Setari Cookie-uri

MAME VERSUS TATI

AM VAZUT CA RECENT NU A MAI SCRIS NIMENI DESPRE SUBIECTUL"MAME VERSUS TATI" DAR POATE CINEVA MAI ESTE INTERESAT SI PUTEM SA SCHIMBAM CATEVA IDEI.SOTUL MEU A MAI FOST CASATORIT IAR DIN ACEEA CASATORIE ARE O FETITA.A VIZITAT COPILUL LA DOMICILIUL FOSTEI SOTII CATE 4 ORE IN A DOUA SI A PATRA SAMBATA DIN LUNA PENTRU CA FETITA ERA DESTUL DE MICA.ANUL TRECUT A CERUT IN INSTANTA DREPTUL DE A LUA COPILUL SI LA DOMICILIUL NOSTRU SI AM CASTIGAT.ARE 5 ANI SI 10 LUNI ACUM.DE FIECARE DATA A FOST PREZENTA SI NEPOATA MEA CARE ARE 6 ANI SI 11 LUNI.AM ZIS CA ESTE BINE SA MAI FIE SI CINEVA MAI APROPIAT DE VARSTA EI.TOATE BUNE SI LA LOCUL LOR DACA NU BAGAM IN SEAMA FAPTUL CA AVEA PACHETEL DE MANCARE LA EA,CA SUNA CEL PUTIN DE DOUA ORI SA VADA CE FACE COPILUL IN CELE 4 ORE PE CARE LE AVEAM DE STAT CU EA.IN PLUS COPILUL CREDE CA ESTE VEGHEAT IN CER DE ZEITA AFRODITA ,ESTE UN COPIL CARE ESTE FOARTE RECE SI ASTA PENTRU CA IN TIMPUL CASATORIEI CU SOTUL MEU FOSTA SOTIE A SPUS FAPTUL CA VREA SA O CRESCA IN STIL SPARTAN SI OBSERV CA DIN PACATE II REUSESTE.AM OBSERVAT DE ALTFEL CA DORESTE SA SPUNA CEVA ,INCEPE ENTUZIASMATA SI SE OPRESTE IN TIMPUL FRAZEI SI INCEPE SA TREMURE.DE FIECARE DATA AM VORBIT FOARTE FRUMOS CU EA SI AM INCERCAT SA II ARAT CA NU TREBUIE SA II FIE TEAMA DE NIMENI,CA TREBUIE SA RADA SI SA SE BUCURE CA ORICE COPIL DE 5 ANI.AVEM FILMULETE MULTE SI POZE CU EA IN CARE SE VEDE CAT II PLACE SA STEA CU NOI.FARA SA DESCHIDEM NOI SUBIECTUL IMI ADUC AMINTE SI ACUM ATAT DE CLAR CUM A ZIS CA VREA SA O LUAM MAI MULT TIMP CA SA SE DISTREZE SI MAI MULT.I-AM RASPUNS CA NU SE POATE MOMENTAN CA MAMI AR FI SUPARATA SI CA O SA II FIE DOR DE EA.FETITA A RASPUNS CA NU O SA II FIE DOR DE MAMA EI.ERA ATAT DE EVIDENT CA SE BUCURA DE TIMPUL PETRECUT CU NOI.DIN PACATE "MAMA" SI PARINTII ACESTEIA AU OBSERVAT ACELASI LUCRU SI FAC TOT POSIBILUL SA INDEPARTEZE COPILUL DE TATAL EI.NE-AU ACUZAT CA AM BATUT-O CA A FOST ABUZATA SEXUAL DE SOTUL MEU DESI NU EXISTA NICI UN MARTOR IAR CERTIFICATUL MEDICO-LEGAL ARATA CLAR CA NU ARE ABSOLUT NIMIC.ADICA ESTE VIRGINA.PE BAZA ACESTEI HARTII NE JUDECAM CU EA ACUM.A FOST SA O VADA LA GRADINITA PENTRU CA NU AU VRUT SA II MAI DEA COPILUL,NU AU MAI IESIT LA POARTA CAND A FOST SA O IA,SI EDUCATOAREA IA DAT VOIE SA STEA DE VB CU EA IN PREZENTA DANSII.ASTA SE INTAMOLA 12 NOIEMBRIE.A FOST FERICITA SA IL VADA PE TATAL EI,AU FACUT CATEVA POZE SI I-A SPUS CA VREA SA VINA LA EA SAMBATA.BINEINTELES NU A IESIT NIMENI BA MAI RAU ACUM O SAPTAMANA A FOST LA EA DIN NOU LA GRADINITA SI FETITA SI-A PUS MAINILE LA OCHI SA NU IL MAI VADA SI CAND A INTREBAT-O TATAL EI DE CE FACE ASA ? SI-A PUS MAINILE LA URECHI.EDUCATOAREA NU A SPUS DECAT CA"ASTA I-AU FACUT!"AVEM 4 PLANGERI LA DIRECTIA PENTRU PROTECTIA COPILULUI,PLANGERI MULTE LA POLITIE DAR NIMENI NU FACE NIMIC.ABUZUL PSIHIC IN ROMANIA CUM SE PEDEPSESTE?AJUNG LA CONCLUZIA CA NU SE PEDEPSESTE.AM FOST PE 2 DEC LA TRIBUNAL SI AM VAZUT PENTRU PRIMA OARA CUM SE PROCEDEAZA LA NOI.AU AVUT 61 DE PROCESE PE CARE LE-AU TERMINAT IN APROAPE 5 ORE.CUM ESTE POSIBIL?CA PE BANDA RULANTA.ACEASTA ASA ZISA MAMA ESTE PROFESOARA SI IMI ESTE GROAZA SA MA GANDESC CE SFAT AR PUTEA SA DEA EA UNUI COPIL CARE ARE O PROBLEMA ASEMANATOARE.TIN SA PRECIZEZ CA EA A INTENTAT DIVORTUL IAR CAUZA DESPARTIRII ESTE ACEEA CA FETITA ARE ASTM PENTRU CA LOCUIAI INTR-UN MEDIU FOARTE POLUAT.ACUM LOCUIESTE LA 4 KM DE NOI.NU A FOST INJURATA SAU BATUTA DE SOTUL MEU NICIODATA.MAI MULT DE ATAT AM GASIT IN CASA" ARBORELE GENEALOGIC AL FAMILIEI MELE" IN CARE EA APARE CU NUMELE DE DOMNISOARA SI IN PARTEA TATALUI NU ESTE SCRIS ABSOLUT NIMIC.DE CATE ORI A FOST SA VADA COPILUL LA EI IN DOMICILIU ERA PREZENTAT DE CATRE FOSTA SOACRA CA "DOMNUL" SAU "NENEA" FETITEI.AJUNG LA CONCLUZIA CA FOSTA SOTIE NU STIE SA FACA DIFERENTA INTRE FOSTUL SOT SI TATAL COPILULUI.VREA SA CREASCA ACEST COPIL CU UN HANDICAP PENTRU ASA VREA EA NU PENTRU CA ASTA DORESTE TATAL SAU COPILUL.VREAU SA SPUN CA NICI MACAR NU S-A SINCHISIT SA VINA LA TRIBUNAL ASA DE RAU O DOARE DE COPIL.MAI MULT DE ATAT AVOCATA EI A VENIT LA MINE CAND ERAM PE COLIDOR SI MI-A SPUS SA FAC BINE SA NU MAI STAU IN SALA DATA VIITOARE PENTRU CA EU AM BATUT COPILUL.FARA DOVEZI,CU O HARTIE CARE NU ARATA DECAT FAPTUL CA ESTE SANATOS COPILUL,EA MA ARATA CU DEGETUL.TRAIM INTR-O LUME NEBUNA.AM SIMTIT NEVOIA SA MA DESCARC SI POATE DACA CINEVA A MAI CONFRUNTAT CU UN CAZ ASEMANATOR IMI POATE DA UN SFAT SA PUTEM SCOATE COPILUL DINTRE CEI CARE O ABUZEAZA PSIHIC.CEI DE LA PROTECTIA COPILULUI AU FOST LA EA SI DE DOUA ORI AU FOST AMENINTATI SI DATI AFARA PE POARTA.NU AU VRUT SA ADUCA COPILUL LA CONSILIERE DAR ACUM NU MAI AU INCOTRO PENTRU CA VA CERE INSTANTA LUCRUL ACESTA.TRAIM IN SECOLUL 21 SI MAI SUNT FEMEI CARE CRED CA,COPILUL,ARE NEVOIE DOAR DE ELE...
lorijre
Postat pe 4 Decembrie 2010 10:31
O sa te rog sa renunti la scrisul cu majuscule,ne termina la ochi
Din pacate sunt foarte multe tampite ca tipa de care vorbesti,nu se gandesc decat la razbunarea lor si folosesc copilul pentru ca stiu foarte bine ca e cea mai buna arma din dotare.De ce le da Dzeu tuturor retardatelor copii nu o sa inteleg niciodata In cazul tau rezolvarea e doar pe cale juridica si ca sa fie decazuta din drepturi trebuiesc dovezi,legea de cele mai multe ori ii da copilul mamei daca are sa-i ofere strictul necesar si mai ales daca e mic.
Barbie30_
Postat pe 4 Decembrie 2010 10:42
am citit destul de greu din cauza faptului ca ai folosit caractere mari...dar am reusit sa lecturez tot
Eu am sa-ti povestesc ceva care m-a marcat doar din afara:
In clasa a 6 a l-am dat pe fi-miu la meditatii la matematica...tipa o profesoara la vreo 35 de ani, care avea un baietel de varsta baiatului meu, casatorita cu un politist...ideea este ca cei doi baieti s-au imprietenit si destul de rar, venea si pe la noi acasa...intotdeauna cand venea venea nu statea mai mult de o jumatate de ora, pt ca nu-l lasa mami a lui mai mult...si atunci se tot mira, cum de-l las pe al meu afara sa se joace cu alti copii si ce discut eu cu el...in timp s-a apropiat si de mine de am reusit sa-l descos mai in detaliu...de ce nu prea vb, de ce nu rade niciodata si de ce sta sa planga tot timpul...si mi-a spus...mami si tati nu vb cu mine decat despre note..daca doamne fereste iau 9, sunt pedepsit cate o luna intreaga, pt ca am facut-o de ras in fata colegilor ei...tati e mai mult plecat si atunci cand sta acasa, mama ii spune doar cat de prost sunt eu si atunci ma pedepseste si tati si ca s-o scurtez...acest copil extraordinar, dar crescut in stil spartano- idiot, a fugit de-acasa la 15 ani...a inceput sa ia droguri...iar la momentul acesta ispaseste o pedeapsa de cativa ani, pt furt
Aviz amatorilor!
miss_darine
Postat pe 4 Decembrie 2010 10:52
De la: miss_darine, la data 2010-12-04 10:52:10 am citit destul de greu din cauza faptului ca ai folosit caractere mari...dar am reusit sa lecturez tot
Eu am sa-ti povestesc ceva care m-a marcat doar din afara:
In clasa a 6 a l-am dat pe fi-miu la meditatii la matematica...tipa o profesoara la vreo 35 de ani, care avea un baietel de varsta baiatului meu, casatorita cu un politist...ideea este ca cei doi baieti s-au imprietenit si destul de rar, venea si pe la noi acasa...intotdeauna cand venea venea nu statea mai mult de o jumatate de ora, pt ca nu-l lasa mami a lui mai mult...si atunci se tot mira, cum de-l las pe al meu afara sa se joace cu alti copii si ce discut eu cu el...in timp s-a apropiat si de mine de am reusit sa-l descos mai in detaliu...de ce nu prea vb, de ce nu rade niciodata si de ce sta sa planga tot timpul...si mi-a spus...mami si tati nu vb cu mine decat despre note..daca doamne fereste iau 9, sunt pedepsit cate o luna intreaga, pt ca am facut-o de ras in fata colegilor ei...tati e mai mult plecat si atunci cand sta acasa, mama ii spune doar cat de prost sunt eu si atunci ma pedepseste si tati si ca s-o scurtez...acest copil extraordinar, dar crescut in stil spartano- idiot, a fugit de-acasa la 15 ani...a inceput sa ia droguri...iar la momentul acesta ispaseste o pedeapsa de cativa ani, pt furt
Aviz amatorilor!


Fuc*k Inca o viata distrusa din cauza unor parinti dobitoci De ce nu-i trage nimeni la raspundere?
Barbie30_
Postat pe 4 Decembrie 2010 10:57
Da, nasol cu majuscule insa am citit si eu.
Nu cred ca ai ce face, femeia e dusa cu capul insa din pacate acolo creste copilul:(
Cred ca singura solutie este ca anii sa treaca si cand copila o sa aiba 10 ani poate sa aleaga din nou unde vrea sa locuiasca.
Probabil ca de asta ii este frica " nebunei" ca o va pierde in mai putin de 5 ani.
Asta e, inarmati-va cu nervi si putere sa treceti peste.:(
stem_29
Postat pe 4 Decembrie 2010 11:02
De la: stem_29, la data 2010-12-04 11:02:26Da, nasol cu majuscule insa am citit si eu.
Nu cred ca ai ce face, femeia e dusa cu capul insa din pacate acolo creste copilul:(
Cred ca singura solutie este ca anii sa treaca si cand copila o sa aiba 10 ani poate sa aleaga din nou unde vrea sa locuiasca.
Probabil ca de asta ii este frica " nebunei" ca o va pierde in mai putin de 5 ani.
Asta e, inarmati-va cu nervi si putere sa treceti peste.:(


Neata Stem! Nu inteleg de ce dreacu trebuie sa se lupte pe copil cand il pot creste foarte frumos amundoi (da separati)??????
Barbie30_
Postat pe 4 Decembrie 2010 11:04
De la: Barbie30_, la data 2010-12-04 10:57:46
Fuc*k Inca o viata distrusa din cauza unor parinti dobitoci De ce nu-i trage nimeni la raspundere?

cine si cum?...pt ca toata lupta se duce la nivel psihic...nu sunt copii abuzati, batuti...au doar creierul spalat iar idiotii de parinti nu realizeaza, ca din dorinta lor de a le ajunge copilul "mare matematician",sau mai stiu eu ce...ii lasa fara copilarie...si defapt cresc niste zombie
tzuc barbie
miss_darine
Postat pe 4 Decembrie 2010 11:05
De la: miss_darine, la data 2010-12-04 11:05:20
De la: Barbie30_, la data 2010-12-04 10:57:46
Fuc*k Inca o viata distrusa din cauza unor parinti dobitoci De ce nu-i trage nimeni la raspundere?

cine si cum?...pt ca toata lupta se duce la nivel psihic...nu sunt copii abuzati, batuti...au doar creierul spalat iar idiotii de parinti nu realizeaza, ca din dorinta lor de a le ajunge copilul "mare matematician",sau mai stiu eu ce...ii lasa fara copilarie...si defapt cresc niste zombie
tzuc barbie


Scuza-ma Darine,m-am lasat dusa de val si am uitat sa-ti zic neata
Ai dreptate,din dorinta de a ajunge ceea ce ei nu au fost niciodata ii doare undeva de copilul ala,important e sa-si vada ei visul implinit.Asta se intampla cand faci un copil fara sa stii ce inseamna sa-l cresti si sa-l educi si multi sunt inconstienti si dobitoci si tampiti si.....
Barbie30_
Postat pe 4 Decembrie 2010 11:12
De la: miss_darine, la data 2010-12-04 11:05:20
De la: Barbie30_, la data 2010-12-04 10:57:46
Fuc*k Inca o viata distrusa din cauza unor parinti dobitoci De ce nu-i trage nimeni la raspundere?

cine si cum?...pt ca toata lupta se duce la nivel psihic...nu sunt copii abuzati, batuti...au doar creierul spalat iar idiotii de parinti nu realizeaza, ca din dorinta lor de a le ajunge copilul "mare matematician",sau mai stiu eu ce...ii lasa fara copilarie...si defapt cresc niste zombie
tzuc barbie


daca aveam o mamica precum darine acum eram presedinte voiam sa ma fac m,arinar dar maica-mea nu m-a lasat
pickard
Postat pe 4 Decembrie 2010 11:16
Si eu sunt in aceeasi situatie. Sotul meu are doi baieti din prima casatorie (divortul s-a incheiat acum 10 luni).
Amandoi au primit custodia copiilor prin hotarare judecatoreasca, doar domiciliul il au la mama, asta fiind la 10 km departare. In vizita pot veni oricand vor. Fiul cel mare doreste sa se mute cu noi pentru ca mama lui ii bate, ne povesteste plangand ca iese din dus in pielea goala si ii pocneste fiindca o enerveaza galagia, ultima oara i-a spart nasul fiindca a luat o nota proasta; le confisca telefoanele (cumparate de noi) ca sa nu ne poata suna si ca pedeapsa, ii ameninta ca nu-i mai lasa sa vina la noi, desi stie foarte clar ca nu are dreptul sa faca acest lucru! Am mers la protectia copilului, i-au trimis o avertizare scrisa si atat. In rest,ce pot sa-ti spun, am ramas socata cand am vazut acesti copii facandu-si singuri pizza si sandwich-uri. Nu stiu ce inseamna mancare gatita, consuma numai mezeluri, kilograme de jeleuri si RED-BULL! In cursul saptamanii, cand sunt acasa, noaptea ii gasesc online pe mess... Mama lor nu gateste pentru ca nu are timp, este infirmiera la un spital de batrani si lucreaza pe ture. In schimb (nu vreau sa fiu rautacioasa) se ocupa foarte intens de aspectul ei, cheltuie mii de lei pe haine, parfumuri si saloane cosmetice dar... nu are timp sa gateasca!!!!!!!!!!!!!! De educatie nici nu poate fi vorba.
Eu fac temele cu ei, toate vacantele le petrec cu noi, i-am plimbat peste tot, incercam pe cat posibil sa le sustinem hobby-urile si sa-i directionam sa invete ceea ce le place, sa se dezvolte ca niste copii normali.
Din pacate, legea e dupa cum bate vantul si in functie de cat de bun ti-e avocatul. Al ei se straduieste sa fie foarte bun, are si de ce...
Singurul lucru pe care-l putem face e sa asteptam ziua cand copiii vor putea decide singuri.
Youky
Postat pe 4 Decembrie 2010 15:55
De la: kudika335797, la data 2010-12-04 10:31:23AM VAZUT CA RECENT NU A MAI SCRIS NIMENI DESPRE SUBIECTUL"MAME VERSUS TATI" DAR POATE CINEVA MAI ESTE INTERESAT SI PUTEM SA SCHIMBAM CATEVA IDEI.SOTUL MEU A MAI FOST CASATORIT IAR DIN ACEEA CASATORIE ARE O FETITA.A VIZITAT COPILUL LA DOMICILIUL FOSTEI SOTII CATE 4 ORE IN A DOUA SI A PATRA SAMBATA DIN LUNA PENTRU CA FETITA ERA DESTUL DE MICA.ANUL TRECUT A CERUT IN INSTANTA DREPTUL DE A LUA COPILUL SI LA DOMICILIUL NOSTRU SI AM CASTIGAT.ARE 5 ANI SI 10 LUNI ACUM.DE FIECARE DATA A FOST PREZENTA SI NEPOATA MEA CARE ARE 6 ANI SI 11 LUNI.AM ZIS CA ESTE BINE SA MAI FIE SI CINEVA MAI APROPIAT DE VARSTA EI.TOATE BUNE SI LA LOCUL LOR DACA NU BAGAM IN SEAMA FAPTUL CA AVEA PACHETEL DE MANCARE LA EA,CA SUNA CEL PUTIN DE DOUA ORI SA VADA CE FACE COPILUL IN CELE 4 ORE PE CARE LE AVEAM DE STAT CU EA.IN PLUS COPILUL CREDE CA ESTE VEGHEAT IN CER DE ZEITA AFRODITA ,ESTE UN COPIL CARE ESTE FOARTE RECE SI ASTA PENTRU CA IN TIMPUL CASATORIEI CU SOTUL MEU FOSTA SOTIE A SPUS FAPTUL CA VREA SA O CRESCA IN STIL SPARTAN SI OBSERV CA DIN PACATE II REUSESTE.AM OBSERVAT DE ALTFEL CA DORESTE SA SPUNA CEVA ,INCEPE ENTUZIASMATA SI SE OPRESTE IN TIMPUL FRAZEI SI INCEPE SA TREMURE.DE FIECARE DATA AM VORBIT FOARTE FRUMOS CU EA SI AM INCERCAT SA II ARAT CA NU TREBUIE SA II FIE TEAMA DE NIMENI,CA TREBUIE SA RADA SI SA SE BUCURE CA ORICE COPIL DE 5 ANI.AVEM FILMULETE MULTE SI POZE CU EA IN CARE SE VEDE CAT II PLACE SA STEA CU NOI.FARA SA DESCHIDEM NOI SUBIECTUL IMI ADUC AMINTE SI ACUM ATAT DE CLAR CUM A ZIS CA VREA SA O LUAM MAI MULT TIMP CA SA SE DISTREZE SI MAI MULT.I-AM RASPUNS CA NU SE POATE MOMENTAN CA MAMI AR FI SUPARATA SI CA O SA II FIE DOR DE EA.FETITA A RASPUNS CA NU O SA II FIE DOR DE MAMA EI.ERA ATAT DE EVIDENT CA SE BUCURA DE TIMPUL PETRECUT CU NOI.DIN PACATE "MAMA" SI PARINTII ACESTEIA AU OBSERVAT ACELASI LUCRU SI FAC TOT POSIBILUL SA INDEPARTEZE COPILUL DE TATAL EI.NE-AU ACUZAT CA AM BATUT-O CA A FOST ABUZATA SEXUAL DE SOTUL MEU DESI NU EXISTA NICI UN MARTOR IAR CERTIFICATUL MEDICO-LEGAL ARATA CLAR CA NU ARE ABSOLUT NIMIC.ADICA ESTE VIRGINA.PE BAZA ACESTEI HARTII NE JUDECAM CU EA ACUM.A FOST SA O VADA LA GRADINITA PENTRU CA NU AU VRUT SA II MAI DEA COPILUL,NU AU MAI IESIT LA POARTA CAND A FOST SA O IA,SI EDUCATOAREA IA DAT VOIE SA STEA DE VB CU EA IN PREZENTA DANSII.ASTA SE INTAMOLA 12 NOIEMBRIE.A FOST FERICITA SA IL VADA PE TATAL EI,AU FACUT CATEVA POZE SI I-A SPUS CA VREA SA VINA LA EA SAMBATA.BINEINTELES NU A IESIT NIMENI BA MAI RAU ACUM O SAPTAMANA A FOST LA EA DIN NOU LA GRADINITA SI FETITA SI-A PUS MAINILE LA OCHI SA NU IL MAI VADA SI CAND A INTREBAT-O TATAL EI DE CE FACE ASA ? SI-A PUS MAINILE LA URECHI.EDUCATOAREA NU A SPUS DECAT CA"ASTA I-AU FACUT!"AVEM 4 PLANGERI LA DIRECTIA PENTRU PROTECTIA COPILULUI,PLANGERI MULTE LA POLITIE DAR NIMENI NU FACE NIMIC.ABUZUL PSIHIC IN ROMANIA CUM SE PEDEPSESTE?AJUNG LA CONCLUZIA CA NU SE PEDEPSESTE.AM FOST PE 2 DEC LA TRIBUNAL SI AM VAZUT PENTRU PRIMA OARA CUM SE PROCEDEAZA LA NOI.AU AVUT 61 DE PROCESE PE CARE LE-AU TERMINAT IN APROAPE 5 ORE.CUM ESTE POSIBIL?CA PE BANDA RULANTA.ACEASTA ASA ZISA MAMA ESTE PROFESOARA SI IMI ESTE GROAZA SA MA GANDESC CE SFAT AR PUTEA SA DEA EA UNUI COPIL CARE ARE O PROBLEMA ASEMANATOARE.TIN SA PRECIZEZ CA EA A INTENTAT DIVORTUL IAR CAUZA DESPARTIRII ESTE ACEEA CA FETITA ARE ASTM PENTRU CA LOCUIAI INTR-UN MEDIU FOARTE POLUAT.ACUM LOCUIESTE LA 4 KM DE NOI.NU A FOST INJURATA SAU BATUTA DE SOTUL MEU NICIODATA.MAI MULT DE ATAT AM GASIT IN CASA" ARBORELE GENEALOGIC AL FAMILIEI MELE" IN CARE EA APARE CU NUMELE DE DOMNISOARA SI IN PARTEA TATALUI NU ESTE SCRIS ABSOLUT NIMIC.DE CATE ORI A FOST SA VADA COPILUL LA EI IN DOMICILIU ERA PREZENTAT DE CATRE FOSTA SOACRA CA "DOMNUL" SAU "NENEA" FETITEI.AJUNG LA CONCLUZIA CA FOSTA SOTIE NU STIE SA FACA DIFERENTA INTRE FOSTUL SOT SI TATAL COPILULUI.VREA SA CREASCA ACEST COPIL CU UN HANDICAP PENTRU ASA VREA EA NU PENTRU CA ASTA DORESTE TATAL SAU COPILUL.VREAU SA SPUN CA NICI MACAR NU S-A SINCHISIT SA VINA LA TRIBUNAL ASA DE RAU O DOARE DE COPIL.MAI MULT DE ATAT AVOCATA EI A VENIT LA MINE CAND ERAM PE COLIDOR SI MI-A SPUS SA FAC BINE SA NU MAI STAU IN SALA DATA VIITOARE PENTRU CA EU AM BATUT COPILUL.FARA DOVEZI,CU O HARTIE CARE NU ARATA DECAT FAPTUL CA ESTE SANATOS COPILUL,EA MA ARATA CU DEGETUL.TRAIM INTR-O LUME NEBUNA.AM SIMTIT NEVOIA SA MA DESCARC SI POATE DACA CINEVA A MAI CONFRUNTAT CU UN CAZ ASEMANATOR IMI POATE DA UN SFAT SA PUTEM SCOATE COPILUL DINTRE CEI CARE O ABUZEAZA PSIHIC.CEI DE LA PROTECTIA COPILULUI AU FOST LA EA SI DE DOUA ORI AU FOST AMENINTATI SI DATI AFARA PE POARTA.NU AU VRUT SA ADUCA COPILUL LA CONSILIERE DAR ACUM NU MAI AU INCOTRO PENTRU CA VA CERE INSTANTA LUCRUL ACESTA.TRAIM IN SECOLUL 21 SI MAI SUNT FEMEI CARE CRED CA,COPILUL,ARE NEVOIE DOAR DE ELE...
am reusit sa termin de citit mi-am distrus ochii astfel de mama trebuie rar gasesti mama vitrege care sa accepte copilul sotului si sa lupte pt acel sufletel.Bravo
Valy90
Postat pe 4 Decembrie 2010 16:07
De la: stem_29, la data 2010-12-04 11:02:26Da, nasol cu majuscule insa am citit si eu.
Nu cred ca ai ce face, femeia e dusa cu capul insa din pacate acolo creste copilul:(
Cred ca singura solutie este ca anii sa treaca si cand copila o sa aiba 10 ani poate sa aleaga din nou unde vrea sa locuiasca.
Probabil ca de asta ii este frica " nebunei" ca o va pierde in mai putin de 5 ani.
Asta e, inarmati-va cu nervi si putere sa treceti peste.:(

Acum cativa ani am discutat cu o cunostinta avocat despre situatia unei colege de serviciu. Atunci am aflat ca , chiar daca un copil alege sa locuiasca la unul dintre parinti, judecatorul poate sa nu tina cont de preferintele sale. Daca mama va demonstra ca are conditii... sau, mai rau, daca are ceva relatii... Poate daca s-ar incerca o discutie cu ea, sa i se explice ca au divortat doi adulti, nu un adult de un copil si ca fetita are dreptul la doi parinti, chiar daca acestia nu locuiesc impreuna s-ar ajunge la o intelegere. Poate...
kitty_na
Postat pe 4 Decembrie 2010 23:23
De la: kitty_na, la data 2010-12-04 23:23:29
De la: stem_29, la data 2010-12-04 11:02:26Da, nasol cu majuscule insa am citit si eu.
Nu cred ca ai ce face, femeia e dusa cu capul insa din pacate acolo creste copilul:(
Cred ca singura solutie este ca anii sa treaca si cand copila o sa aiba 10 ani poate sa aleaga din nou unde vrea sa locuiasca.
Probabil ca de asta ii este frica " nebunei" ca o va pierde in mai putin de 5 ani.
Asta e, inarmati-va cu nervi si putere sa treceti peste.:(

Acum cativa ani am discutat cu o cunostinta avocat despre situatia unei colege de serviciu. Atunci am aflat ca , chiar daca un copil alege sa locuiasca la unul dintre parinti, judecatorul poate sa nu tina cont de preferintele sale. Daca mama va demonstra ca are conditii... sau, mai rau, daca are ceva relatii... Poate daca s-ar incerca o discutie cu ea, sa i se explice ca au divortat doi adulti, nu un adult de un copil si ca fetita are dreptul la doi parinti, chiar daca acestia nu locuiesc impreuna s-ar ajunge la o intelegere. Poate...



Nu, eu am ocunostinta care a divortat si nu avocatii decid asta.....ci protectia copilului, psihologul discuta de N ori in N situatii cu copiii si ei fac demersurile pt. instanta.
Ceea ce scrie psihologul acolo e sfant.
Tin cont, crede-ma.
Ii intreaba in diverse moduri....cine le face pachetele, teme cu ei....efectiv le face test psihologic, ca o joaca.
Aici la cunostinta mea era problema ca ea avea un venit net inferior fata de sot, el o tot amininta ca-i ia copiii, nu a fost cum a vrut el.
stem_29
Postat pe 4 Decembrie 2010 23:37
De la: Youky, la data 2010-12-04 15:55:11Si eu sunt in aceeasi situatie. Sotul meu are doi baieti din prima casatorie (divortul s-a incheiat acum 10 luni).
Amandoi au primit custodia copiilor prin hotarare judecatoreasca, doar domiciliul il au la mama, asta fiind la 10 km departare. In vizita pot veni oricand vor. Fiul cel mare doreste sa se mute cu noi pentru ca mama lui ii bate, ne povesteste plangand ca iese din dus in pielea goala si ii pocneste fiindca o enerveaza galagia, ultima oara i-a spart nasul fiindca a luat o nota proasta; le confisca telefoanele (cumparate de noi) ca sa nu ne poata suna si ca pedeapsa, ii ameninta ca nu-i mai lasa sa vina la noi, desi stie foarte clar ca nu are dreptul sa faca acest lucru! Am mers la protectia copilului, i-au trimis o avertizare scrisa si atat. In rest,ce pot sa-ti spun, am ramas socata cand am vazut acesti copii facandu-si singuri pizza si sandwich-uri. Nu stiu ce inseamna mancare gatita, consuma numai mezeluri, kilograme de jeleuri si RED-BULL! In cursul saptamanii, cand sunt acasa, noaptea ii gasesc online pe mess... Mama lor nu gateste pentru ca nu are timp, este infirmiera la un spital de batrani si lucreaza pe ture. In schimb (nu vreau sa fiu rautacioasa) se ocupa foarte intens de aspectul ei, cheltuie mii de lei pe haine, parfumuri si saloane cosmetice dar... nu are timp sa gateasca!!!!!!!!!!!!!! De educatie nici nu poate fi vorba.
Eu fac temele cu ei, toate vacantele le petrec cu noi, i-am plimbat peste tot, incercam pe cat posibil sa le sustinem hobby-urile si sa-i directionam sa invete ceea ce le place, sa se dezvolte ca niste copii normali.
Din pacate, legea e dupa cum bate vantul si in functie de cat de bun ti-e avocatul. Al ei se straduieste sa fie foarte bun, are si de ce...
Singurul lucru pe care-l putem face e sa asteptam ziua cand copiii vor putea decide singuri.


N-am sa inteleg niciodata cum unele mame se razbuna pe copii pt. ca ele au ales prost in viata.
Oricum doamna " doctorita", o sa ramana singura cand i-o fi mai greu.......copiii cand pot sa plece de la ea o fac fara sa priveasca un minut inapoi.
Daca nu au 10 ani si-s noapte pe net.....nasol!
stem_29
Postat pe 4 Decembrie 2010 23:40
De la: stem_29, la data 2010-12-04 23:37:23
De la: kitty_na, la data 2010-12-04 23:23:29
De la: stem_29, la data 2010-12-04 11:02:26Da, nasol cu majuscule insa am citit si eu.
Nu cred ca ai ce face, femeia e dusa cu capul insa din pacate acolo creste copilul:(
Cred ca singura solutie este ca anii sa treaca si cand copila o sa aiba 10 ani poate sa aleaga din nou unde vrea sa locuiasca.
Probabil ca de asta ii este frica " nebunei" ca o va pierde in mai putin de 5 ani.
Asta e, inarmati-va cu nervi si putere sa treceti peste.:(

Acum cativa ani am discutat cu o cunostinta avocat despre situatia unei colege de serviciu. Atunci am aflat ca , chiar daca un copil alege sa locuiasca la unul dintre parinti, judecatorul poate sa nu tina cont de preferintele sale. Daca mama va demonstra ca are conditii... sau, mai rau, daca are ceva relatii... Poate daca s-ar incerca o discutie cu ea, sa i se explice ca au divortat doi adulti, nu un adult de un copil si ca fetita are dreptul la doi parinti, chiar daca acestia nu locuiesc impreuna s-ar ajunge la o intelegere. Poate...



Nu, eu am ocunostinta care a divortat si nu avocatii decid asta.....ci protectia copilului, psihologul discuta de N ori in N situatii cu copiii si ei fac demersurile pt. instanta.
Ceea ce scrie psihologul acolo e sfant.
Tin cont, crede-ma.
Ii intreaba in diverse moduri....cine le face pachetele, teme cu ei....efectiv le face test psihologic, ca o joaca.
Aici la cunostinta mea era problema ca ea avea un venit net inferior fata de sot, el o tot amininta ca-i ia copiii, nu a fost cum a vrut el.


cand au venit cei de la ,,protectia copilului" pentru ancheta , ca din ,,intamplare" era doar taica-su acasa , la o ora cand ar fi trebuit sa fie ca si mine la munca ; ,,doamna'' care a venit i-a spus fetei ca nu are importanta pe cine alege ptr ca daca vrea sa stea cu celalalt , poate doar sa spuna si merge la celalalt ; a fost audiata de doi judecatori diferiti , la interval de 2 luni si la fiecare in parte i-a spus nu numai ca vrea sa stea cu mine , dar si ca taica-su isi aduce aminte de ea doar inainte de audieri ............. si totusi , in prima instanta i-a fost incredintata lui .la apel am castigat ( e un fel de a spune ) doar datorita martorului ( fostul sot al actualei amante ) asa ca , din pacate , in romania , justitia poate o fi legata la ochi , dar justitiarii ............. nu-mi permit sa spun mai mult pe un site public .
perce_neige
Postat pe 5 Decembrie 2010 11:17
De la: stem_29, la data 2010-12-04 23:40:33N-am sa inteleg niciodata cum unele mame se razbuna pe copii pt. ca ele au ales prost in viata.
Oricum doamna " doctorita", o sa ramana singura cand i-o fi mai greu.......copiii cand pot sa plece de la ea o fac fara sa priveasca un minut inapoi.
Daca nu au 10 ani si-s noapte pe net.....nasol!


Nu a ales prost, a ales foarte bine! Sotul meu (fostul ei sot) i-a oferit tot ce-si poate o femeie dori pe lumea asta, a avut grija sa nu-i lipseasca nimic ei si copiilor. Dar a facut greseli ireparabile si de aceea l-a pierdut. Nici eu nu inteleg cum se poate razbuna pe propriii ei copii! Nu cred ca baietii o sa-i intoarca spatele la batranete, e totusi mama lor! Nici nu-i doresc asta. Imi pare doar rau ca atitudinea asta a ei rece si distanta se va rasfrange asupra personalitatii lor. Lipsa dragostei materne te marcheaza si te frustreaza.
Ieri spre exemplu copilul a venit cu un ambalaj de ciocolata in buzunarul jachetei, nu l-a aruncat acasa, ca s-o evite pe mama-sa, care tuna si fulgera in bucatarie. Asta a fost explicatia lui!
Youky
Postat pe 5 Decembrie 2010 12:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ma simt expirata 99 De la: Eleodor 5 Iunie 2014 23:29
putin ajutor 5 De la: Meblondy 1 Septembrie 2008 20:56
buna 8 De la: anad3nisa 5 Septembrie 2008 22:07
vreau parerea voastra 2 De la: kudika_12486 21 Iulie 2012 10:40
gestul de a inapoia un cadou 85 De la: yomarissaly 19 Aprilie 2012 17:49