Setari Cookie-uri

sa ma marit cu cine vor parintii?

A-TI IESIT CU BARBATI PE CARE PARINTII I-AU "CERSIT " PE LA DIVERSE RUDE?
andreeaivan
Postat pe 29 Decembrie 2010 09:50
Buna,

de curand am trecut printr-o situatie jenanta. Mama mea s-a dus la niste rude si a "cersit" un barbat pt mine, eu am 26 de ani, tocmai m-am desparit de iubit si nu am un loc de munca - firma la care lucram a dat faliment, si nu am nici o intentie sa ma marit - nu-mi fac o cariera din asta - daca se intampla sa cunosc un barbat pe care sa-l plac si cu care sa ma inteleg fac pasul,daca nu ,nu caut cu disperare - ma descurc foarte bine si singura . Treaba sta in felul urmator, acesta este avocatul mamei mei - ea avand un proces destul de dificil ,nu intru in detalii ca nu e subiectul aici , si acesta este nepotul nasilor nostri , pe care l-am cunoscut la nunta unei dintre fetele lor - mama mi-a facut cunostinta ,am dat noroc si atat in rest nu m-a bagat in seama toata noaptea iar mie in nici un caz nu mi-a trezit nici un interes ( nu e genul meu si are si in jur de 35 de ani asadar clar ca avem opiinii diferite despre viata) plus nu mi-a trezit suspiciuni deoarece era avocatu maicamii.
andreeaivan
Postat pe 29 Decembrie 2010 09:51
. Au trecut 4 luni de la nunta unde cica ne-am cunoscut, ma duc de Craciun acasa,mama ca niciodata ma pune in garda de cu doua zile inainte de Craciun ca o sa ma duc eu cu tata in vizita cu impartituri ca ea nu mai are chef , mi s-a parut bizar ,dar, am zis hai bine, am ajuns la nasi - bunicii ,care nici nu intru in casa ma ia ca am iubit ca au ei un baiat pt mine, ca l-am cunosct, le-am zis ca nu ma intereseaza, moment in care am realizat ca mama pusese la cale toata treaba. Precizez ca in 4 luni mama nu mi-a zis nimic si ca eu cu ea am mai trecut printr-o situatie asemanatoare cand eu aveam prieten si ea imi baga tot asa pe altu pe gat si va dati seama ca daca ii raspundeam la apelul ei de a ma cupla cu diversi ,era in primul rand lipsa de respect la adresa mea nu doar la adresa baiatului cu care eram nu incep o relatie doar ca sa fiu intr-o relatie ci pt ca imi si place si am ganduri serioase cu omu - si i-am zis de atunci sa nu mai faca asa ceva ca nu o priveste viata mea personala si daca vrea sa mai fim prietene sa nu-si mai bage nasul unde nu e treaba ei,deoarece cand ma tai eu nu sangereaza ea.

andreeaivan
Postat pe 29 Decembrie 2010 09:51
sarci de voi
deea6564
Postat pe 29 Decembrie 2010 10:00
Am ajuns acasa , si ii spun mamei ce imi zice nasa , ea radea de zor ,dar, nu era nici surprinsa , si adevarul este ca am reactionat destul de urat si ca sa aprofundez subiectul i-am zis verde in fata ca ea nu e pestele meu - reactia ei la urma a fost de asemeni violenta - si m-a facut proasta si mi-a zis ca ea stie mai bine pentru mine si ca eu am sa fac cum spune ea ,caci eu altfel ma voi marita cu un prost .Relatia mea cu mama a fost destul de tensionata de-a lungul anilor ,deoarece niciodata nu m-a sustinut in nici o initiativa de a mea si eu locuind in casa ei , santaj ca ma da afara din casa.
Discutia s-a incheiat , eu mai facand o singura precizare mamei si anume ca nasa mea desi mai are o fata nemaritata nu a venit niciodata la "cersit" de barbati pt ea la mama mea, si aici eu m-am retras si in restul zilei am incercat sa fiu dragut pt ca era craciunul
andreeaivan
Postat pe 29 Decembrie 2010 10:02
Luni dupa Craciun ,cine credeti ca ma suna, acel tip conversatia a fost urmatoarea:
"Buna, sunt x , am nr tau de la nasica ta, ne vedem maine ? EU- nu , am treaba. EL insista, Eu nu .EL- bine,atunci ma suni cand poti.Eu - bine ,pa."
Si ceea ce va intreb eu pe dvs acum este urmatoarea ce sa fac - o miscare am facut - si anume ,daca de vorba buna mama nu a inteles m-am gandit ca dk fac destul de urat ii va fii frica si nu se va mai pune in situatii penibile - am sunat-o imediat pe nasica care imi dadu-se nr si i-am cerut explicatii de ce da nr meu fara sa-mi ceara acordul - ea imi explica ca nu stia de situatie si ca e ruda ei si avocatul maicamii si de ce sunt asa de ofuscata, ca tatal ei a rugat-o sa ii dea nr pt ca el ar avea niste acte sa-mi dea pt mama - mentionez ca el actele si toate informatiiile le discuta cu mama prin telefon si se intalnea cu fratele meu , cu mine nu s-a discutat niciodata nimic de genu asta si dk era asa il suna pe fratele meu si el ma trimitea sa iau actele dk nu putea sa ajunga.
Nu vorbesc cu mama din ziua aia ,m-a sunat, dar, dk ii raspund o sa-i vorbesc foarte urat, sunt furioasa pentru ca mi s-a aratat ca nu am voie sa -mi traiesc viata asa cum vreau si cum simt, si ca lipsa banilor si a unei case poate fii cea mai buna metoda de manipulare .
Cati ati patit asa ceva si cum ati procedat ? Cum ati reusit sa intoarceti situatia in favoarea voastra?
Va multumesc!
andreeaivan
Postat pe 29 Decembrie 2010 10:03
De la: andreeaivan, la data 2010-12-29 10:03:13Luni dupa Craciun ,cine credeti ca ma suna, acel tip conversatia a fost urmatoarea:
"Buna, sunt x , am nr tau de la nasica ta, ne vedem maine ? EU- nu , am treaba. EL insista, Eu nu .EL- bine,atunci ma suni cand poti.Eu - bine ,pa."
Si ceea ce va intreb eu pe dvs acum este urmatoarea ce sa fac - o miscare am facut - si anume ,daca de vorba buna mama nu a inteles m-am gandit ca dk fac destul de urat ii va fii frica si nu se va mai pune in situatii penibile - am sunat-o imediat pe nasica care imi dadu-se nr si i-am cerut explicatii de ce da nr meu fara sa-mi ceara acordul - ea imi explica ca nu stia de situatie si ca e ruda ei si avocatul maicamii si de ce sunt asa de ofuscata, ca tatal ei a rugat-o sa ii dea nr pt ca el ar avea niste acte sa-mi dea pt mama - mentionez ca el actele si toate informatiiile le discuta cu mama prin telefon si se intalnea cu fratele meu , cu mine nu s-a discutat niciodata nimic de genu asta si dk era asa il suna pe fratele meu si el ma trimitea sa iau actele dk nu putea sa ajunga.
Nu vorbesc cu mama din ziua aia ,m-a sunat, dar, dk ii raspund o sa-i vorbesc foarte urat, sunt furioasa pentru ca mi s-a aratat ca nu am voie sa -mi traiesc viata asa cum vreau si cum simt, si ca lipsa banilor si a unei case poate fii cea mai buna metoda de manipulare .
Cati ati patit asa ceva si cum ati procedat ? Cum ati reusit sa intoarceti situatia in favoarea voastra?
Va multumesc!


Ce sa-ti spun?! Eu as trata problema cu calm. Probabil l-as suna pe tip pentru a stabili o intalnire. Daca iesi la o cafea nu inseamna ca te si mariti cu el; in felul acesta ii inchizi gurita mamei tale si in acelasi timp discuti "problema" cu tipul.
mimi_ca29
Postat pe 29 Decembrie 2010 10:24
Este adevarat ca trebuie sa ma calmez, dar, eu nu am ce discuta cu tipul ala, nu-mi place si nici nu-l respect , iar "problema" e mama , si el e avocatul " problemei" , eu dk ma vad cu el e ca sa-i zic ca nu vreau sa am de-a face cu el si atunci el o sa ma intreba atunci ce cauti aici?
andreeaivan
Postat pe 29 Decembrie 2010 10:41
Si o intalnire cu tipu asta inseamna alte intalniri cu alti tipi pe care vrea mama ca eu sa-i intalnesc
si tocmai asta vreau sa evit, prezenta ei in sufletul si patul meu.
andreeaivan
Postat pe 29 Decembrie 2010 10:42
De la: andreeaivan, la data 2010-12-29 10:41:12Este adevarat ca trebuie sa ma calmez, dar, eu nu am ce discuta cu tipul ala, nu-mi place si nici nu-l respect , iar "problema" e mama , si el e avocatul " problemei" , eu dk ma vad cu el e ca sa-i zic ca nu vreau sa am de-a face cu el si atunci el o sa ma intreba atunci ce cauti aici?



probabil ca arati extraordinar de bine si esti facuta in ciuda ulii, de vorbeste cu tine!!
un sfat, nu-i trimite sms-uri!!!
geo_resuscitat
Postat pe 29 Decembrie 2010 11:56
nu e bine
deea6564
Postat pe 29 Decembrie 2010 12:37
De la: andreeaivan, la data 2010-12-29 10:41:12Este adevarat ca trebuie sa ma calmez, dar, eu nu am ce discuta cu tipul ala, nu-mi place si nici nu-l respect , iar "problema" e mama , si el e avocatul " problemei" , eu dk ma vad cu el e ca sa-i zic ca nu vreau sa am de-a face cu el si atunci el o sa ma intreba atunci ce cauti aici?


Din tot ce ai scris, am inteles ca nici el nu e topit dupa tine, te-a sunat la insistentele "rudelor". Tragi adanc aer in piept, te calmezi si discuti cu el ca o lady; il intrebi ce doreste de la tine si profiti de moment sa-i spui ca nu doresti nici tu o relatie in acest moment.

"eu nu am ce discuta cu tipul ala, nu-mi place si nici nu-l respect "....din spusele tale mi-l imaginez arogant, plin de sine, flegmatic, plictisit......brrrrrr!!!!

mimi_ca29
Postat pe 29 Decembrie 2010 14:17
De la: andreeaivan, la data 2010-12-29 10:41:12Este adevarat ca trebuie sa ma calmez, dar, eu nu am ce discuta cu tipul ala, nu-mi place si nici nu-l respect , iar "problema" e mama , si el e avocatul " problemei" , eu dk ma vad cu el e ca sa-i zic ca nu vreau sa am de-a face cu el si atunci el o sa ma intreba atunci ce cauti aici?


Nici eu nu cred ca este o idee prea buna sa iesi cu el...Nu vrei, nu iti place...nu poti sa iesi doar de dragul cuiva.
ad__83
Postat pe 29 Decembrie 2010 14:20
De la: mimi_ca29, la data 2010-12-29 14:17:07
De la: andreeaivan, la data 2010-12-29 10:41:12Este adevarat ca trebuie sa ma calmez, dar, eu nu am ce discuta cu tipul ala, nu-mi place si nici nu-l respect , iar "problema" e mama , si el e avocatul " problemei" , eu dk ma vad cu el e ca sa-i zic ca nu vreau sa am de-a face cu el si atunci el o sa ma intreba atunci ce cauti aici?


Din tot ce ai scris, am inteles ca nici el nu e topit dupa tine, te-a sunat la insistentele "rudelor". Tragi adanc aer in piept, te calmezi si discuti cu el ca o lady; il intrebi ce doreste de la tine si profiti de moment sa-i spui ca nu doresti nici tu o relatie in acest moment.

"eu nu am ce discuta cu tipul ala, nu-mi place si nici nu-l respect "....din spusele tale mi-l imaginez arogant, plin de sine, flegmatic, plictisit......brrrrrr!!!!



Da arogant si flegamatic si mai are si o varsta....oare el de ce nu are pe nimeni??si asteapta sa fie cuplat de neamuri? ciudat...
ad__83
Postat pe 29 Decembrie 2010 14:24
Pentru mine individul nu reprezinta interes, nu doresc sa ma intalnesc cu el,l-am si refuzat , insa problema ramane si anume mama, relatia mea cu mama, caci asta e inca un tip ce mama mi-l arunca in curte, si faptul cum ma fac respectata de ea, pentru ca a fost foarte clara cand a zis ca tot ce am sa-mi gasesc eu este prost - mai tarziu sotul meu va fii catalogat de la inceput ca fiind prost. Si cum sunt familista,nu vreau sa ajung la cutite cu mama, dar, nici sa ma las calcata in picioare , sunt femeie si am demnitatea mea, eu nu i-am cerut mamei mele un barbat , daca ma interesa eu faceam pasul in seara aia, cand ma intereseaza un barbat ,am initiativa si sunt femeie, asa cum cred ca dk el era interesat de mine lua initiativa,si cum tocmai am iesit dintr-o relatie unde initiativa o aveam doar eu ,caut un om cu initiativa sa facem casa impreuna nu sa-l trag dupe mine .Nici eu nus perfecta,dar, am realizat ca e viata mea si timpul meu e pretios , o singura viata am.
andreeaivan
Postat pe 29 Decembrie 2010 16:47
De la: andreeaivan, la data 2010-12-29 16:47:23caut un om cu initiativa sa facem casa impreuna nu sa-l trag dupe mine

toti oamenii cu initiativa sa se stranga in curtea andreei
miss_darine
Postat pe 29 Decembrie 2010 16:54
chiar va rog, luati bon de ordine
andreeaivan
Postat pe 29 Decembrie 2010 23:36
De la: andreeaivan, la data 2010-12-29 23:36:26 chiar va rog, luati bon de ordine

...pfff...eu am tras biletul 725...oare mai am vre-o sansa?
kudika195501
Postat pe 30 Decembrie 2010 00:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Care este varsta ideala pentru a te casatori? 107 De la: mada_sabi 23 Ianuarie 2011 19:26
Traditii la nunta 15 De la: bursuka 28 Septembrie 2009 16:40
ma puteti ajuta 5 De la: kudika_nikole 23 Decembrie 2011 21:13
Soțul și parinţii 1 De la: kudika_1042018 15 Aprilie 2021 01:29
cand soacra nu te vrea 8 De la: franziska_eu 24 Decembrie 2011 06:21