

si s-a schimbat ceva in perioada aia?...sau tot asa indiferent era?
sarbu_oana_89
Postat pe 20 Noiembrie 2010 22:53
De la: kudika330742, la data 2010-11-20 22:45:54... cred ca visezi prea mult dupa ce ai vazut prea multe telenovele ... te inseala ? ... te bate ? ... te jigneste cu rautate ? ... daca nu incearca sa cobori cu picioarele pe pamint pina nu il obosesti cu vaicareala ... si cred ca nu aveti prea multe griji care sa va stringa impreuna ... un singur copil e doar un accesoriu social pentru multi nu e o ''dovada'' de iubire ... ... sanu confunzi lucrurile .


pentru mine copilul meu nu e un accesoriu.... sigur nu ai copii dak faci asemenea afirmatii...mersi k mi-ai raspus oricum...iar in ce priveste grijile.....crede-ma ca au fost si sigur var mai fi!





... pentru tine copilul e un accesoriu social ... al unei ''iubiri'' fata de barbati-tu ... nu te speria ... multe gindesc asa ... si tot tu iti raspunzi ... spui ... ai fi putut studia (la ce ti-ar fi folosit nu stiu ?) si ai fi devenit cineva ... asa ti se pare ca te ''ofilesti'' pentru el ... probabil ca stai si acasa si ti se pare prea greu de indurat corvoada ... vine omul rupt acasa si trebuie sa de-a drumul la o placa pe care tu o consideri obligatorie ... asa ca trebuie sa fie cumva bolnav ... nu conteaza ca te vrea ca femeie tu vrei si declaratii, telenovele ... cred ca o sa te acresti cam devreme ... parerea mea ... exemple sint cu gramada ...

marco918
Postat pe 20 Noiembrie 2010 23:07
De la: kudika330742, la data 2010-11-20 22:52:25at...incearca sa fi si tu mai indiferenta cu el sa vezi daca se schimba ceva.Ai incercat sa vb cu el?


Nu-mi vorbeste cu dispret sau chestii de gen dar pe mine ma doare oricum. de lovit nici nu se pune problema....sper sa nu se ajunga pana acolo....



pe mine m-ai pierdut la mesajul asta.
in primul te plajeai ca e asa si p-asa, aici o intorci.
ce vrei de fapt?
de reinviat iubirea, e greu. intr-o relatie in care apare un copil, el va fi mult timp pe primul plan, copilul.
normal ca barbatul in perioada asta resimte oaresce gelozii, ca-i neglijat, neingijit si nefu.tut.
din prima vioara, aia solista, a devenit rezerva.
geo_resuscitat
Postat pe 20 Noiembrie 2010 23:29
Stimata doamna, sotul dumitale e rupt de la munca, rupt si obosit sa va poata intretine, sa nu va lipseasca nimic.
Viata de familie e cu suisuri si coborasuri, poate cand o sa mai creasca fiica voastra si o sa-ti gasesti si tu un serviciu, (desii nu stiu ce ai putea sa muncesti daca spui ca n-ai continuat studiile, ma refer la un serviciu mai "usor") o sa realizezi ca nu e simplu dupa servici sa mai ai chef zilnic de declaratii de dragoste.
Nu spun ca ele trebuie sa lipseasca in totalitate, insa cum ziceam, sunt perioade si perioade in viata noastra.
Eu te sfatuiesc sa nu-l " ameninti" cu lasatul, pt. ca s-ar putea sa se plictiseasca de cicaleli si sa va lase el......si sincer nu te vad bine crescand singura un copil, mai ales ca n-ai muncit niciodata.
Cu rabdare si cu calm toate se rezolva:).
stem_29
Postat pe 21 Noiembrie 2010 00:54
dar nu ii tr sc ca sa faca ceva in viata...tr sa o duca capul si atat.Poate sa faca un curs si totul se rezolva,are o diploma si poate sa se angajeze.
sarbu_oana_89
Postat pe 21 Noiembrie 2010 00:58
Stimata doamna, sotul dumitale e rupt de la munca, rupt si obosit sa va poata intretine, sa nu va lipseasca nimic.
Viata de familie e cu suisuri si coborasuri, poate cand o sa mai creasca fiica voastra si o sa-ti gasesti si tu un serviciu, (desii nu stiu ce ai putea sa muncesti daca spui ca n-ai continuat studiile, ma refer la un serviciu mai "usor") o sa realizezi ca nu e simplu dupa servici sa mai ai chef zilnic de declaratii de dragoste.
Nu spun ca ele trebuie sa lipseasca in totalitate, insa cum ziceam, sunt perioade si perioade in viata noastra.
Eu te sfatuiesc sa nu-l " ameninti" cu lasatul, pt. ca s-ar putea sa se plictiseasca de cicaleli si sa va lase el......si sincer nu te vad bine crescand singura un copil, mai ales ca n-ai muncit niciodata.
Cu rabdare si cu calm toate se rezolva:).

In primul rand nu are un serviciu atat de solicitant,si nu spune nimeni de declaratii de dragoste,pur si simplu nu-l costa nimic sa-mi raspunda la un sarut,sa-mi aduca un matisor de 1 martie sau sa-mi aduca o cana cu apa cand sunt ocupata cu copilul!este atat de greu ce cer?Nici nu i-m zis vreodata ca-l las....
kudika330742
Postat pe 21 Noiembrie 2010 08:29
pe mine m-ai pierdut la mesajul asta.
in primul te plajeai ca e asa si p-asa, aici o intorci.
ce vrei de fapt?
de reinviat iubirea, e greu. intr-o relatie in care apare un copil, el va fi mult timp pe primul plan, copilul.
normal ca barbatul in perioada asta resimte oaresce gelozii, ca-i neglijat, neingijit si nefu.tut.
din prima vioara, aia solista, a devenit rezerva.


Nu am sps k ma maltrateaza ci k me umileste prin indiferenta,prin faptul k eu ma duc sa-l sarut si el ma respinge.zici k nu mai e nimik de facut?stii ce mi-e frica?k inctul cu inctul sa dispara si pasiunea pe care inca o mai simte pentru mineAtunci ce trebuie sa fac?sa ma complac in situatia asta?
kudika330742
Postat pe 21 Noiembrie 2010 08:38
De la: kudika330742, la data 2010-11-21 08:38:56pe mine m-ai pierdut la mesajul asta.
in primul te plajeai ca e asa si p-asa, aici o intorci.
ce vrei de fapt?
de reinviat iubirea, e greu. intr-o relatie in care apare un copil, el va fi mult timp pe primul plan, copilul.
normal ca barbatul in perioada asta resimte oaresce gelozii, ca-i neglijat, neingijit si nefu.tut.
din prima vioara, aia solista, a devenit rezerva.


Nu am sps k ma maltrateaza ci k me umileste prin indiferenta,prin faptul k eu ma duc sa-l sarut si el ma respinge.zici k nu mai e nimik de facut?stii ce mi-e frica?k inctul cu inctul sa dispara si pasiunea pe care inca o mai simte pentru mineAtunci ce trebuie sa fac?sa ma complac in situatia asta?


Poate ca a fost prea mult pentru el,casatoria si acum si copilul...poate se simte legat,poate ca si tu l-ai "gonit" pe perioada sarcinii(asa cum fac multe femei) si in perioada imediat dupa,poate ca are alta "jucarie",poate ca vrea sa aiba o alta jucarie daca tu l-ai plictisit.Cert e ca are motivele lui (eu nu am de unde sa le stiu)pe care doar el le stie si poate sa ti le spuna sau poate sa gaseasca altele care sa te multumeasca.Poate ca a realizat (ca multi baieti pana in 30 de ani) ca el nu s-a distrat destul,nu a cules atatea "flori" pe cat si-ar fi dorit si tu i-ai inchis aceasta cale,poate de aici sa vina respingerea
Barbie30_
Postat pe 21 Noiembrie 2010 09:00
Poate ca a fost prea mult pentru el,casatoria si acum si copilul...poate se simte legat,poate ca si tu l-ai "gonit" pe perioada sarcinii(asa cum fac multe femei) si in perioada imediat dupa,poate ca are alta "jucarie",poate ca vrea sa aiba o alta jucarie daca tu l-ai plictisit.Cert e ca are motivele lui (eu nu am de unde sa le stiu)pe care doar el le stie si poate sa ti le spuna sau poate sa gaseasca altele care sa te multumeasca.Poate ca a realizat (ca multi baieti pana in 30 de ani) ca el nu s-a distrat destul,nu a cules atatea "flori" pe cat si-ar fi dorit si tu i-ai inchis aceasta cale,poate de aici sa vina respingerea

DA,INTERESANT PUNCT DEVEDERE....mersi mult!
kudika330742
Postat pe 21 Noiembrie 2010 15:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sfat 12 De la: franziska_eu 12 Februarie 2012 09:18
un sfat va rog.... cei smecheri sa se abtina..... 31 De la: kudika421339 21 Noiembrie 2011 20:35
vreau niste sfaturi 19 De la: cristiana84 13 Martie 2011 21:16
Cine mai crede in casnicie sa ridice 2 maini ( sau 3! ) 39 De la: Amariage 28 Iulie 2009 20:29
il vreau sau nu? 37 De la: talida22 9 Ianuarie 2009 16:25