Setari Cookie-uri

Educatie sexuala

De la: kudika330602, la data 2010-12-04 00:23:01
De la: kudika330602, la data 2010-12-04 00:19:52
De la: freakyyy, la data 2010-12-04 00:15:05

gandesti ca o gaina, important e ca are un copil, sanatos si toate celei
daca tu te-ai frecat ca un iepuroi si ai facut atat de multi copii nu a fost fiindca ai vrut tu, ci findca asa a vrut D-zeu







... si tie ciuda ca altii se freaca mai mult ca tine ??? ... ... mai sa fiu, cum e ''d-zeul'' asta ??? ... da la fiecare doar ce merita si ce poate ... duce ...


ha ha....cine stie de ce ti-a dat Dzeu copii cu mult peste 3 ...ca mai tarziu sa-ti dea peste cocoasa


Mi-ai luat vorba din gura [/quote]

was a joke blondooooooooooo [/quote]

mãta
freakyyy
Postat pe 4 Decembrie 2010 00:25
De la: freakyyy, la data 2010-12-04 00:15:05

gandesti ca o gaina, important e ca are un copil, sanatos si toate celei
daca tu te-ai frecat ca un iepuroi si ai facut atat de multi copii nu a fost fiindca ai vrut tu, ci findca asa a vrut D-zeu







... si tie ciuda ca altii se freaca mai mult ca tine ??? ... ... mai sa fiu, cum e ''d-zeul'' asta ??? ... da la fiecare doar ce merita si ce poate ... duce ... [/quote]

ha ha....cine stie de ce ti-a dat Dzeu copii cu mult peste 3 ...ca mai tarziu sa-ti dea peste cocoasa [/quote]






... ... poate ... ... taranii veniti la oras si progeniturile lor au fost intotdeauna disperati sa nu lase in viata prea multi mostenitori ... ca sa nu le dea pe ... cocoasa ... fiecare ''stie'' cite ceva ...
marco918
Postat pe 4 Decembrie 2010 07:11
De la: kudika330602, la data 2010-12-04 00:19:52
De la: freakyyy, la data 2010-12-04 00:15:05

gandesti ca o gaina, important e ca are un copil, sanatos si toate celei
daca tu te-ai frecat ca un iepuroi si ai facut atat de multi copii nu a fost fiindca ai vrut tu, ci findca asa a vrut D-zeu







... si tie ciuda ca altii se freaca mai mult ca tine ??? ... ... mai sa fiu, cum e ''d-zeul'' asta ??? ... da la fiecare doar ce merita si ce poate ... duce ...


ha ha....cine stie de ce ti-a dat Dzeu copii cu mult peste 3 ...ca mai tarziu sa-ti dea peste cocoasa [/quote]

Mi-ai luat vorba din gura [/quote]






... 602 ... stai linistita, mai fata, tie nimeni nu iti va lua nimic din gura ... doamne fereste ... sa nu ramii ... bortoasa ...

marco918
Postat pe 4 Decembrie 2010 07:15
De la: marco918, la data 2010-11-27 20:47:13
De la: tematoare, la data 2010-11-27 20:31:05Buna seara,

Doresc sa stiu daca vi s-a facut educatie sexuala de catre unul din parinti(mama in special) pe la 15-18 ani sa zicem sau daca parintii v-au lasat sa descoperiti singuri totul despre sex, riscand sa veniti acasa cu vreo boala, iar in cazul fetelor si cu o sarcina nedorita(sau de ce nu, sa fi facut deja un avort pe ascuns). Pentru cele care sunt mame deja, ati facut sau veti face copiilor educatie sexuala? Multumesc pentru raspunsuri. O seara placuta!





... ''educatie sexuala'' !!! ... ... pentru fete - deschide ochii inainte sa deschizi picioarele ... pentru baieti - iti place, ia-o, da sa nu dai inapoi ca nu e pe incercate ... in rest, ceea ce numesc multi ''educatie sexuala'' inseamna doar impingerea tinerilor spre ''relatii'' intimplatoare, de complezentza care ii sug de sentimente, de valori, de caracter ... iar orice schimb de partener insemna o posibila boala sau o sarcina ... nu exista metoda contraceptiva 100% ... asa ca ... invatati copii ce inseamna stabilitatea, corectitudinea, efortul ... de curve si curvari ... NE-AM SATURAT ...


lecteurdesprit26
Postat pe 4 Decembrie 2010 11:28
De la: rashela, la data 2010-11-28 08:22:09Mama s-a implicat direct in educatia mea sexuala. Imi spunea orice, la timpul potrivit. Apoi, pe la 10 ani, tata mi-a dat sa citesc "Sexologie" de T. Stoica. Fiind si vremurile care erau, oarecum linistite din punctul asta de vedere, am avut timp sa acumulez informatiile pana a fost nevoie de ele cu adevarat.

Eu am baiat (14 ani), dar discut cu el absolut orice. Si vine si ma intreaba intotdeauna, chiar daca a vazut ceva pe net sau a auzit la colegii de scoala. Sora mea are fetita (12 ani) si stie deja tot ce trebuie sa stie.


"Mama s-a implicat direct in educatia mea sexuala. Imi spunea orice, la timpul potrivit. Apoi, pe la 10 ani, tata mi-a dat sa citesc "Sexologie" de T. Stoica. "
Da-mi voie sa nu cred aceste afirmatii mai ales ca ne referim la perioada ante '90... La timpul potrivit...si APOI pe la 10 ani, adica ? din topica propozitiei tale inteleg ca ai povestit cu mama ta despre acest gen de probleme inainte de a avea 10 ani...e cam exagerat totusi dat fiind faptul ca pana si prima menstruatie vine in medie pe la 12-13 ani...
ocs
Postat pe 4 Decembrie 2010 12:27
De la: ocgiogi, la data 2010-12-04 12:27:12
De la: rashela, la data 2010-11-28 08:22:09Mama s-a implicat direct in educatia mea sexuala. Imi spunea orice, la timpul potrivit. Apoi, pe la 10 ani, tata mi-a dat sa citesc "Sexologie" de T. Stoica. Fiind si vremurile care erau, oarecum linistite din punctul asta de vedere, am avut timp sa acumulez informatiile pana a fost nevoie de ele cu adevarat.

Eu am baiat (14 ani), dar discut cu el absolut orice. Si vine si ma intreaba intotdeauna, chiar daca a vazut ceva pe net sau a auzit la colegii de scoala. Sora mea are fetita (12 ani) si stie deja tot ce trebuie sa stie.


"Mama s-a implicat direct in educatia mea sexuala. Imi spunea orice, la timpul potrivit. Apoi, pe la 10 ani, tata mi-a dat sa citesc "Sexologie" de T. Stoica. "
Da-mi voie sa nu cred aceste afirmatii mai ales ca ne referim la perioada ante '90... La timpul potrivit...si APOI pe la 10 ani, adica ? din topica propozitiei tale inteleg ca ai povestit cu mama ta despre acest gen de probleme inainte de a avea 10 ani...e cam exagerat totusi dat fiind faptul ca pana si prima menstruatie vine in medie pe la 12-13 ani...


Fals in ce priveste prima menstruatie. Documenteaza-te.
Si da, am avut discutii cu mama mea despre asta la timpul potrivit. Despre ce probleme vorbesti tu insa, habar nu am. In rest, zau ca nu are niciun fel de importanta daca tu crezi sau nu ce se intampla in casa altuia.
rashela
Postat pe 4 Decembrie 2010 12:34
Parintii nu mi-au facut niciun fel de educatie sexuala, m-au educat in schimb, sa nu fiu proasta, iar asta a fost de ajuns ! Despre toate chestiile legate de sex, corpul meu&Co mai auzeam de la prieteni,tv, carti, reviste, net...si uite asa nu am avut probleme pana acum, nicio sarcina, BTS etc
Summer_
Postat pe 4 Decembrie 2010 14:00
De la: marco918, la data 2010-12-03 20:44:09
De la: Ionyssa, la data 2010-12-03 19:28:53Educatia sexuala mi-a fost necesara si mie dar singurul lucru pe care l-am primit a fost amenintarea bunicii: "Nu trebuie sa lasi pe nimeni sa-ti umble intre picioare ca altfel...o sa fie vai de tine" :)) .........................................Nu e cazul intr-o lume in care copiii devin adolescenti la varsta de 8-10 ani, intr-o lume in care sexul vinde cel mai bine aproape orice, intr-o lume in care anturajul nepotrivit tine loc de parinti. E bine sa ne documentam corect si sa le explicam copiilor situatii veridice sau, de ce nu, si experientele proprii. Nu ne putem tine copiii protejati intr-un glob de sticla dar putem avea certitudinea ca atunci cand ies in societate au un bagaj de informatii certe, corecte, folositoare, care ii salveaza din situatii neplacute sau chiar traumatizante.







... si care e diferentza intre tine si bunica-ta ??? ...




De varsta :) De mentalitate. Etc :) Aaaa, si eu am ochi albastrii si ea caprui :)
Ionyssa
Postat pe 4 Decembrie 2010 16:28
De la: Ionyssa, la data 2010-12-04 16:28:31
De la: marco918, la data 2010-12-03 20:44:09
De la: Ionyssa, la data 2010-12-03 19:28:53Educatia sexuala mi-a fost necesara si mie dar singurul lucru pe care l-am primit a fost amenintarea bunicii: "Nu trebuie sa lasi pe nimeni sa-ti umble intre picioare ca altfel...o sa fie vai de tine" :)) .........................................Nu e cazul intr-o lume in care copiii devin adolescenti la varsta de 8-10 ani, intr-o lume in care sexul vinde cel mai bine aproape orice, intr-o lume in care anturajul nepotrivit tine loc de parinti. E bine sa ne documentam corect si sa le explicam copiilor situatii veridice sau, de ce nu, si experientele proprii. Nu ne putem tine copiii protejati intr-un glob de sticla dar putem avea certitudinea ca atunci cand ies in societate au un bagaj de informatii certe, corecte, folositoare, care ii salveaza din situatii neplacute sau chiar traumatizante.







... si care e diferentza intre tine si bunica-ta ??? ...




De varsta :) De mentalitate. Etc :) Aaaa, si eu am ochi albastrii si ea caprui :)







... ... nu te speria ... cind vei ajunge la virsta ei vei gindi la fel ... asa cum probabil gindea si ea la virsta ta ... ... ce sa spun ... ai inventat gaura de la gogoasa !!! ...
marco918
Postat pe 4 Decembrie 2010 17:44
De la: rashela, la data 2010-12-04 12:34:59
De la: ocgiogi, la data 2010-12-04 12:27:12
De la: rashela, la data 2010-11-28 08:22:09Mama s-a implicat direct in educatia mea sexuala. Imi spunea orice, la timpul potrivit. Apoi, pe la 10 ani, tata mi-a dat sa citesc "Sexologie" de T. Stoica. Fiind si vremurile care erau, oarecum linistite din punctul asta de vedere, am avut timp sa acumulez informatiile pana a fost nevoie de ele cu adevarat.

Eu am baiat (14 ani), dar discut cu el absolut orice. Si vine si ma intreaba intotdeauna, chiar daca a vazut ceva pe net sau a auzit la colegii de scoala. Sora mea are fetita (12 ani) si stie deja tot ce trebuie sa stie.


"Mama s-a implicat direct in educatia mea sexuala. Imi spunea orice, la timpul potrivit. Apoi, pe la 10 ani, tata mi-a dat sa citesc "Sexologie" de T. Stoica. "
Da-mi voie sa nu cred aceste afirmatii mai ales ca ne referim la perioada ante '90... La timpul potrivit...si APOI pe la 10 ani, adica ? din topica propozitiei tale inteleg ca ai povestit cu mama ta despre acest gen de probleme inainte de a avea 10 ani...e cam exagerat totusi dat fiind faptul ca pana si prima menstruatie vine in medie pe la 12-13 ani...


Fals in ce priveste prima menstruatie. Documenteaza-te.
Si da, am avut discutii cu mama mea despre asta la timpul potrivit. Despre ce probleme vorbesti tu insa, habar nu am. In rest, zau ca nu are niciun fel de importanta daca tu crezi sau nu ce se intampla in casa altuia.







... parca vad 2 activisti de partid dind fetei lor, ''pe la 10 ani'', o carte de SEXOLOGIE (care e foaarte diferita de anatomie ) ca sa nu cumva, saraca, sa cada in pacatul de a ramine bortoasa cu te miri cine umbla ea ... ... si cine nu crede o iota nu are nici o importantza ce se intimpla in casa altuia !!! ...

... cunosc niste ''parinti'' care ii spuneau baiatului lor ... destul de tinerel ... vreo 14 ani ... vezi sa nu cumva sa te imbrobodeasca vreuna si sa iti faca vreun puradeu ... ca te dau afara ... ... asa se explica goana dupa ''educatie sexuala'' dar nu si prentru valori, morala, caracter ...
marco918
Postat pe 4 Decembrie 2010 17:52
Marco, incep sa cred ca esti sarit de pe fix.
Desi, cel mai simplu, pentru a incheia o data pentru totdeauna orice schimb de replici cu tine (replici pe care nu ti le cere nimeni) as spune doar atat: Amice, esti idiot!

Orice alta postare de-a ta va fi ignorata. Nu esti omul cu care sa se poata purta niciun fel de discutie. Atata timp cat iti permiti sa jignesti parintii cuiva, ramai doar un gunoi.
rashela
Postat pe 4 Decembrie 2010 18:22
De la: rashela, la data 2010-12-04 18:22:23Marco, incep sa cred ca esti sarit de pe fix.
Desi, cel mai simplu, pentru a incheia o data pentru totdeauna orice schimb de replici cu tine (replici pe care nu ti le cere nimeni) as spune doar atat: Amice, esti idiot!

Orice alta postare de-a ta va fi ignorata. Nu esti omul cu care sa se poata purta niciun fel de discutie. Atata timp cat iti permiti sa jignesti parintii cuiva, ramai doar un gunoi.









... si de ce crezi ca a spune ca erau activisti de partid e o jignire ? ... parinti care sa dea unei fete de 10 ani sa citeasca SEXOLOGIE de T. Stoica erau fara indoiala niste ... intelectuali ... cam cum erau cei din aparatele de partid ... ce sa fac ? ... daca s-a schimbat regimul ... ... acum fac altii acelasi lucru ... si lucrurile nu par a se imbunatati ... dimpotriva ... asta incerc eu sa spun ... ca directia e ... gresita ... iti dai seama dupa rezultate ...



marco918
Postat pe 4 Decembrie 2010 18:28
De la: marco918, la data 2010-11-28 18:34:12
De la: miss_darine, la data 2010-11-28 18:29:30
De la: marco918, la data 2010-11-28 18:20:59[

... mda ... se vede ce ''educatie'' ti-au dat ... esti fericita ca ai UN copil !!! ... si nu ai mai multi ... mda ... astea sint ''realizarile'' femeilor din romania ... sa rizi, sa plingi ... traiasca tiganiii ...


tot iti citesc postarile de genul asta marco...si-o sa-ti pun o intrebare mai personala...cati copii ai tu?...si ii cresti in Romania?






... sa spunem ca ... am mai multi ... si ii cresc in romania ... e adevarat ... cit mai departe de ''filozofiile'' gaunoase romanesti ... daca nu se pot impune aici pot sa plece unde vor ... atit pot sa fac pentru amaraciunea asta pesimista de tara ...


cata rautate pe tine prietene, pentru unii este cea mai mare realizare ca UN copil, mai ales in cazul persoanelor care nu au reusit acest lucru decat cu tratamente si eforturi financiare considerabile. Masoara-ti cuvintele, niciodata nu stii cand se va intoarce si roata ta!
mihaelaghet
Postat pe 4 Decembrie 2010 18:33
educatie sexuala? nu prea. imi spuneau sa am grija si cam atat. bineinteles,nu-mi doream nicidata sa ma streseze,dar uneori aveam nevoia sa vb cu mine,sa ma asculte
http://www.kudika.ro/comunitate/forum/post_reply/46152.html#
kudika329894
Postat pe 4 Decembrie 2010 18:50
din pacate pana in prezent (22 de ani) nu mi s-a vorbit despre sex,de fapt mama mi-a zis "sa nu cumva sa calc stramb ",ea este de parere ca o fata nu trebuie sa intretina relatii sexuale pana la casatorie si deci probabil a considerat ca nici nu e nevoie sa imi vorbeasca despre sex.
Dar pana la urma ce educatie sexuala sa imi dea mama mea cand in prezent stiu mai multe ca ea (au fost crescuti si maturizati in epoca comunista cand nu aveau de unde sa afle ).
Doar ca mi-am dorit in anumite momente sa ma duc la mama si sa ii spun ce nelamurire sau problema am in legatura cu tot ce tine de corpul meu ,dar din pacate ea nu concepe ca eu sa imi fii inceput viata sexuala.

Cat despre menstruatie mi-a spus pe la 11-12 ani ,dar doar strictul necesar.
Tot ce stiu este de la scoala (biologie +prezentarile acelea din a6-a,a-10-a),internet.
dalma
Postat pe 4 Decembrie 2010 19:09
De la: mihaelaghet, la data 2010-12-04 18:33:35
De la: marco918, la data 2010-11-28 18:34:12
De la: miss_darine, la data 2010-11-28 18:29:30
De la: marco918, la data 2010-11-28 18:20:59[

... mda ... se vede ce ''educatie'' ti-au dat ... esti fericita ca ai UN copil !!! ... si nu ai mai multi ... mda ... astea sint ''realizarile'' femeilor din romania ... sa rizi, sa plingi ... traiasca tiganiii ...


tot iti citesc postarile de genul asta marco...si-o sa-ti pun o intrebare mai personala...cati copii ai tu?...si ii cresti in Romania?






... sa spunem ca ... am mai multi ... si ii cresc in romania ... e adevarat ... cit mai departe de ''filozofiile'' gaunoase romanesti ... daca nu se pot impune aici pot sa plece unde vor ... atit pot sa fac pentru amaraciunea asta pesimista de tara ...


cata rautate pe tine prietene, pentru unii este cea mai mare realizare ca UN copil, mai ales in cazul persoanelor care nu au reusit acest lucru decat cu tratamente si eforturi financiare considerabile. Masoara-ti cuvintele, niciodata nu stii cand se va intoarce si roata ta!








... auzi ... nu ai putea sa iti bagi roata aia drept in ... dos ??? ... tu chiar crezi ca pling de mila oricui ??? ... sa fim seriosi ... persoane incapabile sa procreeze se nasc cam 0.5% ... dar multe devin dupa ce fac compromisuri ... asa ca scuteste-ma cu ''empatia'' asta penibila ...

marco918
Postat pe 4 Decembrie 2010 20:33
la majoritatea baietilor nu prea li se face educatie sexuala....invata ei pe parcursul adolescentei ce si cum cu treburile astea.; la fete e mai dificila treaba.. asta in functie si de parinti,cat de interesati sunt sa le ofere o educatie sexuala. aceeasi treaba se poate intampam si la fete , adik sa invete anumite treburi singure de la diferite surse...
Anna_Ira
Postat pe 4 Decembrie 2010 21:35
De la: marco918, la data 2010-11-27 20:47:13
De la: tematoare, la data 2010-11-27 20:31:05Buna seara,

Doresc sa stiu daca vi s-a facut educatie sexuala de catre unul din parinti(mama in special) pe la 15-18 ani sa zicem sau daca parintii v-au lasat sa descoperiti singuri totul despre sex, riscand sa veniti acasa cu vreo boala, iar in cazul fetelor si cu o sarcina nedorita(sau de ce nu, sa fi facut deja un avort pe ascuns). Pentru cele care sunt mame deja, ati facut sau veti face copiilor educatie sexuala? Multumesc pentru raspunsuri. O seara placuta!





... ''educatie sexuala'' !!! ... ... pentru fete - deschide ochii inainte sa deschizi picioarele ... pentru baieti - iti place, ia-o, da sa nu dai inapoi ca nu e pe incercate ... in rest, ceea ce numesc multi ''educatie sexuala'' inseamna doar impingerea tinerilor spre ''relatii'' intimplatoare, de complezentza care ii sug de sentimente, de valori, de caracter ... iar orice schimb de partener insemna o posibila boala sau o sarcina ... nu exista metoda contraceptiva 100% ... asa ca ... invatati copii ce inseamna stabilitatea, corectitudinea, efortul ... de curve si curvari ... NE-AM SATURAT ...


corect!
sincer mie nu mi s-a facut, cred ca ai mei au fost prea puritani, era un subiect tabu. insa eu o sa le fac la copiii mei cu sigurantza. momentan sunt mici insa cred ca trebuie inceput pe la 7-8 ani. la 15 e deja foarte tarziu si risca sa devina ciudata discutzia. cred ca subiectul nu trebuie in nici un caz evitat si ca ambii parintzi trebuie sa se ocupe si de aspectul asta intr-un mod cat de poate de normal. si pentru fete si pentru baietzi (sincer ce rost are ca parintii sa streseze fetele si pa baieti sa ii lase de capul lor, la nivelul intregii societati chestia asta nu are sens caci se auto anuleaza)
si legat de ultimele discutii, normal ca si tatal trebuie sa se implice in toate aspectele educatziei copiilor, nu mi se pare o situatzie ideala sa ii faca si sa plece, si mama sa renuntze la tot si sa sa ocupe singura exclusiv de copii....impartirea rolulior in stilul asta e depasita si categoric dezavantajoasa atat pentru sotzie cat si pentru copii.
DayC
Postat pe 5 Decembrie 2010 00:47
De la: DayC, la data 2010-12-05 00:47:36
De la: marco918, la data 2010-11-27 20:47:13
De la: tematoare, la data 2010-11-27 20:31:05Buna seara,

Doresc sa stiu daca vi s-a facut educatie sexuala de catre unul din parinti(mama in special) pe la 15-18 ani sa zicem sau daca parintii v-au lasat sa descoperiti singuri totul despre sex, riscand sa veniti acasa cu vreo boala, iar in cazul fetelor si cu o sarcina nedorita(sau de ce nu, sa fi facut deja un avort pe ascuns). Pentru cele care sunt mame deja, ati facut sau veti face copiilor educatie sexuala? Multumesc pentru raspunsuri. O seara placuta!





... ''educatie sexuala'' !!! ... ... pentru fete - deschide ochii inainte sa deschizi picioarele ... pentru baieti - iti place, ia-o, da sa nu dai inapoi ca nu e pe incercate ... in rest, ceea ce numesc multi ''educatie sexuala'' inseamna doar impingerea tinerilor spre ''relatii'' intimplatoare, de complezentza care ii sug de sentimente, de valori, de caracter ... iar orice schimb de partener insemna o posibila boala sau o sarcina ... nu exista metoda contraceptiva 100% ... asa ca ... invatati copii ce inseamna stabilitatea, corectitudinea, efortul ... de curve si curvari ... NE-AM SATURAT ...


corect!
sincer mie nu mi s-a facut, cred ca ai mei au fost prea puritani, era un subiect tabu. insa eu o sa le fac la copiii mei cu sigurantza. momentan sunt mici insa cred ca trebuie inceput pe la 7-8 ani. la 15 e deja foarte tarziu si risca sa devina ciudata discutzia. cred ca subiectul nu trebuie in nici un caz evitat si ca ambii parintzi trebuie sa se ocupe si de aspectul asta intr-un mod cat de poate de normal. si pentru fete si pentru baietzi (sincer ce rost are ca parintii sa streseze fetele si pa baieti sa ii lase de capul lor, la nivelul intregii societati chestia asta nu are sens caci se auto anuleaza)
si legat de ultimele discutii, normal ca si tatal trebuie sa se implice in toate aspectele educatziei copiilor, nu mi se pare o situatzie ideala sa ii faca si sa plece, si mama sa renuntze la tot si sa sa ocupe singura exclusiv de copii....impartirea rolulior in stilul asta e depasita si categoric dezavantajoasa atat pentru sotzie cat si pentru copii.







... nu prosti copii cu imbecilitati ... putina anatomie nu strica ... dar NIMIC mai mult ... copii trebuie sa invete sa fie corecti, obiectivi, responsabili ... nu faceti jocul celor care isi doresc mase de oameni intorsi la nivelul de maimutza ... dragostea (fizica) este ca si mersul pe jos se invata de la sine ... si nu lasa urmari tragice daca este practicat ca pe un ''sport'' in care trebuie sa te feresti de reactiile celuilalt in fatza unor situatii care apar in mod frecvent, gen sarcini ...

... cu cit tineriilor li se spala creierii despre diverse situatii ''nefericite'' (pentru ca asta incearca sa induca asa zisa ''educatie sexuala'') cu atit devin mai curiosi si mai suspiciosi, mai individualisti, mai egoisti ... iar cind informatiile, sint aceleasi de ambele parti (baieti si fete) atunci chiar ca o sa asistam la reintoarcerea la animal ... chiar daca parintii nu o fac in mod direct, indirect li se fac multora ''educatia sexuala'' de foarte mult timp ... iar situatia sociala din romania nu pare sa aiba nici un rezultat pozitiv ... o atitudine si mai agresiva asupra tinerilor va duce la si mai multe drame si diluarea relatiilor umane ... tarile vestice sint un exemplu perfect ... invatati din experientza altora ... inainte de a fi prea tirziu ... nu mai inventati gaura de la gogoasa ...

marco918
Postat pe 5 Decembrie 2010 04:41
De la: marco918, la data 2010-12-05 04:41:36
... nu prosti copii cu imbecilitati ... putina anatomie nu strica ... dar NIMIC mai mult ... copii trebuie sa invete sa fie corecti, obiectivi, responsabili ... nu faceti jocul celor care isi doresc mase de oameni intorsi la nivelul de maimutza ... dragostea (fizica) este ca si mersul pe jos se invata de la sine ... si nu lasa urmari tragice daca este practicat ca pe un ''sport'' in care trebuie sa te feresti de reactiile celuilalt in fatza unor situatii care apar in mod frecvent, gen sarcini ...

... cu cit tineriilor li se spala creierii despre diverse situatii ''nefericite'' (pentru ca asta incearca sa induca asa zisa ''educatie sexuala'') cu atit devin mai curiosi si mai suspiciosi, mai individualisti, mai egoisti ... iar cind informatiile, sint aceleasi de ambele parti (baieti si fete) atunci chiar ca o sa asistam la reintoarcerea la animal ... chiar daca parintii nu o fac in mod direct, indirect li se fac multora ''educatia sexuala'' de foarte mult timp ... iar situatia sociala din romania nu pare sa aiba nici un rezultat pozitiv ... o atitudine si mai agresiva asupra tinerilor va duce la si mai multe drame si diluarea relatiilor umane ... tarile vestice sint un exemplu perfect ... invatati din experientza altora ... inainte de a fi prea tirziu ... nu mai inventati gaura de la gogoasa ...

da, copiii de la 7-8 ani sunt perfect capabili sa inteleaga o gramada de chestii si oricum observa si singuri multe lucruri, de asta mi se pare ideal sa fii deschis cu ei la varsta asta, normal, legat de lucrurile naturale, anatomie etc. nu am de gand sa ii educ in spirit nici prapastios cum zici, caci ar declansa suspiciune dar nici libertin. vreau in schimb sa inteleaga ca nu sunt lucruri rusinoase ci perfect normale, altfel intervine chestia tipica cu "ascuns deci interesant". si mai ales o sa incercam sa ii facem sa intzeleaga ca sexul e asociat cu niste trairi psihice si nu cu o sursa de distractie egoista si lipsita de responsabilitati, asta e mai ales impotant ptr baieti.
DayC
Postat pe 5 Decembrie 2010 13:17
De la: DayC, la data 2010-12-05 13:17:16
De la: marco918, la data 2010-12-05 04:41:36
... nu prosti copii cu imbecilitati ... putina anatomie nu strica ... dar NIMIC mai mult ... copii trebuie sa invete sa fie corecti, obiectivi, responsabili ... nu faceti jocul celor care isi doresc mase de oameni intorsi la nivelul de maimutza ... dragostea (fizica) este ca si mersul pe jos se invata de la sine ... si nu lasa urmari tragice daca este practicat ca pe un ''sport'' in care trebuie sa te feresti de reactiile celuilalt in fatza unor situatii care apar in mod frecvent, gen sarcini ...

... cu cit tineriilor li se spala creierii despre diverse situatii ''nefericite'' (pentru ca asta incearca sa induca asa zisa ''educatie sexuala'') cu atit devin mai curiosi si mai suspiciosi, mai individualisti, mai egoisti ... iar cind informatiile, sint aceleasi de ambele parti (baieti si fete) atunci chiar ca o sa asistam la reintoarcerea la animal ... chiar daca parintii nu o fac in mod direct, indirect li se fac multora ''educatia sexuala'' de foarte mult timp ... iar situatia sociala din romania nu pare sa aiba nici un rezultat pozitiv ... o atitudine si mai agresiva asupra tinerilor va duce la si mai multe drame si diluarea relatiilor umane ... tarile vestice sint un exemplu perfect ... invatati din experientza altora ... inainte de a fi prea tirziu ... nu mai inventati gaura de la gogoasa ...

da, copiii de la 7-8 ani sunt perfect capabili sa inteleaga o gramada de chestii si oricum observa si singuri multe lucruri, de asta mi se pare ideal sa fii deschis cu ei la varsta asta, normal, legat de lucrurile naturale, anatomie etc. nu am de gand sa ii educ in spirit nici prapastios cum zici, caci ar declansa suspiciune dar nici libertin. vreau in schimb sa inteleaga ca nu sunt lucruri rusinoase ci perfect normale, altfel intervine chestia tipica cu "ascuns deci interesant". si mai ales o sa incercam sa ii facem sa intzeleaga ca sexul e asociat cu niste trairi psihice si nu cu o sursa de distractie egoista si lipsita de responsabilitati, asta e mai ales impotant ptr baieti.






... in functie de virsta lucrurile pot fi rusinoase sau perfect normale ... aici e diferentza ... marea diferentza ... unele lucruri nu sint perfect normale nici la 20 de ani ... copii nu trebuie indoctrinati cu povesti de groaza ... degeaba li se spune de boli, contraceptie, dezastre sentimentale ... de fapt ii dresam sa fie individualisti, egoisti, cinici ... daca toti oamenii le-ar da copiilor lor VALORI, MORALA, OBIECTIVITATE atunci ar stii singuri ce sa faca ... nu ar mai sta cu frica in sin permanent ca vor intilni persoane de genul din povestile parintilor ... ar sti ca li s-ar raspunde cu aceleasi valori si nu ar mai avea de ce sa isi ia milioane de precautii imbecilizante ... atentie ca s-ar putea face mult mai mult rau ... degeaba invata sa faca ''sex'' daca nu pot crede nici o vorba din ceea ce spun sau li se spune ...

marco918
Postat pe 5 Decembrie 2010 21:04
Da bun si interesant subiect am primit o educatie sexuala si eu si fratele meu,de la mama mea care era asistenta obstetrica -ginecologie,la o maternitate din Galati.Ea vedea zilnic atatea femei care veneau pe moarte la spital sau bolnave de boli venerice si cum ne-a crescut singura,nu a avut de ales si vb atat cu mine cat si cu fratele meu.La randul meu si eu am vb cu copiii mei fara nici o jena despre pericolele sexului neprotejat si alte lucruri ce le implica o viata sexuala si cred ca orice mama si orice tata ar trebui sa o faca cu copiii lor,nu sa-i pedepseasca sau sa-i bata cum se mai intampla,sau sa-i goneasca de acasa dupa ce au facut o greseala din vina lor ,ca nu i-au pregatit pt viata.
mimishor957
Postat pe 5 Decembrie 2010 22:56
De la: kudika135154, la data 2010-12-05 22:56:08Da bun si interesant subiect am primit o educatie sexuala si eu si fratele meu,de la mama mea care era asistenta obstetrica -ginecologie,la o maternitate din Galati.Ea vedea zilnic atatea femei care veneau pe moarte la spital sau bolnave de boli venerice si cum ne-a crescut singura,nu a avut de ales si vb atat cu mine cat si cu fratele meu.La randul meu si eu am vb cu copiii mei fara nici o jena despre pericolele sexului neprotejat si alte lucruri ce le implica o viata sexuala si cred ca orice mama si orice tata ar trebui sa o faca cu copiii lor,nu sa-i pedepseasca sau sa-i bata cum se mai intampla,sau sa-i goneasca de acasa dupa ce au facut o greseala din vina lor ,ca nu i-au pregatit pt viata.






... deja cind vorbesti copiilor de ''sex neprotejat'' si deja ei inteleg ca cel de care se indragostesc le poate aduce gramezi de necazuri ... ca e vorba de boli sau de ''sarcini'' ... totul devine o loterie ... si nu ar trebui sa fie asa ... absolut deloc ... si daca tot inteleg ca risca (tinerii) iar societatea (adica tot parintii) ii invata sa fie cit mai egoisti si cinici (cu lozinci de genul - distreaza-te, traieste-ti viata, mai fa o facultate sau un master, fa cariera, nu face copii, ...) atunci devine obligatorie ceea ce numesc majoritatea ''educatie sexuala'' ... pentru ca tinerii sint obligati sa intre intr-un virtej de relatii mai mult sau mai putin intimplatoare si fara substanta in care doar norocul iar putea face sa scape de ceea ce se feresc mai mult ... iar atunci intre o prostituata de pe centura si o ''doamna'' serioasa, intre un curvar ordinar si un barbat serios nu ar mai fi nici o diferentza ...

... ar fi mai normal sa se defineasca stilul de viata pe care il vor avea (chiar daca multi nu vor sa vada in viitor) inainte de a indoctrina tinerii cu imbecilitati ... vor (sau sint impinsi) sa traiasca la limita, fara sa dea valoare cuvintelor si sentimentelor lor atunci cu sau fara ''educatie sexuala'' vor ajunge in aceiasi oala ... daca sint invatati sa dea valoare cuvintelor si sentimentelor si daca tot mai multi tineri ar fi educati la fel ar fi o revolutie din care romaniii si romania ar avea numai de cistigat ... astazi sint prea multe curve si curvari pe toate drumurile si toti sint mai mult sau mai putin ''experti'' in porcarii ... si se vede ... toti sint experti in sfaturi despre cum sa se ascunda gunoiul sub pres ...

... inainte de a ii imbeciliza cu ''educatie sexuala'' tinerii ar trebui invatati lucrurile de baza ale unei prietenii de calitate ... ce atitudine sa aiba, ce sa caute, ce sa ofere, cind si daca se merita sa se treaca anumite praguri ... si daca se trec ce sa pretinda si ce sa ofere ... degeaba le spui ce inseamna un avort, un prezervativ, anticonceptionale daca nu au cei 7 ani de acasa si nu au un minim de valori, etica si responsabilitate ... se continua crearea de maimutze fricoase si iresponsabile chiar daca multi (parintii) in sinea lor nu cred ca lor nu li se poate intimpla nici o surpriza neplacuta ... gresit ...

marco918
Postat pe 6 Decembrie 2010 00:29
De la: tematoare, la data 2010-11-27 20:31:05Buna seara,

Doresc sa stiu daca vi s-a facut educatie sexuala de catre unul din parinti(mama in special) pe la 15-18 ani sa zicem sau daca parintii v-au lasat sa descoperiti singuri totul despre sex, riscand sa veniti acasa cu vreo boala, iar in cazul fetelor si cu o sarcina nedorita(sau de ce nu, sa fi facut deja un avort pe ascuns). Pentru cele care sunt mame deja, ati facut sau veti face copiilor educatie sexuala? Multumesc pentru raspunsuri. O seara placuta!


nu nu mi s-a facut nimic. am descoperit alfabetul incetul cu incetul. ba, mai rau din doi medici niciunul nu si-a dat seama ca ajunsesem la 19 ani cu fimoza.
Dar tot ce a contat este ca eu am stiut sa abordez problema cum trebuie.

E greu sa faci educatie propriului copil si de multe ori parintii se pun unul pe altul sa vorbeasca cu el si nu o face niciunul.
leo_
Postat pe 6 Decembrie 2010 15:19
De la: marco918, la data 2010-12-06 00:29:44
... deja cind vorbesti copiilor de ''sex neprotejat'' si deja ei inteleg ca cel de care se indragostesc le poate aduce gramezi de necazuri ... ca e vorba de boli sau de ''sarcini'' ... totul devine o loterie ... si nu ar trebui sa fie asa ... absolut deloc ... si daca tot inteleg ca risca (tinerii) iar societatea (adica tot parintii) ii invata sa fie cit mai egoisti si cinici (cu lozinci de genul - distreaza-te, traieste-ti viata, mai fa o facultate sau un master, fa cariera, nu face copii, ...) atunci devine obligatorie ceea ce numesc majoritatea ''educatie sexuala'' ... pentru ca tinerii sint obligati sa intre intr-un virtej de relatii mai mult sau mai putin intimplatoare si fara substanta in care doar norocul iar putea face sa scape de ceea ce se feresc mai mult

e musai sa le vorbesti...parerea mea...acum depinde de fiecare cat poate fi de deschis...problema dupa mine este urmatoarea...copilul sta la scoala cam 2-7 ore, acasa pana vin parintii, cel putin alte 3-4 ore... la scoala oricum discuta intre ei...la joaca la fel...si marea majoritate ori au vazut nu stiu ce secventa intr-un film, ori i-au surprins pe mami si pe tati facand prostii ...nu fac abstractie ca inclusiv in cei sapte ani d'acasa, trebuie sa se implice parintii, dar si in aceasta educatie sexuala...pe care o pot prelua stramb si dupa urechea lui x sau y
miss_darine
Postat pe 6 Decembrie 2010 15:40
*4-7 ore
miss_darine
Postat pe 6 Decembrie 2010 15:45
De la: miss_darine, la data 2010-12-06 15:40:52
e musai sa le vorbesti...parerea mea...


sexul e un subiect tabu ...si in veci vecilor nu o sa existe o educatie sexuala "buna", fiecare o face cum crede ca e mai bin.
atata timp cat "sexul este rusinos", discutia pe subiectul asta e futila
battleofwits
Postat pe 6 Decembrie 2010 15:47
De la: battleofwits, la data 2010-12-06 15:47:13
De la: miss_darine, la data 2010-12-06 15:40:52
e musai sa le vorbesti...parerea mea...


sexul e un subiect tabu ...si in veci vecilor nu o sa existe o educatie sexuala "buna", fiecare o face cum crede ca e mai bin.
atata timp cat "sexul este rusinos", discutia pe subiectul asta e futila

ar trebui sa scoatem din vocabular cuvantul rusinos...doar nu te-oi apuca acum sa-i insiri copilului, pozitii din kama sutra
miss_darine
Postat pe 6 Decembrie 2010 15:49
De la: miss_darine, la data 2010-12-06 15:49:24
ar trebui sa scoatem din vocabular cuvantul rusinos...doar nu te-oi apuca acum sa-i insiri copilului, pozitii din kama sutra


aici e "buba"...care este limita? ce ii poti spune si ce nu?
ce e rusinos si ce nu e rusinos?
battleofwits
Postat pe 6 Decembrie 2010 15:50
De la: battleofwits, la data 2010-12-06 15:50:50

aici e "buba"...care este limita? ce ii poti spune si ce nu?
ce e rusinos si ce nu e rusinos?

gandeste-te ca are 7 ani si vine si te intreaba senin...ce faceti voi sub plapuma de se aud tot felul de sunete?...si tu ii spui...sex ...da' ce ala sex...cand tati o pupa pe mami...da' voi va pupati si'n bucatarie ...atunci se si mangaie asta e discutia la 7 ani...la 13-14 deja se schimba calimera
miss_darine
Postat pe 6 Decembrie 2010 15:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
help 7 De la: one_size 27 Aprilie 2010 13:02
ce se intampla?? 27 De la: BombonicaAmaruie 24 Iulie 2008 17:51
iubitul meu vrea sa facem...."dragoste" 18 De la: someone17 3 Iunie 2012 01:45
vitaminele&anticonceptionalele 4 De la: pisimaimutza 11 Decembrie 2009 13:52
ajutorrrr 17 De la: AlexandraDAlly 1 Octombrie 2009 13:49